Sosyal medya

Kripto Para

Tesla Bitcoin Yatırımlarından 1 Milyar Dolar Kar Elde Etti

Tesla, son mali raporunda Bitcoin yatırımlarından önemli bir kar elde ettiğini açıkladı. Toplamda 1.5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımı yapan şirketin karı 1 milyar doları aştı. Yatırımlarının bir kısmını likiditeye çevirmeseydi şirket çok daha fazla kar elde edebilirdi.

Tesla üçüncü çeyrek mali raporunu yayınladı. Şirket yayınladıkları son çeyrek raporunda Bitcoin yatırımlarından 51 milyon dolarlık bir değer kaybı açıklamıştı.

Geçtiğimiz yıl boyunca, Tesla’nın CEO’su Elon Musk Twitter üzerinden kripto dünyası için önemli bir aktör haline geldi. Düzenli olarak Dogecoin’i överek fiyatını arttıran Musk, bu yıl 8 Şubat tarihinde Tesla’nın Bitcoin’e tam olarak 1.5 milyar dolarlık yatırım yaptığını açıklamıştı. Bu yatırımlarından kısa vadede güzel kar elde etse de Mayıs ayında yaşanan çöküşten sonra Tesla yatırımlarından zarar elde etme konumuna kadar düşmüştü. Ancak bugün itibariyle artık Tesla yeniden iyi bir kar elde edecek konumda.

SEC’e sunulan birinci çeyrek raporuna göre Tesla, 31 Mart itibariyle Bitcoin yatırımlarının toplam değerinin 2.48 milyar dolar olduğunu açıklamıştı. O zamanlar Bitcoin 59,000 dolar seviyesinde fiyatlanıyordu ve Tesla 42,000 Bitcoin tutuyordu. Rapora göre birinci çeyrek sonunda Tesla’nın yatırım yaptığı ana parası 1.33 milyar dolara düşmüştü. Bu da 170 milyon dolar değerinde Bitcoin’in satıldığını gösteriyordu. Tesla tarafından yapılan bu satış, Elon Musk tarafından Bitcoin’in likiditeye çevrilebilmesini kanıtlamak amacıyla yapıldığı söylenmişti.

SEC raporunda, Tesla, Bitcoin yatırımlarının %10’unu satarak  Mart ayının sonuna kadar 101 milyon dolar kar elde ettiğini açıkladı. Bu da o zamanlar satılan Bitcoin’in toplam değerinin 270 milyon dolar olduğunu gösteriyordu. Tesla’nın bu satışın ardından elinde 1.33 milyar dolarlık ana parası kaldıysa ve 42,000 BTC’si mevcut ise, Tesla’nın averaj fiyatı yaklaşık 31,620 dolar yapıyor.

Bitcoin’in son 1 haftalık fiyat hareketi

Bitcoin, bu hafta yeni tarihi zirve noktalarına ulaşarak yükselişini sürdürüyor. Son olarak dün tarihi zirvesini yenileyen Bitcoin, 67,000 dolar seviyelerine ulaşmıştı. Bugün itibariyle bir geri çekilme yaşayan Bitcoin 63,000 dolar seviyesinden fiyatlanıyor. Ve Tesla’nın Bitcoin yatırımlarının bugünki değeri de 2.67 milyar dolar seviyelerine çıkmış durumda. Bu da birinci çeyrekten beri 1.1 milyar doların üzerinde bir kar elde edildiği anlamına geliyor. Tesla almış olduğu Bitcoin’leri hiç satmasaydı ise toplam karı 1.5 milyar doların üzerinde olacaktı.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Umut SEZER

Blok zinciri ve kripto para meraklısı, madencisi ve yatırımcısı. Kripto paralar, oyunlar, teknoloji ve otomotiv gibi alanlarda yazıyorum. Sorularınız ve şikayetleriniz için bana, [email protected] adresine mail atarak ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir