Sosyal medya

Politika

TikTok CEO’su Kevin Mayer istifa etti

reklam

TikTok‘un CEO‘su Kevin Mayer, son gelişen olaylar sonrası istifa etti. Disney‘de de yöneticilik yapmış olan Mayer, Amerika hükümetinin son hamleleri sonrası bu kararı aldı.

İlginizi çekebilir: Realme 6 ve 6i modelleri yeni özelliklerle güncellendi

Kevin Mayer, Disney‘de de yöneticilik yapmış önemli bir yönetici. Mayer, Amerika hükümetinin TikTok ile aldığı son karar sonrası istifa etme kararı aldı ve TikTok‘a katıldıktan 100 gün sonra istifa etmiş oldu. Amerika hükümeti, TikTok‘un Amerika operasyonlarının satılmaması durumunda uygulamanın ülkede engelleneceğine dair bir karar çıkarmıştı. Donal Trump’ın imzasıyla da bu karar yürürlüğe konmuştu. Bu karar sonrasında da TikTok karşı dava açma kararı almıştı. TikTok‘tan bir yetkili yaptığı açıklamada Kevin Mayer‘in yaşanan süreçte yaşadıklarını anladıklarını ve kararına saygı duyduklarını, TikTok bünyesindeki çalışmalar için kendisine teşekkür ettiklerini belirtti ve sonraki hayatında kendisine başarılar diledi. Şuan genel menajer konumundaki Vanessa Pappas da Mayer yerine geçici olarak baş yönetici konumuna getirildi.

reklam
Aorus reklamı
Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Sporsever....

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Xiaomi Amerika’ya açtığı davayı kazandı!

reklam

Xiaomi, Amerika Birleşik Devletleri‘nin kara listeye girmesi konusunda açtığı davayı kazandı. Trump hükümetinin Çinli şirkete ait Çin Ordusu ile ilişkisi olduğuna dair verdiği karar ile alınan karar bozuldu. Xiaomi’nin daha önce yaptığı itirazda haklı bulundu.


İlginizi çekebilir; Xiaomi Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı’nı Mahkemeye Verdi


Trump hükümeti zamanında ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı iplerin iyice gerilmesine sebep olmuştu. Çin’in en büyük firmalarından biri olan Huawei de bu noktada nasibini almış, Çin hükümeti için çalıştığı savıyla ambargoya maruz kaldı. Önce altyapı ardından tüm markanın ABD tabanlı şirketler ile ilişkisi kesildi. Ardından geçen zaman ile Xiaomi için de çanlar çalmaya başladı. ABD Savunma Bakanlığı Çin’in bir diğer devi Xiaomi’yi Komünist Çin Ordusu için çalıştığına dair karar verdi. Xiaomi bu karar sonrası telefon ve diğer ürün ailelerini satabilir, ancak ABD’li yatırımcılardan yatırım alamayacaktı.

reklam
Aorus reklamı

Xiaomi ABD Savunma Bakanlığına Dava Açmıştı

Savunma Bakanlığı tarafından gelen bu karar sonrası acil bir şekilde açıklama yapan Xiaomi, “Şirketimiz Çin ordusuna ait değildir, Çin ordusuyla herhangi bir bağı bulunmamaktadır ve NDAA’da (ABD Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası) belirtildiği şekilde “Komünist Çin Askeri Şirketi” değildir. Şirketimizin ve hissedarlarımızın çıkarlarını korumak üzere gerekli tüm önlemler tarafımızdan alınacaktır. “ diyerek mahkeme sinyalini vermişti. 29 Ocak 2021’de ise Columbia Bölgesi Bölge Mahkemesi’nde ABD Savunma Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı’na dava açtı.

Xiaomi Davayı Kazandı!

Aradan geçen kısa bir zaman sonrası Columbia Bölgesi Bölge Mahkemesi ise Xiaomi’nin açtığı davada haklı bularak 13959 sayılı “Başkanlık Emri” kısıtlamasını tamamen ve derhal yürürlüğe girecek şekilde kaldırdı. Böylece Xiaomi ABD’ye karşı bir zafer elde ederken marka yatırımcılarından yatırım almaya devam edebilecek. Aşağıda konu ile alakalı Xiaomi’den gelen resmi açıklamayı görebilirsiniz;

Xiaomi olarak mahkemenin 12 Mart tarihinde verdiği ABD Savunma Bakanlığı’nın Xiaomi’yi bir “Komünist Çin Askeri Şirketi” (CCMC) olarak tanımlama uygulamasını durdurma kararını büyük memnuniyetle karşıladık. Mahkeme, verilen ihtiyati tedbir kararına uygun olarak ABD vatandaşlarının Xiaomi’nin menkul kıymetlerini satın almalarına ve sahip oldukları varlıkları elden çıkarmalarına yönelik 13959 sayılı “Başkanlık Emri” kısıtlamasını tamamen ve derhal yürürlüğe girecek şekilde kaldırdı.

Xiaomi olarak, yalnızca sivil ve ticari kullanıma yönelik tüketici elektroniği ürünleri sunan halka açık, borsada işlem gören ve bağımsız olarak yönetilen bir şirket olduğumuzu yineliyoruz.

Xiaomi’nin Çin ordusuyla bağlantılı bir şirket olarak tanımlanması kararının tamamen keyfi bir uygulama olduğuna inanıyoruz ve yargıç da verdiği kararla bu fikrimize katıldığını gösterdi. Mahkemenin bu tanımlamanın hukuka aykırı olduğunu kabul etmesi ve tanımlamanın kalıcı olarak kaldırılması yönündeki talebimizi sürdüreceğiz.

Genç ve enerjik bir teknoloji şirketi olarak yıllardır akıllı telefonlar ve akıllı TV’ler gibi harika tüketici elektroniği ürünlerini dünyanın dört bir yanındaki tüketicilere adil fiyatlarla sunduk ve sunmaya devam ediyoruz. Yenilikçi teknolojilerle herkesin çok daha iyi bir yaşam sürmesini sağlamak için dünya genelindeki iş ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

Xiaomi Corporation

Şimdi ne olacak?

Xiaomi kendi başına gelen davayı hızlı hareket ederek savuşturmayı başardı. Ancak durum burada sonlanmayabilir. Çünkü söz konusu başkanlık emrinde sadece Xiaomi değil, aralarında DJI, SMIC ve China Mobile, China Unicom ve China Telecom gibi firmalar da benzer karardan etkilenmişti. Bu nedenle diğer firmalar da bu karar ardından tek tek ABD hükümetine dava açabilir. Bir diğer yandan Xiaomi ve diğer 8 marka bu süreçte alamadıkları yatırımlar ve olası yatırımcı kaybı için tazminat davası da açabilir.

Huawei’yi de etkiler mi?

Söz konusu dava ilk çıktığı dönemde merak edilen konulardan biri de Xiaomi’nin sonunun  Huawei gibi olup olmayacağı idi. Farklı konularda oluşan bu dava ve yasak süreçlerinde Xiaomi kazanarak ayrılması ile kafalarda “Huawei de dava açarak ambargoyu kaldırabilir mi?” sorusu oluşuyor. Fakat yaptırımlar farklı nedenler ile ve farklı seviyelerde olduğu için pek etkileyecek gibi gözükmüyor. Aynı zamanda Xiaomi hızlı bir aksiyon alırken Huawei’nin ABD’ye karşı hiç karşı adım atmamış olması da bu iki durumu birbirinden ayrıştırıyor.

Sonuç olarak Xiaomi için çalan çanlar susturulmuş oldu. Artık bundan sonraki süreçte Xiaomi için ABD kanadında hiçbir engel kalmamış, Samsung hatta Apple gibi yatırım almaya, ürünlerini satmaya ve Qualcomm ve Google gibi büyük şirketler ile ortaklıklarında bozulma olmadan yeni ürün geliştirmeye devam edebilecek.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Politika

Huawei ambargoları Biden yönetiminde yeniden değerlendirilecek

reklam

Huawei, Trump yönetiminde ABD tarafından ticari kara listeye (US Entity List) alınmıştı. Bu durum, bildiğiniz üzere, Huawei’nin Google gibi ABD bazlı ürün ve servisleri kullanmasını yasaklamıştı. Görünen o ki, şirketi zora sokan bu ambargo Biden yönetiminde yeniden gözden geçirilecek. Ambargoların kaldırılması ihtimalini de içeren bu yeniden değerlendirmenin detayları haberimizde…


Hazır telefonlardan bahsetmişken, sizin için binlerce ürün içinden seçtiğimiz bu telefon aksesuarları listesine göz atmanızı öneririz!


Huawei ambargoları konusunda Biden’ın yeni ticaret bakanı adayından umut veren açıklama!

 

Huawei

reklam
Aorus reklamı

Gina Raimondo, yeni Biden yönetimin Ticaret Bakanı (Secretary of Commerce) adayı. Raimondo, dün ABD Senatosu’ndaki ticari komite önüne çıktı. Biden’ın ticaret bakanlığı adayı, komitede panelin sorularını yanıtladı ve önemli konulara açıklık getirdi. Bu konulardan biri ise Huawei ve diğer Çinli şirketlere uygulanan ticari ambargolardı. Raimondo, Senatör Ted Cruz’un Huawei’yi ticari kara listede tutup tutmayacağı sorusu nedeniyle gündeme gelen konuya açıklık getirdi. Çiçeği burnunda aday konuya kesin bir yanıt vermedi ama yine de umut veren açıklamalar yaptı. Raimondo şunları söyledi: “Konuyu ve konu hakkındaki politikayı yeniden inceleyeceğim ve kararı gözden geçireceğim”. Buna ek olarak, Raimondo konu hakkında eski bakana, endüstri liderlerine ve dost ülkelere danışacağını da ifade etti. Her ne kadar, bu açıklama umut verici olsa da henüz kesin bir kararın söz konusu olmadığını hatırlatmak isteriz…


İlgili haber: MARKALARA SORUN: HUAWEI | Kaan Arlı


Ticaret bakanlığı adayı: “Ne olursa olsun ABD çıkarlarını koruyacağım”

Huawei

Huawei hakkındaki umut veren açıklamayı yapmadan önce, Raimondo ABD telekomünikasyon güvenliği hakkında konuşmaktaydı. Aslında, bu önceki konuşma tek başına ele alınınca Huawei’ye uygulanan ambargolar açısından pek de iç açıcı değil. ABD’deki ağ güvenliğini korumak için gücü dahilindeki her yolu kullanacağını belirten Raimondo, “Çinli Şirketler” terimini özel olarak vurguladı. Buna ek olarak, Çinli Şirketlerin bugüne kadar pek de evrensel ticaret kullarına uygun davranmadığını söyledi. Raimondo, Çinli Şirketlerin bu konudaki tutumları değişmezse, daha sert önlemler almaktan çekinmeyeceğini de sözlerine ekledi. Özet olarak , Huawei amborgolarının akıbeti Trump dönemine göre daha umut verici gözükmekte. Ancak, henüz kesin bir kararın olmadığını da unutmamak lazım. Yani, köprünün altından akacak daha çok suların olduğu yadsınamaz bir gerçek…

Kaynak: Reuters, AndoridAuthority

 

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Genel

Joe Biden, bir günden az sürede 5 milyon twitter takipçisi kazandı!

reklam

Joe Biden, geçtiğimiz gün gerçekleşen görev devralma töreni (inauguration) ile birlikte ABD’nin resmi olarak yeni başkanı oldu. Yemin ettikten sonra göreve vakit kaybetmeden başlayan Biden’ın ilk hoşgeldin hediyelerinden biri de ABD resmi twitter başkanlık (@POTUS) hesabı oldu. Bu olağan sürecin pek de olağan olmayan tarafı ise Biden tarafından yönetilen başkanlık hesabının kısa sürede edindiği takipçi sayısı oldu…


Sizler için binlerce telefon aksesuarı içinden en olmazsa olmazları seçtik ve bu listede derledik! 


Joe Biden 20 saat içinde 5 milyon takipçi topladı!

Joe Biden

Biden ve ekibi, yönetimlerinin resmiyet kazanmasının ardından başkanlıkla ilgili olan tüm resmi Twitter hesaplarını devraldı. Bu gelişmenin en ilgi çekici yanı ise Biden’ın neredeyse 20 saatten bile kısa bir sürede kazandığı 5 milyon Twitter takipçisi oldu. Joe Biden bu kısa sürede aldığı rekor seviyede etkileşime rağmen hala kendi kişisel Twitter hesabının takipçi sayısına ulaşabilmiş değil. ABD’nin çiçeği burnunda başkanının başkanlık yarışındaki kampanya süreci de dahil olmak üzere kullandığı hesabın an itibariyle 26 milyon takipçisi bulunmakta. Başkanlık hesabında henüz 5.6 milyon takipçi toplayabilen Biden’ın, eski başkan Donald Trump’ın 33 milyonunun gerisinde kalmasının nedeni ise biraz kafa karıştırıcı…

reklam
Aorus reklamı

İlginizi çekebilir: Twitter, Donald Trump’ın hesabını kilitledi!


Twitter’dan Biden’a ayrı, Trump’a ayrı muamele

Joe Biden

 

Son 4 senedir eski başkan Donald Trump’ın kullandığı resmi başkanlık twitter hesabı (POTUS), geçtiğimiz gün Biden’a geçmeden önce 33 milyon takipçiye sahipti. Bu 33 milyon rakamı ise sadece Trump’ın 4 yılda topladığı takipçi sayısını ifade etmiyor. Twitter, hesabı o dönemin eski Başkanı Barack Obama’dan Trump’a devrederken Obama’nın  kazandığı milyonlarca takipçiyi de Trump’ın hesabına akatarmıştı. Aynı uygulama, bilinmeyen bir sebepten dolayı, yeni başkan Joe Biden için yapılmadı. Biden, Twitter’dan hesabı  dün “0” takipçiyle aldı. Yani, Trump ve Obama’nın kazandığı 33 milyon gibi ciddi bir takipçi sayısına merhaba bile diyemeden veda etmek zorunda kaldı. An itibariyle, Twitter neden bu konudaki politikasını birden değiştirdiği ve “çifte standart” olarak yorumlanabilecek bu uygulmayı yaptığını açıklamış değil. Ancak, bilinen o ki, Biden’ın ekibi Twitter’ın bu uygulamasından hiç memnun değil. Bu kadar büyük sayıda takipçiyi kaybetmenin haksızlık ve “maç başlamışken kural değiştirme” olduğunu söyleyen Biden ekibi dijital direktörü Rob Flaherty, Twitter’la konu üstünde hala görüşme halinde olduklarını söyledi.

Kaynak: BusinessInsider, The Verge

 

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval

HWP COIN’den Haberler