Sosyal medya

Uygulama

Samsung Pay 2020’de daha fazla ülkede kullanıma sunulacak

Samsung Pay

Mobil ödeme servisi Samsung Pay, 2020 yılında birçok yeni ülkeye giriş yapacak. Resmi açıklamalara göre servis aktif olarak 26 ülkede kullanılabiliyor. Atılacak bu adımla beraber mobil ödeme servisinin aünya genelinde popülaritesini artması hedeflenmekte.

İlginizi çekebilir : Galaxy A7 2018’den Galaxy A70’e geçmek (Orhan Akın)

reklam

Teknoloji kullanımına bağlı olarak günümüzde ödeme sistemlerinde de dijitalleşme yoluna gidiliyor. Samsung, 2015 yılında tanıttığı “Pay” isimli servis ile mobil alanda daha kolay alışveriş yapılmasını hedefledi. 26 ülkede etkin olarak kullanılan  ülkemiz de dahil olmak üzere birçok pazarda bulunmuyor. Dijital cüzdan ve mobil ödeme sistemleri ile Güney Kore’de 14 milyon aktif kullanıcıya sahip olan Samsung Pay, 2020’de daha fazla ülkede kullanıma sunulacak.

Samsung Pay

reklam
Aorus reklamı

Bölgesel iş ortakları ile yapılan anlaşmalar sonrasında birçok ülkede faal duruma getirilecek sistem için geçtiğimiz yıl Endenozya için harekete geçilmişti. 58 milyon genç nüfusu ile önemli bir pazar haline gelen Endenozya’da Pay hizmeti aktif olarak kullanılabilmekte. Samsung tarafından yapılan resmi açıklamada; yeni pazarlara girişte bölgesel iş ortakları ile servis üzerinde iyileştirme ve geliştirmlerin olacağı belirtildi. Geçtiğimiz ay ise mobil ödeme servisine  “Pay Cash” adı verilen bir özellik eklenmişti. Bu özellik sayesinde kullanıcılar dijital ön ödemeli karta sahip olabiliyor, alışverişlerini bu kart üzerinden gerçekleştirebiliyorlar. Uygulamaya eklenilen bir başka özellik ise uluslararası transfer servisi olmuştu. Uluslararsı alanda bulunan tüketicilerin para transferine olanak sağlayan hizmet uygulama içerisine entegre edilmişti.

 

Adventure İstanbul

Mobil cihazlara ilgi duyan teknoloji yazarı.omersanli17

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google

Google Fit kamera tabanlı kalp ve nefes takipçisi getiriyor

google fit

Google firması Fit uygulaması için kamerayı kullanarak çalışacak bir kalp ve nefes takipçisi özelliği getiriyor. İlk olarak Şubat başı gibi duyurulan özellik 8 Mart Pazartesi günü kullanıcıyla buluşacak. Bu iki özellik de giyilebilen bir aksesuar olmadan nabız ve nefes ritimlerini ölçmeye yarayacak. Ancak işlevler şimdilik sadece Pixel cihazlara geliyor.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 882-4.410TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam

Kalp ritmini ölçmek için parmağın arka kameraya tutulup hafif bir baskı uygulanması gerekiyor. Böylelikle Google Fit uygulaması deri altındaki ufak renk değişikliklerine bakarak kalp ritmini hesaplıyor. Nefes takibi ise biraz daha karışık işliyor. Buna göre ön kameraya otuz saniye civarında göğüs bölgesinden düzgün görüntü sağlanması gerekiyor. Yani telefonun bir yerde sabitlenmesi ve baş ve göğüs bölgesinin kadrajda olması önem taşıyor. Sonrasında ise özellik göğüsteki ufak hareketlerden yola çıkarak dakika başı nefesi ölçüyor.

google fit

reklam
Aorus reklamı

Ancak bir düşünürsek şapka, maske ve bol kıyafetlerin bu özelliklerin sonuçlarını etkileme ihtimalleri mevcut. Dolayısıyla özelliklerin ne kadar işlevli olacaklarını ve ne kadar doğru ölçüm yapacaklarını görmek gerekecek.

Son olarak söylediğimiz gibi özellikler şimdilik ülkemizde olmayan Pixel cihazları için geliyorlar. Dolayısıyla eğer bu özellikleri denemek isterseniz daha genel çıkışı beklemeniz gerekecek. Öyle ki Google gelecekte özelliklerin ulaşılabilirliğini diğer Android cihazlara da getireceğinin sözünü veriyor.

Adventure İstanbul
Devamını oku

Uygulama

Zoom oldukça verimli bir yılı inanılmaz rakamlarla geride bıraktı

zoom

Zoom için 2020 yılının oldukça iyi geçtiğini tahmin etmek herhalde zor olmaz. Ki firma da yıl sonu mali raporlarında bunu doğruluyor.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 870-4.410TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam

Video konferans firması 2.65 milyar Dolar gelir ile yıllık bazda tam %326 artış gördü. Firmanın son çeyrekteki geliri ise 882.5 milyon Dolar ile önceki seneninkine oranla %369 arttı. Tahmin edebileceğimiz gibi bu artışlarda salgın nedeniyle uzaktan çalışma ve eğitim modellerinin oldukça etkisi var.

Bunun dışında firma müşteri tabanının da geçen yıla göre oldukça arttığını açıkladı. Firma şu anda 10’un üzerinde çalışanı olan 467.100 müşteriye sahip. Bu da geçtiğimiz mali yıl hesaba katıldığında %470’lik bir artış demek oluyor. Son on iki ayda 100.000 Dolardan fazla katkı yapan ise 1.644 müşteri olduğu görülebiliyor. Bu rakam da önceki mali yılın aynı döneminden %156 fazla.

reklam
Aorus reklamı

zoom

Zoom kurucu CEO’su Eric S. Yuan yaptığı bildiride; Zoom için eşsiz geçen bu yılın özellikle son çeyreğiyle birlikte sağlam bir bitiriş yaptıklarını söylüyor. Mevcut mali yıl (1 Ekim – 30 Eylül) için ise daha gelişmiş görüşmeler sağlamak için imkanları büyüttüklerini belirtiyor. Tercih edilmeleri ve güvenilmelerinden dolayı müteşekkir olduklarını bildiren Yuan; hızlı cevap verme ve uygulama yetilerinin bu iyi sonuçlarda etkili olduğunun altını çiziyor. Son olarak müşteri odaklı yapılarıyla gelişimlerini sürdürmeye çalışacaklarını da not olarak düşüyor.

Zoom uygulaması gelecek on iki ay içerisinde de bu gelişimini muhtemelen sürdürecek. Öyle ki çalışanlar ofislere dönmeye başlasalar bile firma için beklenen gelir hala 3.76 milyar ile 3.78 milyar Dolar arasında.

Adventure İstanbul
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Samsung Windows 10 sistemine mesajlaşma uygulaması getiriyor

samsung

Bilgisayar üzerinden telefona ulaşmak ve mesaj yollamak Telefonunuz uygulamasıyla mümkün olsa da; Samsung Windows 10 işletim sistemi için kendi mesajlaşma uygulamasını getiriyor.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 870-4.410TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam

Yakın zamanda Microsoft Store üzerinden Hizmetler ve Araçlar kısmında tespit edilen uygulama; açıklamaya göre Windows üzerinden kullanıcıların telefonlarından mesaj alıp yollamasına izin veriyor.

Sammobile sitesine göre uygulama şu anda test aşamasında olup her bölgede erişime açık halde değil. Bunun dışında Samsung, kullanım alanını seçilen belirli kişilere izin vererek daha da kısıtlıyor gibi. Öyle ki Microsoft Store üzerindeki uygulamanın yanında bir de kod girişi görülebiliyor.

reklam
Aorus reklamı

samsung

Uygulama hakkındaki bilgiler oldukça az. Ancak açıklama kısmından görebildiğimiz kadarıyla uygulama 4G ve 5G mobil veri çalıştırabilen cihazlarla uyumlu halde. Bununla beraber bu özelliğe sahip bir cihazınız varsa uygulamaya şu anda erişememeniz yine de mümkün. Çünkü mevcut uyumlu Samsung cihaz listesi oldukça kısıtlı. Tabii ki uygulama daha genel çıkışını yaptığı zaman bu kısıtlamaların değişmesinin muhtemel olduğunu söyleyebilsek de; uygulama için bir Samsung telefonun gerekli olması muhtemel.

Microsoft firması şu anda sistemi için mesajlaşma dahil çeşitli imkanlar sunan Telefonunuz uygulamasını kullanıcılara sağlıyor. Onun dışında Google da Google Messaging ile benzer imkanları veriyor. Dolayısıyla Samsung firmasının neden böyle bir hamle yaptığı şimdilik pek kestirilemiyor diyebiliriz.

Adventure İstanbul
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler