Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Realme, en hızlı büyüyen 5G akıllı telefon markası oldu

realme

Realme, % 831’lik büyüme oranıyla dikkatleri üzerine çekti. Akıllı telefon üreticisi bu oranla 5G Android akıllı telefon pazarında en hızlı büyüyen marka oldu. Firma ülkemizde de rekabetçi fiyat-performans ürünleriyle pazar payını arttırıyor.

Realme  markasını OPPO ve Vivo izledi

Counterpoint Research raporuna göre, Çinli akıllı telefon üreticisi bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 831 gibi yüksek bir büyüme sağladı. Küresel bazda 5G akıllı telefon satışları aynı dönemde %121’lik bir artış kaydetti. Firmanın bu sıçraması Hindistan, Çin ve Avrupa gibi bölgelerdeki büyük performansı sayesinde oldu.


İlginizi çekebilir: realme, GT 2 Serisi Etkinliğinde Dünyada İlk Olan Üç Teknolojiyi Duyurdu


Rapora göre OPPO, yıllık %165 büyüme ile ikinci sırada yer alırken, onu %147 büyüme ile Vivo, %134 büyüme ile Xiaomi, %70 büyüme ile Samsung ve %11 büyüme ile HONOR izledi. Araştırma sonucunda yalnızca 2021 yılının 3. çeyreğinde dünya çapında 5 milyondan fazla 5G akıllı telefon satan firmalar listelenmiştir.

Counterpoint Research Araştırma Direktörü Tarun Pathak durumla ilgili şunları söyledi: “Realme’nin güçlü çok kanallı stratejisi ve çeşitli fiyat aralıklarında geniş bir 5G portföyü bu derece büyümesine yardımcı oldu. Onu OPPO ve Vivo izledi. Mevcut 5G pazar lideri Apple, 5G akıllı telefon pazarına yalnızca 2020’nin 4. çeyreğinde girdi.” Bunlara ek olarak Kıdemli Analist Varun Mishra şunları kaydetti: “Hindistan’da Realme‘nin 5G satışları, tüm bölgeler arasında en yüksek olan yıllık %9519 arttı. Bu büyüme, özellikle 5G ağının henüz konuşlandırılmadığı bir ülke için dikkat çekicidir. Bunu, 5G satışlarının bir önceki yıla göre %830 arttığı Çin izledi ve bu da onu Çin’deki en hızlı büyüyen 5G akıllı telefon markalarından biri haline getirdi. Üçüncü en yüksek büyüme Avrupa’dan geldi. Ayrıca, Realme‘nin gelişmekte olan pazarlardaki 5G büyümesi, 5G yayıldıkça onu gelecek için daha iyi konuma getirecek.”

Realme, aynı zamanda dünyanın en büyük 5. Android akıllı telefon üreticisi konumunda. 5G akıllı telefonların araştırma ve geliştirmesine büyük yatırım yapıyor. Bu nedenle genç bir şirket olmasına rağmen, 2021’in ikinci çeyreğinde toplam 5G telefon pazar payının yüzde 15,5‘ini almayı başardı. Firma bu gidişle pazardaki dünya devlerini zorlamaya devam edecek gibi görünüyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Gökhan Erdol

Yeni teknolojiler ve simülasyon oyunları meraklısı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval