Sosyal medya

Oyun Konsolu

Samsung 4K HDR TV’lerde PS 5 ile 120 Hz’de oynanabilecek

Samsung

Samsung’un 4K HDR televizyonlarında yüksek yenileme hızlarında PlayStation 5 ile oynamak mümkün olmuyordu. Sorunun PlayStation 5’e gelecek basit bir yazılım güncellemesiyle giderilebileceği bildirildi.


İlginizi çekebilir: Playstation 5 kumandası artık Linux işletim sisteminde de çalışıyor

reklam
Aorus reklamı

Samsung televizyonlarda HDR açık iken 4K’da ancak 60 Hz oynanabiliyor

Xbox Series X ve Sony PlayStation 5 gibi yeni nesil konsollar SamMobile sitesinin raporuna göre Samsung’un Q80T, Q90T ve Q100R gibi televizyon modellerinin de içinde olduğu 4K HDR 120 Hz televizyonları ile HDR etkin iken 4K çözünürlükte 120 Hz yenileme hızında çalışmıyor. Bu Samsung televizyonlarda PlayStation 5 ile 120 Hz yenileme hızında, 4K çözünürlükte HDR kapalı iken oynamak mümkün. HDR açık olduğunda ise 4K’da ancak 60 Hz yenileme hızında oynanabiliyor.

Samsung

Adventure İstanbul

İlgili Samsung modelleri, 4K’da HDR açıkken 120 Hz yenileme hızını verebilecek HDMI 2.1 portuna da sahipler. Bu televizyon modelleri Xbox Series X’de aynı problemi yaşatmıyorlar. Bu da sorunun televizyonlarda değil PlayStation 5’de olduğunu gösteriyor.

Hazırlanan rapora göre Samsung, konsolun HDR sinyallerini ilgili Samsung televizyonlara gönderimi kaynaklı problemi gidermek için SONY ile birlikte çalışmaya başladı. Çalışmalar sonuçlandığında PlayStation 5’e gelecek bir güncelleme ile sorunun giderilmesi bekleniyor. Üst seviye Samsung televizyon sahibi kullanıcıların PlayStation 5 konsollarında yüksek performans almak için bir süre daha beklemeleri gerekecek.


Sizler için hazırladığımız Hepsiburada ve Trendyol alışveriş listelerine bakabilirsiniz.


 

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oyun Konsolu

PS5 kolu DualSense, Sony’yi davalık etti!

PS5

PS5, oyun severlerin uzun süreli bekleyişinin ardından geçtiğimiz sene piyasaya çıkmıştı. Çıktığı günden bu yaşadığı stok sorunlarıyla kullanıcıların tepkisini çeken konsol, görünüşe göre Sony’nin başını ağrıtmaya devam edecek. Öyle ki, PS5 kullanıcıların uzun süredir canını sıkan DualSense kolundaki sorun Sony’yi mahkemeye taşıyor…


Konumuz hazır oyunken, bu her bütçeye uygun oyuncu laptoplarını içeren listemizi sizlerle paylaşmak isteriz!

reklam
Aorus reklamı

PS5 Dualsense’teki meşhur sorun Sony’nin başına bela olmaya devam ediyor

PS5

Playstation 5 konsolu çıktığı günden bu yana, kullanıcıların cihazla gelen kontrolcüyle ilgili büyük bir sorunları var. Bu sorun “Drift” diye adlandırılıyor. Başka bir deyişle, bu sorun kolunuzdaki analog tuşlarından birinin sizin isteminiz dışında hareket etmesi demek. Ayrıca, “Sticky Drift” diye de adlandırılan sorun, oyun deneyiminizin kalitesini ciddi anlamda düşürüyor. Bu sorun, PS5 kullanıcıların yadsınamayacak bir kısmını etkilemekte. Öyle ki, internette bu konuda birçok  şikayet bulmanız mümkün. İşte bu nedenle, kullanıcılar toplu bir davada birleşiyor ve Sony’ye karşı yasal haklarını aramaya başlıyor. Amerikan hukuk firması Chimicles Schwartz Kriner & Donaldson-Smith (CSK&D) dün itibariyle New York Bölge Mahkemesinde davayı açtı. Davanın ana iddiası, Sony’nin bu drift sorununu konsol çıkmadan önce bile bilmesi ancak hala müşterinin mağduriyetini giderecek bir harekette bulunmaması. Bunun yanında, davacı hukuk firması Sony’nin bu eyleminin “yanıltıcı, sahtekar, hukuksuz ve adaletsiz” olduğunu söylüyor. Davacı firmanın Sony’den isteği ise, şirketin mağdur PS5 kullanıcılarını maddi ve manevi olarak tazmin etmesi.

Adventure İstanbul

Bu haberi de sevebilirsiniz: PS5 ve PS4 arasında veri transferi yapma rehberi


iFixit’e göre sorunun nedenleri bunlar olabilir

PS5

Elektronik aletleri parçalara ayırması ile tanınan iFixit ekibi, bu konu hakkında da görüşünü belirtti. IFixit’e göre PS5 kolundaki “Drift” sorunun olası birkaç nedeni var. İlk olarak, bu nedenlerin en önemlisi analog tuşlarındaki potansiyometre\voltmetre. IFixit bunların kullanımla aşınabileceğini ve “Drift” sorununa neden olabileceğini söylüyor. İkinci neden ise analog tuşunda kullanılan plastiğin gereğinden çok esnemesi. Son olarak ise, iFixit analoglardaki küçük yay parçaların normalden hızlı bir şekilde yorulmasının soruna neden olabileceğini söylemekte. “Drift” sorunun nedeni henüz kesin olarak bilinmese de, Sony’nin kullanıcıların mağduriyetini bir an önce gidermesi gerektiği kesin..

Kaynak: IGN, iFixit, Gizmodo

Devamını oku

Haber

Huawei, oyun konsolu ve oyuncu dizüstü bilgisayarı üzerinde çalışıyor!

Huawei

Huawei, pek çok farklı ürün kategorisine sahip bir şirket. Ancak, şirketin henüz oyun endüstrisine özel bir ürünü bulunmuyor. Weibo‘da ortaya çıkan bir sızıntıya göre firma, artık oyun ve oyunculuk sektörüne de yönelecek. Tomato Prince adlı kullanıcı, Huawei‘nin kendi oyun konsolunu yapacağını takipçileriyle paylaştı. Bununla birlikte, bu konsolun Playstation ve Xbox’a benzer özelliklerde olacağı da belirtiliyor. Ayrıca sızıntıyı yapan kişiye göre şirket, bu yıl içinde oyuncu dizüstü bilgisayarını da tanıtacak.


İlginizi çekebilir: OnePlus 9 serisi, kutusunda şarj aletiyle gelecek!

reklam
Aorus reklamı

Huawei, dijital oyunculuk sektörü için neler hedefliyor?

Geçtiğimiz yıl, Honor markası satılmadan önce Huawei‘nin Honor ile birlikte bir oyuncu dizüstü bilgisayarını piyasaya sürdüğünü görmüştük. Şirket bu ürünü, Honor Hunter V700 adıyla piyasaya sürdü. Ancak Honor markası satıldığı için mevcut durumda firmanın ürün üzerinde herhangi bir hakkı bulunmuyor. Şimdi ise Huawei‘nin kendi markası altında yeni bir oyuncu dizüstü bilgisayarı geliştirdiği söylentileri ortaya çıktı.

Huawei

Adventure İstanbul

Huawei, ilk kez bir oyun konsolu ile birlikte anılıyor. Bu durumu daha ilginç kılan şey ise konsolun Playstation ve Xbox ile karşılaştırılıyor olması. Böyle bir durumda, yüksek kalitede bir konsoldan bahsediyor olabiliriz. Konsolları ilgi çekici kılan şey konsolun desteklediği ve özel olarak çıkardığı oyunlardır. Konsolun resmileşmesi halinde şirket, Tencent gibi büyük oyun geliştiricileri ile ortaklık kurabilir. Yine de bunların sadece spekülasyondan ibaret olduğunu unutmamak gerek. Ancak Honor‘un satılmasının ardından şirketin kesinlikle yeni bir oyuncu dizüstü bilgisayarı çıkaracağını söyleyebiliriz. Oyun konsolu için ise aynı şeyi söylemek mümkün değil.

Devamını oku

Genel

PlayStation 5 Dijital Sürüm Türkiye fiyatı belli oldu!

Yazan:

ps5

PlayStation 5 Dijital Sürüm Türkiye’ye geliyor. Merakla beklenen oyun konsolunun ülkemizde uygulanacak satış fiyatı belli oldu.


Göz atmak isteyebilirsiniz: Huawei Mate X2, farklı katlanabilir bir tasarım ile geliyor!

reklam
Aorus reklamı

PlayStation 5 Dijital Sürüm 5999 TL satış fiyatı ile ülkemize geliyor!

Oyun dünyasının en önemli gündemlerinden biri kuşkusuz oyun konsolları. Sony, Microsoft ve Nintendo‘nun kıyasıya rekabette olduğu bu piyasada yeni nesil oyun kavramı da yine gündemi meşgul ediyor. Sony‘nin Kasım 2020‘de dünya genelinde satışa çıkardığı PlayStation 5, dijital versiyonu ile ülkemize giriş yapıyor. 399 dolarlık fiyat etiketine sahip olan yeni nesil oyun konsolunun Türkiye fiyatı belli oldu. Şubat 2021 içerisinde oyun konsolu ülkemize giriş yapacak. Bununla birlikte konsolun tavsiye edilen satış fiyatının 5999 TL olacağını PlayStation Türkiye açıkladı.

Adventure İstanbul

Dijital sürüm genel yapı itibariyle standart PlayStation 5‘ten biraz farklı. Herhangi bir fiziksel medya oynatıcısı bulunmayan oyun konsolu, daha ince yapısı ile hayranlarını karşılayacak. Bununla birlikte dijital sürüm, yeni nesil olarak standart sürümden herhangi bir performans eksikliğine sahip değil. Tavsiye edilen satış fiyatı olarak 5999 TL ile ülkemize girecek konsolun, geliş tarihi ortaya çıkmadı. Ayrıca oyun konsolunun stok sorunu yaşayıp yaşamayacağı da merak konusu. Bakalım dijital sürüm, fiyatların uçtuğu şu dönemde ülkemizde beklenen ilgiyi görecek mi merakla takip edeceğiz.


Eğer PS5 yerine daha PC oyuncusuysanız sizler için oluşturduğumuz ekipman listelerine, Hepsiburada ve Trendyol üzerinden ulaşabilirsiniz!


 

Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler