Sosyal medya

Kripto Para

Solana’nın Fiyatı Ağdaki Kesintiler Sürerken Düşüş Yaşıyor

Kripto piyasası son 24 saatte genel olarak yükselirken SOL düşüş yaşıyor. Fiyat kaybının sebebinin Solana blok zincirindeki saatlerdir süren kesintiden kaynaklandığı düşünülüyor. Ağda yaşanan problemler 22 saattir sürüyor ve hala tam olarak çözülebilmiş değil.

Solana ağı neredeyse 1 gündür kapalı durumda. Yaşanan bir problemden ötürü ağda yeni bloklar üretilmiyor ve herhangi bir işlem yapılamıyor. Sorunun çözümü için çalışmalar sürerken SOL fiyat kaybı yaşamaya devam ediyor.

Solana’nın kendi blok zincirine sahip yerel kripto parası SOL, son 24 saatte %19 fiyat kaybı yaşayarak 175 dolar seviyesinden 142 dolar seviyesine kadar geriledi. 142 dolar seviyesinden aldığı tepki ile fiyatını yeniden 166 dolar seviyesine kadar çıkaran SOL, an itibariyle 160 dolar seviyesinde bulunuyor. SOL, 140 dolar seviyelerine en son 7 Eylül tarihindeki market çöküşünde gelmişti. Solana blok zincirinin kapalı kalma süresinin artması, Solana’nın son zamanlarda yaşadığı önemli yükselişlere şimdilik bir darbe vurmuşa benziyor.

Solana blok zinciri, uzunca bir süredir blok üretmiyor. Blok zinciri üzerinde hiç bir işlem gerçekleştirilemiyor. Sorunun kaynağının ise yüksek işlem isteğinden kaynaklandığı açıklandı. Solana Status Twitter hesabından yapılan açıklamada blok zinciri, saniyede 400,000 işlem isteği gibi çok yüksek bir yük ile karşı karşıya kaldı. İşlem isteklerinin blok zincirinde çalışan DeFi protokolü Raydium üzerinden botlar tarafından gönderildiği belirtildi. Bu durum da sistemi çalıştıran nodların belleklerini yorarak ağın farklı yollara çatallanmasına ve sonuç olarak ağın kapanmasına sebep oldu.

Sorunun çözümü için an itibariyle gerekli adımlar atılmış gibi gözüküyor. Solana tarafından yeni bir ağ güncellemesi yayınlanarak onaylayıcılara sunuldu. Solana onaylayıcılar topluluğu da güncellemeyi yaparak Solana ana ağını yeniden başlattı. Bunun sonucunda da Solana ağının önümüzdeki saatler içerisinde tam olarak normale dönmesinin beklendiği açıklandı.

Solana Labs CEO’su Anatoly Yakovenko da sorun ile ilgili tweet atarak problemin Solana tabanlı merkeziyetsiz finans platformu Raydium’a gönderilen yüksek işlem yükü sebebiyle yaşandığını söyledi. Raydium, bugün itibariyle Grape Protocol isminde yeni bir IDO projesini kendi DEX platformu üzerinden satışa açacağını duyurmuştu. IDO, tıpkı borsadaki halka açılmalar gibi yeni çıkacak bir kripto paranın halka satışının yapılmasını temsil ediyor. IDO’lar genellikle merkezi bir borsa yerine peer to peer (eşten eşe) platformlarda yapılıyor.

An itibariyle Solana ağında problemler ve kesintiler devam etse de Solana tarafından yapılan açıklamada sorunun önümüzdeki bir kaç saat içerisinde çözüleceği duyuruldu. Yine de günümüzde kripto paralarda Proof of Work (İş Kanıtı) ve Proof of Stake (Hisse Kanıtı) tartışmaları sürerken böyle bir olay yaşanması da Proof of Stake blok zincirlerinin güvenilirliği konusunda bir tartışma yarattı. Proof of Work mekanizmasına sahip Bitcoin’de ilk çıktığı 2009 yılından beri buna benzer herhangi bir kesinti yaşanmadı. Enerji verimliliği tartışmaları bir kenarda dursun, insanların birikimlerini emanet ettiği bu sistemlerde yaşanan kesintiler sistemlerin güvenilirliğini şüpheye sokuyor.

En önemli ikinci kripto para konumunda olan Ethereum da yakın bir zaman içerisinde Proof of Work mekanizmasından Proof of Stake mekanizmasına geçiş yapmaya hazırlanıyor. Buna benzer kesintilerin de Ethereum ağında yaşanıp yaşanamayacağı henüz bilinmiyor. Zira Solana, ağında sunduğu işlem kabiliyeti ile Ethereum’dan daha iyi bir blok zincirine sahip olduğunu öne sürüyor. Daha hızlı ve daha fazla işlemi işleme kapasitesine sahip Solana’nın böyle bir bot saldırısı ile kullanım dışı kalması Ethereumda da geçiş tamamlandıktan sonra benzer sorunların yaşanabileceğine sinyal veriyor.

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Umut SEZER

Blok zinciri ve kripto para meraklısı, madencisi ve yatırımcısı. Kripto paralar, oyunlar, teknoloji ve otomotiv gibi alanlarda yazıyorum. Sorularınız ve şikayetleriniz için bana, [email protected] adresine mail atarak ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kripto Para

El Salvador’da Bitcoin Karşıtı Protestolar Artıyor

Binlerce kişi ülkenin başkentinde sokaklara döküldü. Halkın çoğunluğu ülkenin Bitcoin yasasını protesto ediyordu.

El Salvador halkı geçtiğimiz gün, Başkan Nayib Bukele’nin aleyhine protestolarla sokaklara döküldü. El Salvador’daki protestolar, ülkenin bağımsızlık günü olan 15 Eylül Çarşamba günü başladı. Yerel basın, vatandaşların ülkenin yeni Bitcoin yasasına öfkeli olduğunu bildirdi. Protestocular başkent San Salvador’da bir Bitcoin ATM’sini ateşe verdi. Bazıları, “Bitcoin istemiyoruz” ve “Diktatörlüğe hayır” yazılı pankartlarla sokaklara çıktı. El Salvador, 7 Eylül’de Bitcoin’i yasal hale getirmişti. Bunu yaparak Bitcoin’i tamamen yasal yapan ilk ülke olarak tarihe geçmişti.

Bu gibi Bitcoin karşıtı protestolar daha önce de yaşanmıştı.

Ülkenin cumhurbaşkanı Nayib Bukele, Twitter’dan yaptığı açıklamayla vandalizmi durdurmayan vatandaşları eleştirdi. Aynı şekilde basına da tepki gösterdi.

Temmuz ve Ağustos’tan beri Başkan Bukele’nin Bitcoin hamlelerine karşı protestolar yapıldığını belirtmiştik. Ancak yerel basın, dün gerçekleşen protestoyu binlerce vatandaşın sokaklara çıkmasıyla açık ara en şiddetlisi olarak niteledi.

El Salvador halkı sadece Bitcoin yasasını protesto etmekle kalmadı. Ek olarak bazı devlet adamlarının ülkenin adelet sistemini zayıflattığına ve ayrıcalıklı zümreler oluşturulduğuna inanan halk, Başkan Bukele’ye bu yüzden de cephe almış durumda. Bukele, daha önce yapılan anketlerde başarılı olmasına rağmen son zamanlarda otoriterlik açısından eleştirilere maruz kaldı.

Ülkedeki bazı Bitcoin kuralları şunlar;

  • İşletmeler yeterli teknolojiye sahipse, ödeme aracı olarak Bitcoin kabul etmek zorundadır.
  • Vatandaşların varlığı kullanmaları zorunlu değildir.
  • Hükümetin resmi kripto para cüzdanı Chivo’yu kullananlar 30 dolar değerinde Bitcoin ile ödüllendirilir.

Chivo’nun, Bitcoin’in ülkede yasal hale gelmesinden itibaren teknik sorunlar yaşaması da El Salvador için ayrı bir olumsuz etken.

JP Morgan gibi yatırım bankaları, ABD yetkilileri ve hatta Dünya Bankası, El Salvador’un Bitcoin yasasını uygulanmasının zor olacağını iddia ederek eleştiride bulunmuşlardı. Bugünkü protestolar ise bir nevi bunun kanıtı olarak gösterilebilir.

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Kripto Para

Bitcoin Başarılı Olursa Düzenleyiciler Lider Kripto Parayı Bitirebilir Mi?

Lider kripto para birimi Bitcoin geçtiğimiz hafta düşüşler yaşayıp bu haftaya kötü de başlasa, bugünü güzel başlattığı söylenebilir. 48 bin dolar seviyesini tekrar geçen BTC, yazı sırasında 48.056 dolardan işlem görüyor. 64 bin dolarlık zirvesinden hala uzakta olan Bitcoin, yükselişini sürdürüp başarısını katlarsa düzenleyiciler ve hükümetler tarafından bitirilebilir mi? Ünlü hedge fonu patronu Ray Dalio Bitcoin başarılı olursa düzenleyicilerin onu bitirmeye çalışacağını söylüyor.


İlginizi Çekebilir: Avustralya Merkez Bankası, CBDC Araştırma Ekibi İçin Bir İş İlanı Yayınladı


Milyarder Ray Dalio, Bitcoin başarılı olursa, küresel düzenleyicilerin ve hükümetlerin nihayetinde onu öldürmeye çalışacağına inanıyor. Ray Dalio, lider kripto para biriminin ana akım benimsenmesi devam ederse ve varlık başarılı olursa, düzenleyiciler ve hükümetlerin kripto paranın ilerlemesini öldüreceğini söyledi. Aynı zamanda, Çin ve Hindistan gibi çoğu büyük ülkenin bunu yapmaya çalıştığını ifade ediyor.

CNBC’de konuşan 72 yaşındaki milyarder, portföyünün belirli bir miktarını Bitcoin’e tahsis ettiğini bir kez daha itiraf etti. BTC satın almasına rağmen, düzenleyiciler ve hükümetler nedeniyle gelecekteki başarısından hala şüphe duyuyor. Bitcoin’in potansiyeli hakkında konuşurken, “Bence günün sonunda eğer gerçekten başarılı olursa, onu öldürecekler ve onu öldürmeye çalışacaklar” ifadelerini kullanıyor. Bu tür yetkililerin “onu öldürmenin yolları olduğu” için eninde sonunda galip geleceğini de sözlerine ekliyor.

El Salvador’un Bitcoin’i ülkede yasal hale getirerek bir ilki gerçekleştirmesine de değinen Dalio, bu tarihi olayın bile Bitcoin’in durumunu doğrulamak için yeterli olmadığını söylüyor. Dalio ayrıca Bitcoin’in gerçek bir değeri olmadığını da öne sürüyor:

“Kripto varlıkları veya diyelim ki Bitcoin’i tarihsel perspektife koyarsanız… tarihsel perspektifte gerçek değeri olmayan pek çok şey vardı.”

Milyarder ayrıca, Çin ve Hindistan’ın Bitcoin’den kurtulmaya çalıştığına işaret ederek El Salvador’un ses getiren Bitcoin hamlesini de küçümsedi.

 

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku