Sosyal medya
Xiaomi Mi 10 banner

Aksesuar

Rui Deng TC66C USB Type-C PD Test Aleti

Piyasada çok sayıda Type-A girişli USB test aleti yer alıyor. Diğer yandan yeni nesil adaptörler ve power bank’larda Type-C çıkışı kullanımı artıyor. Bu durumun farkında olan Rui Deng, Type-C girişine ve çıkışına sahip ilk ölçü aletini TC64 adıyla duyurmuştu. Aradan geçen zamnanla birlikte yeni teknolojilere destek veren TC66 güncellemesi geldi. Öne çıkan yenilikler daha hassas ölçüm, 5A akım kapasitesi, iki yönde güç akışı, hızlı şarj ve tetikleme desteği, PC ve mobil özel uygulamalar.

İncelediğimiz UM25C gibi bu modelin de klasik TC66 ile Bluetooth destekli TC66C versiyonları yer alıyor. Firmanın AliExpress’teki resmi mağazasının gönderdiği TC66C modelini derinlemesine inceledik.

reklam

Bu kez çok daha ufak boyutlarda olan plastik bir ürün kutusu bizlerle. Arka kısımda model numarası ve ürün görseli yer alıyor. Ön kısımda, sünger korumasıyla sunulan cihaz net biçimde görülebiliyor.

Sadece 49 x 22 x 8 mm boyutlarında olan cihaz, daha önceden incelediğimiz UM25C’den çok daha ufak. Sadece 8 gram geliyor ve parmak bellekleri andırıyor. Type-C yapısı ve çift yönde veri akışı vurgulanmış.

UM25C ile TC66C boyut kıyaslaması yapmadan geçemedik. Elbette Type-A yerine Type-C giriş ve çıkış portları yeterli görüldüğü için bu sonuç doğmuş. UM25C’de yer alan Type-C giriş ve çıkışlarına dikkat. T66C ile ister istemez ekran boyutu 0.96 inç değerine düşüyor ve kare değil yani dört yönde döndürme şansı yok.

Sadece tek bir Type-C veri girişi olduğu gibi tek bir Type-C çıkışı var. Eğer Type-A ya da micro USB şartsa diğer modeli seçin ya da adaptör bulmanız şart olacak. Bu adaptörlerin bazıları hızlı şarjı engelleyebilir ya da sonuçları etkileyebilir!

Ufak boyuttan ötürü kontrol butonu iki taneyle sınırlandırılmış. Aç/kapa butonlarından soldaki PD tetikleme, sağdaki Type-C’den güç kontrolü. Type-C PD uyumlu adaptör ya da power bank test ederken USB yük kullanmıyorsanız tetikleme yaparak çalışmalarını sağlayabilirsiniz. Type-C güç kontrolünü ne zaman kapatacağınıza az sonra değineceğiz.

Altta yer alan micro USB portunun ilk görevi harici güç. Örneğin Type-C girişindeki ölçüm çok hassas ise ya da gerilim 3.5V altındaysa o zaman cihaza güç vermek için bu portu kullanın. Bu durumda yapmanız gereken az önce söz ettiğimiz Type-C güç kontrolünü kapalı duruma getirmek. Portun bir diğer işlevi PC bağlantısı kurunca ilgili uygulamaya veri göndermesi.

Tek baskı devreden oluşan bu modelde alt ve üst akrilik kapakları çıkarınca detaylar beliriyor. Üst kısımda çift Type-C portu dışında 0.96 inç renkli IPS ekran hazır. 160 derece geniş görüş açılı ekranın çözünürlüğü 160 x 80 piksel. Ayarlar menüsü sayesinde iki yönde döndürme olanağı var.

Tüm kontrocüler, devre bileşenleri, butonlar, fişler ve mavi renkli Bluetooth modülü tek bir yüzde toplanıyor. TC66 modelini alırsanız bu Bluetooth modül takılı gelmiyor.

İlk ekranda basit biçimde giriş voltajı, geçen akım ve bunların çarpımıyla elde edilen güç değeri var. En fazla 30V ve 5A yani 150W gösterebiliyor. Sağa bakan ok işareti güç akışının yönünü gösteriyor. Sol üstteki K1 butonuyla önceki, sağındaki K2 butonuyla sonraki ekrana geçilebiliyor.

Bir önceki görüntüde adaptörden gelen gücü telefona gönderiyorduk. Bu kez adaptörden gelen gücü power bank’a verip şarj ediyoruz. Bunu temsil edecek biçimde ok yönü değişti. Aynı zamanda QC2.0 desteklediği için 9V değerine çıkıldı. Ekrandaki netlik kaybının nedeni saniyede iki kez güncelleme (2Hz) yapması ama gerçek kullanımda sorunsuz.

K2 butonuyla bir sonraki ekrana geçince daha fazla bilgi bizlerle. Artık sistem sıcaklığı (0-80℃), sığa (maks. 99 Ah), iletilen enerji (maks. 99 Wh), ohm yasasıyla hesaplanan anlık direnç ve güç değerleri de gösteriliyor. DATA 0 ise veri saklamada kullanılabilen iki alandan biri yani cihaz kapansa da sığa ve enerji kaydı silinmiyor. Geçiş ya da sıfırlamak için K1 ve K2 butonlarına uzun basın.

Bir sonraki ekranda çevrimdışı kayıt özelliği var. Bu sayede istenen aralıkta (0-60 saniyede bir) güncelleme yaparak V,A değerlerini kaydediyor. Kayda geçince REC sembolü kırmızıdan yeşile dönüyor. Alttaki zaman sayacı 99 saate kadar destekli ama hemen sağındaki yüzde cinsinden bellek doluluk göstergesine dikkat. Seçili güncelleme aralığına bağlı olarak zaman sınırı gelmeden bellek dolabilir!

0.0001V detayında voltaj ve 0.00001A detayında akım gösterebilen TC66C aynı zamanda hızlı şarj sistemlerini algılayabiliyor. Görüldüğü gibi D+/D- portlarındaki gerilimi görerek QC2.0 modunu algıladı. Destek verdiği sistemler QC2.0/3.0, Apple 2.4A/2.1A/1A/0.5A, Android DCP, Samsung ACF (adaptive fast), Huawei FCP (Fast 9V2A), Huawei SCP (Super 10V4A) ve PD (20V5A).

Güç kaynağı ya da power bank acaba hangi standartları destekliyor? Anlamak için bir sonraki ekrana geçin ve K2 butonunu basılı tutun. Öncelikle tehlikeli olduğuna dair uyarı gelecek çünkü ne de olsa TC66C çıkışına telefon vb bağlıysa test sırasında 5V üstü voltaj geleceğinden yanma riski var! Eminseniz K1 ile onaylayın ve testin bitmesini bekleyin. Yeşil yaktıkları destekleniyor.

Bir sonraki ekran ise desteklendiğini gördüğünüz hızlı şarj protokollerinden birini tetiklemenize olanak veriyor. Listede yer alan seçeneğe gelmek ve aktifleştirmek için K2 butonuna uzun basın. Ardından K2 ile listede ilerleyin ve K1 ile onay verin.

Örneğin QC2.0 tetikledik ve ardından açılan alt menüde buna uygun olacak seçenekleri gördük. Sistemin 9V sağlamasını istediğimizde K2 butonuyla seçtiğimizde sağ üstte görüldüğü gibi 9.1679V gelmeye başladı. Type-C çıkışınca yük varsa QC2.0 desteğine dikkat yoksa yanabilir!

Güç kaynağı destek verdiği için bu kez QC3.0 modunu tetikledik. Ardından K2 butonunu kullanarak 0.2V aralıklarla artış yaptık ve 6.6V talep ettik. Sağ üstteki 6.5662V değerine göre biraz geride kalıyor. İstersek 4V değerine kadar aşağı bile çekebiliriz.

Bir sonraki ekranda cihaz ayarları var. Ekran kararma süresi 1-9 dakika arası seçilebiliyor ve 0 yapınca asla kapanmıyor. Parlaklık seviyesi on kademe. C/F değişimi dışında micro USB PC bağlantısı ve Bluetooth kapatılabiliyor. Diğer seçenekler ekran bakış yönü, PD için CC pulldown, arabirim dili (şimdilik Türkçe yok) ve fabrika ayarlarına dönüş.

UYGULAMALAR

TC66C ile PC bağlantısı için Bluetooth kullanılmıyor. Bu nedenle alt model TC66 olsa da PC bağlantısı kullanılabiliyor!

Yapmanız gereken cihaz ayarlarından açık olduğuna emin olmak ve Windows 7 ve üstü destekli uygulamayı indirip kurmak. İlk açılış anında önce sol üstteki sürücü kurmaya tıklayın. Ardından micro USB ile PC’ye bağlayınca soldaki bağlantı sembolü yeşil yanacak ve cihaz takılı mesajı belirecek. Altındaki butona basıp bağlanınca bilgiler ekrana gelecek. Çevrimdışı veri cihazdan çekilebiliyor.

Bu uygulama da cihaz butonlarına basabiliyor ama ayarlarını değiştiremiyor ve hızlı şarj modu görünmüyor. Farklı olarak firmware sürümü yazıyor ve üstteki menüyle güncelleme yapılabiliyor. Zaten varsa bildirim geliyor ve fişi çıkarıp K1 basılı tutup bağlamanız isteniyor. Şimdilik Türkçe desteklemeyen yazılımın kendisi de güncelleme alabiliyor.

Mobil uygulamalar sadece TC66C için geçerli. Android 5.0 ve üstüyle uyumlu TC66C adlı mobil uygulamayı Play mağazadan indirin ve kurun. Açınca Bluetooth üzerinden tarama yaparak cihazı bulacak ve bağlanmanız gerekecek.

Arabirim pek iyi tasarlanmış olmasa da cihaz ekranındaki ana bilgiler karşınıza çıkıyor. Bir kez daha hızlı şarj modu eksik ve ayarlar değiştirilemiyor. Sadece ekran döndürme ve K1/K2 butonlarıyla ekranlar arası geçiş var. Paylaş butonuna basınca XLS dosyası olarak saklıyor!

iOS 8 ve üstü yüklü Apple cihazınıza kurmak için App Store ortamında TC66C aratın ve kurun. Bluetooth şart olduğundan sadece TC66C sahipleri kullanabilir. Uygulama açılınca Bluetooth üzerinden tarama yapacak ve TC66C seçmeniz gerekecek.

iOS sürümünde de arabirim pek farklı denemez. Ufak olan TC66C ekranındaki bilgileri daha net biçimde görme olanağı veriyor ve grafiği Excel dosyası olarak saklama desteği sunuyor. Cihaza dokunmadan ekranı seçirip sayfalar arası geçiş yapabilirsiniz. Mobil uygulamalarda şimdilik Türkçe desteği yok.

UM25C’ye kıyasla dikkat çeken eksikler kablo direnç testi ve grafik eğrisi ekranı. Daha ufak boyutlardan ötürü ekranı okumak zorlaşıyor ve giriş/çıkış portları azalıyor ama artıları yok değil. Başlıcaları Type-C PD tespiti, harici güç girişi, iki yönde akış olanağı, çevrimdışı VA kaydı ve hızlı şarj tetikleme. UM25C yanında tamamlayıcı görevi üstleniyor ve son nesil standartlara odaklanıyor.

AliExpress TC66/TC66C satış adresi: https://www.aliexpress.com/item/RD-TC66-TC66C-Type-C-PD-trigger-USB-C-Voltmeter-ammeter-voltage-2-way-current-meter/32968303350.html

İnceleme sırasında Bluetooth içermeyen TC66 sürümü 17.55 dolar ve Bluetooth içerip PC yanında mobil uygulamalara da destek veren TC66C sürümü 22.05 dolar fiyatla alınabiliyordu. TC66C’yi bundan sonraki testlerimizde kullanıyor olacağız.

MSI reklamı
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aksesuar

Akıllı telefonlar için geniş ekran: ASUS ZenScreen GO MB16AP

ASUS ZenScreen GO MB16AP modeli, hem hafifliği hem taşınabilir yapısıyla geliyor. Akıllı telefonlarınız ve laptoplarınız için ikinci ekran deneyimi sunuyor.


İlginizi çekebilir; EN DANDİK MİKROFONU BİLE EFSANE YAPAN KART! | ROG Strix B550-I Gaming & Prime B550-Plus

reklam

Özellikle mobil oyunculukta geniş ekrana yansıtılması halinde daha rahat bir oynanış elde edilebiliniyor. Aynı zamanda mobil bir sunum için de taşınabilir ekranlar önem kazanmaya başladı. Asus ZenScreen GO adını verdiği yeni taşınabilir ekranı ise tek kablo bağlantısı ile dizüstü bilgisayar, akıllı telefon gibi herhangi bir ürün ile bağlantı kurabilirsiniz.

Asus ZenScreen GO MB16AP

Sadece 850 gram ağırlığında ve 8 mm inceliğinde olan ekran, rahat taşınabilir bir ürün olarak ayarlanmış. Kendi kılıfını hem stand hem de taşıma çantası olarak kullanabilirsiniz. Ekranın kendi özelliklerine geldiğimizde ise 1920×1080 piksel IPS tabanlı bir yapıda geldiğini görüyoruz. Bu da oldukça yeterli bir değer.

ASUS ZenScreen GO MB16AP nerelerde kullanılır?

Peki kim ZenScreen GO’ya ihtiyaç duyar? Bu sorunun yanıtı da oldukça basit. Mobilite odaklı herkes! Hem çalışmalarında ikinci bir ekrana ihtiyaç duyan kişiler, hem mobil telefonları ya da tabletlerine nazaran daha büyük bir ekrana ihtiyaç duyanlar ZenScreen GO’yu çok sevecektir.

Gerçekten taşınabilir bir cihazın rahatlığından tam olarak yararlanmak için cihazda 4 saate kadar ömre sahip bir 7800 mAh dahili pil yer de alıyor. Bir telefon adaptörü ile kolay ve hızlıca şarj olabilmesi de cabası. ZenScreen GO MB16AP QC3.0 hızlı pil şarjı özelliğine destek veriyor.

Örneğin bir kafe ya da restoranda yapılacak toplantılar için sunumunuzu akıllı telefonunuz üzerinden ASUS ZenScreen GO MB16AP vasıtasıyla yapabilirsiniz. Böylece ağır dizüstü bilgisayarlar taşımak yerine cep telefonu ve bu ekran ile sunumunuzu kolayca yapacaksınız. Bir diğer yandan dizüstü bilgisayarınızın ikinci ekranı şeklinde de kullanabilirsiniz. Bu işiniz ne olursa olsun size kolay ve taşınabilir bir ikinci ekran desteği sunacak. Dikey modda da rahatlıkla kullanılabileceğini belirtelim.

Mobil oyuncular da çok sevecek!

Mobil oyuncular konusunda da ZenScreen GO’nun önemli avantajları var. PUBG, CoD Mobile gibi oyunları daha geniş ekrandan görmek için telefonunuzu kutudan çıkan Tip-C adaptörü ile bağlayarak telefonunuzu bir kontrolcü gibi kullanıp oyun deneyimini geniş ve büyük ekranda yaşamanız da mümkün.

Bu arada ASUS ZenScreen GO MB16AP göz sağlığınız için TÜV Rheinland sertifikalı 4 seviye mavi ışık filtresi de bulunuyor. Ayrıca ürün ASUS Flicker-free teknolojisini de kullanıyor. Bu teknoloji, sevdiğiniz videoları saatler boyunca seyrederken göz yorgunluğunu ve diğer zararlı rahatsızlıkları en aza indirmeye yardımcı oluyor.

Genel olarak baktığımızda ASUS ZenScreen GO MB16AP, taşınabilir bir ekran ihtiyacınız olan her durumda işinize yarayacak bir model olarak tasarlanmış. İlerleyen günlerde oyunculara özel olarak geliştirilen ROG Strix XG17’yi de değerlendireceğiz. Fakat genel kullanım için MB16AP ideal bir ürün konumunda.

MSI reklamı
Devamını oku

Aksesuar

YARATICI DÜŞÜNCELER İÇİN ÖZEL ANAKART: ASUS PROART Z490 CREATOR 10G

YARATICI DÜŞÜNCELER İÇİN ÖZEL ANAKART: ASUS PROART Z490 CREATOR 10G

Asus ProArt Z490 Creator 10G modeli, profesyoneller için özel olarak dizayn edilmiş bir anakart olarak dikkat çekiyor. 3D modelleme, görüntü işleme, animasyon veya medya prodüksiyon alanlarında çalışan içerik üreticilere en uygun performansı sunmak için dizayn edilmiş.


İlginizi çekebilir; Intel Core i9 10900 ve ROG Maximus XII Hero Wi-Fi incelemesi | Yeni Intel işlemciler neler sunuyor?

reklam

YARATICI DÜŞÜNCELER İÇİN ÖZEL ANAKART: ASUS PROART Z490 CREATOR 10G

Dahili 2.5G Intel Ethernet ve ayrıca 10G Ethernet kartı yer alan anakartta bulut ve internet tabanlı iletişimi güçlendirerek iş akışlarını yüksek oranda hızlandırmayı başarıyor. Üzerinde yer alan iki adet Thunderbolt 3 Type-C girişinin de dahil olduğu yüksek performanslı giriş çıkışlar, esnek ve zahmetsiz bağlantıyla yüksek veri aktarım hızları ve geniş depolama seçenekleri sunuyor.

Kutudan çıkan HYPER 10G LAN kartı, standart Gigabit Ethernet’ten 10 kata kadar daha hızlı bir çözüm sunmakta. Bu da Asus ProArt Z490 Creator 10G kullanan çoğunlukla büyük dosyalarla çalışan içerik üreticilere ideal bir çözüm sunuyor. 4K videoları yüklemek veya büyük dosyaları göndermek çok daha kolay ve hızlı hale geliyor.

Yapay zekalı anakart

Z490 Creator 10G, içerik üretimi için kullandığınız sistemi her açıdan daha iyi hale getirmenizi araçlar sunuyor. Böylece iş akışınız için gereken hızlı ve kullanışlı kontrole kavuşuyorsunuz. AI Hız Aşırtma ve AI Soğutma özellikleriyle dinamik ve otomatik ayar yapabilmenin yanı sıra CreationFirst yazılımıyla ağ trafiğini optimize edip internet üzerinden kesintisiz çalışabiliyorsunuz. Bu da profesyonel kullanıcıların ayrıca teknik bilgi gerekmeden sistmemlerinin en doğru, en stabil bir biçimde çalışmasına olanak tanıyor.

Güçlü yapı, yüksek performans

Dijital güç kontrolü ve DrMOS güç aşamalarıyla Asus ProArt Z490 Creator 10G, gelişmiş Intel CPU’larının gereksinimlerini karşılayabiliyor. Bunu da 12+2 MOSFED düzeni ile sağlıyor. Yüksek sıcaklıklara dayanabilecek şekilde geliştirilen üst düzey bobinler ve dayanıklı kapasitörlerin kullanıldığı bu modelde yüksek güç gerektiren render işlemleri için işlemci tam manasıyla beslenmiş oluyor.

Asus ProArt Z490 Creator 10G ile gelişmiş ses deneyimi

Profesyonel kullanıcıların tercihi olacak bu kartta özellikle görüntü işleme, animasyon veya medya prodüksiyon alanlarında önemli noktalardan biri de ses deneyimi olması da dikkat çekiyor. Bu nedenle özel olarak geliştirilen Crystal Sound 3 sistemine sahip olan kart, ön güç düzenleyicisi, ses kalkanı, entegre amplifikatör gibi ekstraları ile işlenecek videoda gerçek sesi duymanızı ve buna göre doğru biçimde düzenleyebilmenizi sağlıyor.

Asus ProArt Z490 Creator 10G özellikleri

 • İşlemci: Intel Soket 1200 10.Nesil Intel Core, Pentium Gold ve Celeron
 • Yonga Seti: Z490
 • Bellek: 4 x DIMM, Max. 128GB, DDR4 (4800 MHz O.C)
 • Thunderbolt: 2 x Intel Thunderbolt 3 portları (Tip C) desteği DisplayPort ve Thunderbolt video çıkışları – veri transfer hızı 40 Gbps
 • Grafik: 1 x DisplayPort 1.4 – 1 x HDMI 1.4b
 • Çoklu GPU: AMD 3-Yönlü CrossFireX
 • Genişleme Yuvaları: 2 x PCIe 3.0 x16 (x16 veya çiftli x8) – 1 x PCIe 3.0 x16 (x4 modu) – 2 x PCIe 3.0 x1
 • Depolama: Toplamda 2 x M.2 yuvası ve 4 x SATA 6Gb/s yuvası destekler
 • LAN: Intel I225-V 2.5Gb Ethernet
 • Ses: Realtek ALC S1220A 8-Kanal Yüksek Tanımlı Ses CODEC’i
 • USB Portları: 2 x USB 3.2 Gen 2 (Tip C) – 4 x USB 3.2 Gen 2 (Tip A) 2 x USB 3.2 Gen 1 (Tip A) – 1 x USB 3.1 Gen 1 (Tip C) – 2 x USB 3.2 Gen 1 (Tip A) 4 x USB 2.0
MSI reklamı
Devamını oku

Aksesuar

Plajda kullanılabilen kablosuz mikrofon kiti | Saramonic Blink 500 B2

Plajda kullanılabilen kablosuz mikrofon kiti | Saramonic Blink 500 B2

Saramonic Blink 500 B2 fiyat performans kablosuz yaka mikrofonu incelemesi ile karşınızdayız.


İlginizi çekebilir; Aşık olduğumuz kamera: Cem abi ile Fujifilm X-T4 inceleme

reklam

Saramonic Blink 500 incelemesi

Kablosuz yaka mikrofonu arayanlar için oldukça iyi bir fiyat performans ürünü olan Saramonic Blink 500 B2, iki yaka mikrofonu ve bir alıcı ile birlikte geliyor.

Üzerinde yer alan mikrofonlar ile kolayca ses kaydı alınabilir durumda. Dilerseniz kutudan çıkan kaya mikrofonlarını da Blink 500’e takarak klasik bir kullanım da sağlayabilirsiniz. Tak çalıştır tarzında hızlıca çözüm üreten Blink 500 ile DSLR, akıllı telefon ve tabletler gibi birçok cihaz ile kolayca bağlantı sağlayabilirsiniz.

2,4 GHz üzerinden 6 saate varan kullanım ömrü vaadeden Saramonic Blink 500 vloggerlar için en ideal ürünlerden biri.

MSI reklamı
Devamını oku