Sosyal medya

Aksesuar

Rui Deng TC66C USB Type-C PD Test Aleti

Piyasada çok sayıda Type-A girişli USB test aleti yer alıyor. Diğer yandan yeni nesil adaptörler ve power bank’larda Type-C çıkışı kullanımı artıyor. Bu durumun farkında olan Rui Deng, Type-C girişine ve çıkışına sahip ilk ölçü aletini TC64 adıyla duyurmuştu. Aradan geçen zamnanla birlikte yeni teknolojilere destek veren TC66 güncellemesi geldi. Öne çıkan yenilikler daha hassas ölçüm, 5A akım kapasitesi, iki yönde güç akışı, hızlı şarj ve tetikleme desteği, PC ve mobil özel uygulamalar.

İncelediğimiz UM25C gibi bu modelin de klasik TC66 ile Bluetooth destekli TC66C versiyonları yer alıyor. Firmanın AliExpress’teki resmi mağazasının gönderdiği TC66C modelini derinlemesine inceledik.

reklam
Aorus reklamı

Bu kez çok daha ufak boyutlarda olan plastik bir ürün kutusu bizlerle. Arka kısımda model numarası ve ürün görseli yer alıyor. Ön kısımda, sünger korumasıyla sunulan cihaz net biçimde görülebiliyor.

Adventure İstanbul

Sadece 49 x 22 x 8 mm boyutlarında olan cihaz, daha önceden incelediğimiz UM25C’den çok daha ufak. Sadece 8 gram geliyor ve parmak bellekleri andırıyor. Type-C yapısı ve çift yönde veri akışı vurgulanmış.

UM25C ile TC66C boyut kıyaslaması yapmadan geçemedik. Elbette Type-A yerine Type-C giriş ve çıkış portları yeterli görüldüğü için bu sonuç doğmuş. UM25C’de yer alan Type-C giriş ve çıkışlarına dikkat. T66C ile ister istemez ekran boyutu 0.96 inç değerine düşüyor ve kare değil yani dört yönde döndürme şansı yok.

Sadece tek bir Type-C veri girişi olduğu gibi tek bir Type-C çıkışı var. Eğer Type-A ya da micro USB şartsa diğer modeli seçin ya da adaptör bulmanız şart olacak. Bu adaptörlerin bazıları hızlı şarjı engelleyebilir ya da sonuçları etkileyebilir!

Ufak boyuttan ötürü kontrol butonu iki taneyle sınırlandırılmış. Aç/kapa butonlarından soldaki PD tetikleme, sağdaki Type-C’den güç kontrolü. Type-C PD uyumlu adaptör ya da power bank test ederken USB yük kullanmıyorsanız tetikleme yaparak çalışmalarını sağlayabilirsiniz. Type-C güç kontrolünü ne zaman kapatacağınıza az sonra değineceğiz.

Altta yer alan micro USB portunun ilk görevi harici güç. Örneğin Type-C girişindeki ölçüm çok hassas ise ya da gerilim 3.5V altındaysa o zaman cihaza güç vermek için bu portu kullanın. Bu durumda yapmanız gereken az önce söz ettiğimiz Type-C güç kontrolünü kapalı duruma getirmek. Portun bir diğer işlevi PC bağlantısı kurunca ilgili uygulamaya veri göndermesi.

Tek baskı devreden oluşan bu modelde alt ve üst akrilik kapakları çıkarınca detaylar beliriyor. Üst kısımda çift Type-C portu dışında 0.96 inç renkli IPS ekran hazır. 160 derece geniş görüş açılı ekranın çözünürlüğü 160 x 80 piksel. Ayarlar menüsü sayesinde iki yönde döndürme olanağı var.

Tüm kontrocüler, devre bileşenleri, butonlar, fişler ve mavi renkli Bluetooth modülü tek bir yüzde toplanıyor. TC66 modelini alırsanız bu Bluetooth modül takılı gelmiyor.

İlk ekranda basit biçimde giriş voltajı, geçen akım ve bunların çarpımıyla elde edilen güç değeri var. En fazla 30V ve 5A yani 150W gösterebiliyor. Sağa bakan ok işareti güç akışının yönünü gösteriyor. Sol üstteki K1 butonuyla önceki, sağındaki K2 butonuyla sonraki ekrana geçilebiliyor.

Bir önceki görüntüde adaptörden gelen gücü telefona gönderiyorduk. Bu kez adaptörden gelen gücü power bank’a verip şarj ediyoruz. Bunu temsil edecek biçimde ok yönü değişti. Aynı zamanda QC2.0 desteklediği için 9V değerine çıkıldı. Ekrandaki netlik kaybının nedeni saniyede iki kez güncelleme (2Hz) yapması ama gerçek kullanımda sorunsuz.

K2 butonuyla bir sonraki ekrana geçince daha fazla bilgi bizlerle. Artık sistem sıcaklığı (0-80℃), sığa (maks. 99 Ah), iletilen enerji (maks. 99 Wh), ohm yasasıyla hesaplanan anlık direnç ve güç değerleri de gösteriliyor. DATA 0 ise veri saklamada kullanılabilen iki alandan biri yani cihaz kapansa da sığa ve enerji kaydı silinmiyor. Geçiş ya da sıfırlamak için K1 ve K2 butonlarına uzun basın.

Bir sonraki ekranda çevrimdışı kayıt özelliği var. Bu sayede istenen aralıkta (0-60 saniyede bir) güncelleme yaparak V,A değerlerini kaydediyor. Kayda geçince REC sembolü kırmızıdan yeşile dönüyor. Alttaki zaman sayacı 99 saate kadar destekli ama hemen sağındaki yüzde cinsinden bellek doluluk göstergesine dikkat. Seçili güncelleme aralığına bağlı olarak zaman sınırı gelmeden bellek dolabilir!

0.0001V detayında voltaj ve 0.00001A detayında akım gösterebilen TC66C aynı zamanda hızlı şarj sistemlerini algılayabiliyor. Görüldüğü gibi D+/D- portlarındaki gerilimi görerek QC2.0 modunu algıladı. Destek verdiği sistemler QC2.0/3.0, Apple 2.4A/2.1A/1A/0.5A, Android DCP, Samsung ACF (adaptive fast), Huawei FCP (Fast 9V2A), Huawei SCP (Super 10V4A) ve PD (20V5A).

Güç kaynağı ya da power bank acaba hangi standartları destekliyor? Anlamak için bir sonraki ekrana geçin ve K2 butonunu basılı tutun. Öncelikle tehlikeli olduğuna dair uyarı gelecek çünkü ne de olsa TC66C çıkışına telefon vb bağlıysa test sırasında 5V üstü voltaj geleceğinden yanma riski var! Eminseniz K1 ile onaylayın ve testin bitmesini bekleyin. Yeşil yaktıkları destekleniyor.

Bir sonraki ekran ise desteklendiğini gördüğünüz hızlı şarj protokollerinden birini tetiklemenize olanak veriyor. Listede yer alan seçeneğe gelmek ve aktifleştirmek için K2 butonuna uzun basın. Ardından K2 ile listede ilerleyin ve K1 ile onay verin.

Örneğin QC2.0 tetikledik ve ardından açılan alt menüde buna uygun olacak seçenekleri gördük. Sistemin 9V sağlamasını istediğimizde K2 butonuyla seçtiğimizde sağ üstte görüldüğü gibi 9.1679V gelmeye başladı. Type-C çıkışınca yük varsa QC2.0 desteğine dikkat yoksa yanabilir!

Güç kaynağı destek verdiği için bu kez QC3.0 modunu tetikledik. Ardından K2 butonunu kullanarak 0.2V aralıklarla artış yaptık ve 6.6V talep ettik. Sağ üstteki 6.5662V değerine göre biraz geride kalıyor. İstersek 4V değerine kadar aşağı bile çekebiliriz.

Bir sonraki ekranda cihaz ayarları var. Ekran kararma süresi 1-9 dakika arası seçilebiliyor ve 0 yapınca asla kapanmıyor. Parlaklık seviyesi on kademe. C/F değişimi dışında micro USB PC bağlantısı ve Bluetooth kapatılabiliyor. Diğer seçenekler ekran bakış yönü, PD için CC pulldown, arabirim dili (şimdilik Türkçe yok) ve fabrika ayarlarına dönüş.

UYGULAMALAR

TC66C ile PC bağlantısı için Bluetooth kullanılmıyor. Bu nedenle alt model TC66 olsa da PC bağlantısı kullanılabiliyor!

Yapmanız gereken cihaz ayarlarından açık olduğuna emin olmak ve Windows 7 ve üstü destekli uygulamayı indirip kurmak. İlk açılış anında önce sol üstteki sürücü kurmaya tıklayın. Ardından micro USB ile PC’ye bağlayınca soldaki bağlantı sembolü yeşil yanacak ve cihaz takılı mesajı belirecek. Altındaki butona basıp bağlanınca bilgiler ekrana gelecek. Çevrimdışı veri cihazdan çekilebiliyor.

Bu uygulama da cihaz butonlarına basabiliyor ama ayarlarını değiştiremiyor ve hızlı şarj modu görünmüyor. Farklı olarak firmware sürümü yazıyor ve üstteki menüyle güncelleme yapılabiliyor. Zaten varsa bildirim geliyor ve fişi çıkarıp K1 basılı tutup bağlamanız isteniyor. Şimdilik Türkçe desteklemeyen yazılımın kendisi de güncelleme alabiliyor.

Mobil uygulamalar sadece TC66C için geçerli. Android 5.0 ve üstüyle uyumlu TC66C adlı mobil uygulamayı Play mağazadan indirin ve kurun. Açınca Bluetooth üzerinden tarama yaparak cihazı bulacak ve bağlanmanız gerekecek.

Arabirim pek iyi tasarlanmış olmasa da cihaz ekranındaki ana bilgiler karşınıza çıkıyor. Bir kez daha hızlı şarj modu eksik ve ayarlar değiştirilemiyor. Sadece ekran döndürme ve K1/K2 butonlarıyla ekranlar arası geçiş var. Paylaş butonuna basınca XLS dosyası olarak saklıyor!

iOS 8 ve üstü yüklü Apple cihazınıza kurmak için App Store ortamında TC66C aratın ve kurun. Bluetooth şart olduğundan sadece TC66C sahipleri kullanabilir. Uygulama açılınca Bluetooth üzerinden tarama yapacak ve TC66C seçmeniz gerekecek.

iOS sürümünde de arabirim pek farklı denemez. Ufak olan TC66C ekranındaki bilgileri daha net biçimde görme olanağı veriyor ve grafiği Excel dosyası olarak saklama desteği sunuyor. Cihaza dokunmadan ekranı seçirip sayfalar arası geçiş yapabilirsiniz. Mobil uygulamalarda şimdilik Türkçe desteği yok.

UM25C’ye kıyasla dikkat çeken eksikler kablo direnç testi ve grafik eğrisi ekranı. Daha ufak boyutlardan ötürü ekranı okumak zorlaşıyor ve giriş/çıkış portları azalıyor ama artıları yok değil. Başlıcaları Type-C PD tespiti, harici güç girişi, iki yönde akış olanağı, çevrimdışı VA kaydı ve hızlı şarj tetikleme. UM25C yanında tamamlayıcı görevi üstleniyor ve son nesil standartlara odaklanıyor.

AliExpress TC66/TC66C satış adresi: https://www.aliexpress.com/item/RD-TC66-TC66C-Type-C-PD-trigger-USB-C-Voltmeter-ammeter-voltage-2-way-current-meter/32968303350.html

İnceleme sırasında Bluetooth içermeyen TC66 sürümü 17.55 dolar ve Bluetooth içerip PC yanında mobil uygulamalara da destek veren TC66C sürümü 22.05 dolar fiyatla alınabiliyordu. TC66C’yi bundan sonraki testlerimizde kullanıyor olacağız.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aksesuar

100W Hızlı Şarj Destekli GaN Teknolojili Adaptörler!

Yazan:

Mobil aksesuar üreticilerinden olan Mcdodo, 100W hızlı şarj destekli GaN teknolojili adaptörler akıllı telefon, tablet ve dizüstü bilgisayarlar için bugüne kadarki en yüksek şarj hızı sunan adaptörler üretti.Tüm dünyayla aynı anda Türkiye’de 499 TL’lik fiyatıyla satışa çıkacak.


İlginizi Çekebilir: Mcdodo, Mobil Aksesuar Ürün Gamını Genişletiyor!

reklam
Aorus reklamı

Galyum nitrür isimli yarı iletkenle üretilen GaN şarj adaptörleri hızlı şarj dünyasında öne çıkmayı hedefliyor. Silikon temelli geleneksel şarj cihazlarından daha az parçaya ihtiyaç duyduğu için ufak boyutlarda ama daha yüksek çıkış verebilen bu teknoloji, Mcdodo’nun da üzerinde çalıştığı en önemli konulardan biriydi. Mcdodo’nun tasarımıyla da oldukça iddialı olan 100W GaN şarjları, en hızlı şarj sürelerini en ufak boyuttaki adaptörlerle sunduğunun altını çiziyor. Bünyesinde birden fazla port barındıran Mcdodo GaN şarjlar, aynı anda akıllı telefon, tablet ve dizüstü bilgisayarlar için kullanılabiliyor. Özel koruma teknolojisi ile cihazları güvenli bir şekilde şarj ettiğini de belirtiyorlar.

Adventure İstanbul

 

Mcdodo GaN 65W şarj adaptörü Samsung marka bir akıllı telefonu 90 dakikada yüzde 100 şarj edebildiğini iddia ediyor. 124 gramlık ağırlığıyla da taşıma kolaylığı sağlayan ve Type-C üzerinden 90 dakika içinde Macbook Pro ve MacBook Air’i hızlı şekilde tam şarj edebildiğini iddia ediyor. iPhone hızlı şarjıyla ise 30 dakikada yüzde 50 şarj imkanı sunduğunu belirtiyor.

 

Mcdodo GaN 100W şarj adaptörü Samsung marka bir akıllı telefonu 70 dakikada yüzde 100 şarj edebildiğini belitiyor. Yine Type-C üzerinden 70 dakika içinde Macbook Pro ve MacBook Air’i hızlı şekilde tam şarj edebiliyor. iPhone hızlı şarjıyla ise 20 dakikada yüzde 50 şarj imkanı sunuyor.

Devamını oku

Aksesuar

1000 TL altı akıllı saat! | Realme Watch S incelemesi

1000 TL altı akıllı saat! | Realme Watch S incelemesi

realme Watch S incelemesi ile karşınızdayız. realme’nin uygun fiyatlı yapısına rağmen pahalı ürünleri aratmayan özellikleri ile gelen akıllı saati Watch S’in detaylarını videomuzda görebilirsiniz.


İlginizi çekebilir; REALME 7 PRO İLE 1 AY GEÇİRMEK | Dilşah’la 1 ay #1

reklam
Aorus reklamı

1000 TL altı akıllı saat! | Realme Watch S incelemesi

Saatin özellikleri

Boyut: 259.5*47.0*12.0mm
Ağırlık: 48g
Ekran boyutu: 3.3cm(1.3”)
Çözünürlük: 360*360, 278 PPI
Tam dokunmatik ekran
Pil:390mAh
Pil ömrü: 15 gün (kalp atışı izleme özelliği açık halde)
Güç Tasarrufu Modunda Pil Ömrü: 20 Gün
Bluetooth 5.0
realme Link Uygulaması
Android 5.0+
iOS desteği
IP68 (1.5m) Su Direnci Seviyesi

Adventure İstanbul
Devamını oku

Aksesuar

Çıt çıkarmayan klavye ve fare seti | Logitech MK295 inceleme

Çıt çıkarmayan klavye ve fare seti | Logitech MK295 inceleme

Logitech MK295 Silent Wireless Combo incelemesiyle karşınızdayız. Logitech’in tamamen sessizlik odaklı kablosuz klavye ve fare seti olan MK295, fiyat/performans noktasında tam aradığınız set olabilir.


İlginizi çekebilir; 18 ay pil ömrü mü olur?! | Logitech M190 kablosuz fare incelemesi

reklam
Aorus reklamı

Çıt çıkarmayan klavye ve fare seti | Logitech MK295 inceleme

Klavye ve mouse gürültüsünün %90’ından fazlasını ortadan kaldıran özel bir Logitech teknolojisi olan SilentTouch’a sahip Logitech MK295 Sessiz Kablosuz Kombinasyonu fark yaratıyor. Rahatsız edici tıklama ve yazma sesleri olmadan dünyanın en çok satan setiyle aynı tıklama ve yazma hissine sahip olan model, özel olarak geliştirildi.

Adventure İstanbul

Tam boy klavye ve orta boyutlarda faresi ile gelen bu sette 10 metre kullanım mesafesi sağlayan güçlü, güvenilir 2,4 GHz kablosuz bağlantı yer alıyor. 36 ay klavye ve 18 ay mouse pil ömrü sayesinde pil değiştirmekle uğraşmak zorunda kalmadan aylarca kullanabilirsiniz.

Detayları videomuzda!

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler