Sosyal medya

Otomobil

Tesla Tam Otonom Sürüş Sistemi 2021 başlarında gelebilir!

tesla, tam otonom

Tesla, daha önce Yarı Otonom olarak sunduğu teknolojinin Tam Otonom versiyonunun 2021 başlarında abonelik şeklinde gelebileceğini söyledi. Elon Musk’ın yaptığı açıklamaya göre 2021 yılının ilk aylarında bu teknoloji kullanıma sunulacak.


İlginizi çekebilir; Tesla Model 3 performansını arttıran bir güncelleme aldı

reklam
Aorus reklamı

Tesla Tam Kendi Kendine Sürüş aylık abonelikle sunulacak

Yalnızca gerektiğinde kullanılacağı düşünülen “Full Self-Driving” yani “Tam Otonom Sürüş Sistemi “,  Tesla tarafından abonelik olarak sunulacak. Aylık abonelik sistemiyle birlikte bu opsiyon için fazladan binlerce dolar ödemek zorunda kalmayacaksınız. Üstelik özelliği test etme şansınız da olacak. Elbette aylık ödeme sisteminin de çok uygun fiyatlara sunulacağını beklemek doğru bir düşünce olmaz.

Şirket, bu sistemin özellikle günlük olarak kullanmak istemeyen ve yalnızca uzun yolculuklar için tercih edecek kullanıcılar için daha faydalı olacağını düşünüyor. Elbette öte yandan AI ekibi de bu abonelikler sayesinde veri ve sürüş deneyimi toplayabilecek. Bu özellik üzerinde daha fazla çalışabilecek ve bizlere kusursuza yakın bir sürüş deneyimi yaşatmak üzerine bu verileri kullanabilecek. Daha önce 2020 yılının sonlarına kadar bu sisteme geçileceği yönünde açıklamalar yapıldığını ancak gerçekleşmediğini not düşelim.

Adventure İstanbul

tesla elon musk

Şirketin CEO’su Elon Musk , Twitter üzerinden yaptığı açıklamada fiyatların ayarlanacağını ve bu özelliğin 2021’in ilk aylarından itibaren kullanıma sunulacağını belirtti. Yeni aylık abonelik modelinin yanı sıra Musk, Tesla araç alacakların araçlarında yükseltme yapacaklarsa Tam Otonom Sürüş Sistemi paketinin başka bir araca devredilmesine izin verecebileceğini açıkladı. Ancak bu konudaki fikrinin değişebileceğini belirtti.

Özellikle Apple tarafında gördüğümüz ürünlerin satışından çok sunulan hizmetler aracılığıyla gelir elde etme modeli otomobil üreticilerini de etkilemişe benziyor. Tesla sunacağı bu abonelik modeliyle birlikte muhtemelen araç satışlarından elde ettiğinden daha fazla gelir elde edebilecek. Dileriz sunulacak bu özellik uygun fiyatıyla kullanıcıları şaşırtmayı başarabilir.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Otomobil

Çinli arama motoru Baidu elektrikli otomobil üretecek

Yazan:

Çinli arama motoru Baidu, elektrikli araç
  1. Çinli arama motoru Baidu elektrikli otomobil yapacak. Şirketin ülkenin en büyük özel otomobil üreticilerinden Geely şirketinin yardımıyla elektrikli araba üreteceği öğrenildi. Geely, Volvo’nun ana şirketi olmasıyla dikkat çekiyor.

Ürün önerilerimizi içeren Hepsiburada alışveriş listemize buradan ulaşabilirsiniz.


Elektrikli araçlara bir Çinli oyuncu daha

Reuters’ın raporuna göre Baidu, elektrikli otomobil sektöründe boy gösterecek. Şirket bu alanda ne denli ciddi olduğunu Volvo üst markası olarak tanıdığımız Geely ile yaptığı iş birliğiyle bizlere gösteriyor. Yakın zamanda Çinli dev alışveriş şirketlerinden de benzer bir hamle görmüştük.

reklam
Aorus reklamı

Çinli arama motoru Baidu, elektrikli araç

Baidu, günlük 189 milyon aktif kullanıcıya sahip bir arama motoru. Şirket global arama motoru pazarında %1’e yakın pazar payına sahip. Baidu’nun ulaşım sektörüne dalma tutkusu uzun süredir konuşuluyordu. Kendi kendine sürüş teknolojisi üzerinde yıllarca çalışmış ve bu alanda lider Çinli şirketlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. VM Motor olarak bilinen elektrikli otomobil markasına birkaç yıl önce yatırım yapmasıyla da gündeme gelmişti.

Adventure İstanbul

İlginizi çekebilir; Elektrikli Mercedes EQS, kamuflajlarının büyük kısmından kurtuldu!


Baidu ve Geely iş birliğine yakından baktığımızda çoğunluk hissenin Baidu tarafında olacağına dair sızıntılar mevcut. Bu sayede gidişatın ne yönde seyredeceğine ünlü Çinli arama motoru şirketi Baidu karar verecek. Geely tarafına baktığımızda ise şirketin daha büyük hedefleri var gibi görünüyor. Zaten Volvo markasına sahip olan şirket aynı zamanda MercedesBenz ana şirketi Daimler ile de bir ortaklığa sahip. Aynı zamanda yolcu uçaklarından yüksek hızlı demiryollarına kadar farklı alanlarda yatırımları bulunmakta. Tüm bunlara ek olarak uydu ağlarına da yatırımı mevcut. Baidu ile kurduğu iş birliği sonucu ortaya piyasaya yön verecek bir ürün çıkması bekleniyor.

Şirketlerin son zamanlarda elektrikli araç sektörüne giriş yapmak istemelerinin sebebi Tesla’nın tüm dünyaya damga vurması gibi gözüküyor. Tesla özellikle yakın zamanda Çin’de kurduğu şarj istasyonları ile haberlerimize konu olmuştu. Geleceğin otomobillerinin elektrikli olacağını düşünen şirketler bu yönde yatırım yapmaya devam ediyor. Ülkemiz içinde önemli bir yere sahip olan elektrikli araçların en kısa sürede uygun fiyatla tüm dünyada yaygınlaşmasını temenni ediyoruz.

 

Devamını oku

Otomobil

Tesla 2020 yılında yarım milyon adet elektrikli araba üretti!

Yazan:

Elon Musk, Tesla

Tesla 2020 yılında da kendisine hedef olarak belirlediği 500 bin araç üretme noktasına ulaştı. Asıl rakamlar 499.500 adet ürettiğini gösterse de hedefe oldukça yaklaştı. Şirket bir önceki yıl 509.737 araç üretmişti.


İlginizi çekebilir; Tesla dünyanın en büyük süperşarj istasyonunu açıyor!

reklam
Aorus reklamı

Tesla, kendisine hedef olarak belirlediği sayılara ulaşmış gözüküyor. Pandemi dönemine rağmen şirket gerek araç üretimi konusunda gerekse şarj istasyonları yatırımlarıyla kriz dönemini fırsata çeviriyor gibi gözüküyor.


Alışveriş önerilerimizi içeren Hepsiburada listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Adventure İstanbul

Tesla pandemi dönemini fırsata çeviren şirketler arasında

Tesla

Üretilen arabalara baktığımızda çoğunluğun daha uygun fiyatlı diyebileceğimiz Model 3 ve Model 7 olduğu dikkatlerden kaçmıyor. Yüzde 10’a yakın bölümü ise lüks segment diyebileceğimiz Model S ve Model X araçları oldu. Sadece 2020 yılının 4. çeyreğinde 179.757 elektrikli araç üreten şirket tüm yıla baktığımızda yüzde 35inden fazlasının bu çeyrekte üretildiğini doğruladı. Bunda elbette pandemi şartlarının netleşmesi ve şirketin kendisini bu döneme göre ayarlaması büyük rol oynuyor.

Tesla’nın rakiplerinden General Motors ise 7,7 milyon otomobil satmayı başardı. BMW tarafında 2,5 milyonun üzerinde satış dikkatlerden kaçmıyor. Elbette bu tüm otomobil çeşitleri için geçerli, yalnızca elektrikli araçlar değil. Bu rakamlarla karşılaştırıldığında Tesla geride kalıyor demek yanlış olmaz. Tüm dünyadaki araç tercihleri trendinin henüz tam olarak elektrik segmentine dönmediğini belirtmeliyiz.

Şirket tüm satış rakamlarına rağmen en yaygın elektrikli araç markası. GM, 2020 yılının 3. çeyreğinde 14 bin adetten fazla Chevy Bolt satabildi. Elektrikli araçlar özelinde kıyaslayacak olursak şirketler henüz Tesla ile yarışabilecek düzeyde değiller. Diğer otomobil üreticilerinin de elektrikli araçlara eskisinden daha fazla önem verdiğini görüyoruz. Volkswagen ve Renault tarafından bazı hamleler görmüştük. Gelecek yıllarda diğer otomobil üreticilerinin de Tesla ile rekabet edebilecek düzeye geldiğini görebiliriz.

Tesla 2021 için Cybertruck ve Model S Plaid gibi bazı planlara sahip. Özellikle Şanghay tarafında yaptığı şarj istasyonu yatırımıyla da önemli bir başarıya imza atmıştı. Gelecek dönemde de şirketin büyümesine devam etmesi ve diğer firmalara da örnek olması beklentilerimiz arasında.

Devamını oku

Otomobil

Tesla dünyanın en büyük süperşarj istasyonunu açıyor!

Yazan:

tesla, süperşarj

Tesla Şanghay’da dünyanın en büyük süperşarj istasyonunun açılışını başlattığını duyurdu. Wiebo üzerinden paylaşılan haberde Çin’in Şangay kendinde yatırımın başladığı belirtildi. Electrek’in belirttiğine göre Şanghay’da 72 duraklı tesisin açılması planlanıyor. Bu istasyonların Kaliforniya istasyonlarından farklı bir görünümde gelmesi bekleniyor


İlginizi çekebilir; Tesla araçları için Apple Music desteği geliyor

reklam
Aorus reklamı

2021 elektrikli araçlar ve Tesla için daha iyi bir yıl olabilir

Tesla şirketinin kuracağı şarj istasyonu Şanghay’ın önemli bir iş ve ticaret bölgesinde yer alacak. Jing’an Uluslarası Merkezi olarak adlandırılan bölgede yer alacak istasyon sayesinde bölgenin önemi de artacak. Edinilen bilgilere göre Kaliforniya istasyonlarındaki 56 tezgah 250 kW V3 şarj cihazı kullanırken Şanghay istasyonlarındaki 72 tezgahın 150 kW V2 süperşarjını kullandıkları öğrenildi. Bu bilgilere göre Şanghay sürücüleri ABD’ye göre şarj için biraz daha uzun bekleyecekler. V3 şarjını Model 3 ve Y’nin desteklediğini belirtmemizde fayda var.

Tesla, şangay, süperşarj

Adventure İstanbul

Ürün önerilerimizi içeren Hepsiburada listesine buradan ulaşabilirsiniz.


Tesla, Çin pazarına 20 binden fazla Model 3 elektrikli aracını sunmuş durumda. Bu sayede Çin pazarı şirket için önemli bir pazar haline geldi. Kasım ayında Şanghay Gigafactory 3’te 23 bin elektrikli araç ürettiğini belirten şirket Çin pazarında gücünü artırmayı planlıyor. Bu fabrikada satılan araçlar yalnızca Çin pazarına özgü değil aynı zamanda Avrupa ve diğer pazarlara da ihraç ediliyor.

2021 yılının hem Tesla hem diğer otomobil üreticileri için elektrikli araçlar özelinde rekabet dolu geçeceği ortada. Şirket yaptığı yatırımlarla ve pazar hakimiyeti stratejisiyle şimdilik yarışı önde götürüyor gibi gözükse de diğer markaların ne gibi bir cevap vereceğini hep birlikte göreceğiz.

 

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler