Sosyal medya

Haber

Razer yeşilleniyor, yeşillendiriyor!

Darüşşafaka

Razer, 30 Mart 2021’de doğayı koruma ve doğanın sürdürülebilirliğini sağlaması için uğraştığı programının bir diğer ayağını da açıkladı. 1.000.000 ağacı korumayı hedefleyen firma şimdi de okyanuslara el atarak denizlerdeki plastik atıkların temizlenmesine yardımcı oluyor. Razer, doğayı koruma işini tek başına değil de firmayı 1.000.000 ağacı kurtaracak güce eriştiren hayranları ile yapmak için onlara yeni ürün teklifleri de sunuyor. İşte 30 Mart’ta duyurulan Kanagawa Wave Apparel yani Kanagawa Wave giyim koleksiyonu da buna bir örnek.

Bir “Doğayı Kurtarma” Operasyonu: Katsushika Hokusai ustaya saygı duruşu

Orijinal adı “Kanagawa Oki Nami Ura” (Kanagawa açıklarında dalga arkası), Japon ukiyo-e ustası Katsushika Hokusai’nin tanınmış tahta baskı eseridir. Bu eserden stilize edilmiş bir yorumla süslenen giysi koleksiyonu, deniz plastiklerinin yaydığı kirliliği vurgulamak için tasarlandı ve bu amaçla okyanusları ve sakinlerini korumak için deniz plastiklerini azaltma çabalarını finanse edecek.

Her yıl okyanuslara giren yaklaşık 11 milyon ton plastik, deniz yaşamını ciddi şekilde tehlikeye atıyor. Plastiklerin yaydığı zararlar hem canlıların yok olmasına hem de besin zincirinin riske girmesine sebep oluyor. İşte sorunun daha da azaltılmasına yardımcı olmak için, Kanagawa Wave koleksiyonundan elde edilen gelir, dünyanın en çok etkilenen kıyı şeridi ve deniz yaşamının bazı bölgelerinde deniz plastiklerinin geri kazanılmasına harcanacak. Bu koleksiyonda satılan her ürüne karşılık, Razer 1kg deniz plastiğinin geri kazanımını finanse edecek.

reklam
Aorus reklamı

Kapüşonlu sweat, tişört, atlet, şort ve şapka içeren serideki her ürün, %100 geri dönüştürülmüş deniz plastiklerinden yapılmış yüksek kaliteli kumaşlar kullanılarak üretiliyor. Kumaşlar, deniz plastiklerini denizlerden çıkarmak ve bunları artık Razer’ın şık Kanagawa Wave Apparel’ini içeren kullanışlı ürünlere dönüştürmek için daha geniş bir program altında üretiliyor.

#GoGreenWithRazer mottosu ve Razer Sneki Snek

Kanagawa Wave Apparel ürünleri, Razer’ın yakın zamanda duyurulan #GoGreenWithRazer sancağının altındaki çevre odaklı girişimlerinden ikincisi. 100.000 ağacı kurtarma hedefini aşarak, şimdi de 1.000.000 ağacı kurtarmayı hedefleyen ve Razer’ın Sneki Snek maskotu tarafından yönetilen son derece başarılı devam eden Koruma Programı‘nın (Conservation Program) devamı niteliğinde bir proje.

Razer’ın da desteğiyle, Conservation International; Kosta Rika, Ekvador, Surinam, Brezilya, Madagaskar ve Endonezya gibi dünyanın dört bir yanındaki düzinelerce ormandaki ağaçların korunmasını sağlıyor. Conservation International, bu ormanlarda yaşayan ve hayatta kalmak için bu ormanlara bağımlı olan topluluklarla doğrudan birlikte çalışıyor. Ekip; en önemli ormanları ve bu ormanların insanlara ve vahşi hayata sağladıkları faydaları önceliklendirmek, onları uzun vadede sürdürülebilir şekilde korumak ve sağlıklarını izlemek için yenilikçi araçlar, teknolojiler ve yaklaşımlar kullanıyor.

Conservation International ile ortaklaşa başlatılan projenin ilk hedefi 100.000 ağaç sayısına, Razer Sneki Snek maskotunun popülaritesi ve Razer hayran kitlesinin ezici desteği sayesinde 2 aydan kısa bir sürede ulaşıldı. Kampanya o kadar başarılı oldu ki, neredeyse 600 dönümlük ormana denk gelen 150.000 ağaç rakamına hızla yaklaşıyor.

Ulaşılacak yeni kilometre taşları 250.000, 500.000, 750.000 ve son olarak 1.000.000 ağaç olarak planlandı. Topluluk bu kilometre taşlarına ulaşmak için çabalarken, Razer her kilometre taşında yeni Sneki Snek ürünlerini piyasaya sürmeye devam ederek, topluluğu çabaları için ödüllendirecek ve onları 1 milyon ağaçlık nihai hedefe ulaşmaya teşvik etmeyi planlıyor. Satılan her Sneki Snek ürünü 10 ağacı koruyacak ve 1 milyon ağacın kurtarılacağı muazzam yeni hedefe katkıda bulunacak.

Sneki Snek hayranlığı

Geçen yıl ortaya çıktığından beri, topluluktan gelen muazzam talep sayesinde, Sneki Snek, kendilerine favori yılanlarını dövme olarak yaptıracak kadar ilham veren büyük bir hayran kitlesi olduğunu kanıtladı. Hayranların maskota olan tutkusu üstüne bir de hit olan YouTube videosu ile Sneki’yi, Razer’ın küresel koruma ve sürdürülebilirlik kampanyası #GoGreenWithRazer‘la bağdaşacak ideal maskot yaptı.

Yeşil Bir Organizasyon Oluşturmak

Marka büyüdükçe ve geliştikçe Razer, sürdürülebilirlik planlarını şirket kültürüne ve çalışanların zihniyetine entegre etme fırsatlarını keşfedecek. Gezegen için bir koruma kültürü (culture of care) oluşturmak amacıyla Razer, Sera Gazı emisyonunu azaltmak, biyo-habitatları korumak ve %100 karbon nötr hale gelmek adına tüm ofislerinde tek kullanımlık plastik ürün kullanımını azaltarak, 2030 yılına kadar tamamen ortadan kaldırmayı taahhüt ediyor.
Karbon azaltma ve geri dönüşümün mümkün olmadığı durumlarda ise Razer ormancılık ve diğer çevre etkili projelerine yaptığı yatırımlarla doğadaki tadilata yardım etmeye devam edecek.

Razer’ın Kurucu Ortağı ve CEO’su Min-Liang Tan, “Sneki Snek maskotumuz tarafından yönetilen #GoGreenWithRazer kampanyamıza, Razer topluluğu delicesine tutkulu şekilde destek oldu” dedi. “Çevreyi nasıl etkilediğimize dair farkındalık inanılmaz derecede önemli. Bu nedenle Razer, çevre ve iklim değişiklikleriyle mücadeleye devam etmek için bir sürdürülebilirlik yol haritası planladı. Dünyayı, tüm vatandaşlarının oyun oynayabileceği ve yaşayabileceği daha iyi bir yer haline getirmeye kararlıyız. ”

Yeşil Ürünleri Yeniden Tasarlamak

Bildiğiniz gibi Razer’ın işinin büyük bir kısmını donanım ürünleri oluşturuyor. Bu nedenle Razer, üretimin neden olduğu çevresel etkiyi azaltmayı hedefliyor.
Ürünlerini, ambalajlarını ve operasyonlarını gözden geçiren Razer, markanın 2025 yılına kadar tüm ürünlerinde geri dönüştürülebilir özelliğine sahip olmasını hedefliyor. Buna Razer ürünlerinin hem müşteriler hem de küresel distribütörler tarafından geri dönüştürülebilecek şekilde hazırlanması da dahil. Öte yandan Razer, müşterilerini eski Razer çevre birimlerini ücretsiz geri dönüşüm için dünya çapındaki herhangi bir RazerStore’a iade etmeye de teşvik ediyor.

Razer ayrıca küresel ofisleri ve teknik servis merkezlerinde ciddi bir atık imha prosedürü uygulamayı ve 2030 yılına kadar tüm ürünler için geri dönüştürülmüş veya geri dönüştürülebilir malzemeler kullanma sözü de veriyor. Marka tarafından üretilen donanımlar için PCR plastikler kullanılarak çevre dostu tasarıma bağlı kalınacak, sonrasında ise FSC sertifikalı, biyolojik olarak parçalanabilir ambalajlarla dağıtılacak.

Razer kamunun onayını sağlamak amacıyla köklü sertifika kuruluşları aracılığıyla en iyi endüstri standartlarına ve uygulamalarına bağlı kalmayı bir prensip olarak gördüğünü açıklıyor. Razer ayrıca; yerel ve uluslararası çevre, güvenlik ve sağlık düzenlemelerine uygun olarak e-atıkları da sorumlu bir şekilde imha etmeyi garanti ediyor.

Daha Yeşil Bir Geleceğe Yapılan Yatırımlar

Sürdürülebilirliği teşvik etme çabalarının bir parçası olarak Razer, çevre ve sürdürülebilirlik hakkında fikirleri olan her nesilden startup’ları destekleyecek ve bunlara yatırım yapacak. Razer, bu startup’ların büyümesini hızlandırmak ve topluluğu için daha iyi bir gelecek sağlamak adına Razer’ın kurumsal girişim kolu olan zVentures’i aktif hale getiriyor.

Razer ayrıca, bu startup’larla olan müşterek girişimlere destek vermek ve gelecek neslin çevresel ihtiyaçlarını karşılamak için kendi benzersiz donanım, yazılım ve hizmet ekosisteminden de yararlanmalarını sağlayacak.

İşte bunlar düşünüldüğünde bir marka için “yaşam tarzı markası” ne demek daha iyi anlaşılıyor. Sadece kâr edip hayatını sürdürmek değil aynı zamanda çevrene etki edecek girişimlerde bulunmak ve en nihayetinde yaşadığın dünyayı iyiye doğru değiştirmek belki de bir marka olmanın getirdiği en büyük sorumluluk. Şu an için Razer’ın bu sorumluluğu canla başla sürdürdüğünü görüyor ve kendilerine gelecek nesiller adına teşekkür ediyoruz.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Teknolojiye olan tutkusunu Hardware Plus'ta meraklılarına aktarıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Poco M3 Pro 5G modelinin kullanacağı işlemci belli oldu!

Yazan:

POCO
Darüşşafaka

Poco M3 Pro 5G modeli ile alakalı yeni bilgiler ortaya çıktı. Fiyat performans açısından sevilen akıllı telefon serisinin 5G‘li versiyonu yakında kullanıcılarının karşısına çıkacak. Tanıtımına az bir süre kala akıllı telefonun kullanacağı işlemci de belli oldu. Firma son dönemlerde pazar payı artan MediaTek yapımı bir işlemci ile piyasaya merhaba diyecek. Orta seviyeye konumlandırılan akıllı telefon, Dimensity 700 işlemcisi ile hayranlarını karşılayacak. Firma haberi Twitter üzerinden yaptığı paylaşım ile takipçilerine duyurdu.


Göz atmak isteyebilirsiniz; PS5 kolu DualSense için iki yeni renk seçeneği görücüye çıktı


Poco M3 Pro 5G Dimensity 700 ile piyasaya çıkacak!

Akıllı telefon piyasasında orta seviye rekabeti soluksuz bir şekilde sürüyor. Android işletim sistemli telefon üreticilerinin yer aldığı rekabette her geçen gün yeni cihazlar ortaya çıkıyor. Özellikle fiyat performans açısından önemli işler vadeden bu cihazlar sayesinde firmalar daha fazla kullanıcıya ulaşma şansını elde ediyorlar. Firmaların kendi içinde dahi rekabet oluşturduğu bu modeller sayesinde kullanıcıların ellerinde geniş bir ürün yelpazesi oluşmuş durumda. Hatta bazı firmalar hali hazırda çıkardığı modelleri alt firmaları ile yeniden düzenleyerek piyasaya sürüyorlar. Bu firmalardan biri de kuşkusuz Xiaomi. Firma Redmi ile Note 10 5G modelini piyasaya sürdü bildiğiniz üzere. Çinli teknoloji devi şimdi de hemen hemen aynı cihazı farklı bir marka ile piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Poco M3 Pro 5G için geri sayıma geçen firma, Poco vasıtasıyla cihazın kullanacağı işlemciyi de duyurdu.

reklam
Aorus reklamı

Yakında tanıtımı gerçekleşecek Poco M3 Pro 5G modeli, Redmi Note 10 5G ile aynı işlemciye sahip olacak. Akıllı telefon 5G’nin orta seviyeye yaygınlaşmasıyla popülaritesi artan MediaTek yapımı bir işlemciye sahip olacak. Twitter üzerinden resmi duyuruyu yapan Poco, cihazında Dimensity 700 işlemcisine yer verecek. Pro modeliyle akıllı telefon rekabetine yeni boyut kazandırmak isteyen firma, görünüşe göre X serisine de son verecek. İlk gelen bilgilere göre Poco X3 ve X3 Pro modelleri emekliye ayrılacaklar. Seride planlanan çoğu şeyin M serisine kaydırılacağı iddia ediliyor. Firma bunu yaparken kullanıcılarına X3 Pro modelinden daha yüksek performanslı bir akıllı telefon sunmak istiyor. 19 Mayıs tarihinde tanıtımı gerçekleşecek akıllı telefon ile alakalı kesinleşen başka teknik detay ortaya çıkmadı. Bununla birlikte akıllı telefonun Redmi Note 10 5G‘ye yakın teknik özelliklere sahip olacağı iddia ediliyor. Redmi Note 10 5G modeli 4/6 GB RAM ve 64/128 GB depolama alanı seçenekleri ile piyasaya çıkmıştı.


Göz atmak isteyebilirsiniz; POCO M3 İLE 1 AY GEÇİRMEK | Dilşah’la 1 ay #5


Dimensity 700 kullanacak yeni Huawei modelinin teknik özellikleri sızdırıldı!

Poco M3 Pro 5G farklı bir tasarım anlayışına sahip olacak!

Merakla beklenen akıllı telefon, Redmi Note 10 5G modelinden oldukça farklı bir anlayışa sahip olacak. Redmi Note 10 5G‘nin Poco markası altındaki versiyonu olacak akıllı telefon, tasarım kısmında kendine has özelliklerle gelecek. Geçtiğimiz günlerde Twitter’da cihazın olası tasarım detayları ortaya çıktı. Akıllı telefon boyutu belli olmayan delikli ekran ile kullanıcılarını karşılayacak. Bununla birlikte cihazın AMOLED ekran paneline sahip olacağı iddia ediliyor. İlk paylaşılan görsellere göre akıllı telefonda bir adet ön kamera bulunmakta. Ayrıca arka tarafta da üçlü kamera kurulumunun yer alacağı iddia ediliyor. Ancak kameraların teknik özellikleri hakkında kesin bir bilgi ortaya çıkmış değil. Ön kameranın 8 MP, arkada yer alan ana kameranın da 48 MP olacağı iddia ediliyor. Poco M3 Pro 5G modeli firmanın imzasını taşıyan arka taraftaki Poco yazısına da sahip olacak. Zira M3 modelinde de arka kamera kurulumunda Poco yazısı dikkat çekiyordu. Ayrıca akıllı telefonun parmak izi sensörü de yan tarafta yer alıyor.

Poco M3 Pro 5G

Tasarım olarak Redmi Note 10 5G modelinden farklı olacak cihazın, batarya konusunda aynı özelliklere sahip olması beklenmekte. Akıllı telefon 5000 mAh batarya kapasitesi ile kullanıcılarını karşılayacak. Bununla birlikte akıllı telefon 18W‘lık hızlı şarj desteği ile piyasaya çıkacak. Artık geri sayıma geçtiğimiz akıllı telefon 5G ile birlikte öne çıkmak isteyecek. Bununla birlikte fiyatının da merak edildiği cihaz ile alakalı ortaya çıkan başka detay henüz yok. Ayrıca tanıtıma kısa bir süre kala yeni detayların ortaya çıkması da oldukça zor. Bakalım Poco lansman ile birlikte bizlere farklı ne gibi detaylar gösterecek bekleyip göreceğiz.

 

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Huawei P50 serisi devasa kamerasıyla ortaya çıktı

Darüşşafaka

Önümüzdeki haftalarda tanıtılması beklenen Huawei P50 serisi, hemen hemen her gün farklı bir sızıntı ile karşımıza çıkıyor. Seri hakkında yansıyan son sızıntı ise cihazın arka tasarımını büyük ölçüde gözler önüne seriyor.


İlginizi çekebilir: PS5 kolu DualSense için iki yeni renk seçeneği görücüye çıktı


Huawei P50, tanıtım afişinde kamera paketini ele verdi!

Twitter üzerinden bir kullanıcının yayınladığı görseller, P50 serisinin tanıtım afişini ortaya çıkardı. Kaynak tarafından görselin gerçek olduğu iddia edilirken, geçmişte yayınlanan sızıntılar da bu bilgiyi doğruluyor. Zira sızdırılan tanıtım afişinde kamera paketinin alt alta dizilen iki halkadan oluştuğu gözlerden kaçmıyor. Bu halkaların üst kısmında 3, alt kısmında ise bir kamera sensörü konumlandırılıyor. Yani serinin söz konusu modeli dörtlü arka kamera dizilimine sahip olacak.

reklam
Aorus reklamı

Öte yandan arka kameraların hangi yeteneklere sahip olduğu hakkında henüz herhangi bir bilgi bulunmuyor. Söz konusu cihazın Huawei P50 modeli olduğu düşünülürse üstteki kamera ultra geniş açı, telefoto ve derinlik yetenekleri taşıyabilir. Bu durumda alttaki sensör de cihazın ana kamerasını oluşturacak. Ayrıca Pro ve Pro+ sürümlerinde ise telefoto kameranın yerine 3x değişken telefoto periskop sensörünün yer alacağı belirtiliyor.

Huawei P50 serisiyle beraber Leica işbirliğinin devam edip etmeyeceği büyük bir merak konusuydu. Sızıntıda paylaşılan görselde bu durum da tamamen açıklığa kavuşuyor. Çünkü görüntüyle oynandığı zaman kameranın alt kısmında Leica logosunun yer aldığı gözlerden kaçmıyor. Dolayısıyla arka kamera performansının her zamanki gibi oldukça iddialı olacağını söylemek mümkün. Bunun yanında ilk defa Xiaomi’nin kullandığı sıvı lens teknolojisi de serinin üst modellerinde yerini alabilir.


İlginizi çekebilir: General Mobile GM 21 Pro, aslında UMIDIGI S5 Pro olabilir mi?


Yakında görücüye çıkacak Huawei P50’nin dikkat çeken özellikleri!

Huawei her ne kadar ambargolardan dolayı ciddi kan kaybetse de bu durumu cihazlarına yansıtmak istemiyor. Dolayısıyla Huawei P50 serisi güçlü özelliklerinden hiçbir şekilde ödün vermeyecek. Seri P50, P50 Pro ve P50 Pro+ şeklinde 3 modele ayrılırken, cihazlar ekran ve kamera detaylarıyla ayrışıyor. Giriş modeli olan Huawei P50’de 6.3 inçlik Full HD+ ekran bulunurken, OLED panel 90Hz yenileme hızıyla zenginleşecek. İşlemci tarafında ise iki farklı çözüm dikkat çekiyor. İddialara göre P50 modelinde Kirin 9000E işlemci kullanılırken, diğer modeller gücünü Kirin 9000’den alacak. Geçtiğimiz yıl duyurulan iki işlemcinin arasındaki tek fark ise grafik birimindeki çekirdek sayıları.

Kamera tarafındaki teknik detaylar ise oldukça sınırlı. Serinin bütün modellerinde ana kamera olarak 50 MP’lik Sony IMX 800 sensör kullanılacağı ifade ediliyor. 1 inç boyutundaki yeni görüntü sensörü, muadillerine kıyasla oldukça büyük görünüyor. Yardımcı arka kameralarda ise periskop/telefoto, ultra geniş açı ve derinlik sensörü yer alacak. Yine yukarıda bahsettiğimiz üzere Leica’nın Summilux serisi lensleri, serinin en büyük avantajlarından biri olacak.

Batarya tarafında ise büyük bir değişim yaşanması beklenmiyor. Huawei’nin 66W SuperCharge kablolu şarj desteği yerini korurken, 50W kablosuz şarj da serinin ortak özellikleri arasında yer alacak. Huawei P50 serisinin, markanın üzerinde uzun süredir çalıştığı HarmonyOS 2.0 işletim sistemine sahip olması bekleniyor. Şu sıralarda kapalı beta sürümü test edilen işletim sistemi önümüzdeki haftalarda dağıtıma çıkacak. Dolayısıyla serinin işletim sistemi tarafında da önemli bir yeniliğe gideceğini söyleyebiliriz.

Huawei, P50 serisinden hemen önce bir büyük etkinlik daha gerçekleştirecek. Şirketin 19 Mayıs tarihinde düzenleyeceği lansmanda MateBook ve MatePad serisinin yeni ürünlerinin duyurulacağı belirtiliyor. Bu etkinliğin ardından ise önümüzdeki ay içerisinde Huawei P50 serisinin görücüye çıkacağını belirtelim.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Oyun Konsolu

PS5 kolu DualSense için iki yeni renk seçeneği görücüye çıktı

PS5 kolu DualSense
Darüşşafaka

Yıllar süren heyecanlı bekleyişin ardından oyun severlerle buluşan PS5, gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Çıkışının ilk günlerinde stok sorunları yüzünden ciddi sorunlar yaşayan Sony’nin yeni nesil konsolu, aslında bu sorunu hala tam anlamıyla aşabilmiş değil. Nitekim, piyasadaki yarı-iletken (semi-conductor) kıtlığı nedeniyle yaşanan sorun hala devam etmekte. Ancak yaşanan bu tedarik sıkıntısı ilk günlerdeki kadar kötü değil ve görünüşe göre PS5 cephesinde yavaş yavaş güzel haberler de duymaya başlıyoruz. Bugün aldığımız bu güzel haberlerden biri PlayStation’ın efsanevi aksesuarıyla ilgili. Zira, Sony bugün yaptığı açıklamada PS5 kolu DualSense için iki yeni renk seçeneğini duyurdu. İşte yeni kırmızı ve siyah renk seçenekleri ile ilgili tüm detaylar…

PS5 kolu DualSense için iki yeni renk geliyor

PS5 kolu DualSense

Yaşadığı tedarik sıkıntısı nedeniyle piyasada uzun bir süre bulunamayan PS5, teknoloji severlerin hevesini uzun bir süre kursağında bırakmıştı. Sony’nin efsanevi konsol serisinin son üyesi bu sıkıntıyı hala bütünüyle aşmış değil. Neyse ki, görünüşe göre, PS5 ve iyi haber kelimelerini aynı cümle içinde kullanmaya yavaş yavaş başlıyoruz. Sony, bugün PS5 kontrolcüsü DualSense için göz kamaştıran iki yeni renk seçeneğini duyurdu.


Bu haberi de sevebilirsiniz: Battlefield 6, yıl sonunda geliyor! İşte oyun hakkındaki tüm bilgiler

reklam
Aorus reklamı

İşte yeni renkler

PS5 kolu DualSense

Bugün tanıtılan renk seçeneklerinden ilki “Cosmic Red”. Yani, “Kozmik Kırmızı”. Kırmızının koyu ve göz alıcı bir tonundaki renk oldukça iddialı . Sony’nin dizayn ekibinden Leo Cardoso ve Satoshi Aoyagi’nin yeni renkler hakkındaki açıklamaları ise şu şekilde:

” Bizim amacımız her zaman için PlayStation sevenleri heyecanlandıracak yeni renkler ve dizaynlar bulmak. Bu iki yeni renk onlarca seçenek arasından uzun bir süreç sonucunda seçildi. Bu iki yeni rengimiz için galaksi temasını seçtik ve iki rengin birbirine uyumlu olmasını istedik. Bunun yanında, orijinal PS5 rengi ve temasına da uyumlu olmasını göz önünde bulundurduk.”

“İki yeni renk seçeneğinde de mavi tonları bulunmakta. Bu kırmızıya da siyaha da özel bir galaksi havası katıyor ve özgün bir renk ortaya çıkarıyor. Tabi, bu mavinin orijinal PS5’te de bulunduğunu unutmamak lazım. Yani, her şey birbiriyle uyumlu. Buna ek olarak, kolların tuş renklerini de genel temaya uyumlu yaptık. Sonuç olarak, umudumuz PlayStation severlerin bu yeni renkleri beğenmesi ve heyecanla kullanmaları.”

PS5 kolu DualSense

PS5 kolu DualSense için bugün tanıtılan ikinci renk ise “Midnight Black”. Yani, “Gece yarısı Siyahı”. Sony’nin önceki nesil konsollarından alışık olduğumuz, efsanevi PlayStation siyahı bu yeni seçenekte öne çıkıyor. Tabi, mavi aksan renkleri de o klasik PlayStation rengi ve havasına katkıda bulunmakta. Her ne kadar kırmızı renge göre biraz sıkıcı da olsa, eminiz ki bu klasik siyahın da çok seveni olacaktır. Bunun yanında birçok oyun severin PS5‘in beyaz rengini beğenmeyip klasik siyahı istediğini düşününce, siyah DualSense’in de büyük ilgi görmesi muhtemel.

PS5 kolu fiyat bilgisi ve çıkış tarihi

PS5 kolu DualSense

PS5 kolu Dualsense yeni renklerinin ülkemiz fiyatları henüz belli değil. Ancak ABD fiyatları Cosmic Red (kırmızı) için 74.99 ABD Doları ve Midnight Black (klasik siyah) için 69.99 ABD Doları şeklinde. Ülkemizde beyaz kolun fiyatının 899 TL olduğunu düşününce, yeni renk seçenklerini de bu civarda beklemek mümkün. Tabi, tıpkı ABD fiyatında olduğu gibi, kırmızı rengin bir tık daha pahalı olmasını bekliyoruz.

PS5 kolu DualSense’i yakından tanıyalım

PS5 kolu DualSense

DualSense, Sony’nin yeni nesil konsolu PlayStation 5’in resmi kablosuz kontrolcüsü. Dualsense’in, PS4 kolu DualShock’tan ilk bakıştaki en büyük farkı büyüklüğü. DualShock’a göre daha hacimli olan kol, ele daha iyi oturuyor. Kozmetik anlamda dikkat çeken bir diğer detay ise iki renk tonlu tasarım. Bu tasarım, özellikle yeni renklerde çok şık gözükmekte. Teknik tarafta dikkat çeken ilk ayrıntı ise gelişmiş haptik/titreşim geri bildirim (haptic feedback). Sony, bu konuya çok önem verdiğini söylüyor. Bunun yanında, adaptif tuşlar da teknik tarafta önceki nesle göre gelişen bir diğer unsur. Bu, oyunda içinde yaptığınız farklı işlemlerde tuşlardan farklı seviyelerde direniş alacağınız anlamına geliyor. Son olarak, teknik özellik olarak gelişen bir diğer taraf da kolun pil ömrü. Zira, Sony’nin resmi açıklaması, eklenen yeni özelliklere rağmen pil ömrünün “en az DualShock kadar” olacağı yönünde.

PS5 kolunu PC’ye bağlamak

Oyun severlerin PS5 kolu hakkındaki aklındaki en büyük sorulardan biri ise “PS5 kolu PC’de çalışır mı?”. Bu sorunun cevabı ise evet, DualSense’inizi bilgisayarınıza bağlayabilirsiniz. Gelin bu işlemi nasıl yapacağınıza bakalım.

PS5 kolu bilgisayara nasıl bağlanır:

  1. Öncelikle, bilgisayarınızın bir Bluetooth alıcısı olduğundan emin olun. Bu her bilgisayarda varsayılan olarak olan bir özellik değil. Eğer bilgisayarınızda Bluetooth alıcısı yoksa, ufak bir usb Bluetooth alıcısıyla bu sorunu kolayca çözmeniz mümkün.
  2.  “PS tuşu” ve “Create” tuşunu 3 saniye boyunca, aynı anda basılı tutun. Bu işlemden sonra, ortadaki ışık panelinin yanıp söndüğünü görmelisiniz.
  3. Bilgisayarınızdan Bluetooth ayarlarını açın. Açılan pencerede önce Bluetooth sonra da “Wireless Controller (Kablosuz Kontrolcü)” seçeneğine tıklayın.
  4. Bilgisayarınız kol için eşleştirme kodu sorarsa, “0000” yazın. İşleminiz tamam. Artık PS5 kolunuzu bilgisayarınızda keyifle kullanmanız mümkün!

Kaynak: MobileSyrup, PlayStation.Blog

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

Darüşşafaka

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval

HWP COIN’den Haberler