Sosyal medya

Haber

Pokemon GO oyununa yeni karakterler geliyor

Pokemon Go

Pokemon GO, resmi lansmanından üç yıl sonra hala oyunun üzerinde çalışmaya devam ediyor. Geliştirici Niantic, rekor kıran oyunu taze tutmak için kolları sıvadı.

İlginizi çekebilir: Trump yasaklarından sonra Google, Huawei ile ilişkileri askıya aldı

reklam
Aorus reklamı

Pokemon Go

Oyun 2016 yılında iOS‘ta piyasaya sürüldüğünde, oyuncular 150 Pokemon türü yakalayabildiler. Düzenli güncellemeler ile oyuna dahil olan Pokemon türü sayısı 480‘i aştı.

Adventure İstanbul

Niantic, şimdi Android ve iOS oyuncuları için yeni bir Pokemon setinin hazır olduğunu duyurdu. Yeni karekteler Sinnoh bölgesinde, denizlerden, plajlardan ve dağların ötesine geliyorlar. Karakterler, Cherubi, Gible, Hippopotas gibi isimleri alması bekleniyor. Tüm yeni Pokemonlar ya vahşi doğada yakalanabilir ya da yumurtalardan çıkarılabilir.

Pokemon

Pokemon GO, Lure Modülünde büyük gelişmeler elde ediyor. Çevredeki bölgeye Pokemon çekmek için üç yeni Lure Modülü eklendi: Buzul Lure Modülleri, Mossy Lure Modülleri ve Manyetik Lure Modülleri.

Enerji mühendisi, basketbol antrenörü ve teknoloji meraklısı...

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

Noctua, Intel Rocket Lake işlemcileri için hazırlanıyor

noctua

Intel 11.nesil Rocket Lake-S işlemcileri yakın zamanda kullanıcıyla buluşacak. Çiplerin tam özellikleri, fiyatı ve çıkış tarihi ise Intel tarafından henüz açıklanmış değil. Bununla birlikte geçen haftanın başlarında CES platformunda i9-11900K amiral gemisi işlemcisi için önemli detaylar paylaşan firma; çiplerin çıkışlarının yakın olduğu ipucunu bizlere veren B560 ve Z590 anakartlarının duyurusunu da yaptı.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Bunlar dışında ise işlemci soğutucusu ve fan firması olan Noctua, hangi soğutucunun hangi kartta çalıştığıyla alakalı uyumluluk listesini yeniliyor. Şimdilik 30 Z590 ve 11 B560 kartı kapsayan liste ile birlikte önemli bir gelişim kaydedildiği görülebiliyor. Üstelik liste henüz tamamlanmış da değil. Yine de birçok bilindik kart listede yerlerini almış durumda.

noctua

Adventure İstanbul

Noctua firmasının sahip olduğu geniş soğutucu yelpazesini düşününce bu süreç biraz daha zaman alabilecek gibi duruyor. Üstelik desteği kesilmiş kartlara yönelik toplamda 55 farklı soğutucu için denemeler de sürüyor. Dolayısıyla çıkışından önce bile bu seviyede bilgilerin gelmesi sağlanacak destekler için oldukça önemli diyebiliriz.

Noctua’nın Z590 ve B560 destek listeleri paylaşılmış durumda. Listelerde kartın soğutucu desteği olmaması durumunda kırmızı bir çarpıyla, desteğe sahip olması durumunda ise yeşil bir tik ile belirtiliyor.

Son olarak bazı soğutucuların LGA1200 işlemci soketlerine oturabilmeleri için SecuFirm montaj kitinin gerektiğini hatırlatmamız gerek. Ancak satın alındığının kanıtlanması durumunda firma bu kitleri ücretsiz olarak kullanıcılara temin ediyor.

Devamını oku

Genel

Apple Wimkin uygulamasını App Store’dan kaldırdı

Yazan:

apple wimkim

Apple, Wimkin isimli sosyal medya uygulamasını App Store’dan kaldırdı. Uygulama başkanlık seçimleri protestocuları tarafından yoğun olarak kullanılıyordu.


İlginizi çekebilir: Twitter CEO’su, Donald Trump’ın hesabının kapatılması hakkında konuştu

reklam
Aorus reklamı

ABD’de sular durulmuyor. Başkanlık seçiminde mevcut Başkan Donald Trump’ın kaybetmesinin ardından ülke adeta karışmıştı. Trump destekçisi protestocular, senato binasına kadar girmiş ve geniş çaplı saldırgan eylemler gerçekleştirmişti. Başkan Trump, sosyal medyadan protestoculara destek olmak ve deyim yerindeyse “ateşe körükle gitmekle” suçlanmıştı. Bunun sonucu olarak, aralarında Twitter, Facebook, YouTube ve TikTok’un da bulunduğu pek çok sosyal medya uygulaması, Trump’ın resmi hesaplarını askıya aldı. Trump’ın sosyal medya sürgünü devam ederken, eylemcileri sığınmacı olarak kabul eden sosyal medya platformları sektörden tepki görmeye devam ediyor. Son olarak Apple, Wimkin isimli sosyal medya uygulamasını App Store’dan kaldırdı.

apple wimkim

Adventure İstanbul

Apple, Wimkin uygulamasını mağazasından kaldırdı

Wimkin, yaklaşık 300.000 kullanıcısı olan, ABD merkezli bir sosyal medya uygulaması. Uygulama özellikle % 100 düşünce özgürlüğü ve sansürsüz sosyal medya sloganıyla öne çıkıyor. Son dönemde sosyal medyadan adeta sürgün edilen Trump destekçilerinin sığınağı olan uygulama, Apple tarafından App Store’dan kaldırıldı. Protestocular yasaları çiğnemek, eylemlerinde şiddet kullanmak ve kamu malına zarar vermekle suçlanıyor. Apple, Wimkin uygulamasını kaldırırken, başkanlık geçişi sırasında tehlikeli içeriğe ve bu içeriğe sığınak olan uygulamalara hoşgörülü olmayacaklarını açıkladı. Şirketin yöneticisi, sadece beş adet moderatörlörleri olduğunu ve Apple’ın daha hoşgörülü davranmasını beklediğini belirtti. Wimkin, App Store ve kaldırılma ihtimali olan Play Store arasındaki görüşmeler devam ediyor.


İlginizi çekebilir: Netflix keyfi yapabileceğiniz her bütçeye uygun televizyonları Hepsiburada üzerinden almak için tıklayınız 

İlginizi çekebilir: Netflix keyfi yapabileceğiniz her bütçeye uygun televizyonları Trendyol üzerinden almak için tıklayınız


 

Devamını oku

Akıllı Ev

Samsung JetBot 90 AI + yapay zekalı akıllı robot süpürge

Samsung JetBot 90+

Otonom sistemlerin yaygınlaşmasıyla hayatımızın bir parçası olmaya başlayan akıllı robotlar, hayatımızın her alanında bize yardımcı oluyor. Pandemi döneminde en çok tercih edilen akıllı robotların başında akıllı robot süpürgeler geldi. Akıllı robot süpürge modellerine yenileri eklenmeye devam ediyor. Son olarak Samsung, yapay zeka destekli dünyanın ilk akıllı robot süpürge modeli JetBot 90 AI+’ı tanıttı.


İlginizi çekebilir:Samsung Robot Handy ev işlerinde yeni asistanınız olacak!

reklam
Aorus reklamı

Jetbot 90

Samsung JetBot 90 AI + yapay zekalı akıllı robot süpürge

JetBot 90 AI+, sürücüsüz araçlarda da kullanılan LiDAR sensörlerini kullanıyor. Bu sensörler sayesinde mesafeleri algılayabiliyor, konum takibi ve haritalandırma yapabiliyor. Üç boyutlu sensörü sayesinde mobilya, oyuncak, kablo, yere düşmüş yiyecek ve evcil hayvan dışkısı arasındaki farkları algılayabilen akıllı robot süpürge, yerdeki en küçük nesneleri dahi tespit edebiliyor. Nesne algılama algoritması sayesinde tüm nesneleri tanıyıp, böylece en güvenli ve verimli rotayı oluşturabiliyor. Rotası üzerinde bulunan engellerden kaçabiliyor. JetBot 90 AI+, hassas ve kırılabilecek nesneleri öğrenebiliyor ve temizlik yaparken bu nesneler ile mesefesini koruyabiliyor. JetBot 90 AI+, dolap ve koltuk gibi mobilyaların altına girerken kendi yüksekliğini de ayarlayabiliyor. Algoritması sayesinde evcil hayvan dışkısı ve gıda gibi maddeleri tanıyabiliyor, herhangi bir nesnenin tehlikeli olduğunu ya da daha fazla kirlenmeye yol açabileceğini fark ederse o nesneye yaklaşmıyor. Rotası üzerinde temizlenmemesi gereken bir nesne algıladığı zaman size bir bildirim göndererek sizi bilgilendirebiliyor. Bu özelliği sayesinde süpürgenin halı ve mobilyalarınıza zarar vermesi engellenmiş oluyor. JetBot 90 AI+, Samsung SmartThings uygulaması ile kontrol edilebiliyor. Zaman ayarı yapılabiliyor, girilmemesi gereken alanlar belirlenebiliyor. Ayrıca uzaktan süpürgenin kamerasına bağlanarak evin içini izleyebilir veya evcil hayvanlarlarınızın durumunu kontrol edebilirsiniz. Bebeğiniz ile dadısının nasıl zaman geçirdiğini de denetleyebilirsiniz.

Adventure İstanbul

Samsung Jetbot

 

Otomatik Boşaltma Sistemi

Temizlik sona erdiğinde ise JetBot 90 AI+, Clean Station adı verilen temizlik bölmesine giriyor ve topladığı maddeleri bu bölmedeki torbaya boşaltabiliyor. Bu sayede sürekli kullanıma hazır kalabiliyor. Samsung, ABD’de JetBot 90 AI + ‘ı 2021’in ilk yarısında piyasaya sürmeyi planlıyor ancak ülkemiz için satış tarihi henüz açıklanmadı.

 

 

 

En yeni teknolojiye sahip akıllı robot süpürge modellerini Hepsiburada‘dan incelemek için tıklayınız!

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler