Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Samsung Galaxy S4 satışa sunuluyor

Akıllı telefon pazarının en önemli taşlarından biri olan Galaxy serisi, yeni üyesine kavuşuyor. Galaxy S3 ile satış rekorları kıran Samsung, S4 ile çıtayı biraz daha yukarı çekmeyi hedefliyor.

Samsung Galaxy S4, tasarım olarak büyük oranda Galaxy S3’e benziyor. Kasa olarak çok da farklı olmayan cihaz, biraz inceltilmiş. 7.9 mm kalınlığındaki kasa, ekranın 4.7 inçten 5 inçe büyütülmesine rağmen boyut olarak büyümemiş. Hatta incelmenin yanı sıra, 130 grama kadar hafifletilmiş. Samsung’un S3’te kullandığı plastik kasanın kullanımına ise devam edilmiş.

1080 x 1920 piksel çözünürlüğe sahip olan ekranı, cihazın çok net bir görüntü sunmasını sağlıyor. AMOLED teknolojisini kullanan bu ekranda, hem siyahlar gerçekten siyah, hem de hiçbir pikselin görünmeyeceği kadar piksel yoğunluğu sağlıyor. Renk konusunda da geliştirmeye giden Samsung, S3’te bulunan ekran mavileşmesi sorununu da ortadan kaldırmış gibi görünüyor.

Android 4.2 işletim sistemini kullanan Galaxy S4, çeşitli özellikleri de beraberinde getiriyor. Herhangi bir yerde yazı okurken gözlerimizi takip eden Galaxy S4, sayfanın dibine bakmaya başladığımızda otomatik olarak aşağı kaydırma yapıyor. Tabii S4 sadece gözlerimizi takip etmiyor. Bilgisayarda fareyi herhangi bir klasörün üzerine götürdüğümüzde nasıl içerisindeki bilgiler görünüyorsa, Galaxy S4’te de parmağımızı ekrana dokundurmadan yaklaştırdığımızda aynı tepkiyi görüyoruz. Klasörün içerisindeki fotoğraflar ekrana çıkıyor. Klasörü tam olarak tıkladığımızda ise her zamanki gibi açılıyor. El hareketlerini bir adım daha öne çıkaran Samsung, sayfa geçişlerini de kolaylıkla gerçekleştirmemiz için çeşitli geliştirmeler sağlıyor. Telefonun önünde elimizi sağa veya sola doğru çekmemiz halinde, bir sonraki veya bir önceki sayfaya, fotoğrafa veya sekmeye geçiş yapabiliyoruz.

Samsung Galaxy S4, içerisinde 8 çekirdekli bir işlemci bulunduruyor. Bu 8 çekirdeğin 4’ü düşük güç tüketimini hedef alırken, diğer 4’ü ise performansa ihtiyaca duyulduğunda devreye girerek daha yüksek batarya performansı sağlamasını mümkün kılıyor. 2 GB RAM, 16 / 32 GB depolama seçenekleri, Galaxy S4’te bizleri bekliyor. 13 megapiksellik geliştirilmiş arka kameraya, 2 megapiksellik ön kamera eşlik ediyor.

Samsung Galaxy S4, 27 Nisan itibariyle Türkiye’de satışta. 16 GB’lik sürüm 1999 TL iken, 32 GB’lik sürüme ise 2099 TL fiyat biçiliyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Ruşen Göbel

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval