Sosyal medya
Xiaomi Mi 10 banner

Haber

Riot Games’in yeni oyunu Valorant hakkında bilinen tüm detaylar

Riot Games nihayet, geçtiğimiz günlerde uzun süredir geliştirmekte olduğu F2P FPS oyunu Valorant’ı duyurdu. İlk olarak Project A ismiyle duyurulan ve ufak detaylarla tanıtılan oyun, 5v5 moduna ait oynanış videosuyla birlikte büyük ölçüde ortaya çıktı.

Valorant ilk olarak geçen ekim ayında şirketin League of Legends 10. yıl kutlamalarıyla birlikte birçok oyunla beraber duyurulmuştu. Duyuruda FPS oyunuyla beraber, yeni kart oyunu League of Runeterra gibi birçok yapım tanıtıldı.

reklam

İlginizi çekebilir: Xbox Series X, geriye dönük tüm oyunları destekleyecek!

Oyun yetkililerine göre, Valorant, beklenmedik oyunu yapmamızı sağlayan cesaret gerektiren yeni bir FPS strateji oyunu” olarak tanımlanıyor. Birçok CS:GO benzeri dinamiğiyle 5’e 5 olarak çarpışabileceğimiz oyun şimdilik sadece PC platformu için duyuruldu. CS:GO gibi yapımlardan farklı olarak, fantastik boyuta yakın Apex Legends ve Overwatch gibi yapımlarda gördüğümüz, karakterlere ve özel yeteneklere sahip olacağımız oyun, arama ve yok etme modlarıyla birlikte gelecek.

Çıkış tarihi

Riot Games’in kesin bir çıkış tarihi belirlemediği oyun şimdilik beta testini bekliyor gibi görünmekte fakat söylentiler gösteriyor ki 2020 yılının yaz aylarında Valorant’ı oynanabilir şekilde görebilmemiz mümkün.

Ödeme sistemleri nasıl olacak, p2w barındıracak mı?

Riot, önceki oyunlarında olduğu gibi bu noktada ne kadar hassas olduğunu oyunculara sık sık gösteriyor. Firmanın açıklamalarına göre Valorant içerisinde sadece kozmetik satışı olacak ve loot box sistemi bulunmayacak. Anlaşılan o ki istediğimiz karakterlere ve yeteneklere oyun içerisinde kazandığımız belirli puanlar ile gayet kolay bir şekilde ulaşabileceğiz.

Oyun yapısı nasıl olacak?

Valorant için piyasaya sürülen geliştirme versiyonuna ait görüntülere baktığımızda, beş kişilik takımlar halinde, her turda satın alma menüsünden aldığımız silahlar ve yardımcı ekipmanlarla oyunumuz başlayacak. Oyun içerisinde keskin nişancı silahlarından pompalı tüfeklere kadar birçok alternatif bulunacak. Tüm karakterlerin kendine has ana yetenekleri ve normal kullanım yetenekleri bulunacak, karakterler kendilerine ait yetenekleri her round başlangıcında satın alma menüsünden isteklerine uygun şekilde seçebilecek.

Vuruş hasarları konusunda da bazı bilgiler mevcut, çoğu tüfek gövdeye üç ila dört atış ile rakibini öldürürken, kafa vuruşlarında ise tek bir vuruş neredeyse her zaman ölümcül olabilecek.

Oyuna ait 5’e 5 oynanış videosu

Karakterler

Sage

Slow Orb: Zemin ile temas ettiğinde rakiplerini yavaşlatan bir radyanit küre fırlatır. Bu alan içerisinde kalan rakipler yavaşlar ve hareket halinde çok daha fazla ses yayarlar.
Barrier Orb: Devasa bir duvar oluşturur, duvara yön vermek için sağ tıklamak yeterli olur.
Healing Orb: Birkaç saniye içerisinde bir takım arkadaşını veya kendisini neredeyse tamamen iyileştirir.
Resurrection: Ölen bir takım arkadaşını kısa bir gecikmeyle tamamen sağlıklı bir biçimde diriltir.

Phoenix

Hot Hands: Zemine çarptığında veya belirli bir süre sonra patlayan orta büyüklükte bir ateş topu gönderir. Top rakibe isabet ettiğinde Phoenix’i iyileştirirken rakibini kavurur.
Blaze: Görüşü engelleyen ve içinden geçen herkese belirli miktarda hasar veren büyük bir duvar oluşturur.
Curveball: Yeteneğini kullandığında o yöne bakan herkesi kör eden bir parlama yaratır.
Run It Back: O an bulunduğu konumu işaretler, yetenek süresi boyunca ölürse işaretlediği noktaya geri döner ve tüm canla doğar.

Jett

Cloudburst: Bir sis bulutu fırlatır
Updraft: Bir rüzgarla beraber kendini yukarıya doğru kaldırır.
Tailwind: Hareket ettiği yöne doğru kısa bir sıçrama yapar.
Blade Storm: Birkaç fırlatma bıçağını üstüne alır. Bıçaklar kafadan tek vuruşta rakibi öldürür ve bıçaklarla bir skor alınırsa üzerindeki bıçaklar yenilenir.

Cypher

Trapwire: İki duvar arasına bir tuzak kurar ve bu tuzağa yakalanan rakipler kısa bir süre için görülebilir olur.
Cyber Cage: Uzaktan kontrol edilebilen bir tuzak yollar, içinden bir rakip geçerken aktif hale getirilirse rakipler yavaşlar.
Spycam: Etrafı ve rakipleri izleyebileceğiniz bir kamera konumlandırır.
Neural Theft: Rakiplerin ölü bedenlerini kullanarak hayatta kalan rakiplerin yerlerini ortaya çıkarır.

Sova

Shock Bolt: Patlayıcı bir ok fırlatır.
Owl Drone: Ok atabilen bir drone kullanır ve drone tarafından vurulan oyuncular açığa çıkar.
Recon Bolt: Etrafınızdaki düşmanları açığa çıkaran bir sonar kullanır, sonar kolay bir şekilde yok edilebilir.
Hunter’s Fury: Harita boyunca ilerleyebilen 3 ölümcül enerji oku fırlatır. Oka maruz kalan oyuncular ağır bir hasar alır ve işaretlenir.

Viper

Snakebite: Hasar veren küçük bir asit havuzu ortaya çıkaran patlayıcı bir mermi atar.
Poison Cloud: Zehirli bir duman bulutu oluşturan bir alet kullanır. Bu alet kısa bir süre alınabilir ve tekrar kullanılabilir.
Toxic Screen: Bir zehir duvarı oluşturur.
Viper’s Pit: Geniş alanda bir toksik bulutu yayar. Viper, içerisinde durduğu sürece bulut devam eder ve bulut içerisindeki tüm rakipler Viper tarafından görülür.

Brimstone

Incindiary: Rakiplerin hareketini kısıtlayan ve onlara hasar veren bir el bombası fırlatır.
Stim Beacon: Yakın bir lokasyona bir beacon çağırır ve etrafındaki takım arkadaşları atış hızı kazanır.
Sky Smoke: Duman kullanılmış lokasyonların görülmesini sağlar.
Orbital Strike: Haritada bir yer seçerek, yüksek hasar veren bir bombardıman başlatır.

Omen

Paranoia: Düz bir hat boyunca ruhani bir gölge oluşturur. Gölgeyle temas kuran herkes paniğe kapılır ve çeşitli eylem kısıtlamalarına maruz kalır.
Shadow Walk: Kısa bir mesafeye anında ışınlanır.
Dark Cover: Bir küre fırlatır ve belirlenen süre sonucunda küre belirsiz bir gölgeye dönüşür.
From the Shadows: Haritadan seçtiği bir noktaya ışınlanır ve ışınlandığı yerde bir gölge olarak ortaya çıkar. Gölge halindeyken ölürse son lokasyonuna geri döner.

Valorant sistem gereksinimleri

Minimum ve önerilen

İşletim Sistemi: Windows 7/8/10 (64-bit)
RAM: 4GB
İşlemci: Intel i3-370M
GPU: Intel HD 3000 (1GB VRAM)

Yüksek ayarlar 

İşletim Sistemi: Windows 7/8/10 (64-bit)
RAM: 4GB
İşlemci: Intel Core i5-4460 3.2Ghz
GPU: Nvidia GTX 1050 Ti (1GB VRAM)

 

MSI reklamı
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Xiaomi Mi 10 Ultra, DxOMark tarafından değerlendirildi!

Xiaomi Mi 10 Ultra

Xiaomi Mi 10 Ultra bugün resmi olarak tanıtıldı. Tanıtımın hemen ardından cihazın DxOMark puanı ve kamera incelemesi yayınlandı. Cihaz, DxOMark sıralamasında aldığı puanlar ile zirveye oturdu. Telefonun aldığı 130 genel skor, fotoğrafta 142, videoda ise 106 olarak puanlandı. Bu puanlama her iki alanda da telefonun rekor kırmasını sağladı.


İlginizi çekebilir: Xiaomi Mi 10 Ultra, resmi olarak tanıtıldı!

reklam

Xiaomi Mi 10 Ultra DxOMark tarafından nasıl değerlendirildi?

DxOMark tarafından yapılan incelemede cihazın her sensörünün çeşitli koşullarda bireysel olarak başarılı olduğu belirtildi. Bu demek oluyor ki Mi 10 Ultra, kamera tarafında gerçekten kusursuz bir performans sergiliyor. Ana kamera ve 2x optik zoom yapabilen telefoto kamera oldukça iyi çekimler yapıyor. Fakat cihazı diğer amiral gemilerinden ayıran şey ultra geniş açılı kamera ve 5x optik zoom yapabilen telefoto kamera oluyor. Telefonun geniş açılı kamerası 12 mm ile Samsung S20 Ultra modelini geride bırakıyor. Oldukça iyi ayrıntı verebilen ve bozulmaların en aza indiği fotoğraflar çekilebiliyor.

Xiaomi Mi 10 Ultra

Mi 10 Ultra, video tarafında çok iyi beyaz ve renk dengesine sahip. Ayrıca otomatik ve hızlı olarak odaklama yapabilmesi de oldukça önemlidir. Video tarafında yaşanan en önemli sıkıntı sınırlı dinamik aralığın bulunması. Bazen de iç mekan çekimlerinde pozlama sıkıntılarının yaşanabildiği de belirtilmiş. Genel olarak hem fotoğraf hem de video tarafında cihazın oldukça iyi bir iş çıkardığını söyleyebiliriz. Önümüzdeki günlerde çıkacak Huawei Mate 40 serisi, Xiaomi‘nin bu hamlesine nasıl karşılık verecek merak konusu.

MSI reklamı
Devamını oku

Sosyal Medya

Twitter, otomatik çeviri özelliğini test ediyor

Yazan:

Twitter

Twitter, kullanıcıların ana sayfada gördükleri tweet’i otomatik olarak kendi dillerine çevirebilmelerini sağlayan yeni özelliğini Brezilya’da test etmeye başladığını açıkladı.


İlginizi çekebilir: Twitter, devlete bağlı resmî hesapları etiketlemeye başladı

reklam

Twitter kullanıyorsanız, gördüğünüz yabancı dille atılmış tweetlerin hemen altında “Tweeti çevir” seçeneğinin yer aldığını biliyorsunuzdur. Bu özellik o tweeti saniyeler içinde kendi dilinize çevirebiliyor. Sosyal medya şirketi, şimdilerde çeviri özelliğinin kullanımını daha fazla kolaylaştırmak üzere çalışmalara başladığını açıkladı.

İlk olarak Brezilya’da test edilmeye başlanan otomatik çeviri işlevi sayesinde artık “Tweeti çevir” butonuna basmanıza gerek kalmadan, ana sayfanızdaki yabancı dille atılmış tweetler otomatik olarak sizin dilinize çevrilebilecek. Twitter, yeni özelliğini; “Takip ettiğiniz sohbetleri anlamayı kolaylaştırmak için, ana sayfanızda görünen diğer dillerdeki Tweetler için otomatik çeviriyi deniyoruz.” ifadeleriyle tanıttı. Ayrıca insanların farklı dillerdeki tweetleri çevirmesinin, şu haliyle çok zaman alabildiğini de vurguladı.

Twitter

Ayrıca sosyal medya şirketi, otomatik çeviriyi şu an Brezilya‘da iki farklı şekilde deniyor. Kullanıcıların bir kısmı, otomatik olarak Portekizce’ye çevrilen tweetlerin sadece çevrilmiş halini ekranda görecek; diğer kısmı ise, tweetin hem orijinal halini hem de çevrilmiş halini birlikte ekranda görecek. Ayrıca Twitter, çevrilen tweetlerin altında “Google tarafından çevrildi” veya “Microsoft tarafından çevrildi” şeklinde bilgilendirme mesajı da yer alacağını söyledi.

Öte yandan kullanıcıların, yine de tweeti orijinal halinde görmek istemeleri durumunda, çeviriyi iptal etme imkanı da var. Twitter muhtemelen en iyi çeviri deneyiminin nasıl olduğuna karar verememiş olacak ki, otomatik çeviri özelliğini iki farklı şekilde deniyor ve kullanıcılara çeviriyi geri alma imkanı da sunuyor.

MSI reklamı
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Huawei, tam ekran parmak izi teknolojisi için patent başvurusu yaptı

Yazan:

Huawei

Huawei, ekranın tamamını parmak izi sensörüyle donatacağı yeni teknolojisi için patent başvurusu yaptı.


İlginizi çekebilir: Huawei Watch Fit teknik özellikleri belli oldu!

reklam

Ekrandan parmak izi okuma teknolojisi, yer aldığı telefonlara şüphesiz hem estetik hem de kullanım kolaylığı bakımından büyük getiriler sağlıyor. Ancak kolaylık olduğu kadar zorlukları da mevcut. Örneğin şu haliyle, parmak izi tarayıcısı ekranın sadece belli bir noktasında olduğu için kullanıcılar telefonun kilidini açarken sensörü tek seferde tutturmakta zorluk çekebiliyor.

Huawei ekranın tamamını parmak izi tarayıcıyla donatacak

Huawei ise, hem bunun gibi zorlukları ortadan kaldırmak hem de kullanım kolaylığını artırmak adına, ‘tam ekran parmak izi sensörü’ teknolojisi üzerinde çalıştığını açıkladı. Çinli teknoloji devi, anavatanı ile beraber; Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri, Güney Kore, Japonya ve Hindistan’da, parmak izi sensörünü ekranın tamamına konumlandıracak yeni teknolojisi için patent başvurusu da yaptı.

Huawei

Bu teknolojiyle beraber Huawei, aslında sadece kolaylık değil, güvenliği de artırmayı hedefliyor. Örneğin bir uygulamayı parmak iziyle kilitlediniz, ama siz uyurken birisinin parmağınızı okutarak o uygulamayı açtığını düşünün. Bu durumda ekranın tamamı parmak izlerini tarayacağı için, telefonunuz, sizin parmağınızdan farklı bir parmak algıladığında o uygulamayı kilitleyebilecek.

Bu noktada akıllara, “Ekranın her yerinde parmak izi sensörünün çalışması, güç tüketimi açısından dezavantaj yaratmaz mı?” sorusu gelebilir. Ancak Huawei, kullanıcıların istedikleri sensörü etkinleştirip, istedikleri sensörü de devre dışı bırakma özgürlüğünün olduğunu ifade ediyor. Yani örneğin, ekranın alt kısmındaki üç parmak izi sensörünü etkinleştirip, orta veya üst kısımdaki sensörleri ise devre dışı bırakabilirsiniz. Devre dışı bıraktığınız sensörler o an için çalışmayacağından dolayı, gereksiz pil tüketimine de sebep olmayacak.

Aslında tam ekran parmak izi tarayıcıyı tanıtan ilk firma Huawei değil; aynı teknolojiyi geçen yıl Vivo’nun görücüye çıkardığı Apex 2019 modelinde de görmüştük. Huawei ise yaptığı patent başvurusuyla beraber, tam ekran parmak izi okuma teknolojisini son kullanıcıya daha ulaşılabilir hale getirecek. Ayrıca şirketin açıklamalarından, bu teknolojinin yaratacağı olası olumsuzluklara da çözüm bularak kullanılabilirlik noktasında bir dizi geliştirmeler yaptığını da anlıyoruz.

MSI reklamı
Devamını oku