Sosyal medya

Turkcell

Turkcell: “BiP, rakiplerinde olmayan özellikleriyle dikkat çekiyor”

BiP

Turkcell, iletişim ve yaşam platformu olarak tanımadığı uygulaması BiP için, rakiplerinde olmayan özellikleri ve yeniliklerine dikkat çekiyor. Hali hazırda yer alan özelliklerin bir kısmı başka hiçbir iletişim uygulamasında yer almazken, bazı özellikler diğer uygulamalar tarafından yeni kullanılmaya başlıyor.

BiP Web’te telefon bağımsız kullanım mevcut

WhatsApp’ın kullanıcılarına sunmaya hazırlandığı yeni bir özellik, halihazırda BiP uygulamasında yer alıyor. Bildiğiniz gibi ortaya çıkan bilgiler, kullanıcıların “Whatsapp Web” uygulamasını, artık telefonlarının bilgisayar yanında ve internete bağlı olmasına gerek olmadan kullanabileceğine yönelik. Bu özellik, uzun bir süredir BiP’in browser üzerinden kullanılan mesajlaşma sayfası “BiP Web”de kullanıcılara sunuluyordu.

reklam
Aorus reklamı
BiP’in başta Whatsapp olmak üzere rakiplerinde olmayan özellikler ise şöyle:
  • BiP üzerinden “Para Transferi” yapmak.
  • Keşfet bölümü sayesinde yeni kanallara üye olarak, ilgi alanlarını geliştirmeye yönelik bilgilerden haberdar olmak.
  • Titreşim göndermek.
  • Telefonu telsiz gibi kullanma özelliği olan “Bas Konuş”.
  • Mesajın belli bir süre sonra kaybolmasını sağlayan “Gizli Mesaj” özelliği.
  • Rakiplerinin fotoğraf kalitesini düşüren gönderme ayarlarına karşın, yüksek çözünürlüklü fotoğraf gönderebilme.
  • Karşı tarafta BiP yüklü olmasa bile GSM üzerinden arama yapabilme, sabit telefonları arayabilme.
  • Oyunlar
  • İkinci Numara özelliği sayesinde aynı mesajlaşma uygulamasını, bir başka telefon numarasıyla da kullanabilme özelliği…
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GSM

BTK ikinci çeyreğe ait verileri açıkladı

Yazan:

btk

BTK, 2020 yılının ikinci üç aylık dönemine ait pazar verilerini açıkladı.


İlginizi çekebilir: Yeni internet kanunuyla BTK, kamu yararı diyerek site kapatabilecek!

reklam
Aorus reklamı

Mobil internet kullanımı yüzde 94

Söz konusu dönemde gerçekleşen mobil trafik süresi bir önceki çeyreğe nazaran %7‘lik bir artış göstererek 72.7 milyar dakikaya ulaşmış durumda. Sabit internet tarafında %4.6 oranında bir azalma gözlendi; sabit internetteki trafik süresi 1.5 milyar dakika olarak ölçüldü. Bu veriler ışığında, internet trafiğinin %94‘ünü mobil trafiğin oluşturduğu görünüyor.

3G abone sayısı düşüşünü sürdürüyor

2020 yılı ikinci çeyrekteki BTK verilerine göre; 3G abone sayısı 4.516.854’e düşerken, 4.5G abone sayısı 75.362.689’a yükseldi. 2020 yılı ikinci çeyrekte toplam mobil internet kullanım miktarı ise 1.610.586 TB olarak ölçüldü.

Adventure İstanbul

Kullanıcılar büyük kısmı faturalı hat tercih ediyor

2020 yılı ikinci çeyrek itibarıyla ön ödemeli (faturasız) mobil genişbant abone sayısı 22.211.781, faturalı mobil genişbant abone sayısı ise 40.877.814 olarak gerçekleşti.

2020 yılı ikinci çeyreği itibarıyla Türk Telekom abonelerinin %61.9’u, Vodafone abonelerinin ise %64.9’u, Turkcell abonelerinin ise %63.5’i faturalı hat kullanıyor.

Numara taşımada azalma görüldü

2020 yılı ikinci üç aylık dönemde mobil numara taşıma sayısı bir önceki üç aylık döneme göre %13.6 oranında azalarak 3.118.547‘e geriledi. 26 Ağustos 2020 tarihi itibarıyla toplam 143.178.404 mobil numara taşıma işlemi gerçekleştirildi.

BTK raporları

Mobil abone kaybı

BTK raporları

Turkcell mobil tarafta yine zirvede

2020 yılı ikinci üç aylık dönem itibarıyla abone sayısına göre; Turkcell’in %40.9, Vodafone’un %31.2, Türk Telekom‘un ise %27,9’luk paya sahip olduğu görülüyor.

Elde edilen tüm gelirlere göre pazar payları incelendiğinde; Turkcell’in pazar payının %42, Vodafone’un pazar payının %34.3 ve Türk Telekom’un pazar payının ise %23.7 seviyelerinde olduğu görülüyor.

Türk Telekom mobil tarafta büyüyor

2020 yılı ikinci çeyrekte gelire göre pazar payları bir önceki dönem ile kıyaslandığında; Vodafone’un pazar payının 0,8 puan, Turkcell’in pazar payının 0,3 puan azaldığı, Türk Telekom’un pazar payının 1,1 puan arttığı göze çarpıyor.

2020 yılı ikinci çeyrek dönem itibarıyla abonelerden elde edilen gelire göre; Turkcell’in pazar payının %44.7, Vodafone ve Türk Telekom’un pazar paylarının ise sırasıyla %30.5 ve %24.8 seviyelerinde olduğu görülüyor.

2020 yılı ikinci çeyrek itibarıyla abone başına aylık gelirin Turkcell için 42,30 TL, Vodafone için 37,80 TL, Türk Telekom için ise 34,40 TL olduğu BTK tarafından paylaşılmış durumda.

Mobil tarafta en çok yatırım Turkcell’den

Mobil tarafta en çok yatırımı yapan yine değişmedi. 2020 yılının ikinci çeyreğinde gerçekleşen yatırımlarda ikinci sırayı Vodafone alırken, en az yatırım Türk Telekom’dan geldi.

BTK raporları

Genişbant internet pazarı büyümesini sürdürüyor

xDSL (ADSL/VDSL) ve fiber abone sayısı 13.8 milyona ulaşmış durumda. Kablo internet abone sayısı ise 1.2 milyon. İnternet servis sağlayıcılarının (İSS) ikinci çeyrekteki gelirleri 2.9 milyar TL’yi buldu.

Sabit genişbant abonelerinin aylık ortalama internet kullanım miktarı 172.4 GB. Mobil genişbant abonelerinde ise bu miktar 10.3 GB olarak karşımızı çıkıyor.

BTK raporları
Sabit genişbant abonelerinin %34.4‘ü 10-16 Mbps‘lik ADSL paketlerini kullanıyor.

Alternatif İSS’ler büyüyor

Türk Telekom altyapısını kullanan alternatif internet servis sağlayıcıların pazardaki payı %17.4’e yükseldi. Türk Telekom‘un pazar payı ise %50’nin altına düşerek %49.7 seviyesine geriledi. Alternatif İSS’lerin toplam pazar payı ise %26 seviyesine yükselmiş durumda.

Toplamda en çok gelir Türk Telekom’un

Mobil ve sabit internetteki toplam gelirin %20.6’sına Türk Telekom’un sahip görünüyor. Türk Telekom‘u sırasıyla Turkcell, diğer işletmeciler ve Vodafone takip ediyor.

BTK raporları

İkinci çeyrekteki net satış gelirleri

BTK raporları

Sabit telefon kullanım oranı düşüşte

2020 yılı ikinci çeyrek sonu itibarıyla 12.090.091 sabit telefon abonesi bulunan Türkiye’de, yaygınlık oranı yaklaşık %14.5 dolaylarında. Türk Telekom’un sabit telefon üzerinden elde ettiği gelir ise 812 milyon TL. 2019 yılının ikinci çeyreğinde yaklaşık 835 milyon dakika olan Türk Telekom’un ses trafiği; 2020 yılının ikinci çeyreğinde yaklaşık 769 milyon dakikaya gerilemiş durumda.

Devamını oku

Basın Bülteni

LG K40s, kampanyalı fiyatıyla Turkcell Online Mağazada!

LG K40s

LG’nin uygun fiyatlı, üstün multimedya özelliklerine sahip telefonu LG K40s Turkcell Online Mağazalarda avantajlı fiyatlarla, 1 Yıllık Ekran Değişim Garantisiyle sunuluyor. Kullanıcılar dilerlerse tarifede kalma sözü ile, LG K40s’lerini daha da avantajlı fiyata satın alabiliyorlar, dilerlerse taksit imkanından faydalanabiliyorlar.


İlginizi çekebilir: LG K40s inceleme | 1150 TL’ye neler sunabiliyor?

reklam
Aorus reklamı

LG K40s, Turkcell Online Mağazada 1,499TL!

Gelişmiş kameralarıyla dikkatleri çeken LG K40s, Turkcell Online Mağazalarında 1.499 TL’lik fiyatla sunuluyor. Tarifede kalma sözü veren tüketiciler ise, LG K40s’lerini 1.359 TL’lik avantajlı fiyatla satın alabiliyorlar. Dileyen tüketiciler, 6 – 9 ya da 12 taksit avantajından da faydalanabiliyorlar. LG K40s’lerini 12 taksitle almak isteyen tüketiciler, 12 ay boyunca ayda sadece 124.05 TL ödüyorlar. Üstelik, Turkcell Online Mağazalarda satılan LG K40s’ler 1 Yıllık Ücretsiz Ekran Değişim Garantisi sunuyor. Akıllı telefonun sahipleri, telefon ekranlarına bir zarar gelmesi halinde, ekranlarını 1 yıl boyunca ücretsiz olarak değiştirebilecekler.

Kampanya 17 Nisan 2020 tarihine kadar devam edecek.

Adventure İstanbul

LG K40s

Gelişmiş Kamera, Uzun Ömürlü Batarya

LG K40s, geliştirilmiş ön ve arka kameraları, ekranı ve uzun ömürlü bataryası ile dikkatleri çekiyor. Sinematik ses kalitesi, Google Asistan ve Google Lens özellikleriyle de öne çıkan model 13 MP’lik ön kamerası ise mükemmel selfie çekimine olanak tanıyor.

Süper geniş açılı kamerası ise, manzara çekimleri gibi geniş açılı kareler için ideal. 6.1-inç HD+ ekran kalitesine sahip cihaz, DTS:X 3D Surround Ses özelliği sayesinde gerçekçi ve dinamik bir ses deneyimi sunuyor. Google Asistan tuşu, Google Lens, Crop Shot, Link Shot, tek tuşla Youtube’da canlı yayın yapabilme özelliği ve uzun ömürlü pili ile ekstra sağlamlığı LG K40s’in diğer çekici özellikleri arasında bulunuyor.

Devamını oku

Turkcell

Turkcell BiP’le, her yerde sevdiklerinizle iletişimde kalın!

Turkcell

Turkcell, Türkiye’de bir yeniliğe daha imza atarak sesli ve görüntülü mesajlaşma yapabildiğiniz BiP uygulamasına oldukça faydalı fonksiyonlar ekledi. BiP Web Arama özelliği sayesinde artık telefonunuz kapalı olsa dahi internet üzerinden sesli veya görüntülü arama yapabileceksiniz.


İlginizi çekebilir: Turkcell ikinci el (refurbished) telefon alım satımı yapacak!

reklam
Aorus reklamı

Yerli yazılımcılar tarafından Turkcell’in desteğiyle geliştirilen uygulama, bir yeniliği daha bünyesine dahil ederek web üzerinden sesli ve görüntülü görüşme imkanı sunacak. Bu uygulama sayesinde diğer uygulamalardan farklı olarak BiP’i telefondan bağımsız olarak tablet veya bilgisayar vasıtasıyla kullanmak mümkün hale gelecek.

Turkcell

Adventure İstanbul

Whatsapp, Skype ve Telegram gibi mesajlaşma platformlarının özellikleri harmanlandığı BiP uygulaması 192 farklı ülkede, 40 milyon kullanıcı tarafından indirilmiş. Rakiplerinden farklı olarak, daha önce geliştirdiği 106 farklı dilde anlık çeviri hizmeti, kaybolan mesajlaşma, 10 kişiye kadar görüntülü konuşma, para transfer seçeneklerini kullanıcı portföyüne sunuyor.

Acil durumlarda yaşanacak operatör şebeke kesintilerine karşın, tüm abonelerine hem mobil hem de web ile data üzerinden ulaşmak imkanı tanıyor. Türkiye’de geçtiğimiz senelerde yapılmış olan 4.5G ihalesinin iştirakında 13.4 milyarlık ihalede en güçlü hakları elde etmişti. Yakın zamanda, ülkemizde uygulanmaya başlanacak 5G teknolojilerinde de Kıbrısta bulunan AR-GE tesislerinde başlayan firmanın liderliğinin devam etmesi bekleniyor.

Dileriz ki, ülkemizde yerli ve milli olduğunu ifade eden bir uygulamaya verilen destekler kesilmez. Whatsapp’ın ülkemizdeki liderliğini sahiplenmesini beklediğimiz yazılım, umarım hak ettiği galibiyeti ilerleyen dönemlerde üstlenmeyi başarabilir.

 

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler