Sosyal medya

Uygulama

Telefon ekran yenileme hızınızı anlık olarak öğrenin

ekran yenileme hızı

Son zamanlarda her seviyeden akıllı telefonlarda önemli bir ölçüt haline gelen bir özellik var. Ekran yenileme hızı. Dolayısıyla da 90Hz ve 120Hz gibi farklı seçeneklere sahip telefonlar yavaş yavaş standart hale geliyor.


İlginizi çekebilir: vivo IQOO 7, 120Hz yenileme hızlı ekranıyla geliyor

reklam
Aorus reklamı

Ancak yüksek telefon ekran yenileme hızı biraz değişken tecrübeler sunuyor. Yani telefonu kullandığımız her an takip edemiyor veya farkına varamıyoruz. Bunun için ise anlık olarak telefonun ekranının kaç Hertz ile ekran yenilemesi yaptığını öğrenmek için bir uygulama önerimiz olacak; ki bu aynı zamanda bu teknolojinin nasıl işlediği hakkında da biz kullanıcılara yardımcı olacaktır.

ekran yenileme hızı

Adventure İstanbul

Böyle bir imkanı sağlayan Display Checker tamamen ücretsiz ve oldukça az bilinen bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Uygulama, ekran üzerinden bizlere bazı bilgiler sunuyor. Çözünürlük, desteklenen teknolojiler, yoğunluk ve tabii ki desteklenen en yüksek yenileme hızı ve mevcut yenileme hızı da bu bilgilerin arasında.

Uygulama üzerinden aktifleştirebileceğimiz bir bildirim ile beraber anlık olarak akıllı telefonumuzun ekranının yenilenme hızını görebiliyoruz. Anlık Hertz cinsinden yenileme hızı ekranda sayı olarak gösteriliyor ve sayının gösterildiği yer seçilip değiştirilebiliyor.

Genellikle telefon ekranlarına dokunmanızla beraber sahip oldukları en yüksek ekran yenileme hızı aktif hale gelir. Daha pasif işlevlerde ise bu sayıda düşme olur. Düşeceği sayı ise telefondan telefona değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla da uygulamanın özellikle telefonlarımızın ekranlarının anlık olarak nasıl çalıştığını daha iyi anlamak açısından oldukça ilginç bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulama

Google Haritalar, sonunda karanlık moda kavuşuyor

Google Haritalar hayatımızın olmazsa olmazlarından. Yüzlerce milyonu bulan aylık aktif kullanıcı sayısıyla harita pazarının dominant oyuncularından olan uygulamanın eksikleri de yok değil tabi. Belki de bu eksiklerin en büyüklerinden biri kullanıcıların son zamanlarda uygulamalarda çok tercih ettiği karanlık mod. Nihayet, görünüşe göre, Google bu eksikliği gidermeye hazır…


Her bütçeye, her zevke uygun ve birbirinden faydalı kişisel bakım ürünleri listemizi incelemenizi öneririz!

reklam
Aorus reklamı

Google Haritalar Android uygulamasına karanlık mod geliyor

Google Haritalar

Google, Android’deki Haritalar uygulamasına nihayet “Gerçek Karanlık Mod’u” sunuyor. Aslında, Google, gece modunun aksine gerçek anlamda karanlık olan bu modu geçen yılın Eylül ayından beri test etmekteydi. Görünüşe göre, testler sıkıntısız geçmiş olacak ki, ABD’li teknoloji devi yeni özelliği dünyadaki tüm Android kullanıcılarının beğenisine sunuyor. Şirket, yaptığı açıklamada, bu güncellemeyi kullanıcıların gözünü daha az yorma amacıyla getirdiğini söylemekte. Bunun yanında, Karanlık mod’un cihazların pil ömrü için de çok yararlı olacağını iddia ediyor. Karanlık Mod’u aktive etmek ise çok basit. İlk olarak, Android sürümünüzün güncel olduğundan emin olun. Bundan sonra, uygulama içinde ayarlara gidip, ‘Tema’ seçeneğine tıklayın. Son olarak ise, burdan ‘Always in Dark Theme (Daima Karanlık Mod) seçeneğini seçin. Karanlık modunuz kullanıma hazır!

Adventure İstanbul

Bu haberi de sevebilirsiniz: Google, AI bölümündeki tartışmalı işten çıkarmalarına devam ediyor


İşte Google’ın bugün duyurduğu diğer yeni özellikler

Google Haritalar

Google, bugün resmi blogu aracılığıyla Android işletim sistemi için bazı yeni özellikler tanıttı. “Your Android is Now Safer-and 5 Other New Features” başlıklı yazı, adından da anlaşılacağı üzere 5 yeni özellik barındırıyor. Bunlardan ilki, şifre kaydedicisinin Android’in 9. sürümünü kullanan cihazlara kadar sunulmasıydı. Diğer bir yeni özellik olarak ise, mesaj uygulaması zamanlanabilen mesajlar özelliğine kavuştu. Üçüncü yeni özellik ise erişilebilirlik tarafındaydı. Görme engelli veya görme kaybı olan kullanıcılar için TalkBack uygulaması ciddi anlamda geliştirildi. Bir diğer yenilik ise Google Asistan tarafında. Öyle ki, artık  Google Asistanınızla telefonunuz kilitli veya uzaktayken bile çok daha fazla iş halledebileceksiniz. Son olarak ise, AndroidAuto’nun yeni duvar kağıtları, sesli oyunlar ve yeni kısayollar kazandığını belirtelim.

Kaynak: TheVerge, GoogleBlog-TheKeyword

Devamını oku

Apple

Apple M1 MacBook bilgisayarları Android uygulamalarını açabilecek

apple m1 macbook

BlueStacks uygulaması ARM tabanlı bilgisayarlara vereceği desteği açıkladı. Böylelikle görünüşe göre Android uygulamaları M1 işlemcisiyle çalışan yeni MacBook ve Mac cihazlara geliyor.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 790-4.199TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

Apple geçtiğimiz yıl Intel işlemcilerinden vazgeçip MacBook ve Mac cihazlarına ARM tabanlı M1 işlemcilerini yerleştirmişti. Böylelikle Apple M1 MacBook cihazlarının iOS uygulamalarını çalıştırması daha kolay hale gelmişti. Çünkü iPhone ve iPad cihazları da benzer bir ARM yapısını barındırıyorlardı. Dolayısıyla Mac cihazları geniş bir kütüphane imkanına sahip olmuş oldu. Şimdi ise bu kütüphane çok daha genişlemek üzere.

BlueStacks Android emülatörü, bilgisayarlar üzerinde Android uygulamalarını açmayı sağlayan bir uygulama. Şimdilik sadece Intel ve AMD işlemcileriyle birlikte çalışan uygulamaya yakın zamanda ARM desteği de geliyor. Söylediğimiz gibi Android uygulamalarının ARM işlemcili cihazlarda çalışmaları için emüle edilmeleri gerekiyor. Ancak BlueStacks yetkilisi Sharad Agarwal’ın söylediğine göre; Android uygulamaları genelde ARM üzerinde çalıştığı için bu cihazlarda ikili çevirilere gerek duyulmayacak.

Adventure İstanbul

apple m1 macbook

BlueStacks 5 ile beraber Android uygulamaları ARM tabanlı Windows 10 cihazlara da gelecek olsa da; şirket bu uygulamaları Mac cihazlara getirmeye daha çok odak veriyor gibi. Öyle ki Agarwal aynı zamanda Apple firmasının Mac cihazların akıllı telefon uygulamalarını çalıştırmasında vereceği destekle birlikte BlueStacks uygulamasının daha da genişleyeceğini düşündüklerini söylüyor.

BlueStacks 5 şimdilik beta aşamasında ilerliyor. Katacağı yenilikler arasında ise; uygulamalar için daha hızlı kurulum ve açılış süresiyle birlikte %40 daha az RAM kullanımı var. Bununla beraber saniye başı kare sayısının artması ve çoklu işlemler yapılırken işlemci kullanımını %80’e kadar azaltan “Eco Modu” da yeniliklerin içerisinde.

Halihazırdaki Mac ve iOS uygulamalarına eklenecek Android uygulamalarıyla birlikte, macOS Big Sur üzerindeki kütüphane böylelikle daha da büyük bir hale gelmiş olacak.

Devamını oku

Google

Google Meet görüşmeleri herkes için daha da güvenli hale geliyor

google meet

Google Workspace takımı Google Meet uygulamasının temel özelliklerinde bazı değişikliklere gitti. Bu değişikliklerin arasında görüşmelere dışarıdan katılanların bilgilerini korumak için yapılan ayarlamalar yer alıyor.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 790-4.199TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine göz atabilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

Uygulama geliştiricilerinin söylediğine göre böylelikle görüşme yöneticilerinin aramaları yönetme imkanı çok daha kolaylaşacak. Aynı zamanda dışarıdan görüşmelere katılan kişilerin gizlilikleri de daha güvenli hale geldi. İlgili paylaşımda düşülen nota göre de geliştiriciler bunu katılımcı bilgilerini saklayan araçları geliştirerek yapmış durumda.

Harici katılımcı bilgilerini korumak için Google, bir süredir Google Meet katılımcı tanımlayıcısına güncellemeler getiriyor. Buna göre her türlü katılımcının e-posta ve cihaz kullanıcı adı açık bir şekilde uygulamada gösteriliyor. Ancak harici görüşmelerdeki harici katılımcılar için bu bilgilerin bir kısmının artık gizlenmesi yoluna gidiliyor.

Adventure İstanbul

google meet

Aynı şekilde bir organizasyon içerisindeki kurucunun e-postası görülebilecekken; harici bir görüşme ayarlayan kişilerin mailleri gizli olacak. Benzer şekilde organizasyon içi katılımcıların ülke, bölge ve IP adresleri Google Meet üzerinde açık bir şekilde görülürken; harici katılımcılar için bu tip bilgiler yer almayacak. Bu durum o kişilerin bir organizasyona bağlı olup olmaması durumunda da değişmeyecek.

Kademe kademe dağıtılmaya başlanan değişiklikler, Mart ayının başından itibaren de bütün yeni görüşmeler için yönetici kişilerin varsayılan olarak erişiminde olacak.

Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler