Sosyal medya

Haber

Samsung ve MediaTek iş birliği: Wi-Fi 6 destekli ilk 8K QLED TV tanıtıldı

samsung 8k qled tv

Samsung ve MediaTek, Wi-Fi 6 standartlarını destekleyen dünyanın ilk 8K QLED akıllı televizyonunu bugün itibariyle tanıttı. Tanıtımı yapılan Samsung 8K QLED Y20 modeli (Q950, Q900) yeni Wi-Fi standardını desteklemekle beraber, MediaTek’in özel Wi-Fi 6 yonga setini bünyesinde bulunduruyor. Wi-Fi 6 teknolojisi ile birlikte akıllı televizyonlarda çok daha yüksek internet bağlantı hızları ve daha akıcı bir kullanıcı deneyimi sunulabilecek.


İlginizi çekebilir: Wi-Fi 6 nedir ve avantajları nelerdir


Samsung ve MediaTek iş birliği sonucunda, Wi-Fi 6 destekli dünyanın ilk 8K QLED televizyonu ortaya çıktı!

Samsung, yeni 8K QLED televizyonunu CES 2020 kapsamında daha önce tanıtmıştı. Model özelliklerinin yanı sıra, çerçevesiz, ince ve şık tasarımıyla beğeni toplamıştı. Samsung‘un MediaTek ile yaptığı işbirliği sonucunda yeni Wi-Fi standartlarını destekleyen teknoloji, akıllı televizyonlara da entegre olmaya başlıyor.samsung qled 8k

MediaTek tarafından yapılan basın açıklamasında,

“Şirketimiz ve Samsung’un uzun süredir devam eden stratejik ortaklığı ve sürekli yenilik çabaları içinde olması, MediaTek’in Wi-Fi 6 ailesi gibi sektör lideri çözümlerini piyasaya sürmesini sağlamıştır. Samsung, premium akıllı TV segmentinin büyümesini teşvik ediyor. Biz de MediaTek olarak Samsung ile olan iş birliğimizde, gelişmiş bağlantı hızları sunabilen Wi-Fi 6 teknolojisi sayesinde bir küresel talebin başlangıcına adım atmış bulunuyoruz.”

ifadelerine yer verildi.

Bu bağlamda Samsung 8K QLED Y20 modeli, Wi-Fi 6 teknolojisini destekleyen dünyanın ilk 8K televizyonu olarak karşımıza çıkıyor.

Bilmeyenler için Wi-Fi 6 nedir?

Asıl olarak 802.11 ax adıyla karşımıza çıkan Wi-Fi 6, kablosuz bir bağlantı standardı olarak tanımlanıyor. Günümüzde internete olan talebin artması ve 8K gibi teknolojilerin çoğalması, daha yüksek bant genişliklerine sahip bir Wi-Fi yapısına ihtiyaç duyulmasına neden oluyor. Wi-Fi 6 üzerinden kurulan bağlantı teorik olarak 9.6 Gbps hıza kadar erişebiliyor. Ayrıca bir önceki nesline (Wi-Fi 5) göre bir çok iyileştirme içerirken, daha düşük bir güç kullanarak tasarruf yapılmasını da sağlıyor. Üreticilerin 8K teknolojisini daha sorunsuz ve akıcı sunabilmesi adına, ilerleyen günlerde akıllı televizyonlarda Wi-Fi 6 standardıyla daha da çok karşılaşabiliriz gibi gözüküyor.

Yarı zamanlı mühendis, tam zamanlı bir dünya canlısı. Ayrıca biraz da teknoloji meraklısı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giyilebilir Teknoloji

Samsung Galaxy Watch 3, NBTC sertifikası aldı!

Samsung Galaxy Watch 3

Samsung’un 5 Ağustos tarihinde gerçekleştireceği tanıtım etkinliğinde Galaxy Note 20 serisi ve Fold 2 modellerinin yanında tanıtması beklenen Samsung Galaxy Watch 3, Tayland’ta NBTC sertifikası ile ortaya çıktı.

Taylandlı sertifika kurumunun internet sitesinde listelenen Galaxy Watch 3, daha önce ortaya çıkan 45 mm boyutlu modelinin yanında 41 mm boyutlu bir versiyon ile de kullanıcılara sunulacak. Cihazın 45 mm’lik versiyonda da olduğu gibi e-SIM teknolojisi ile LTE bağlantıları desteklenecek.

Samsung Galaxy Watch 3


İlginizi çekebilir: Yeni Samsung Galaxy Watch modelleri FCC onayı aldı!


Daha önce gerçekleşen sızıntılarda 45 mm boyutlu Samsung Galaxy Watch 3 modelinin dahili GPS ile geleceği ortaya çıkmıştı. Ayrıca cihaz 5 ATM basınca kadar suya dayanıklı olacak. Gorilla Glass DX koruma camı ekran paneli korunacak olan model, askeri standartlarda (MIL-STD-810G) dayanıklılığa sahip olacak. Düşük enerji tüketimli Bluetooth ve 802.11 b/g/n Wi-Fi (yalnızca 2.4GHz) bağlatıları da modeller tarafından desteklenecek.

Devamını oku

Sosyal Medya

Facebook karanlık temayı çok yakında getiriyor!

Yazan:

Kişisel Verileri Koruma

Facebook sonunda uygulaması için yeni bir güncelleme getiriyor. Gelen bilgilere göre güncelleme ile mobil uygulama için karanlık tema yayınlanacak.


İlginizi çekebilir; Xiaomi, yeni bir katlanabilir telefon patenti aldı!


Karanlık tema ve Covid-19 takip bölümü!

Facebook, Android uygulaması karanlık temaya sonunda kavuşuyor. Firma yeni güncelleme ile karanlık temayı kullanıcılarına sunmaya hazırlanıyor. 9to5Google isimli sitede yer alan habere göre Facebook, karanlık temanın yanı sıra yeni özellikler de getiriyor. Bunlardan en dikkat çekeni Covid-19 takip sistemi. Bu sistem sayesinde dünya genelinde güncel vakalara kullanıcıların ulaşması amaçlanıyor. Ayrıca daha önceden IOS için getirilen sessize alma özelliğinin de Android tarafı için yayınlanacağı öğrenildi. Karanlık temanın, sistem ile otomatik olarak değiştirebildiği gibi uygulama içi ayarlardan manuel olarak da kontrol edilebildiği öğrenildi. Ortaya çıkan resimlerde tam anlamıyla karanlık bir tema karşımıza çıkmaz iken, daha çok koyu gri bir renk tercih edilmiş gibi gözüküyor.

Facebook

WhatsApp, Instagram, Messenger ve Facebook Lite için daha önceden karanlık temayı yayınlayan firma, ana uygulaması Facebook için ise daha uzun süre çalışarak bazı konularda arayüz değişikliğine gitme kararı aldı. Firma, uygulama içerisinde geçirdiğiniz süreyi görebildiğiniz bölüm için yeni ve daha anlaşılır bir arayüz tasarlamış. Ayrıca uygulamanın teması da genel olarak Android 10 sürümünde kullanılan temaya çok yakın olarak ayarlanmış. Ancak şu an için bu yeniliklerin ne zaman kullanıcılara sunulacağı ise bilinmiyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Xiaomi, yeni bir katlanabilir telefon patenti aldı!

Akıllı telefon markaları, son dönemde katlanabilir telefon modellerine yönelik çalışmalarını hızlandırmış durumda. Samsung ve LG’nin ardından Xiaomi de katlanabilir konsepti benimseyen farklı bir akıllı telefon tasarımının patentini aldı!


İlginizi çekebilir: 2021 BMW M4, agresif tasarımıyla görüntülendi!


Xiaomi, yeni telefonuyla Huawei Mate Xs’e rakip olabilir!

Son olarak LG’nin hibrit formdaki telefon patentini paylaşan LetsGoDigital, şimdi de Xiaomi’nin katlanabilir telefon çalışmasını gözler önüne serdi. Dönem dönem katlanabilir telefonlara ilişkin konseptleri basına yansıyan markanın son patenti ise doğrudan Huawei Mate Xs modelini anımsatıyor.

xiaomi katlanabilir telefon

Çin Patent Ofisi (CNIPA) tarafından tescillenen patentte ekran dışa doğru açılarak tablet formunu alıyor. Bu tasarımın bir benzerini daha önce Huawei Mate Xs’te görmüştük. Cihazın kamera alanı ise arka kısımda kalan ince bir çıkıntıya konumlandırılmış. Dörtlü kamera paketinin yerleşim bakımından LG Velvet’e benzerliği ise gözlerden kaçmıyor. Ayrıca ekran alanında herhangi bir ek kamera bulunmadığı için bu kameralar öz çekim için de kullanılabiliyor.

Katlanabilir telefon pazarında şimdiye kadar herhangi bir model sunmayan Xiaomi, bu alanda çekimser kalmayı tercih ediyor. Bilindiği üzere Huawei Mate Xs ve Samsung Galaxy Fold’un satış fiyatları kullanıcılar tarafından tepki çekmişti. Şimdiye kadar fiyat/performans dengesini korumaya çalışan marka, bundan dolayı doğru zamanı bekliyor olabilir. Son olarak Xiaomi’nin geçtiğimiz günlerce tescillediği bu tasarımın bir akıllı telefon modelinde kullanılıp kullanılmayacağı ise henüz bilinmiyor.

Devamını oku