Sosyal medya

Yenilenebilir Enerji

Samsung çevre dostu olmaya karar verdi

Samsung

Samsung, ürünlerinin paketlerindeki plastik maddeleri sürdürülebilirlik politikası çerçevesinde kağıt ve benzeri diğer çevre dostu maddeler ile değiştirecek.


İlginizi çekebilir: Güney Kore bloatwareleri silinebilir yapacak

reklam
MSI reklamı

Samsung çevrenin yeni dostu olacak

Samsung bu yılın ilk yarısından başlayarak cep telefonlarından, ev aletlerine tüm ürünlerinin paketlerinin geri dönüştürülmüş plastik veya kağıttan yapılacağını açıkladı. Firma sırf bu konu üzerinde çalışacak bir takım toplayarak yaratıcı tasarımlar ve yeni maddeler kullanarak ambalaj hazırlama, pazarlama ve kalite kontrol vazifelerini de bu takıma verdi.

Cep telefonları, tabletler ve giyilebilir teknolojilerde kullanılan kutu içindeki plastik kalıplar karton ile ve plastik poşetler de daha doğa dostu versiyonları ile değiştirilecek. Bunun yanı sıra şarj aletlerinin etrafındaki parlak doku da mat bir doku ile değiştirilecek ki çizilme tehlikesi kalksın ve koruyucu poşete gerek kalmasın.

Samsung

Ev aletlerinin yüzeylerini koruyan plastik malzemeler de ya geri dönüştürülmüş ya da biyoplastik materyaller ile değiştirilecek. Biyoplastik malzemeler fosil yakıt yerine şeker kamışı ve nişasta gibi doğal ürünlerden üretiliyor.

Samsung’un paketlerindeki kağıtlar 2020’ye kadar uluslararası çevre örgütleri tarafından onaylanmış fiber malzemelerden yapılmaya başlanacak. 2030’a kadar ise firma, 500.000 ton geri dönüştürülmüş plastik kullanmayı ve 7.5 milyon elden çıkarılmış ürün toplamayı hedefliyor.

Samsung Uluslararası Müşteri Memnuniyet Merkezi Başkanı Gyeong-bin Jeon, fiyattaki artışa rağmen firmasının doğa dostu ürünler kullanmayı seçtiğini belirtti ve şöyle dedi:

Samsung Electronics, toplumun kaynak tüketimi ve plastik israfına istinaden inisiyatif alıyor…

Teknoloji devi Samsung’un attığı bu adım diğer devleri de peşinden sürükleyecektir. Biz hali hazırda plastik torbalara elveda demiş olan bir ülke olarak bu tarz değişiklikleri hazır bir biçimde bekliyoruz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Tesla Cybertruck, Dubai polisinin filosuna katılacak

Tesla Cybertruck için görev alarmı çalıyor. Dubai Polis Kuvvetleri, filosunu Tesla Cybertruck ile güçlendireceğini açıkladı.

reklam
MSI reklamı

İlginizi çekebilir: Ford Mustang Mach-e satışları, ön sipariş barajını aştı!


Tesla Cybertruck, yoğun turistik bölgelerde görev yapacak

Dubai Polis Kuvvetleri‘nin üst düzey yönetcisi Tümgeneral Abdullah Khalifa Al Marri verdiği bir röportajda turistlerin yoğunluklu olduğu bölgelerde kullanılacağını söyledi. Süper spor arabaları, polis aracı olarak kullanmasıyla dikkat çeken Dubai Polis Kuvvetleri, alıştığımız kalıpların dışında tasarımı ve “kırılmaz” olarak lanse edilip kırılan camlarıyla gündeme oturan Cybertruck ile filosunu güçlendirecek. Dubai Polisi’nin Salı günü, resmi Twitter hesabı üzerinden paylaştığı fotoğrafta Tesla Cybertruck ile filosunu güçlendireceğini doğruladı. Efsaneleşmiş Bugatti Veyron, Lamborghini Aventador, Ferrari FF gibi araçları bünyesinde barındıran Dubai Polisi yakın zamanda filosuna Mercedes AMG GT 63 S eklemesiyle dikkat çekmişti.

Tesla Cybertruck nasıl oldu da dikkatleri çekti?

Dayanıklılığına dikkat çekerek lanse edilen Cybertruck, etkinlik esnasında Tesla tasarım şefi Franz von Holzhausen tarafından balyozla aldığı darbelere karşı gösterdiği dayanıklılıkla ilgi toplamıştı. Ayrıca Elon Musk, küçük silahlarla atılan mermileri dahi durdurabileceğini ekledi. Fakat yüksek dayanımlı camlar konusunun, biraz daha mühendislikle yoğurulması gerekecek gibi görünüyor. Çünkü etkinlik esnasında Elon Musk başta olmak üzere tüm Tesla ekibi, beklenmedik şekilde camların kırılması üzerine şaşkınlıklarını gizleyemedi.

 

 

Lansmandaki şanssızlıklarına rağmen Elon Musk, Cybertruck için 250 bine yakın ön sipariş aldığını duyurdu. Ön sipariş için gereken ücret ise yalnızca 150 dolar.

Tesla Cybertruck’ın teknik özelliklerini hatırlayalım

[twenty20 img1=”123702″ img2=”123699″ offset=”0.5″]

39 bin dolardan başlayan fiyatlarla satışa çıkacak Cybertruck, 3 farklı motor seçeneğiyle geliyor. Bunlardan en dikkat çekeni 3 motorlu AWD (Tüm tekerleklerden çekişli) olan seçenek. 0-100 km hızlanması 2.9 saniyenin altında ve 800 km‘nin üzerinde menzil sunan bu varyasyon sayesinde Cybertruck, yük çekme kapasitesini 6.5 tonu aşan bir seviyeye çıkarabiliyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

GP Charge Anyway: Hem kalem pil şarj cihazı hem powerbank!

GP Charge Anyway ile hem şarj edilebilir AA ve AAA kalem pillerinizi şarj edebilir, hem de içerisinde depoladığınız 4 adet pili bir powerbank olarak kullanabilirsiniz.


İlginizi çekebilir; Klonlanmış telefonlar dört ay içinde kapatılacak

reklam
MSI reklamı

Günümüzde artan pil kullanımı, aynı zamanda ciddi oranda atık pil durumuna da sebebiyet veriyor. Neredeyse her elektronik ürünün kablosuz bir hal alması ve özellikle akıllı telefonları şarj etmek için artan powerbank kullanımını buna örnek gösterebiliriz.

Batarya konusunda dünyadaki en popüler markalardan biri olan GP ise yeni geliştirdiği Charge Anyway ürünü ile ikisi bir arada özel bir cihaz ortaya koyuyor. Dışarıdan bakıldığında AA ve AAA piller için bir şarj cihazı olarak görünen GP Charge Anyway, aynı zamanda şarj ettiği piller ile akıllı telefon ve tablet gibi ürünlerinizi de şarj edebilmek için powerbank olarak kullanmanızı sağlıyor. Böylece piyasanın en çevreci powerbank’i de olmayı başaran Charge Anyway, doğaya atık pil atılması konusunda da önemli bir katkı sağlayacak.

Çevreci şarj cihazı, çevreci powerbank: GP Charge Anyway

Türkiye’de kişi başı ortalama pil tüketimi 6 ile 8 adet arasında değişiyor. Bu nedenle her sene binlerce ton pil atığı üretmiş oluyoruz. Bunu engellemek için kolları sıvayan GP ise Charge Anyway ile hem kalem pil şarj etme hem de powerbank ihtiyacını karşılayacak. Powerbank olarak kullanıldığında 5 watt gücünde bir şarj desteği sunabililiyor. Pil şarj cihazı olarak kullanımda ise 2600 mAh AA pilleri 6 saatte, 2000 mAh AA pilleri 5 saatte, 800 mAh AAA pilleri de 2 saat içinde şarj edebiliyor. 2600 mAh piller ile 10.400 mAh değerinde maksimum powerbank kapasitesine de sahip olduğunu belirtelim. Böylece neredeyse her telefonu şarj edebilir durumda olacak.

Ayrıca acil durumlarda da en yakın satış noktasından herhangi bir alkalin pili alarak telefonunuzu şarj edebilirsiniz. Bir diğer yandan cebe rahatlıkla sığabilecek boyutta olan Charge Anyway, 8 cm uzunluğunda, 6,5 cm eninde ve 2,5 cm kalınlığında olduğunu belirtelim. Ağırlığı ise en fazla 57 gram olarak belirtiliyor.

Devamını oku

Haber

LG, MEA bölgesinde HVAC çözümleri için yüksek verimlilik sunuyor

Küresel ısınmanın da etkisiyle global çapta artan sıcaklık ve soğukluk oranları neticesinde ön plana çıkan iklimlendirme sistemleri için lider konumunda bulunan LG, Dubai’de düzenlediği LG Air Solution Press Tour etkinliği ile bazı basın mensublarına MEA bölgesindeki enerji tüketimi, verimlilik ve yeni nesil LG HVAC çözümleri başlıklarında bilgiler aktardı.


İlginizi çekebilir; LG SmartThinQ ile ekosistemini tek tuşla yönetin

reklam
MSI reklamı

Özellikle yüksek sıcaklıklar ile dikkat çeken Birleşik Arap Emirlikleri ve Arap yarımadası, Körfez İşbirliği Konseyi olarak akıllı şebeke başta olmak üzere, enerji altyapısına yatırımlarını artırıyor. Dubai, Abu Dabi ve Suudi Arabistan enerji verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için 2030 yılına kadar enerji politikaları açıklamış durumda.

Sıcaklığın 50°C’yi aştığı MEA gibi tropikal iklimlerde, akıllı enerji yönetiminin çözümü ısıtma, havalandırma ve klima (HVAC) çözümlerinde saklı olduğu görülüyor. Etkinlikte aktarılan bilgiye göre Suudi Arabistan’da, enerji tüketiminin %70’den fazlası sadece klima vb.  soğutma sistemleri için kullanılırken, bu oran Avrupa’da ise %48 oranında. Bu da özellikle Arap yarımadasının soğutma için oldukça fazla enerji tükettiğini ortaya koyuyor.

Gerekli soğutma ve enerji verimliliği için çözüm LG

Bahsettiğimiz sorunun farkında olan LG ise sunduğu HVAC ürünleri ile hem ev hem de otel, okul, hastane gibi büyük ticari alanlar için en iyi soğutma ve aynı zamanda en önemlisi enerji verimliliği sağlamayı başarıyor.

LG’nin HVAC çözümleri için  VRF sistemli MULTI V çözümü, VRF’nin verimliliği için hayati öneme sahip olan LG’nin en güçlü invertör kompresörleri ile güçlü ve gerçek manada güvenilir bir çözüm sunuyor. LG invertör teknolojisi, her koşulda maksimum verim, geniş frekans aralığında çalışma imkanı ve gelişmiş bir kompresör güvenilirliği sunuyor. Çok sayıda MULTI V, MEA bölgesindeki çeşitli bölgelerde ve hatta davetli olarak gittiğimiz Dubai’deki Palazzo Versace Dubai oteli de dahil olmak üzere birçok noktada başarıyla kullanılıyor.

Dubai’nin sürdürülebilir şehri Sustainable City’nin de tercihi LG

Diamond Developers tarafından oluşturulan MEA’nın ilk sıfır enerji şehri, Sustainable City’de de yüksek verimli bir HVAC çözümünün yanı sıra, ayarlanabilir kapasite miktarı ve klima ünitelerini akıllı telefonlar aracılığıyla kontrol ve takip etme ihtiyacı olan şehrin tüm ihtiyaçları LG tarafından karşılandı ve şu anda şehirde maksimum enerji verimliliği sağlanıyor.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler