Sosyal medya

Genel

Toyota, dünyanın en çok araç satan otomotiv şirketi oldu

Toyota

Japon otomotiv üreticisi Toyota, 2020’de dünyanın en fazla satılan otomobil markası olarak Alman Volkswagen’i geride bıraktı.


Akıllı telefon satışları, dördüncü çeyrekte büyümeye başladı!

reklam

Toyota

2020 yılı pandemi nedeniyle otomotiv üreticileri için oldukça zorlu bir dönem oldu. Otomobil devleri hem üretim hem de satış aşamasında ciddi sıkıntılar yaşadı. Ancak salgın, bazı otomobil üreticilerini, diğerlerine oranla daha az etkiledi.

reklam
Aorus reklamı

Toyota yeni yaptığı bir açıklamada 2020’de otomobil satışlarında yüzde 11.3‘lük bir düşüş yaşadığını açıkladı. Bu düşüş oranı ile şirketin gerçekleştirdiği toplam otomobil satışı 9.53 milyon oldu. Alman devi Volkswagen ise aynı süreçte otomobil satışlarında yüzde 15.2’lik bir düşüş yaşadı. Volkswagen; Audi, Skoda ve Porsche ile birlikte toplam 9.3 milyonluk bir satış gerçekleştirdi.

Toyota

Bu kapsamda Toyota, küresel araç satışlarında Volkswagen’i geride bırakarak, beş yıllık sürecin ardından liderlik koltuğunu Alman rakibinden geri almış oldu. Japonya ve genel olarak Asya bölgesinin salgından ABD ve Avrupa pazarlarına göre daha az etkilendi. Bu da Toyota’nın bu süreci daha az kayıpla atlatmasında büyük rol oynadı.

Basına yer alan bilgilere göre; Toyota’dan bir yetkili, firmanın bu sürece rağmen piyasaya yeni model sürülmesini kapsayan agresif satış stratejisinin, “sağlam satış” sonuçları doğurduğunu belirterek, “Salgın sürecinde önceki yıla kıyasla satışlarımız düştü. Ancak düşüş yaklaşık yüzde 10 seviyesiyle sınırlı kaldı.” ifadelerini kullanıldı.

Sizler için oluşturduğum; akıllı telefonteknolojik ürünler ve genel ihtiyaçlar alışveriş listelerine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Trendyol listesini incelemek içinde burayı tıklayın!

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Enerji mühendisi, basketbol antrenörü ve teknoloji meraklısı...

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Yeni Dacia Sandero Stepway, Euro NCAP’ten 2 yıldız aldı!

Avrupa‘da satılan otomobillerin güvenliğini değerlendiren kuruluş olan Euro NCAP, en son güvenlik karnelerini paylaştı. Son test edilen araçlar Yeni Dacia Sandero, elektrikli VW ID.4 ve elektrikli Skoda Enyaq iV oldu. Fakat bu üçlü arasından en çok dikkat çeken ise yeni Sandero. Çünkü diğer iki aracın standart güvenlik ekipmanı ile 5 yıldız aldığı testlerde o, yalnızca 2 yıldız alabildi.


Benzer kategorideki haber önerisi: SEAT’ın performans odaklı markası CUPRA Türkiye’de!

reklam

Romanyalı üreticinin bir süre önce tamamen yenilediği Sandero, yetişkin güvenliğinde %70, çocuk güvenliğinde %72 ve genel toplam olarak 2 yıldız aldı. Aracın en çok puan kaybettiği yer ise yaya koruma ve güvenlik destek sistemleri. Bu kısımlardan sırasıyla %41 ve %42‘lik başarı oranına sahip. Tabi Euro NCAP’in derecelendirmesinin böyle olması gözünüzü korkutmasın. Çünkü aracın, sadece çarpışmalardaki koruması üzerinden bir puanlama yapılsaydı 4 yıldız almasının muhtemel olduğu söyleniyor. Son değerlendirme kriterlerinde elektronik destek sistemleri, yolcu güvenliği puanını arttırmada çok önemli bir hale geldi. Yoksa aracın, tabiri caizse “kağıt” gibi olduğu bir durum bulunmuyor. Test videolarındaki burulmaları ve hasarları gördüğünüzde siz de kötü olmadığına hak vereceksiniz. Fakat günümüzde bu yıldız sayısının, araç satışlarına oldukça önemli bir kriter olduğu da su götürmez bir gerçek.

reklam
Aorus reklamı

Euro NCAP: Dacia, fiyat kırmaya çalışırken güvenlikten ödün vermemeli

Euro NCAP Genel Sekreteri Michiel van Ratingen (Evet, adamın soyadında bile rate var), “Güvenlik konusunda her geçen gün büyük ilerlemeler kaydedilen bir dönemdeyiz. İstenmeyen durumların önüne, yüksek teknolojiler kullanılarak geçilmeye çalışılıyor. Dacia, kendi pazarını oluşturmuş ve ona yönelik çalışmalarını oldukça iyi yöneten bir şirket. Fakat iki yıldızlı bir değerlendirme, düşük maliyetli ürünler için bile oldukça düşündürücü bir sonuç. Kameralı sistemlerin olmayışı, pazara aykırı ve üzücü bir durum. Fakat bu durumun, Dacia’nın yeni güvenlik yönetmeliğine uyması için oldukça göze batan bir uyarı olduğunu düşünüyorum.” diyor.

VW ID.4 ve Skoda Enyaq iV, değerlendirme sonuçlarıyla övgü aldı

Haberin başında da söylediğimiz gibi Dacia Sandero, VAG’ın iki elektrikli SUV modeli olan VW ID.4 ve Skoda Enyaq iV ile aynı zamanda test edildi. ID.4, yetişkin yolcu korumasında %93, çocuk yolcu korumasında %89, yaya güvenliğinden %76 ve güvenlik ekipmanlarından %85 puan aldı. Enyaq iV ise yetişkin güvenliğinde %94, çocuk güvenliğinde %89, yaya güvenliğinde %71 ve güvenlik ekipmanlarında %82 başarıya ulaştı.

van Ratingen, “Skoda ve VW, güvenlik konusunda nelerin yapılabileceğini açıkça gösteriyor. Müşterilerine sunabildikleri bu yüksek seviyedeki güvenlik için kendilerini tebrik ediyoruz.” dedi.

Yeni Dacia Sandero’nun özelliklerini kısaca hatırlayalım

2004‘ten beri satışta olan bir model olan Sandero, dünya çapında 2.1 milyonluk satış adedine sahip. Çıktığı ilk günden beri 2. nesil Clio‘nun mimarisini kullanan araç, en son neslinde Renault-Mitsubishi-Nissan Grubu‘nun CMF-B mimarisini kullanmaya başladı. Bu mimari, en son nesil Clio‘da da kullanılıyor.

Aracın motor seçenekleri 1.0 litrelik 3 silindirli (12 Valf) ünitelerden oluşuyor. Giriş seviyesinde 1.0 SCe 65 beygirlik motor, 5 ileri manuel şanzımanla satılıyor ve sadece normal Sandero‘da alınabilir. 1.0 TCe 90 beygirlik motor ise hem 6 ileri manuel hem de X-Tronic (CVT) şanzımanla alınabiliyor. Bu seçeneği hem Stepway hem normal modelde alabiliyorsunuz. Son seçenek ise sadece 6 ileri manuel ile satılan, fabrika çıkışı LPG’li 1.0 ECO-G 100 beygirlik ünite.

Yeni Sandero Ailesi‘nin diğer tüm ayrıntılarına ve fiyat listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Euro NCAP, Carscoops, Dacia, Motor 1 TR

 

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Genel

Van Gölü fotoğrafı NASA’nın yarışmasında birinci seçildi

Van Gölü

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının düzenlediği çevrim içi fotoğraf yarışmasında, uzaydan çekilen Van Gölü fotoğrafı, finale kalan iki fotoğraf arasından birinci oldu.

Göz atmak isteyebilirsiniz: Türkiye Uzay Ajansı Başkanı, astronot yerine “Fezagir” ismini önerdi

reklam

Van Gölü

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) tarafından düzenlenen “Dünya Turnuvası” adlı çevrim içi fotoğraf yarışmasında, Astronot Kate Rubins tarafından çekilen Van Gölü fotoğrafı, oyların çoğunu alarak birinci seçildi.

reklam
Aorus reklamı

Rubins’in 12 Eylül 2016’da çektiği Van Gölü fotoğrafı ile Astronot Don Pettit tarafından 2012’de çekilen Amerika Kıtası üzerinde hareket halindeki yıldızların bulunduğu kare, 32 fotoğraf arasından finale kalmıştı.

8 Mart’ta görücüye çıkan ve tamamı astronotlar tarafından çekilen 32 kare arasındaki rekabet “earthobservatory.nasa.gov/tournament-earth” internet sitesi üzerinden yapılan oylamalarla, bugün ABD yerel saatiyle 12.00’de sona erdi.

NASA Earth isimli web sayfasında bugün birinci seçildiği belirtilen Van Gölü fotoğrafı için finale kalmaya hak kazandığında, “Sodalı gölün bu fotoğrafı, çeyrek finallerde oyların yüzde 94’ünü aldı ve finalde de aynısını yapmaya hazırlanıyor.” ifadesine yer verilmişti.

Yarışmaya katılan 32 fotoğraf için 930 binden fazla oy kullanıldığı kaydedildi.

Doğu Anadolu Bölgesinin en önemli değerlerinden biri olan ve bozulmamış doğasıyla insanları cezbeden Van Gölü’nün, uluslararası bir yarışmada gündeme gelmesi büyük yankı bulmuştu.

Finale kalan Van Gölü fotoğrafı için Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Van Valisi Mehmet Emin Bilmez başta olmak üzere, bir çok kamu kuruluşu ve sivil toplum örgütü de destek çağrısı yapmıştı.

Şehrin eko turizmine sağlayacağı katkıyı düşünen Edremit Belediye Başkanı İsmail Say ise uzaydan fotoğrafı çeken Astronot Kate Rubins’i, resmi olarak kente davet ettiklerini duyurmuştu.

NASA astronotunun uzaydan çektiği fotoğrafta Erciş Körfezi’ndeki akıntıları çok net bir şekilde görebiliyor. Uzaydan bakıldığında başka hiçbir gölde görmenin mümkün olmadığı bu akıntı izleri sudaki soda miktarının bol olmasından kaynaklanırken, oluşan beyazlık görsel bir şölene dönüşüyor.

Van Gölü

NASA Dünya Gözlem Turnuvası Editörü Carlowicz: ‘Van Gölü kazanacak’ demiştim

Yarışmanın ardından açıklamalarda bulunan yarışmanın arkasındaki kurum olan Dünya Gözlemevi internet sitesinin editörü Michael Carlowicz, Dünya Gözlemevi sitesinin 1999’da NASA Bilim Biriminin parçası olarak kurulduğunu ve her gün yeryüzünün uzaydan çekilen fotoğraflarını yayınladığını ifade ederken; ağırlıklı olarak kültürel yapılar, coğrafi ve iklim şekillerine ilişkin astronotların çektiği fotoğraflardan arşivler oluşturduklarını belirtti.

Fotoğraf çekimi işlemlerinin tamamen rastgele olmadığını ifade eden Carlowicz, “NASA Johnson Uzay Merkezinin bir takımı var, Dünya Bilim ve Uzaktan Algılama Birimi. Bu birim astronotlara uzaya gitmeden önce fotoğraf eğitimi verir. Orada iken de onlara her gün belirli hedefler koyar. Örneğin ‘bugün şu saatte Amazon Ormanları’nın üzerinden geçeceksiniz lütfen fotoğraf çekin. Şu saatte başka bir yerde olacaksınız oranın fotoğraflarını çekin.’ şeklinde NASA Johnson Merkezi talimat verir” ifadeleriyle NASA’nın bu konuda özellikle görev verdiğini belirtiyor.

Dünya Turnuvası için başlangıçta yaklaşık 190 fotoğrafın seçildiğini, bunlardan da elemeler yaparak sona kalan 32 fotoğraf ile turnuva düzenlediklerini dile getiren Carlowicz, farklı kanallardan önerilen fotoğrafları seçmeye özen gösterdiklerini belirterek, “Van Gölü 5 kişi tarafından önerildi, fotoğrafı bunun üzerine ben seçtim” dedi.

