Sosyal medya

Haber

Sınırsız internet fiyatları: 2019’da bizi ne bekliyor?

Sınırsız internet fiyatları

1 Ocak 2019’dan itibaren AKK’siz internete geçiş yapacak olan internet servis sağlayıcıları paketlerini açıklamaya devam ediyor. Son olarak Türk Telekom AKK’siz internet kampanyalarını açıkladı. İsterseniz gelin şu anda popüler internet sağlayıcılarının sunduğu sınırsız internet paketlerine yakından bakalım.

Sınırsız internet fiyatları – Servis sağlayıcılarının sunduğu paketler

Türk Telekom

Öncelikle geçtiğimiz gün açıklanan Türk Telekom’un paket fiyatlarına bakalım:

S, M, L, XL, XXL gibi farklı paketler bulunuyor. Bu paketlerin tümü AKK’siz olurken, bu paketlerin hızları 4 Mbps’den başlıyor. 4 Mbps hızında olan internetin 1-12 ay taahhüt ile fiyatı 59.90 TL olurken, en yüksek paketin fiyatı ise 100 Mbps hızla 324.90 TL olarak görünüyor.

Turkcell Superonline

Bir diğer internet servis sağlayıcısı olan Turkcell Superonline’da AKK’siz internet paketlerini açıkladı.

Turkcell, 12 ay sözünüze uyguladığı paket fiyatlarına göre, 25 Mbps limitsiz internet 89 TL olurken en yüksek fiyatlı paket ise 100 Mbps limitsiz iken fiyatı 299 TL olarak görünüyor.

TurkNet

Tek bir paket ile kullanıcılarının karşısına çıkan TurkNet hali hazırda kullanıcılarına bu pakette AKK’siz internet sunmaya devam ediyor. Ayrıca Turknet kullanıcılarından herhangi bir taahhüt istemiyor.

Turknet’in bu tek paketi alt yapınıza göre 100 Mbps’e kadar hızlar sunarken fiyatı 64.99 TL olarak görünüyor. Bu fiyatın içinde sabit telefonun da olduğunu söyleyelim. Eğer hattınız 100 Mbps desteklemiyorsa, aynı fiyata 35 Mpbs hız alıyorsunuz.

Millenicom

Farklı farklı birçok tarifesi bulunan Millenicom’un da AKK’siz internet fiyatlarına bakalım.

35 Mbps’e kadar olan taahhütsüz paket fiyatı 69,90 TL olarak görünen Milenicom’un AKK’siz diğer paketlerinde 27 ay taahhüt istenirken 8 Mbps’lik paket 47.90 TL, 100 Mbps’lik paket ise 67.90 TL olarak görünüyor.

Turksat Kablonet

Turksat’ın sadece internet servisi bulunan sınırsız tarifeleri ise internet sitesinde şöyle görünüyor:Şirketin yukarıda gördüğünüz rakamları zaten halihazırda uzun süredir görünen paketleri ve AKN ile ilgili şirketin henüz bir açıklaması yok.

Teknoloji tutkunu, yazılım ve kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oyun

Kablosuz Google Stadia deneyimi zorlaşıyor!

İnternet tabanlı oyun servisi Google Stadia, 19 Kasım’da resmen kullanılabilir durumda olacak. Oyun fanatiklerinin büyük beklentiler içerisinde olduğu servis ile ilgili gelen son bilgiler ise kablosuz kontrolcü kullanmak isteyenleri biraz üzebilir.


İlginizi Çekebilir: Samsung 2020’de ön kamerayı ekran altına alacak!


Google Stadia kontrolcüsü her platformda kablosuz çalışmayacak!

Sanal sunucular üzerinden çalışacak Google Stadia, minimum gecikme değeri ile 4K çözünürlüğe kadar akıcı oyun deneyimi sunmayı amaçlıyor. İnternete erişebilen her cihazda kullanılabilen servis, kablosuz özelliği ile doğrudan sunucuya bağlanabilen Stadia oyun kontrolcüsü ile adeta Playstation ve Xbox etkisi yapabilecek. Ancak ortaya çıkan yeni bir bilgi, bu kontrolcünün çok da işlevsel olmayacağını gösteriyor.

Bir Reddit kullanıcısı, kontrolcüde yer alan kablosuz kullanım özelliğinin yalnızca Chromecast Ultra’da aktif olacağını iddia etti. Kısa süre içerisinde yayılan bu iddia, bir süre sonra Google cephesinden de doğrulandı. Buna göre; Stadia’nın oyun kontrolcüsünü telefon, tablet ya da bilgisayarda kullanmak isterseniz ürünü USB-C çıkışı ile aygıta bağlamanız gerekecek. Bu da oyun kolunun doğrudan sunucuya bağlanma avantajının ortadan kalkacağını gösteriyor.

Kullanıcılar Bluetooth özelliği bulunan herhangi bir kablosuz oyun kolunu eşleştirerek de benzer kullanım şeklini sağlayabiliyor. Ancak Google Stadia ile sunulan oyun kolu temel olarak gecikme artışını önlediği için oyunlarda bir miktar tepkime gecikmesi yaşanacaktır. Oyun severleri mutsuz eden kısıtlamanın önümüzdeki dönemde yayınlanacak bir güncellemeyle ortadan kalkıp kalkmayacağı ise henüz bilinmiyor.

Devamını oku

Diğer

NASA yeni nesil uzay giysilerini tanıttı

NASA

NASA Salı günü yapılan tanıtım toplantısında iki yeni uzay kıyafetini tanıttı. Astronotların ay görevinde ve ay yüzeyinde yürürken kullanacağı bu özel giysiler aynı zamanda NASA’nın aya dönüş konusunda adımlarını hızlandırdığını gösteriyor.

İlginizi çekebilir: Mobil internet abone sayısı 60,4 milyona ulaştı

NASA

NASA, Ay yüzüne bir kadın astronot indireceğini açıklamış ve bu göreve de ‘Artemis’ adı verildiğini belirtmişti. Yani her şey yolunda giderse ilk defa bir kadın Ay’a ayak basmış olacak. Ayrıca NASA yöneticisi Jim Bridenstine yeni göreve, Ay’a ilk kez ayak basılan ‘Apollo’ görevine atıfta bulundu. Böylece Apollo’nun kız kardeşi Artemis’in adının verildiğini açıklamıştı.

NASA’nın Washington’daki merkezinde düzenlenen tanıtım etkinliğinde, “Araç Dışı Hareket Keşif Ünitesi” (xEMU) ve “Orion Personel Kurtarma Sistemi” (OCSS) adları verilen uzay giysisi prototipleri görücüye çıkarıldı.

Daha önce NASA’nın Apollo görevleri için üretilen ve halen Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (UUİ) uzay yürüyüşlerinde kullanılan “Araç Dışı Hareket Ünitesi”nin (EMU) geliştirilmiş hali olan xEMU’nun yüzey keşif faaliyetlerinde ve uzay yürüyüşlerinde kullanılması planlanıyor.

Personel taşıyıcı Orion uzay mekiklerinde kullanılmak üzere tasarlanan acil durum giysisi OCSS’nin ise fırlatış gününde, Ay yakınındaki riskli uçuşlarda ve Dünya’ya dönüş aşamasında araç içinde astronotlara koruma sağlaması öngörülüyor.

NASA

NASA, Mars’a hazırlanıyor

NASA, Artemis görevi kapsamında 2024 yılına kadar Ay’a insanlı seferler düzenlemeyi amaçlıyor. 2028 yılına kadar sürmesi planlanan seferlerin ardından Ay yörüngesinde bir uzay istasyonu kurulması ve burayı basamak olarak kullanarak Mars’a insanlı seferler düzenlenmesi hedefleniyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Samsung 2020’de ön kamerayı ekran altına alacak!

Yazan:

Samsung

Samsung uzun zamandır üzerinde çalıştığı ekran altına ön kamera yerleştirme teknolojisinin seri üretimine gelecek ayın başlarında başlayacak.

İlginizi çekebilir: Mobil internet abone sayısı 60,4 milyona ulaştı

Samsung yeni teknolojiyi hangi telefonunda deneyecek?

Güney Koreli teknoloji devi, bir süredir Xiaomi ve Huawei gibi rakipleri tarafından tahtı sallansa da mobil taraftaki iddiasını güçlendirmeye çalışmaya devam ediyor. Ortaya çıkan son bilgilere göre şirket, uzun zamandır üzerinde çalıştığı ekran altına ön kamera yerleştirme teknolojisinin seri üretimine bu ayın başlarında başlayacak.

Samsung

İlk aşamada UDC adı verilen bu özel ekranların ayda 30.000 adet üretilmesi bekleniyor. Bu üretim rakamları dikkate alındığında yeni ekran teknolojisinin kullanılacağı ilk akıllı telefonun Galaxy Fold‘un yeni versiyonu olacağı tahmin ediliyor. Merakla beklenen Galaxy S11 ailesinde ise bu ekrana yer verilmeyecek gibi gözüküyor.

Ekran altına ön kamera yerleştirme teknolojisinin en önemli dezavantajının alıştığımız ekran kalitesini bozması olduğu söyleniyor. İlk Galaxy Fold modeliyle kötü bir tecrübe edinen şirketin tekrar yaş tahtaya basmamak için gerekli teknik ve yazılımsal önlemleri aldığı öngörülüyor.

Devamını oku