Sosyal medya

Mobil

Türk Telekom’un Sesli Adımlar projesi başarılarını dünyaya taşıyor

Türk Telekom’un Boni Global işbirliği ile 2014 yılında hayata geçirdiği, görme engelli bireylerin binaların karmaşık yapılarında rahatça hareket etmelerine yardımcı olmayı amaçlayan Sesli Adımlar Projesi, ABD Birleşik Devletleri’nde görme engellilerle ilgili en önemli kuruluş olarak kabul edilen The National Federation of the Blind’dan (NFB – Ulusal Körler Federasyonu) tam not aldı. Yaklaşık iki yıldır üzerinde çalışılan projenin sonunda, NFB’nin ABD’nin Baltimore şehrinde bulunan merkezinde yapılan testleri başarıyla tamamladı ve ülkenin çeşitli bölgelerinden katılan görme engellilerin beğenisini kazandı.

reklam

Sesli Adımlar gelecekte görme engellilerin hayatına daha fazla dahil olacak

NFB, 50 bin üyesi bulunan, ABD’nin 50 eyaleti, ayrıca Washington ve Puerto Rico’da bağlı kuruluşları bulunan bir organizasyon. NFB’de gerçekleştirilen projenin yöneticisi görme engelli emekli profesör Paul Ponchillia, yapılan testlerin Sesli Adımlar’ın gelecek yıllarda görme engellilerin hayatına daha fazla dahil olacağını gösterdiğini belirtti.  Ponchillia, “Sesli Adımlar’ın kapalı alanlarda hayatımızı ne kadar kolaylaştırdığını görmek beni gerçekten umutlandırıyor, Sesli Adımları kullanarak bir binaya giriş yaptığımda, binanın tamamen kontrolüm altında olduğunu hissediyorum” dedi.

reklam
Aorus reklamı

Sesli Adımlar, Apple’ın IOS 11 ile görme engelliler için tasarladığı ve 2017 sonunda yayınlanan bina içi ortamları doğru tanımlama ve konumlama özelliğini bünyesinde bulundurmasıyla ve kullanıcı dostu olmasıyla öne çıkıyor. Şu an dünya üzerinde birçok farklı şehirde hizmet veren Sesli Adımlar, NFB’de gerçekleştirdiği proje ile global pazarda ne kadar iddialı olduğunu bir kez daha gösterdi. Sesli Adımlar uygulaması geçtiğimiz yıl, Dünya Mobil Kongresi (MWC) kapsamında gerçekleştirilen GLOMO Ödülleri’nde “Erişilebilirlik ve Kapsayıcılık için En İyi Mobil Kullanım” kategorisinde birincilik ödülü kazanmıştı.

Sesli Adımlar uygulaması, görme ve işitme engellilerin ücretsiz olarak alışveriş merkezi, havalimanı, kampüs, tatil köyü gibi büyük ve karmaşık alanlar içerisinde herhangi bir yardıma ihtiyaç duymadan gitmek istedikleri yeri cep telefonu ile bulmalarını veya o an nerede olduklarını anlamalarını sağlıyor. Ayrıca, hastane, belediye, bakanlık, cami ve kütüphanelerde de kullanılan uygulamadan tüm GSM operatörleri faydalanabiliyor. Sesli Adımlar, Wi-Fi tabanlı bir konum teknolojisi çözümü kullanması özelliğiyle dikkat çekiyor.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

General Mobile | Nesini Sevmiyorsunuz? #6

Yazan:

general mobile

Markaların yaptıklarını ve hatalarını konuştuğumuz seri olan Nesini Sevmiyorsunuz un bu haftaki konuğu General Mobile oldu. Böylece bu seride sizden gelen cevaplar doğrultusunda kendi görüşlerimizi de belirterek keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.


Bakmakta fayda var: OPPO | Nesini Sevmiyorsunuz? #5

reklam

General Mobile bildiğiniz gibi yerli bir markamız. Bu marka aslında orta seviyede telefonlar üretip, Türk halkının uygun fiyatlı telefon isteğine cevap vermek istedi. Nitekim öyle de oldu diyebiliriz. Çünkü bir zamanlar şuanda bilinen büyük markalar (samsung, xiaomi, oppo, sony, htc lg vb.) ile orta seviyede yarışacak cihazlar çıkartıyorlardı. Ancak orta seviyede çıkarttıkları bu cihazlarda üretim kalitesi olarak da orta seviyede kaldı. Kullanıcılar genellikle General Mobile’ın üretim kalitesindeki düşüklüğü, teknik servislerinin ilgisizliği, ve Google Andorid One projesi kapsamında olduğu halde en yeni Google güncellemelerini alamamaktan şikayetçiler. General Mobile yöneticileri de yaptıkları lansmanlarda satış grafiklerinin kendilerini memnun ettiklerini söylese de kullanıcı tarafında işler tam tersi olarak gözüküyor.

Peki General Mobile kimdir?

General Mobile, İstanbul merkezli bir cep telefonu ve tablet üreten bir şirket. 2005 yılına kadar; mobil cihazlar için yazılım geliştiren marka, 2005 yılının son çeyreğinden itibaren cep telefonu üretimine, 2006 yılının son çeyreğinde distribütörlükler vermeye başlamıştı. Dünyanın ilk 3G teknolojisine sahip çift hatlı telefonu olan DST3GCOOL ile Plus X 2008 Teknoloji Ödülleri‘nden ‘Yenilikçi Ödülü’nü almıştı. Aynı zamanda Fatih Projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte öğrencilere tablet bilgisayar dağıtımı yapıyorlar. 12 Mayıs 2015 tarihinde Google tarafından yapılan açıklamada şirketin Google ile ortak geliştirdiği, Android One programına dahil olan LTE destekli General Mobile 4G Android One telefonu tanıtılmıştı. General Mobile, Android One programının diğer üyesi General Mobile GM 5 ve General Mobile GM 5Plus’ı İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirilen Mobil Dünya Kongresi’nde (Mobile World Congress 2016) düzenlediği bir etkinlik ile tanıtmıştı.  Sonrasında ise Android One programındaki General Mobile GM 6 ürünü de Mobile World Congress 2017’de tanıttı. Android One programının 2018’deki üyesi de General Mobile GM 8 olmuştu. Bu model çok beğeni almasa da yine aynı yıl çıkardıkları General Mobile GM 9 Pro çok konuşuldu. 6 inç boyutunda Amoled ekranlı dolby studio destekli stereo hoparlöre sahip Qualcomm Snapdragon 660 işlemcisine sahipti. Model çok başarılı olsa da çıkış fiyatı oldukça fazlaydı. Android One desteğini de tam anlamıyla alamayan model zamanla eskidi ve güncelliğini yitirdi. Şimdilerde ise General Mobile, GM 20 , GM 20 Pro, GM 10, tam kablosuz kulaklığı olan  GMPods ve e-Tab 20 ile tüketicilere hitap ediyor. Son olarak General Mobile’ın çıkarttığı telefon modellerine de sırasıyla  bakacak olursak:

reklam
Aorus reklamı

General Mobile Android One Serisi

 • General Mobile GM 20 Pro
 • General Mobile GM 20
 • General Mobile GM 10
 • General Mobile GM 9 PRO
 • General Mobile GM 9 PLUS
 • General Mobile GM 8 GO
 • General Mobile GM 8
 • General Mobile GM 6
 • General Mobile GM 5 D. (Çift simli model)
 • General Mobile GM 5
 • General Mobile GM 5 Plus
 • General Mobile 4G (Çift Sim Kartlı Versiyonu)
 • General Mobile 4G Android One

Sizden gelen yorumlar:

Genel Yorumlar

Android One olup güncelleme sözlerini tutmamaları.
Şarj soketi sorunları.
Teknik servis kalitesizliği.
———————————————
kutaycetinkurt: Amiral gemisi veya amiral gemisi katili olarak adlandırabileceğimiz bir modeli olmaması.
oulbulentcan: General Mobile Türkiye’nin olmasına rağmen yurtdışından vergiyle gelen telefonlarla aynı fiyatlarda olması kötü bir durum.
mertyk__61: Telefon modellerinde sürekli bir eksik ya da kötü bir şey olması. Öreğinn; İşlemci, kamera, kamera tasarımı vb.
faruk.akdmr: Servise sağlam giden cihazın bozularak gelmesi.
halilkse16: Böyle bir marka olması, milletimiz adına utanç verici. Hatta Vestel, Casper ve Reeder gibi markalarda dahil hepsi çok kötüler.
teotem: GM’nin Android One üyesi olduğunun farkında olmaması.
kizilkayaemre: Bir şekilde bozulacakmış gibi geliyor.
ahmet.kuyrukcu: Bence sık eleştirilmesinin nedeni Türk firma olması.
Muzir Neşriyat: Adını duyduğumda aklıma şöyle bir şey geliyor: General Mobile = Yerli Ürün… Tutarsız, kalitesiz, ilerleyen, gelişemeyen, hayal kırıklığı, güven kırıcı ve vs…
Fevri Vatandaş: Adını sevmiyorum. General Motors’un telefonuymuş gibi etki uyandırmaya çalışıyorlar. İkisi de GM sonuçta.
Özgür Kıran: Yerli bir marka olmasına rağmen Türkiye Cumhuriyeti halkına bu kadar kötü kalite de telefonları layık görmesi. Yerli markamız bile bize 3.sınıf ülkesi gibi davranıyor.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

2021’de Redmi Note 8 Pro Kullanmak

Yazan:

Redmi Note 8 Pro

2021′ de kullanmak serisine iPhone 5’ten sonra daha güncel bir telefon seçmek istedik ve 2019 Ağustos tarihinde satışa çıkmış olan Xiaomi Redmi Note 8 Pro’yu ele aldık.


Bakmakta fayda var: 2021’de Apple iPhone 5 Kullanmak!

reklam

Xiaomi Redmi Note 8 Pro, çıktığı döneme baktığımızda orta seviyenin kralı diyebileceğimiz özelliklere sahipti. İçerisinde bulundurduğu MediaTek Helio G90T işlemcisi adından da anlaşılacağı gibi orta seviyede bir telefon alıp oyun odaklı kullanıcılara hitap ediyordu. Hala çok güncel bir işlemci olması, performansını uzun soluklu oyunlarda bile koruyabilmesi üzerinden yaklaşık 2 sene geçmesine rağmen gerçekten iyi seviyede. 4500 mAh bataryası ise hiç “ben iki senelik bir bataryayım” demiyor. Aksine uzun süre kullanım senaryasu çiziyor. Gün içerisinde sizi yarı yolda bırakmıyor ve günü kurtarıyor diyebileceğimiz seviyede. 33W’lık hızlı şarj aletiyle birlikte günümüz standardını da yakalamayı başarıyor. Kameraları günümüz kameralarıyla yarışabilecek seviyede olsa da daha iyileri tabiki mevcut. Günü kurtaracak ve istediğiniz fotoğrafı sizlere sunacak kalitede fotoğraflar çekmeyi başarıyor.

Videomuzda bu konuları derinlemesine ele aldık, iyi seyirler…

reklam
Aorus reklamı

Redmi Note 8 serisine göz atmak ve satın almak için buradaki linkte tıklayabilirsiniz.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Genel

Mobil iletişim tarifelerine zam geldi!

Özel İletişim Vergisi

Mobil iletişim operatörlerin servis ücretlerinin üst sınırında yine artışa gidildi. BTK’nın yayınladığı karara göre yeni azami tarifeler son 3 ayda yüzde 11.5 artırıldı.

Göz atmak isteyebilirsiniz: FAST Sisteminde üst limit 1000 TL’ye yükseldi

reklam

Mobil iletişim

Teknoloji dünyasına yönelik bir zam haberi daha geldi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK); mobil iletişim hizmetlerinde uygulanan azami ücret tarifesinde yeni bir zam yaptı.

reklam
Aorus reklamı

Ülkemizde hizmet veren en büyük üç operatör olan Turkcell, Türk Telekom Mobil ve Vodafone, alınan kararlarla birlikte son bir yıl içinde tarifelere %17,4 oranında zam yaptı. Türkiye İstatistik Kurumu, son bir yılda TÜFE’deki artışın %16,2 olduğunu açıklamıştı. Mobil haberleşme hizmetlerindeki ücretler, böylelikle son bir yıldaki TÜFE artışını geçmiş oldu.

Mobil iletişim 01 Nisan 2020

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) internet sitesinde yer alan ve BTK’nın Erişim ve Tarifeler Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan kurul kararına göre mobil şebekelerden yapılan yurtiçi aramalarda azami ücret 73.78 kuruştan, 80.64 kuruşa yükseldi.

Söz konusu ücretlere bu yıl içinde ikinci artış yapılmış oldu. Daha önce 31 Ocak 2021’de mobil şebekelerden yapılan yurtiçi aramalarda azami ücret 72.34 kuruştan, 73.78 kuruşa çıkmıştı. Böylece mobildeki arama ücretlerine son 3 ayda yüzde 11.5’lik bir zam görmüş oldu.

Mobil iletişim 01 Nisan 2020

1 Nisan 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak olan Mobil Elektronik Haberleşme Hizmetleri Azami Ücret Tarifesi şu şekilde:

 • Yurtdışını arama ücretinin dakikası 7.34 TL’den 8.02 TL’ye yükseldi.
 • İsim/ünvan değişikliği 9.56 TL’den, 10.44 TL’ye yükseldi.
 • Hat devir ücreti 13.98 TL’den, 15.28 TL’ye yükseldi.
 • Numara değişikliği ücreti 31.98 TL’den, 34.85 TL’ye yükseldi.
 • SIM kart değişikliği 31.98 TL’den, 34.85 TL’ye yükseldi.
 • Açma/kapama ücreti 32.53 TL’den, 35.55 TL’ye yükseldi.
 • Yurtiçi SMS ücreti 53.02 kuruştan, 57.96 TL’ye yükseldi.
 • Yurtdışı SMS ücreti 1.30 TL’den, 1.42 TL’ye yükseldi.
 • Posta ile iletilen ayrıntılı fatura ücreti (sayfa başına) 97.29 kuruştan, 1.06 TL’ye yükseldi.
 • Bilinmeyen numaralar servis ücreti de dakika başına 2.08 TL’den, 2.27 TL’ye yükseldi.

Yüzde 18 oranında Katma Değer Vergisi (KDV) ve yüzde 10 oranında Özel İletişim Vergisi’nin (ÖİV) dâhil olduğu yeni tarife; 1 Nisan 2021 tarihi itibariyle uygulanmaya başlandı.

Mobil iletişim 01 Nisan 2021

Mobil iletişim

Akıllı telefon fiyatları düşmeyecek

Ayrıca sektör temsilcileri, yerli üretimin orta ve üst segmentte fiyat değişikliği yaratmayacağını belirtiyor.  Yerli üretim akıllı telefonların ilerleyen günlerde satışa çıkması beklenirken orta ve üst segment akıllı telefonların fiyatlarında bir değişikliğin olmayacağı açıklaması geldi.

Mobil İletişim Araçları Ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal Turnacı; teknoloji şirketlerinin Türkiye’deki üretimlerinin piyasaya çıkmasıyla yalnızca giriş seviyesi telefonların fiyatlarını düşüreceğini söyledi.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval

HWP COIN’den Haberler