Seçilen fotoğrafların güzel olması dışında bir kriterlerinin olmadığını kaydeden Carlowicz, “Van Gölü’nü seçmemin biraz da eğlenceli bir hikayesi var. Bunu (turnuvayı) martta ilk düzenlediğimizde çalışma arkadaşlarıma ‘Hangisinin kazanacağını biliyorum. Van Gölü kazanacak’ demiştim.” ifadesini kullandı.

Carlowicz, uzaydan fotoğraflarını yayınladıkları birçok yeri yakından görmek istediğini belirterek, Van Gölü’nün de görmek istediği yerler arasında olduğunu söyledi.

Van Gölü

Van Gölü veya yöresel adıyla Van Denizi; Tatvan ilçesi sınırları içerisinde bulunan Nemrut volkanik dağının patlaması sonucu oluşan kraterde biriken suların oluşturduğu varsayılan volkanik bir göldür. Çok sayıda koyu bulunan Van Gölü’nün yüzölçümü 3.713 km²’dir. Van Gölü hem tatlı su hem de deniz ekosistemlerinden farklı bir sucul ekosistemdir. Suları tuzlu ve sodalıdır.

Göl suyu tuzluluk oranı %o19, pH’sı ise 9.8 dir. Göl su seviyesi iklime bağlı olarak yükselip, düşmektedir. Ancak ortalama olarak denizden yüksekliği 1646 metredir. Gölün ortalama derinliği 171 m, en derin yeri ise, 451 metredir. Gölün doğu bölümünde dört ada vardır. Bunlar; Akdamar, Çarpanak, Adır ve Kuş adalarıdır. Adalar tarihi ve turistik özelliğe sahiptir ve 1990 yılında Arkeolojik Sit Alanı ilan edilmişlerdir.

Van Gölü dünyanın en büyük sodalı gölüdür ayrıca Türkiye’de bulunan en büyük göldür. Gölün tuzlu-sodalı suları, biyolojik çeşitliliği sınırlamaktadır. Gölde bilinen 103 tür fitoplankton, 36 tür zooplankton ve tek bir tür balık inci kefalı, (Chalcalburnus tarichi) yaşamaktadır. Göl etrafı karadan 430 km.dir. Yöre halkına göre gölde bir canavar yaşamaktadır. Söylentiyi çıkaranların amaçlarının bölgeye turist çekmek olduğu söylense de, söylentileri araştırmak amacıyla bölgede pek çok bilimsel araştırma ekibi çalışmalar yapmıştır.

 

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Genel

Total War serisi 36 milyon satış rakamına ulaştı!

Yazan:

Total War

Total War serisi strateji oyunları tarihinde önemli bir yere sahip. Yaklaşık 21 yıldır oyun dünyası içerisinde yer alan seri ulaşılması güç satış rakamlarını geride bıraktı. Creative Assembly firması, bugüne kadar piyasaya çıkan bütün Total War oyunlarının ne kadar kopya sattığını açıkladı. Firma oyun serisinin ilk günden bu yana toplamda 36 milyon satış rakamını geride bıraktığını duyurdu. Ayrıca firma an itibariyle Birleşik Krallık‘tan çıkan en büyük oyun geliştiricisi oldu.


Göz atmak isteyebilirsiniz: Tim Cook: “Epic Games davayı kazanırsa App Store bit pazarı olur”

reklam

Total War serisi bugüne kadar 36 milyondan fazla kopya sattı!

Strateji oyunları oyun dünyasında artık daha az popülariteye sahip desek yalan olmaz. Birçok firmanın zamanında yatırım yaptığı kategori, oyun dünyasında pek çok açıdan önemli özellikler kazandırdı. Bildiğiniz üzere  strateji oyunları kategorisi eskisi gibi tek koldan ilerlemiyor. Kategori, günümüz oyun dünyasında artık dallara ayrılmış bir vaziyette hayatını sürdürüyor. Bazı oyun kategorilerinin de yükselmesinde önemli bir etkisi olan strateji oyunlarının kuşkusuz en bilinenleri harita ve sıra tabanlı olarak oynananları. Total War serisi de bu harita ve sıra tabanlı strateji oyunları arasında akla ilk gelenlerden. 21 yıl önce Shogun: Total War ile hayatımıza giren seri, o dönemden bu yana farklı tarihsel dönemleri konu alan oyunlarla oyun dünyasına giriş yaptı. Özellikle son dönemlerde daha kısıtlı alanlarda kısıtlı hikayeler üzerinden ilerleyen oyun serisi, fantastik evrenlere de giriş yaptı. Warhammer serisi ile fantastik diyarlarda da strateji oyunu deneyimini oyunculara sunan seri, ulaşması güç satış rakamlarını geride bıraktı.

total war

reklam
Aorus reklamı

Son dönemlerde başarılı işlere imza atan oyun serisi, genel anlamda tekrar yükselişe geçti. Bununla birlikte yapımcı firma Creative Assembly serinin 21 yılda 36 milyonluk satış rakamını geride bıraktığını açıkladı. Firma en çok satan oyunu açıklamadı. Ancak yapılan açıklamaya göre her ay Total War oyununa giren toplamda 1.5 milyon aktif oyuncu var. %20‘lik bir büyüme gerçekleştiren yapımcı firma, elde ettiği başarılardan oldukça memnun. Ağustos 2020‘de çıktığı ilk gün Epic Games üzerinden bedava dağıtılan Total War Saga: Troy oyununu tam 7.5 milyon oyuncunun aldığı ortaya çıktı. Bununla birlikte firma Total War: Three Kingdoms oyunu ile de en hızlı satan oyun olmayı başarmıştı. Oyun özellikle Çinli oyuncuların ilgisini çekmeyi başarmış ve ilk haftadan milyon barajını geride bırakmıştı. An itibariyle firma Warhammer 3 için kolları sıvadı. Steam üzerinde ön siparişe açılan oyun, yine Çin’de en fazla ön sipariş verilen yapım oldu. Tabi hal böyle olunca firma ekibi büyütmek için kolları şimdiden sıvadı.

Total War serisini geliştiren Creative Assembly Birleşik Krallık’ın en büyük geliştiricisi oldu!

Total War serisi sayesinde başarısını sürdüren yapımcı firma büyüyor. Firma Birleşik Krallık‘ta yeni bir stüdyo açmaya karar verdi. Total War: Warhammer 3 için çalışmalarını sürdüren firma, diğer oyunları için de ekibini genişletmek istiyor. Firma bilindiği üzere uzayda geçen yeni bir aksiyon oyunu için de çalışıyor. Büyük bir tesis açacak olan firma beraberinde önemli bir unvanın da sahibi oldu. Firma 800 kalıcı çalışanı ve açtığı üçüncü stüdyosu ile birlikte, Birleşik Krallık‘ın en büyük oyun firması oldu. Önemli bir başarıyı geride bırakan firma, özellikle yeni FPS aksiyon oyunu ile merak uyandırıyor. En son District 9’un yönetmeni Neill Blomkamp bu oyun ile alakalı olarak firmayı ziyaret etmişti. Creative Assembly yeni FPS oyunu ile birlikte kategoriye heyecan getirmek istediklerini belirtti.

Bununla birlikte firma bu yıl içerisinde Total War: Warhammer 3‘ü piyasaya çıkaracak. Serinin devam niteliğinde olan oyunla birlikte strateji oyunları bir kez daha fantastik dünyaya yolculuk edecek. Çin’de en fazla ön sipariş verilen yapım olan oyunun, Steam ve Epic Games Store sayfaları açıldı. Türkiye fiyatı 345 TL olacak olan oyun yıl sonunda hayranlarının karşısına çıkacak. Oyun Epic Games Store ve Steam‘e aynı anda giriş yapacak. Oyun serinin diğer üyelerine nazaran daha büyük bir haritaya sahip olacak. Hikayenin geçtiği topraklar ise Kaos Diyarı olarak adlandırılıyor. Ayrıca oyuncular oyunda kötücül Kaos Tanrıları ile mücadele etmeye çalışacaklar. Bakalım Warhammer 3 beklenen etkiyi yaratarak strateji oyunlarının popülaritesini arttıracak mı merakla takip ediyor olacağız.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval

HWP COIN’den Haberler