Sosyal medya

İnternet

QR Kod Oluşturma Nasıl Yapılır?

QR kod artık dijital kimlik oluşturma noktasında önemli araçlardan biri. Bu yazımızda QR kod oluşturma ve kullanımı hakkında bilgi alabilirsiniz.


İlginizi çekebilir; NFC Nedir, Nasıl ve Nerede Kullanılır?


Quick Response kelimelerinin kısaltması olan QR kod en basit şekliyle hızlı cevap barkod sisteminin daha çok veri tutabileni olarak tanımlanabilir. İlk olarak Toyota’nın yan kuruluşu olan Denso Wave tarafından üretim sürecine yardımcı olma amacıyla geliştirilen QR kod araçların ve parçaların izlenmesi, hızlıca tanımlanarak üretimin aksamaksızın devam etmesi için üretilmiştir. QR kodlar pratik olarak barkod kodları ile aynı olsalar da QR kodların bu kadar popüler olmasının sebebi çok daha fazla bilgi barındırabilmeleridir.

Kullanımı giderek yaygınlaşan QR kodların en sık kullanıldığı alanların başında işletmeler, bankacılık sektörü ve kartvizitler gelir. QR kod tarayıcı programlar akıllı telefonlara kolayca indirilip yüklenebilmektedir. QR kod kameraya taratıldıktan sonra şifrelenmiş içeriğin görülmesi mümkün olmaktadır.

QR kodlar sayesinde günümüzde birçok farklı noktaya etkili çözümler sunulabilmektedir. QR kodlara kişisel telefonlar kullanılarak ulaşılabildiği için temassız işlem yapılmasını sağlayan hijyenik bir yöntem olarak kabul edilmektedir. Özellikle hijyenin hayatımızda çok daha önemli bir noktaya gelmesine neden olan pandemi döneminde kafe, restoran gibi farklı işletmelerde sadakat uygulamalarında kullanılan QR kodlar saniyeler içerisinde oluşturularak karşı taraftan onaylanmış ve eşleşme sağlanmıştır. Bu sayede sadakat programlarının güvenliği üst düzeyde sağlanmıştır.

QR kodlar artık reklamların ve tanıtımların da vazgeçilmez unsurlarından biridir. Son birkaç yıldır giderek artan bir sıklıkla gazetelerde, dergi reklamlarında, reklam panolarında küçük ve siyah-beyaz kareler karşımıza çıkıyor. Bunlar görmekte olduğumuz reklamlar ve tanıtımlar hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmamızı sağlayan QR kodlar. QR kod oluşturma işlemi herkes tarafından yapılabilmekte olup QR kod oluşturulduktan sonra istenilen yere eklenebilir. Böylece QR kodu taratan herkesin kodun içerisine eklenmiş olan bilgilere ulaşması sağlanır. QR kod oluşturma işlemi her ne kadar karışık bir işlem olarak düşünülse de QR kod oluşturmaya yardımcı olan web siteleri sayesinde kolaylıkla gerçekleştirilen bir işlemdir.

QR Kod Nedir?

Quick Response Code diğer bir deyişle QR Kod özel matriks bir barkod türü olma özelliğine sahiptir. Mobil cihaz kameraları ile okunduğu zaman üzerinde kayıtlı olan dosyaya ya da web sitesine yönlendirme işlemini gerçekleştirir. QR kod birçok kişi tarafından yeni bir teknoloji olarak değerlendirilmekle birlikte hepimizin yakından bildiği market barkodlarına dayanan bir temeli vardır. Teknolojideki gelişmelerin etkisiyle QR kod market barkodlarına oranla yüzlerce kat daha fazla bilgi taşır. Günümüzde kullanılmakta olan birçok mobil telefonun kamerası, herhangi ek bir uygulamaya gereksinim duyulmaksızın QR kod okuyabilme özelliğine sahiptir.

Markalar ve web siteleri QR kod aracılığıyla ulaşmak istedikleri hedef kitleyi etkinliklerinden, kampanyalarından kolaylıkla haberdar edebilirler. YouTube, Spotify, iTunes kanallarına yönlendirebildikleri gibi internet sitelerini, bloglarını ya da sosyal medya hesaplarını keşfetmelerini sağlayabilirler.

QR Kod Nasıl Oluşturulur?

QR kod oluşturma işlemlerini unitag.io adresli web sitesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. QR kod oluşturmak için “Enter Your URL” kısmına QR kodunu oluşturmak istediğiniz bağlantıyı ekleyin. Sağda bulunan “Your QR Code” kutucuğunda bağlantınız için bir QR kod belirir. QR kodun tasarımını ilgili sayfanın altında bulunan seçenekleri kullanılarak belirleyebilirsiniz. QR koda sağ tıklayarak kopyalayabilir ya da bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Bunun dışında kendi QR kodunuzu oluşturma amacına yönelik olarak kullanabileceğiniz birçok farklı internet sitesi vardır. QR kod oluşturma işlemi sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli noktaların başında QR kodun şeklinin olabildiğince basit tutulması gelir. Bu sayede QR kodun tüm mobil cihazların kameraları tarafından okunması sağlanır. Yönlendirilen dosyalara çevrim dışı ulaşma imkanı olacağından dolayı kolay okunabilecek sade tasarımlar yaratmaya özen gösterilmelidir.

QR Kod Nasıl Kullanılır?

QR kod oluşturma işleminizi başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra en verimli şekilde kullanmayı hedeflemelisiniz. QR kodunuzu ulaşmak istediğiniz hedef kitlenin bu kodu taramak için zaman bulabileceği restoran, cafe, sabit reklam panosu gibi yerlere yerleştirmeyi tercih edin.

Kodun yönlendireceği internet sitesi, dosya ya da videoların mobil uyumlu olması gerektiğini unutmayın. Kullanıcının bu kodu taradığında nereye yönlendirileceğine dair çok detaylı olmayan bir açıklamayı QR kod ile birlikte görünecek şekilde eklemeniz en önemli noktalardan biridir.

QR kodunuzu kullanacak olan kişiler her zaman aktif bir internet bağlantısına sahip olamayabilir. Bu nedenle metro istasyonları, uçaklar gibi yerlere yerleştirmek üzere alternatif bir QR kod yaratın. Böylece kullanıcılar internet erişimine gerek kalmaksızın görmeleri istenilen dosyaya yönlendirilebilirler.

QR Kod Ne İşe Yarar?

QR kod ilk kullanılmaya başladığında kullanıcılar üzerinde ne kadar etkili olduğu tam saptanamadığından faydaları sıklıkla tartışılmıştır. Son yapılan araştırmalar ise QR kod kullanan işletmelerin oldukça yüksek etkileşim oranlarına sahip olduğunu gözler önüne sermektedir.

QR kod bilgi akışını hızlandırma konusunda son derece etkili bir unsurdur. Kullanımı oldukça basittir. Kamerası bulunan bir akıllı cep telefonu ya da barkod okumaya yardımcı bir uygulama ya da dahili kamera uyugulamasında Google Lens gibi hizmetleri kullanılarak kolayca tüm QR kodların okunması sağlanabilir.

QR kod sınırsız olup sınırlı alanlarda sınırsız video, bilgi, mesaj ve her türlü içeriğin aktarımının sağlanması mümkündür. Dergi reklamlarında, bilboardlarda, mağazalarda, ürün tanıtım videolarında, kullanıcı el kitaplarında yer alabilen QR code aynı zamanda merak uyandırıcı bir özelliğe sahiptir. Doğru bir kurgulama sayesinde insanların merak seviyesi ve elde edilebilecek olan etkileşim artırılabilir.

Kullanıcılar dışarı çıktıklarında cüzdanları olmasa dahi akıllı telefonlarını kullanarak QR kod sayesinde tüm ödemelerini gerçekleştirebilirler.

QR Kod Nasıl Çalışır?

Siyah beyaz piksellerin grafik koduyla bilgi ileten QR kodlar iki boyutludurlar. Diğer bir deyişle bilgiler yalnızca yatay konumdan ziyade piksellerin hem yatay hem dikey konumları okunarak iletilir.

QR kodlar akıllı telefonlar ve QR tarayıcı cihazlarla çözülebilmektedir. Bu sayede web adresleri QR kodlarında kodlanabilir ve tarama cihazını varsayılan tarayıcıda belirtilen URL’e otomatik olarak yönlendirir.

Görsel anlamda QR kodun en belirin öğesi, tarama yapıldığında kodu yönlendirmek için kullanılan kare bloklar olup kodun baş aşağı da dahil olacak şekilde herhangi bir yönde taranmasını ve doğru mesajın iletilmesini sağlar. Üçü köşelerde biri sağ altta gömülü olan toplam dört bloğun çevresinde versiyon formatı, hata kontrol versiyonu ve kod çözme maskesi kodlanmış bulunur. Okuyucunun kodun kenarlarını bulmasına yardımcı olan ve QR kodu çevreleyen beyaz alana “sessiz bölge” adı verilir. QR kodlar çeşitli boyutlarda olabilmekte birlikte akıllı telefonlar tüm boyutlardaki QR kodlarıyla birlikte çalışabilmektedir.

QR kod sağ alt köşeden okunmaktadır. Piksellerin okunması, 8 piksel başına bir byte içeren 8 kişilik gruplar olarak gerçekleştirilir. Byte kalıpları QR kodun nasıl kodlandığına bağlı olarak farklı karakterlere bağlanır.

QR kodlar nümerik olarak en çok 7089 karakter, alfanümerik olarak ise en fazla 4296 karakter kapasitelidir. İkilik sistem olarak kapasitesi ise en fazla 2953 byte’tır.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Simur Digital

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval