Sosyal medya

Mobil

Samsung’tan “ucuz” Galaxy Note 3 modeli gelebilir

Samsung, üçüncü nesil phablet modeli Galaxy Note 3 ile oldukça ses getirdi. Şirketin şimdiki hedefi ise büyük ekran arayışında olan ancak biraz daha bütçe dostu bir cihaz isteyenlere yönelik olacak. Orjinal Galaxy Note 3 modeline göre daha uygun fiyata sahip olacak modelin 5.5 veya 5.7 inç ekran boyutuna sahip olması bekleniyor. Ancka tabi ki donanımsal açıdan biraz daha düşük özellikler göreceğiz.

reklam
Aorus reklamı

samsung-galaxy-note-3.preview

Tahminler bu modelin önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek MWC kongresi kapsamında tanıtılacağı yönünde. Hatırlarsanız geçtiğimiz Ekim ayında LG de böyle bir yol izlemiş ve G Pro modelinin “Lite” versiyonunu çıkartarak orta segmentte yer alan bir cihazla karşımıza çıkmıştı.

Yeni ASUS Fonepad 7 tanıtıldı

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Uzun süredir teknoloji basınında yer alan Kerem, başta mobil teknolojiler olmak üzere donanım ve kripto paralar ile de ilgileniyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mobil

Ekran yanması nedir ve bunu nasıl önleyebilirsiniz?

Yazan:

ekran yanması

LCD ve OLED ekranlar arasındaki farkı bilinçli tüketiciler ve teknolojiyi yakından takip edenler çok iyi biliyordur diye tahmin ediyoruz. Peki OLED ekranların en büyük baş belası olan ekran yanması sorununun ne olduğunu biliyor musunuz? Peki biliyorsanız nasıl önlenebileceği hakkında bir fikriniz var mı? Eğer Bu sorulara cevabınız HAYIR ise bu yazımız tam size göre!

reklam
Aorus reklamı

Bakmakta fayda var: OPPO Find X3 Pro dxOMark puanı açıklandı!


Böyle bir sorunu OLED ekrana sahip olan sizler yaşamamış olabilirsiniz ancak yaşayamayacağınız anlamına da gelmiyor. Ayrıca yeni bir akıllı telefon alacak kişileri de yakından ilgilendiren bir konu olduğu için satın alımlarını da oldukça etkiliyor. Özellikle pahalı amiral gemisi akıllı telefonlar artık neredeyse tamamen OLED ekran teknolojisini benimsediği için bu konu daha da önem kazanıyor. Apple, Google ve diğer telefon üreticileri, nadir de olsa  yanmanın bir sorun olabileceğini kabul ediyor ve garanti kapsamında destek veriyor. OLED teknolojisi de son yıllarda çok daha uygun fiyatlı telefonlarda olmasıyla birlikte sorunu daha da fazla tüketicinin gündemine getirmiş oldu.

Peki nedir bu ekran yanması?

ekran yanması

Gerçek bir yanma veya ısı olmadığı için “yanma” adı biraz yanıltıcı bir tabir olabilir. Bunun yerine, panelin herhangi bir yerinde kalıcı renk bozulması yaşayan bir ekranı tanımını yapmak daha doğru olabilir. Bu, ekrandaki bir metin veya görüntünün renklerinin solması veya diğer göze çarpan yamalar veya desenler şeklinde de olabilir. Ekran hala normal  bir şekilde çalışıyor, ancak ekran açıkken devam eden, fark edilir bir hayalet görüntü veya renk bozulması olarak karşımıza çıkabiliyor. Ekran yanması olarak kabul edilmek için bu belirtilerin kalıcı olması gerekir ve ekran tarafında yani donanımsal bir kusurdur. Yazılım ile düzeltilebilecek bir durum söz konusu değildir. Düzensiz renkler ve renk geçişleri, parlaklık veya ‘hayalet’ bir görüntü yanma belirtileridir. LCD panellerde de benzer sorunlarla karşılaşılabilir, ancak bunlar LCD’nin arka ışığının ve renkli matris tasarımının doğası gereği çok daha nadirdir. 

Ekran yanması nasıl oluşur?

ekran yanması

Ekran yanması aslında kendi başına oluşabildiği gibi telefon kullanıcılarının da bilerek sebep olabileceği nedenler yüzünden de olabilir. Bu tür ekran yanmasının nedeni, ekranın ışık üreten bileşenlerinin değişen yaşam döngüsüdür. Bu parçalar eskidikçe parlaklıkları değişir ve bu nedenle panelin renk üretimi zamanla kademeli olarak değişir. OLED ekranlar, eskidikçe bir miktar renk kayması yaşarlar, ancak bu akıllı yazılımlarla biraz hafifletilebilir ama yok edilemez. Ek olarak bu yanma ile ekranın bazı bölümleri diğerlerinden daha hızlı eskir. Bu sebeple, ekranın algılanabilir renklerini kademeli olarak bir alanda diğerinden daha fazla değiştirebilir ve geride hayalet bir görüntü gibi görünen bir görüntü bırakabilir. Pratikte ekran yanmasına sebep olunanları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sürekli açık ekran (Always On Display) kullanım süresini maksimumda tutmak,
 • Yüksek parlaklık kullanımı sonucunda oluşan simge yanıkları,
 • Bildirim panelinde sürekli bildirimleri  bırakmak ve bildirimleri temizlememek,
 • Teni nesil telefonları parmak hareketleri (gesture) ile kullanmayıp sürekli navigasyon tuşlarıyla kullanmak,
 • Ekran uyku süresini maksimumda tutup ekranı sürekli açık bırakmak.

Ekran yanmasının önüne nasıl geçilir?

ekran yanması

Aslında yukarıda nasıl oluşur kısmında da bahsedilenlerin tam tersini uygulamak dersek yanlış olmaz. Ekran yanmasının önüne geçmek için OLED ekranlı telefonunuzu aldıktan itibaren bu kuraları uygularsanız ekranınız o kadar sağlıklı ve uzun ömürlü olacaktır. Ekran yanmasının önüne geçmek için şu metotları kullanabilirsiniz:

 • Ekran parlaklığınızı makul olduğu kadar düşük tutun. Artan parlaklık daha fazla akım gerektirir ve bu nedenle LED ömrünü kısaltır. Gerekmedikçe parlaklığı artırmayın.
 • Ekran kapanma zamanlayıcınızı kısaltın. Kullanmıyorken ekranı kapatmak, statik görüntülerin görüntülenmesini önleyecektir.
 • Telefonunuz destekliyorsa, Karanlık Modu kullanın. Daha koyu bir arayüz kullanmak, parlaklık miktarını azaltır ve LED’lerin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olur.
 • Alternatif olarak, benzer bir özelliğin yanı sıra şeffaf bir gezinme çubuğu ve uygulama çekmecesi seçenekleri sunan bir başlatıcı seçin.
 • Daha koyu renklere sahip bir duvar kağıdı seçin ve ara sıra değiştirin. Ekranın alt yarısında renk bozulmasını önlemek için daha koyu temalar sunan klavyeler kullanın.
 • Düzenli olarak bir navigasyon/haritalar uygulaması kullanıyorsanız, çok fazla parlak statik UI öğesi içermeyen bir uygulama seçin.
 • Telefonunuz destekliyorsa, hareketle gezinmeye geçin ve navigasyon tuşlarını bırakın. Bu ekranın alt kısmında yanmayı da önlemeye yardımcı olur.
Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Haber

Apple, Aşılanmış Müşterileri İçin Maske Gerekliliğini Kaldıracak

Yazan:

apple

Bloomberg’in yaptığı habere göre Apple, Covid-19 için aşısını yaptırmış müşterilerin artık ABD’deki Apple mağazalarında maske takmasını zorunlu kılmayacak, bu da geçen aya göre Apple politikalarında büyük bir değişiklik olduğu anlamına geliyor.

reklam
Aorus reklamı

Bakmakta fayda var: Matematiği sevdiren uygulama ‘Nio’


Salı günü yürürlüğe girmesi beklenen yeni değişiklik, artık COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış müşterilerin ABD’deki Apple Store’larda maske takmasını gerektirmeyecek. Bloomberg, Apple’ın perakende liderlerini ve personelini değişiklik hakkında bilgilendirdiğini ve çalışanların maske takmasının zorunlu olmaya devam edeceğini belirtti.
Henüz açıklanmayan politika değişikliklerini tartışırken, konuyla ilgili bilgisi olan kişilere göre, teknoloji devi perakende çalışanlarını etkilenen pazarlarda yaklaşan  bu değişiklik hakkında bilgilendirmeye başladı. Değişiklik Salı günü erken saatlerde yürürlüğe girecek ve çalışanlara müşterilerden aşı doğrulamasını istemelerinin gerekmeyecekleri söylendi.

apple

Apple, çalışanlara mağazalarda maske takmaya devam edeceklerini söyledi. Apple planlarını değiştirebilir veya kısıtlamanın gevşetilmesini geciktirebileceği Bloomberg tarafından da belirtildi. Kurumsal çalışanlara gönderilen bir nota göre, California merkezli Cupertino şirketinin ABD ofislerinden bazılarında yüzü tamamen kapatan maskelerin takılması zorunluluğu da kaldırılacak.

apple

Apple, geçen ay mağaza çalışanlarına, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) güncellenmiş yönergesinin ardından maske gereksinimlerinin yürürlükte kalacağını söylemişti. Bloomberg tarafından elde edilen dahili bir notta Apple, ABD’de kaydedilen ilerleme sayesinde artık güvenli bir şekilde “bir sonraki yeniden işe başlatma aşamasına geçebileceğini ve 3. Aşama kısmında protokol altında çalışmaya başlayacağını” belirtti. Nota göre Aşama 3 protokolü, “aşılanmış bireyler için isteğe bağlı maskesiz dolaşımına izin vermek” için Apple protokolünün güncellenmesini içeriyor. Ayrıca fiziksel mesafe gereksinimleri de “kademeli olarak azaltılıyor” ibaresi bulunuyor.

Normale dönüşün bir parçası olarak Apple, bu sonbaharda Apple Park’ta yüz yüze çalışmaya geri dönmeye yavaş ve kademeli bir geçiş başlatmayı planlıyor.

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

OPPO Reno5 Serisi ile Bu Yaz Çok Farklı Olacak!

Yazan:

Reno5

OPPO’nun kısa bir süre önce tüketicilerle buluşturduğu Reno5 Serisi, sunduğu üstün kamera ve fotoğraf özellikleri ile dikkatleri üzerine çekiyor. Reno5 modeli, Yapay Zeka Vurgu Videosu özelliğine sahip ilk ürün olurken, 44MP çözünürlüğü bulunan selfie kamerası harika çekimler yapmanızı sağlıyor. Reno5 ve Reno5 Lite modelinde bulunan Çift Görüntülü Video özelliği de hem ön hem de arka kameradan aynı anda çekim yapmanıza imkan sunuyor.

reklam
Aorus reklamı

Bakmakta fayda var: Türk Telekom çalışanları 3 yılda 18 ton elektronik atığı dönüştürdü!


Hem ön hem de arka kameradan aynı anda video çekebilirsiniz

44MP çözünürlüğünde ön kameraya sahip Reno5 ve 32MP çözünürlüğünde ön kameraya sahip Reno5 Lite, kullanıcılara ilham vermek için bir dizi yaratıcı video özelliği sunuyor. Yeni Çift-Görüntülü Video (Dual View Video) ile videolar eşzamanlı olarak hem ön hem de arka kameralardan çekilebiliyor. Bir yandan arka kamerayla etrafınızı çekerken diğer yandan ön kameranın da yüzünüzdeki heyecanı ölümsüzleştirdiği anı tek bir ekranda görebilir, bunu sosyal medyanızda paylaştığınızda arkadaşlarınız arasında fark yaratabilirsiniz!

Hem fotoğraf hem de videolarınızla öne çıkın

Reno5

64MP çözünürlüğünde dörtlü arka kameraya sahip Reno5 tamamen yeni bir kamera sistemiyle birlikte geliyor. Kalite Artırma Motoru az ışıkta veya arkadan aydınlatmalı sahnelerde, hareket halinde veya sabit pozisyonda, kısacası her koşulda çekimler yapmanıza yardımcı oluyor. Portre Algı Motoru ise portre efektleri için ayrıntılara önem veren özellikler sunarak kişi ve geri plan çekimlerinde doğal sonuçlar alınmasına yardım ediyor. 48MP çözünürlüğünde dörtlü arka kameraya sahip Reno5 Lite modeli ise fotoğraf ve videolarınıza derinlik kazandırmak için ana kamera, 8MP ultra geniş açılı kamera, 2MP makro kamera ve 2MP mono kamera ile uyum içinde çalışıyor.

Yazın en eğlenceli videolarını çekebilirsiniz

Reno5

Reno5, ortamdaki ışığı tespit ettiği Yapay Zeka Vurgu Videosu özelliği ile portre video kalitesini yükseltiyor. Karanlık ortamlarda Ultra Gece Video Algoritmaları otomatik olarak devreye girerek sahneyi aydınlatıyor. Arkadan aydınlatma bulunan durumlarda ise Canlı HDR Algoritmaları fazla ışık alan bölgelerdeki ışığı azaltıyor. Bu iki fonksiyon sayesinde videoların ışığı ve parlaklığı daha kaliteli oluyor. Ultra Video Sabitleme 3.0 özelliğine sahip Reno5, kullanıcıların hareketliliklerinden ödün vermeden istikrarlı ve yüksek kaliteli videolar çekmelerini sağlıyor.

Reno5

OPPO’nun Yapay Zeka Portre Video özelliği Reno5 Lite modelinde ise güncelleştirilmiş bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bu özellik, çekilen videodaki kişileri tanıyor ve onları akıllı bir şekilde geri plandan ayırt edebiliyor. Çekimdeki kişi parlak renklere sahip olurken geri planda kalanlara ise bir siyah beyaz portre uygulanıyor ve böylece portrenin öznesi olan kişi öne çıkıyor. Monochrome Video ise her karede tek RGB (Kırmızı-Yeşil-Mavi) rengi vurguluyor ve diğer renk spektrumlarını filtreliyor. Böylece zıt renkleri yan yana sıralayarak çekmiş olduğunuz videoya heyecan katıyor.

Yaz fotoğraflarına yapay zeka dokunuşu

Fotoğraf özelliklerine bakıldığında, Reno5 ve Reno5 Lite Yapay Zeka Sahne Geliştirme özelliğiyle birlikte geliyor. Böylece kediler, metinler, havai fişek gösterileri, gün doğumu ve batımı gibi toplam 22 farklı sahnede renk, satürasyon ve parlaklık açısından ihtiyaç duyulan optimizasyonu gerçekleştiriyor. Her iki modelde bulunan Gece Portresi özelliği ile de sinematik gece portreleri elde etmeniz mümkün. Yaz boyunca oluşturduğunuz tüm videoları sosyal medyanızda paylaşmadan önce Soloop uygulaması ile filtreyle, altyazıyla ve müzikle paylaşılabilir film kalitesinde bir klip haline getirebilirsiniz

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval