Sosyal medya

Video

Poco X3 NFC içinden geçti! | Redmi Note 10 ve Poco X3 NFC karşılaştırma!

reklam

Lansmanları izleyenler bilirler hep söylediğim bir şey vardı. Dedim ki; “artık bir cihaz çıksın ve fiyat performans oranı o kadar iyi olsun ki ben de artık insanlara Poco X3 NFC değil de; yerine o yeni çıkan cihazı önermeye başlayayım.” Bu konuda Redmi Note 10 modelinden ümidim vardı. Fakat maalesef tam da istediğim gibi olmadı. Neden mi? Gelin anlatayım… 


Poco X3 NFC ve Redmi Note 10’un güncel fiyatlarını Hepsiburada üzerinden kontrol etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

reklam

Poco X3 NFC ve Redmi Note 10’un güncel fiyatlarını Trendyol üzerinden kontrol etmek için buraya tıklayabilirsiniz.


Redmi Note 10, fiyatıyla kıyasladığımda beklentilerimi karşılamadı

Şimdi bu video herzamanki yaptığım karşılaştırma formatından bir nebze daha farklı olacağını düşünüyorum. Şimdi fiyat tablolarına bakıyorum. Gün itibariyle ülkemizde yeni çıkış yapan Redmi Note 10’un 4’e 64’lük baz modelinin fiyatı 3.000 lirayken Poco X3 NFC’nin 6’ya 64’lük baz modeli 3.085 TL. Yani arada çok ufak bir fiyat farkı var ve bu aradaki 80 liralık bence ufak farka Poco X3 NFC çok şey sığdırmış.

reklam
Aorus reklamı

Mesela hepimizin akıllı telefon alırken dikkat ettiği ilk nokta nedir? İşlemci! Redmi Note 10’da, Snapdragon 675’in daha da geliştirilip güncellenmiş versiyonu olan Snapdragon 678 var. Snapdragon 678’i, 660 ve 700 serisinin arasında bir model olarak düşünebilirsiniz. Zaten 678, eski 675’in geliştirilip güncellenmiş versiyonu. Yani ne işte 8 nanometrelik yani düşük nanometreli üretim serilerine sahip 720G kadar sizi genel performansta memnun eder ne de 662 gibi yaa bu da biraz yavaş mı acaba dedirtir. Yani ikisinin arası olarak düşünün. Ama, karşısında Poco X3’ün Snapdragon 732G’si var. Yani şu bir gerçek ki, rakip işlemci yönünden fena. Peki 678, bu mücadelede 732G’ye karşı ne durumda. Şöyle hemen rakamlarla konuşmaya başlayalım. Yaptığım sentetik testlerde, AnTuTu’da Redmi Note 10: 269.357 puan aldı. Poco X3 NFC de 346.783 puan aldı.

Geekbenchte de, Redmi Note 10 tek çekirdekte 534 puan, çoklu çekirdekte 1.501 puan almış durumda. Poco X3 NFC de, tek çekirdekte 565 puan, çoklu çekirdekte 1.779 puan almış durumda. Yani sentetik testlere baktığımızda da dediğim durumu görüyoruz. Tabi sentetik testler bize yeter mi hayır yetmez bir de herhangi bir 3. parti uygulama olmadan Pubg’de hangi ayarlarda oyun oynayabiliyoruz ona bakalım. Redmi Note 10’da HD grafiklerde Yüksek Kare Hızında Pubg’yi oynayabiliyorsunuzPoco X3’te de yine herhangi bir 3. parti uygulama olmadan Pubg’yi aynı ayarlarda yani HD grafiklerde Yüksek Kare hızında oynayabiliyorsunuz. Ama 2 cihazla da oyunu açtığım zaman Poco X3 Pubg’yi daha rahat daha ferah bir şekilde oynatabiliyor. Ama yine de baktığınız zaman Redmi Note 10 oyuncu adamı çok da üzmez diyebilirim ama yine de işlemci tarafının Poco X3 NFC’de daha iyi olduğunu aklınızdan çıkarmayın. 

Poco X3 NFC’de hayatı kolaylaştıran ufak detaylar var 

Poco X3’te NFC var ama Redmi Note 10’da yok. NFC’yi önemseyenler için bu da önemli bir nokta. Video stabilizasyonu noktasında da Poco’da çok başarılı bir EIS var. Defalarca bunu da söyledik zaten. Poco fiyat segmentinin en başarılı EIS’lerinden birine sahip.

Ekranlarda Redmi Note 10’da AMOLED bir ekran var. Fena bir panel değil ve AMOLED ekran seven de çok fazla insan var zaten. Ama Poco’nun ekranına gelirsek benim için başlı başına tercih sebebi olan bir ekran zaten 6.67 inçlik HDR destekli 120 Hz tazeleme hızına sahip IPS LCD bir ekran var ve ben bu ekranı çokça da övdüm. AMOLED seven bir kullanıcı olarak ben bu ekranı hala standart  düzeydeki bir AMOELD ekrana tercih edebilirim. Redmi Note 10’da ekran biraz daha ufak 6.43 inç ve yüksek tazeleme hızları yok. Bir de Poco’nun diğer avantajı Gorilla Glass 5’le korunması. Redmi Note 10’daysa Gorilla Glass 3 var.  

Hoparlörler ikisinde de stereo olsa da; Poco X3’ün hoparlörlerini ben daha çok beğendim. Ayrıca bataryalar konusunda 2 cihaz da sizi üzecek cihazlar değil. 

Teknik kısım bir yana tasarımlar da çoğu kullanıcı için çok önemli. Bu noktada tasarımlara değinmem lazım çünkü ben ne kadar bu 2 cihaz arasında Poco’yu seçerdim desem de; Redmi Note 10 Poco X3’e kıyasla çok daha hafif ve çok daha ince hissettiriyor. Yani tasarımda Redmi Note 10 daha iyi bana kalırsa. Örneğin Dilşah gibi daha kaba ve daha ağır cihazları tercih etmek istemeyen çok fazla kullanıcı var. Kabul ediyorum Poco biraz ağır. Hele de 200 gram dediğimiz psikolojik sınırın çok da üstünde. 215 gram. Redmi Note 10’sa yaklaşık 180 gram yani arada çok ciddi fark var.

Note 10’da kullanılan parmak izi okuyucu çok başarılı!

Bir de çok ilginç bir şey var Redmi Note 10’un parmak izi okuyucusunu acayip beğendim. Şimdi diyeceksiniz ki ya güç tuşuna entegre fiziksel parmak izi okuyucu işte ne ayrıcalığı var. Evet aslında bir ayrıcalığı yok fakat normalde bu tip parmak izi okuyucular düz bir yüzeye sahip olur ve çerçevenin bir miktar içine gömülü olur dokunarak hissetmek daha zordur. Buradakiyse çerçevenin dışında tutulmuş ve kavisli bir yapıya sahip. Böyle olunca da direk elinize alıp parmak izi okuyucuyu hissetmek çok kolay oluyor ve yanlışlıkla dokunup kilidi de açmıyorsunuz. 

Kameralar benzer düzeyde performans gösterse de; bence Poco X3 NFC daha başarılı

Kameralar konusunda konuşursak da; Poco X3’ü çoğu ortamda daha başarılı buldum ben. Örneğin gece çekimlerinde Poco detayları muhafaza edebilme konusunda daha başarılı. Gece çekimlerinde Redmi Note 10’da grenlenme ve pastelleşme biraz daha fazla. O yüzden gece çekimlerinde Poco X3 bence öne çıkıyor. Normal çekimlere gelecek olursak da video tarafında iki cihaz da 4K 30 FPS çekim yapabiliyor. Örnek video çekimlerinde şöyle 3X kadar yakınlaştım ben bir de. Yine böyle yakınlaşmalarda detayları daha iyi muhafaza eden yani kaybetmeden veren cihaz yine Poco X3 NFC oldu. Fotoğraf performansına gelecek olursak Poco ön kamerada da arka kamerada da hali hazırda başarılı işler çıkaran bir cihaz zaten. Yine bana sorarsanız Redmi Note 10 iyi baş etti Poco’ya karşı çünkü Poco’yu genelde daha pahalı rakipleriyle bile karşılaştırdığımızda vay be baya başarılıymış ya falan diyorduk. 

Özetleyecek olursak bu 2 cihaz hemen hemen aynı fiyatlardayken, Redmi Note 10’u kimler almalı? İlla AMOLED ekran istiyorum ve daha hafif bir cihaz istiyorum diyenler almalı çünkü baktığınız zaman birçok şeyden feragat ediyorsunuz. 120 Hz tazeleme hızı yok, ekranda HDR desteği yok. Kamera anlamında Poco X3 bence daha iyi, hoparlörde Poco X3 NFC bariz şekilde daha iyi. En önemlisi işlemci konusunda X3 çok çok daha iyi. Yani ben şahsen, hafif olsun AMOLED olsun demiyorsam IPS ekran kullanmayı ve ağır bir cihaz kullanmayı göze almışsam kesinlikle Poco’yu seçerdim çünkü Poco X3’ün beraberinde getirdiği avantajlar çok daha fazla. 

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Motosikletler ve teknoloji ile ilgili yenilikleri yakından takip etmeyi seven; aynı zamanda metal müzik tutkunu Hardware Plus yazarı

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Video

6500 TL üstü en iyi akıllı telefonlar (2021)

6500 TL üstü en iyi akıllı telefonlar (2021)
reklam

6500 TL üstü en iyi akıllı telefonları listeledik. Telefonların fiyatları 7 Nisan itibarıyla en uygun fiyatla listelenmiştir.


Listedeki telefonların güncel fiyatlarına Hepsiburada üzerinden göz atmak için; https://app.hps.im/d7ct/67ff756c
Listedeki telefonların güncel fiyatlarına Trendyol üzerinden göz atmak için; https://ty.gl/gdzyhcx

reklam

6500 TL üstü en iyi akıllı telefonlar (2021)

5000 – 6500 TL arası telefonlar için; https://youtu.be/4RZ6QulgFtQ
3500 – 5000 TL arası telefonlar için; https://youtu.be/3iwq7JzZ5To
2500 – 3500 TL arası telefonlar için; https://youtu.be/3T5p13FX1jw
2500 TL altı telefonlar için; https://youtu.be/ZOgA9fk9OQI

reklam
Aorus reklamı

6500 TL ve üzeri fiyatla satılan amiral gemisi telefonlar listemiz ile karşınızdayız. Bildiğiniz gibi döviz kuru ve 200 dolar bandı sınırı sebebiyle ülkemizde bazı daha uyguna gelmesi gereken telefon fiyatları da oldukça yükselmiş durumda. 7 Nisan 2021 tarihi itibarıyla yaptığımız araştırmalarda tavsiye ettiğimiz telefonlar bu listede.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Video

Güney Koreli Teknoloji Devi; LG | İz Bırakanlar #3

Yazan:

reklam

Herkese Merhabalar!

Teknoloji dünyasının önemli isimleri ve markalarının geçmişini, yaşantısını anlatacağımız bu serideki 3. konuğumuz akıllı telefon piyasasından çekilmesiyle şaşırtan Güney Koreli teknoloji devi LG Electronics oluyor.

reklam

1947’de In Hwoi Koo tarafından “Lak Hui Kimya Endüstrisi adıyla kurulmuş ve 1952’de Kore’nin plastik sektöründe faaliyete başlayan ilk firması olmasıyla dikkat çekiyor.

reklam
Aorus reklamı

Göz atmak isteyebilirsiniz; Apple Car üretimi için son aday LG ve Magna ortaklığı


Son zamanda aldığı radikal kararlarla gündemi meşgul eden şirket 1958 yılında LG adını alıyor ve 1 yıl sonra ilk Kore malı radyoyu üretiyor.Takvimler 1960 senesini gösterdiğinde ilk Kore malı fanı, 1964’te soğutucuyu, 1966’da siyah-beyaz televizyonu, 1968’de iklimlendiriciyi ve 1969’da çamaşır makinesi ile asansörü üretmiş. Bu kadarcık sürede üretim bandının bu kadar genişlemesi çok güzel değil mi !

Sizin için seçtiğimiz LG cihazlara Hepsiburada üzerinden göz atmak için tıklayın! 

Sizin için seçtiğimiz LG cihazlara Trendyol üzerinden göz atmak için tıklayın!

1983’te Lucky Kimya Endüstrisi yeniden yapılanıyor ve bu sırada, elektronik alanında televizyon, görüntü kaydedici cihazlar, bilgisayarlar ve yarı iletken teknolojilere büyük yatırımlar yapılmaya başlanıyor.

Şirketin 40. kuruluş yılında Seul’de yeni ofis binası LG Twin Towers inşa edilmiştir.

1990 senesinde başkan yeniden değişiyor. Kon Bon-moo 3. Başkan oluyor. Bu süre zarfında kimya, enerji, elektronik, haberleşme, bilgi sistemleri, finans ve çeşitli hizmet sektörlerinde faaliyet göstererek dünya çapında tanınmaya başlıyor.

2003 yılında bir grup şirketi olmaktan çıkıyor ve holding yönetimine geçiyor ve Kore’nin en büyük sanayi kuruluşunu ünvanına böylelikle  sahip oluyor.

2006 senesinde Chocolate telefon modeli ile le Hong Kong tasarım ödülünü kazanıp ve “BSC tarafından yılın en iyi şirketi seçilmiştir.

Aynı yıl dünyanın en ince LCD ekranını (1.48 mm) ve en ince düz ekran televizyonunu (33 cm) tasarlamıştır.

2007’de 60. yılını kutlarken “Life is Good” sloganını kullanmaya başladılar.

Birçok firma ile iş ortaklığı bulunan LG’nin Türkiye’de ise Arçelik ile klima üretim ortaklığı bulunmakta.

2009 yılına geldiğimizde  LG OLED teknolojisini kullanmaya ve üretmeye başladı.2010 yılında da ilk OLED Televizyonunu üretti.OLED’e yatırım yapma konusunda hız kesmeyen firmamız 26 Aralık 2011’de, “dünyanın en büyük 55 inçlik (140 cm) OLED panelini” resmen duyurdu.

Ocak 2015’te LG, Universal Display Corporation ile OLED malzemelerinin tedariki ve patentli OLED yayıcılarını kullanma hakkı için uzun vadeli bir anlaşma imzaladı.

Şimdi ise OLED ekrana sahip markalara bu panelleri tedarik eden en büyük marka haline geldi. Özellikle televizyon kanadında gördüğümüz OLED televizyonların bu panelleri LG tarafından üretiliyor.

En büyük başarısı tabiki yalnızca bu değil. Akıllı telefon piyasasında da imzası bulunan firmanın akıllı telefon üretimi Samsung HTC gibi devlerle aynı zamanda başladı ve çok kısa bir sürede piyasada kendine yer buldu. Özellikle LG Optimus G ile başlayan G serisi global çapta ilgi görmesini sağladı. Serinin tepe noktası ise elbette LG G2 modeli ile yaşanmıştı.

G2 hem tasarım hem performans hem de birçok konuda markanın en popüler telefonlarından biri olmayı başarmış, G serisini yılın en merak edilen telefon serilerinden biri haline getirmişti. Ardından gelen G3 ve özellikle G4 modelinde yaşanan kronik sorunlar markanın sevilen serisinde geriye düşmesine ve telefon sektöründen çıkmasıyla sonuçlanacak sürece sokan nedenlerden biri idi. G5 ile modüler bir telefon anlayışına geçen LG, G6, G7 ve G8 ile satışta başarısız olunca G serisini de bırakmış oldu.

Markanın G serisi dışında Google’a ürettiği Nexus telefonları, kavisli ekrana sahip ilk telefon olan G Flex, dönebilen ekranlı Wing gibi farklı ürün denemeleri de yapsa da pek başarılı olduğu söylenemez.

Ancak  Günümüzde ise akıllı telefon piyasasından çekilmesiyle gündemi meşgul eden 5 Nisan 2021 tarihinde resmi olarak akıllı telefon piyasasından çekildiğini duyurdu.

Bu gayet öngörülebilir bi durumdu, çünkü mobil tarafta artık sık sık zarar ettiğini duymaya başlamıştık. Hatta 2020 yılında LG Electronics toplamda 4.4 milyar dolar gibi ciddi bir zarar açıklamıştı. LG gerçekten de telefon dünyasında iz bıraktı. Şimdi ise telefonda olmasa da televizyon, ev elektroniği, klima ve birçok teknolojik alanda çalışmalarına devam edecek. Şuan hala ülkemizde beyaz eşya, televiyon gibi birçok elektronik alanda hizmet veren LG akıllı telefon piyasasında gerçekten iz bıraktı.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Cuma Raporu

Cuma Raporu #150​​: Sony ve TCL telefonları, çip krizi ve dahası

Cuma Raporu #150​​​: Sony ve TCL telefonları, çip krizi ve dahası
reklam

Cuma Raporu #150​ videomuzda, geçtiğimiz haftanın öne çıkan haberlerini derledik. Bakalım bu hafta neler olmuş?


İlginizi çekebilir; MERCEDES-BENZ EQC 400 4MATIC İLE 1200 KM! | Elektikli Mercedes ile uzun yol keyfi!

reklam

Cuma Raporu #150​​: Sony ve TCL telefonları, çip krizi ve dahası

Zaman Çizelgesi

reklam
Aorus reklamı

00:00​​ Giriş
06:50​​ Sony ve TCL yeni nesil telefonlarını tanıttı
14:57​​ TCL’in katlanabilir ve açılabilir telefonu Fold ‘n Roll
15:58​​ TSMC: Çip sıkıntısı 2022 yılında da devam edecek
18:51​ Ford Otosan, üretime yaklaşık 2 ay ara veriyor
21:09​ 2021 Mercedes EQS tanıtıldı: Elektrikli lüks sedan
32:21​​ Google’dan Rekabet Kurumu’na ceza!
44:59​​ Hangi LG telefonlar yeni Android güncellemelerini alacak?
47:18​ Kripto paralar Türkiye’de alışveriş için kullanılamayacak!
57:37​ TOGG bir blockchain geliştiricisi arıyor!
01:02:52​ Age Of Empires 4 ile ilgili yeni detaylar ve çıkış tarihi belli oldu
01:07:03 F1 2021 duyuruldu fiyatı dikkat çekti
01:10:07 PlayStation 5 için USB ile ilave depolama alanı desteği geldi!
01:10:57 Tim Cook; Epic Games davayı kazanırsa App Store bit pazarı olur!
01:16:55 Formula 1 Haziran’da Türkiye’ye gelebilir!

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval

HWP COIN’den Haberler