Sosyal medya

Google

Türk Telekom kullanıcıları Google servislerine erişemiyor

Türk Telekom kullanıcılarının sosyal medya üzerinden Google servislerine erişemediği belirtiliyor. Sorunun devam ettiği belirtilirken, internet erişim hızlarında yavaşlama olduğu söyleniyor.

İlginizi çekebilir: Android 11 R, Google Pixel 4 ile çalışırken ortaya çıktı

Saat 16.00 itibariyle bazı kullanıcılar Google arama motoru da dahil olmak üzere Google servislerine erişim sıkıntısı yaşıyordu. Twitter, Facebook üzerinden yaşadığı erişim sıkıntısını dile getiren kullanıcıların Türk Telekom abonesi olduğu fark edildi. Google etiketi ile servislerin kullanılmadığının ekran görüntülerini paylaşan kullanıcılar Türkiye genelinde gündem olmayı başardı.

Türk Telekom

Hem hücresel veri hem de ev internet altyapısını kullanarak Google’a erişim sağlamaya çalışanların www.google.com.tr sunucusunun IP adresi bulunamadı yazısı karşılıyor. Diğer internet siteleri ve Rus menşeili arama motoru Yandex arama hizmetleri Türk Telekom kullanıcıları için çalışmaya devam ediyor. Operatör kanalınının sosyal medya hesaplarından 16:37 itibariyle henüz resmi bir açıklama yapılmazken, erişimde sıkıntıların devam ettiği görülüyor. Bölgesel site erişim sorunlarını paylaşan downdetector internet sitesinde google.com.tr servisleri için Türkiye’de kırmızı ışık yansıyor.

Güncelleme Türk Telekom’dan internet problemi hakkında açıklama

“20 Ocak 2020 Pazartesi günü internet erişiminde yaşanan problemlere dair, Türk Telekom olarak halkımızı ve paydaşlarımızı bilgilendirme sorumluluğumuz çerçevesinde açıklama yapılması gereği doğmuştur.

Söz konusu erişim aksaklıkları, dünyada pek çok kurumun hatta devletlerin maruz kalabildiği ‘Siber Saldırı’ ile ilgili olup, saldırılar bu kez Türk Telekom’un DNS’lerine yönelik yapılmaktadır.

Türk Telekom’un alanında yetkin siber güvenlik uzmanları, saldırıları bertaraf etmek, yurt içi ve yurt dışı internet trafiğini normal seyrinde devam ettirmek için yoğun bir çalışma içerisindedir.

Türkiye’nin en büyük Siber Güvenlik Merkezine sahip olan Türk Telekom’un, gerekli önlemleri alarak, kullanıcılarımızın bu saldırılardan etkilenmemesi için çalışmalarını sürdüğünü kamuoyunun bilgisine sunarız.”

 

Mobil cihazlara ilgi duyan teknoloji yazarı.omersanli17

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Huawei, Google Search’e alternatif getiriyor!

Yazan:

ABD ile yaşadığı sorunlardan bu yana kendi ekosistemini yaratmaya çalışan Huawei, çalışmalarına son sürat devam ediyor. Firma Google servisleri bulunmayan telefonları için yeni bir “arama” uygulaması geliştiriyor.


İlginizi çekebilir; Huawei P40 Lite Avrupa’ya geldi!


Huawei Search test ediliyor

Huawei P40 serisinin çıkışının da yakın olduğu şu günlerde firma kullanıcılarına Google olmadan da hayatta kalacağını gösterme derdinde. Bilindiği üzere Huawei, yeni telefonlarında Google servislerini kullanamıyor. Bu sebepten ötürü akıllı telefon pazarında yerini kaybetmek istemeyen firma, Google servislerine rakip olacak kendi servis uygulamalarını çıkarıyor. Gün geçtikçe uygulama mağazasını büyüten Huawei, şimdi de Google Search uygulamasına rakip olacak bir uygulama geliştiriyor. Huawei p40 serisinin de çıkışının da yakın olduğu şu günlerde firma kullanıcılarına Google olmadan da hayatta kalacağını gösterme derdinde. Huawei‘nin müşteriler için oluşturduğu forum sitesinde duyurduğu Huawei Search App, test için kullanıcılara sunuldu. Tüm bu gelişmelere rağmen test aşamasında olan uygulamanın tam olarak hangi arama motoru veya tarayıcı ile çalıştığı bilinmemekte. Aynı zamanda uygulamayı test eden bazı kullanıcıların arama sonuçlarını karşılaştırdığında diğer servislerle aynı sonuçlara ulaşamadıklarını belirtmeleri kafalarda soru işaretlerine sebep oldu. Huawei’nin en güncel arayüzü olan EMUI 10 ile uyumlu olan uygulamanın, karanlık ve aydınlık modları da desteklediği öğrenildi.

Huawei, Google Search'e alternatif getiriyor!

Şu an için sadece Birleşik Arap Emirliklerinde açık olan test için Huawei, uygulamayı kullanacak bazı kullanıcılara ödüller verilecek. Uygulamayı en çok kullanan üç isme Huawei Mate 30 Pro 5G verilecek. İkinci en çok kullanan yirmi kişi de Huawei Free Buds 3 kazanacak. Uygulamayı yükleyen ve en az üç kez arama yapan kişilere  Huawei mağazasında geçerli 100 Huawei puanı verilecek.

Devamını oku

Google

Google Kişiler’in internet sitesine çoklu kişi ekleme desteği geldi!

Google

Google Kişiler uygulamasının bildiğiniz gibi internet üzerinden aktif şekilde kullanabileceğiniz ayrı bir versiyonu da mevcut. İnternet versiyonu üzerinde de istek dahilinde kişiler eklenebiliyordu. Şimdi ise kişi ekleme özelliği detaylanarak çoklu kişi ekleme desteği ve sürüme eklenmiş oldu.


İlginizi çekebilir: Google Stadia platformunu kontrolcüye ihtiyaç duymadan kullanmak


Geçtiğimiz yıl Google, internet üzerindeki Kişiler uygulamasının versiyonu için materyal arayüze geçmeye başlamıştı. Bu geçiş aşamasından sonra arayüzde bazı değişiklikler yaşanmış. Fonksiyonların bir kısmı işlevsiz hale gelmişti.

Şansılıyız ki Google, 1 sene sonra özellikleri tekrar aktive etmeye başladı. Artık birden fazla kişiyi bir sefer de ekleyebilir. Etiketlerine göre gruplara ayırabilirsin.

Google

Üst tarafta da görebileceğiniz üzere çoklu kişiye bastığınız anda yeni bir sayfa açılıyor ve bu sayfaya elektronik posta kişileri dahil birçok işlemi dahil edebiliyorsunuz. İsterseniz telefondan aldığınız çoklu kişi yedeğini dahi ekleyebiliyorsunuz.

Eğer etiket butonuna tıklarsanız, ekleyeceğiniz kişileri tek bir etiket altında da toplayabiliyorsunuz. Örnek olarak “Ailem” etiketine sadece ailenizden kişileri seçerek bu sekme altında görünmesini sağlayabilirsiniz. Yeni bir telefona geçtiğiniz de gruplar sekmesinde Ailem olarak bu kişileri bulabiliyorsunuz.

Fakat bu özelliğin getirdiği dezavantajlar da mevcut. Aynı etiket içerisine tekrardan kişi ekleme veya çıkarma şu an için kullanılamıyor. Çok fazla kişisi bulunan kullanıcılar için hayat kurtarıcı bir özellik olduğunu söylemek yanlış olmaz. Yeni özellikle birlikte telefonunuzda kayıtlı olmayan bir kişiyi eklemek istiyorsanız onu da eklemeniz mümkün. Bahsettiğimiz özellikle birlikte kayıtlı kişiler de böylece eklenebiliyor.

Özellikleri deneyimlemek için bu adrese gidebilirsiniz. Şu anda Türkiye’de de bu yeni özelliklerin kullanımı mevcut.

Devamını oku

Google

Google Stadia platformunu kontrolcüye ihtiyaç duymadan kullanmak

Google Stadia

Google, bulut oyun hizmeti Stadia‘yı geçen yıl kasım ayında bir lansmanla tanıttı. ( Google Stadia’nın ne olduğu,nasıl çalıştığı vs. hakkında sitemizde çeşitli haberler bulabilirsiniz.) Stadia heyecan yaratsada, maalesef pratiğe yansıma konusunda eksikleri vardı, ki halen var. Beklenilen özelliklerin çoğu lansman sırasında eksikti ve desteklenen cihaz sayısı son derece sınırlıydı. En önemlisi, uyumlu tek akıllı telefon Pixel serisiydi. Ancak, her ay Google Stadia güncellemelerine devam ediyor. Google, ASUS ve Samsung‘un amiral gemilerinden başlayarak Google Stadia’yı daha fazla cihaza açtı. Artık Stadia daha fazla mobil cihazda kullanılabiliyor fakat halen ekranıın yanında bir donanıma daha ihtiyaç var. Bir kontrolcüye…

Google Stadia


İlginizi çekebilir: Stadia nedir? | Google’dan her PC’de, telefonda, tablette oyun oynatan sistem! (VİDEO)


Google Stadia platformunu, telefon ekranını dokunmatik bir kontrolcüye çevirerek kullanmak

Bir geliştirici buna bir çözüm buldu. Yani sistemi ayrı bir kontrol donanımı olmadan kullanabilmenin yolunu açtı. Reddit’de SmashShock adlı kullanıcı, Stadia oyunları oynarken dokunmatik ekran kontrolcüsü kullanmanın bir yolunu buldu. Stadia’yı Chrome tarayıcısı üzerinden masaüstü modunda çalıştırırken bir JavaScript snippet‘i yükleyerek telefon ekranını dokunmatik bir kontrolcüye dönüştürdü.


İlginizi çekebilir: PC, Laptop, Tablet ya da telefonda AAA oyunları oynatan platform: Google Stadia


Telefonunuzda TouchStadia‘yı etkinleştirmek o kadar da zor değil, ancak birkaç aşama içeriyor. Fakat aşırı bir zorluk içerdiği de iddia edilemez, çünkü geliştirici çalışmanın ne kadar kolay olduğunu gösteren ve adımları içeren bir video yayınladı.

Diğer kullanıcıların yanıtları çok olumlu gözüküyor. Bu yüzden denemeye değer, ancak deneyimlerin değişebileceğini unutmayın.
Dokunmak ekranı bir kontrolcü olarak kullanmak her oyunda olmasada bazılarında keyif verebilir. Ayrıca dokunmatik bir ekran kontrolcüsü seçeneğine sahip olmak hiç bir seçeneğe sahip olmamaktan daha iyidir.

Devamını oku