Sosyal medya

Sosyal Medya

TikTok’a yeni rakip: Snapchat, Spotlight özelliğini kullanıma sundu

Snapchat Spotlight

Snapchat, bugün yayınladığı resmi duyuruda kullanıcıların kısa videolar paylaşmasına imkan veren Spotlight özelliğini kullanıma sunduğunu açıkladı. Spotlight, Snapchat’in hâlihazırda var olan ‘Göz Atın’ sekmesinin yerine gelen ayrı bir sekme olarak uygulamada yerini alacak ve bu sekme kaydırılabilir akış formatında olacak.


İlginizi çekebilir: Snapchat, ‘Snap Connect’ sekmesini sundu

reklam
Aorus reklamı

TikTok’un yeni rakibi: Snapchat Spotlight

Normalde mevzu bahis ‘Snapchat özellikleri’ olduğunda, sosyal medya platformlarının Snapchat’ten arakladığı özellikleri haberlerde görmeye hep alışığızdır, ancak bu sefer devir tersine döndü; Snapchat, TikTok ve Instagram Reels benzeri kendi kısa video paylaşım özelliği olan Spotlight’ı piyasaya sürdüğünü duyurdu.

Spotlight, çalışma mantığı itibariyle TikTok ve Instagram Reels’a çok benziyor. Elbette ki bazı noktalarda kendisini bu platformlardan ayıran nitelikleri de var. Örneğin, tıpkı TikTok ve Instagram Reels’ta olduğu gibi isterseniz Snapchat’in kendi içinden çektiğiniz videoları, isterseniz de doğrudan telefonunuzun galerisindeki videoları Spotlight’ta paylaşabilirsiniz.

Adventure İstanbul

Spotlight işte böyle çalışıyor

Snapchat Spotlight

Snapchat bu noktada kullanıcıları herhangi bir sınırlamaya tabi tutmuyor. Hatta kullanıcılar Spotlight’ta paylaşacakları videolara alt yazı ekleyebiliyor, efektlerle güzelleştirebiliyor, aynı zamanda müzik de ekleyebiliyorlar. Müzik eklemek istemeyenlerse videonun kendi sesini kullanmayı tercih edebiliyorlar.

Spotlight’ın algoritması, rakiplerine kıyasla daha farklı

Yalnız Spotlight’ın algoritması ve genel yapısı rakiplerinden birazcık farklı. Örneğin TikTok’u açar açmaz, karşımıza direkt paylaşılan videolar çıkıyorken, Spotlight videoları Snapchat’te doğrudan karşımıza gelmeyecek. Bunu Instagram Reels gibi düşünebilirsiniz; Instagram’ı açtığınızda Reels videolarını izlemek için nasıl ki Reels sekmesine geçmeniz gerekiyorsa, işte Snapchat’te aynen böyle yapmanız gerekecek. Ayrıca Snapchat paylaşmış olduğunuz videoları otomatikman Spotlight sekmesinde göstermeyecek, bunun yerine manuel olarak Spotlight sekmesine girip bu kısımda öne çıkmasını istediğiniz videoları bizzat o an paylaşmanız gerekecek.

Snapchat, paylaştığınız videoların Spotlight’ta öne çıkması için hesabınızın herkese açık olmasını zorunlu tutmuyor. Bunun yerine şirket, yaptığı duyuruda videoların öne çıkarılmadan evvel bizzat insan incelemesine tabi tutulacağını ve gerektiğinde otomasyon sistemleri tarafından da denetleneceğini söyledi. Bu denetim sonucunda, ilgili videonun Spotlight’ta öne çıkıp çıkmayacağına karar verilecek.

Ek olarak Snapchat, Spotlight sekmesinde öne çıkarılacak videoları belirlerken, o videonun diğer kişiler tarafından favorilere eklenip eklenmeme durumunu, paylaşılma oranını ve videonun izlenme süresini de hesaba katacağının altını çizdi.

Bununla birlikte Spotlight’ı rakiplerinden ayıran bir diğer önemli noktaysa, yorumlar tarafında oldu. Spotlight sekmesindeki videoların hiçbirinde yorumlar herkese açık olmayacak. Bunun yerine kullanıcılar, Spotlight’taki videoları beğenme ve iletme olanağına sahip olacaklar.

Bugünden itibaren Snapchat, Spotlight özelliğini ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık, İrlanda, Norveç, İsveç, Danimarka, Almanya ve Fransa’daki kullanıcıların erişimine açtığını belirtti. Önümüzdeki günlerde daha fazla ülkeye de açacağını ifade eden şirket, herhangi bir yayın tarihiyse paylaşmadı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Medya

Facebook kullanıcılarının telefon numaraları çalınmış olabilir!

Facebook

Facebook yine bir veri hırsızlığı haberi ile gündeme oturdu. Bir güvenlik açığı yüzünden ortaya çıkan bu veri sızıntısının kapsadığı bilgiler ise siber güvenlik ve gizlilik açısından büyük önem teşkil ediyor. Söz konusu güvenlik açığı, 1,69 milyar kullanıcısı bulunan sosyal medya devinin 500 milyon üyesini tehdit etmekte. Bu bilgilerin nasıl ele geçirildiği ise bir hayli ilginç…


Sağlığımıza her zamankinden daha çok dikkat ettiğimiz bu günlerde, hayatınızı daha sağlıklı kılacak ürün önerileri için listemize göz atmanızı öneririz.

reklam
Aorus reklamı

Facebook üyelerinin bilgileri Telegram botu ile ele geçirilmiş!

Facebook

Düşük seviyeli bir siber suç forumunda bir kullanıcının, bir Telegram botu kullanarak, Facebook veritabanına erişim izni sattığı ortaya çıktı. Erişim iznini satın alan kullanıcılar bu veritabanından telefon numaralarını kolayca bulabiliyor. Ele geçirilen veriler birkaç yıl öncesine ait. Ancak günümüzde hala bir tehdit olmaya devam ediyor, çünkü telefon numarası sık değiştirilen bir bilgi değil. Bu hırsızlığı hizmet olarak sunan kişiler ise, veritabanında 500 milyondan fazla kişinin telefon numarası bulunduğu iddiasıyla bu verileri pazarlıyor.

Adventure İstanbul

Facebook

Peki bu Telegram botu nasıl çalışıyor? Motherboard‘un test ettiği Telegram botu, başlatıldıktan sonra “Bu bot Facebook kullanıcılarının telefon numaralarını bulmanıza yardımcı olur.” şeklinde bir mesajla sizi karşılıyor. Daha sonrasında ise bilgilerini almak istediğiniz kişinin Facebook ID numarasını veya telefon numarasını girmenizi istiyor. İlk aşamada size bilgileri kısaltılmış biçimde gösteren bot, bilgilerin tamamını açığa çıkarmak için kredi satın almanızı istiyor. Bir krediyi 20 Amerikan dolarına satan bot, toplu veri satışlarında 5 – 10 bin dolara kadar fiyatlar talep edebiliyor. Botun iddiasına göre, veritabanında ABD, Kanada, İngiltere, Avustralya ve 15 tane daha ülkeden kullanıcıların bilgileri bulunuyor. Yine Motherboard‘un denemelerine göre bot gerçekten çalışıyor ve talep edilen kişinin numarasını, numara gizlendiği halde, doğru bir şekilde açığa çıkarıyor.


İlginizi çekebilir: Facebook ve Instagram, Türkiye’ye temsilci atamayı kabul etti!


Facebook daha önce “açığı düzelttik” demişti

Facebook

2019 yılında bazı siber güvenlik araştırmacıları, Facebook kullanıcılarının telefon numaralarının bazı programlar aracılığıyla ortaya çıkarıldığı konusunda sosyal medya platformunu uyarmıştı. Daha sonra Facebook bir açıklama yaparak, bu sızıntıya sebep olan güvenlik açığının aynı yılın Ağustos ayında düzeltildiğini söylemişti. Sosyal medya devinin söylediğine göre, bu bot sayesinde erişilebilen veriler 2019 yılından önce açılan hesaplara ait. Ancak kötü haber şu ki, Facebook’un 2019’dan önce kayıt olmuş kullanıcı sayısı 2 milyardan fazla.

Siber güvenlik uzmanlarına göre ise, Facebook’un, kullanıcılarını acilen uyarması gerekiyor. Yoksa, kullanıcılar çalınan bu bilgiler nedeniyle başka siber hırsızlık tuzaklarına düşmeleri işten bile değil…

Kaynak: Vice

 

Devamını oku

Haber

Snapchat karanlık mod özelliğini test etmeye başladı

snapchat karanlık mod

Popüler sosyal medya uygulaması Snapchat, karanlık mod özelliğini sınırlı bir kullanıcı kitlesiyle test etmeye başladı. Snapchat’te bulunan karanlık modun sürekli açık olmasını seçebileceğiniz gibi, telefonunuzun sistem ayarlarıyla da senkronize olmasını sağlayabileceksiniz.


İlginizi çekebilir: Instagram CEO’sundan şaşırtan itiraf: TikTok bizden daha iyi

reklam
Aorus reklamı

Snapchat, uzun süredir kullanıcılarının beklediği karanlık mod özelliğini nihayet uygulamaya getiriyor. Birkaç gün evvel karanlık modu test etmeye başlayan şirket, özelliği son kullanıcıya da ulaştırmak için çalışmalarını hızlandırdı.

SocialMedyaToday tarafından aktarılan ekran görüntülerinden anlayabileceğiniz üzere, Snapchat’in Ayarlar bölümünde ‘Görünüm’ adlı yepyeni bir seçenek bulunacak. Bu seçenek altında kullanıcılara üç tane imkan veren Snapchat, kullanıcıların uygulamayı sürekli olarak karanlık modda kullanabilmelerine olanak sağladığı gibi sistem temasıyla eşzamanlı bir şekilde kullanabilmelerini de mümkün kılacak.

Adventure İstanbul

Snapchat, karanlık mod isteyenlere böyle bir görünüm sunacak

snapchat karanlık mod

 

Sosyal medyada paylaşılan ekran görüntülerinden anladığımız kadarıyla, Snapchat karanlık modu şimdilik yalnızca iPhone kullanıcıları üzerinde deniyor. Büyük ihtimalle yakında Android kullanıcılarının de beğenisine açılacak karanlık mod, kararlı haliyle bütün Snap kullanıcılarına yayınlandığındaysa, özellikle gececiler için çok yararlı olacaktır.

Artık günlük hayatta kullandığımız neredeyse tüm uygulamalarda bulunan karanlık mod, işletim sistemleri tarafından dahi benimsenmiş durumda. Öyle ki, bildiğiniz üzere iOS 13 ve Android 10 işletim sistemlerinde karanlık mod özelliği doğrudan sistem ayarlarına eklenmişti. Bunun ardından da Instagram, Facebook, WhatsApp gibi dünyanın en çok kullanılan popüler uygulamaları birer birer karanlık mod deneyimini kullanıcılarına sunmaya başladılar.


Sizler için hazırladığım akıllı telefonlar listesine buradaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz


Devamını oku

Sosyal Medya

Avukatlar için Sosyal Ağ: AVUKAPP!

Yazan:

Yalnızca Avukat ve Stajyer Avukatların dahil olabildiği, Avukapp uygulaması ile avukatların kendi aralarında bir sosyal medya ağı oluşturabilmesi ve  aynı zamanda yardımlaşma taleplerinin hayata geçirilebilmesi hedefleniyor.

Azerbaycan kökenli Türk yazılımcılar tarafından yapılan uygulamada fikir Avukat Emre Avşar ile İletişim ve Medya Danışmanı Barış Karaoğlan tarafından geliştirildi ve 2021 yılı itibari ile kullanıma sunuldu.

reklam
Aorus reklamı

Uygulamanın içeriğinde neler var ?

Adventure İstanbul

Kendilerine özel bir profil oluşturabilen avukatlar, fotoğraflar paylaşabilecek, hastagler yardımıyla paylaşımını bulabilecek ve aynı zamanda yardıma ihtiyaç duyduğu konularda meslektaşları ile mesajlaşabilecekler. Aynı zamanda iş ilanları ya da birlikte çalışabilecekleri meslektaş arayışlarını da yapabilecekleri Avukapp uygulaması, Google Play Store’dan Android işletim sistemini kullanan telefonlar aracılığı ile ve Apple Store’dan IPhone ve IPad’ler için kullanılmaktadır.

 

Başvuruların Avukat olduğu nasıl tespit ediliyor?

Gelen başvuru talepleri öncelikle bir ekip tarafından kontrol ediliyor ve Baro kayıtları ile uyuşması teyit edildikten sonra başvurular aktif hale getiriliyor. Yani kullanıcıların yaptıkları başvuru taleplerinin hepsi, doğruluğu teyit edildikten sonra sisteme dahil ediliyor. Uygulama içerisinde Avukat ya da Stajyer olmayan kimse yer almıyor. Güvenlik sorununun önüne geçilmesi için şuan tüm başvurular manuel olarak kontrol ediliyor.

Hakim veya Savcılar Uygulamayı Kullanabilir mi?

Avukapp uygulamasının amacı avukatların sosyal bir ağ oluşturması temeline dayandığı için Hakim ve Savcıların tekrardan Avukat unvanı alma durumları söz konusu olursa ve Avukat olarak çalışmaya başlamaları halinde sisteme dahil edilebilirler.

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler