Sosyal medya
Türk Telekom reklamı
Türk Telekom reklamı

Google

Play Store, benzer uygulamaları karşılaştırmayı test ediyor

3 milyon uygulamaya ev sahipliği yaparak dünyadaki en büyük uygulama mağazası olan Google Play Store, aynı kategori altında birçok benzer uygulamaya sahip. Bu doğrultuda bir uygulamayı indirmeye karar verdiğinizde benzer bir uygulamanın daha iyi olması gayet olası. Bu durumu fark eden Google da benzer uygulamaları ‘karşılaştırma’ özelliğini test etmeye başladı.


İlginizi çekebilir: OnePlus, kulaklıkları için yeni bir uygulama yayınladı: HeyMelody

reklam
MSI reklamı

Play Store gelişmeye devam ediyor

Apple’ın App Store’u ve Huawei’nin gün geçtikçe gelişen App Gallery’sine karşı liderliği koruyan Google Play Store, yeni özellikleri test ederek gelişmeye devam ediyor. İndirmek istediğiniz uygulamada alt kısımlara doğru kaydırdığınızda karşınıza çıkan ‘Uygulamaları karşılaştır’ sekmesiyle benzer uygulamaları göstermeye başlayan mağaza, burada gösterdiği indirme ve puanlama gibi parametrelerle daha doğru tercihleri de hedefliyor.

play store karşılaştırma

Örneğin VLC Player gibi bir video oynatma uygulamasına baktığınızda kaydırıldığı zaman MX Player, GOM Player gibi farklı seçenekler önünüze sunuluyor. Google, burada hem uygulama kategorilerini hem de kullanıcıların bıraktığı değerlendirmeleri göz önünde bulunduruyor. Özellik, şimdilik sadece video oynatma uygulamalarında ve çok az kullanıcıda görünürken ne zaman tüm kullanıcılara dağıtımının başlanacağı bilinmiyor. Hatta Google, Play Store gibi birçok uygulamasında sık sık benzer özellikler test ediyor ve bazıları genel kullanıma dahi sunulmuyor.

Artan rekabet ortamında Google, Play Store’u geliştirmeye daha çok vakit ayıracak gibi görünüyor. Tabii ki bu durumdan da en kârlı olarak çıkacak kesim ise kullanıcılar olacak.

Teknoloji evreninde neler olup bittiğine meraklı bir kişilik.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google

Google Chromebook cihazlarına pencere arama özelliği geliyor

Google

Google, dizüstü bilgisayarlarına yeni Chrome OS 87 güncellemesi getirdi. Bu güncelleme pencere arama özelliğini de beraberinde getiriyor.


İlginizi çekebilir: Samsung Chromebook 4 ve 4+ İngiltere’de piyasada

reklam
MSI reklamı

9to5 Google tarafından verilen bilgiye göre bu özelliğe sağ üst köşedeki yuvarlak simgeyle veya Ctrl-Shift-A tuş kombinasyonu ile ulaşılabilecek. Bu da açık olan çok sayıda pencere arasından aradığınızı bulabilmek için faydalı bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Özellik, dizüstü Chrome tarayıcısı için ise daha sonra gelecek.

Google güncellemesinde nelere yer veriyor?

Chromebook cihazlarda bu güncellemeden sonra aynı zamanda Bluetooth ile bağlı olan cihazların pil durumları da görülebilecek. Pil yüzdesine Bluetooth sekmesinden veya bir cihaz bağlı olduğunda sağ alt tarafta çıkacak olan bildiri ile ulaşılabilecek. Bunun özellikle kablosuz kulaklıklar için yine güzel bir eklenti olduğunu söyleyebiliriz.

Google

Aynı zamanda Google getirdiği bu güncelleme ile tasarım açısından da bazı yenilikler sunuyor. Kullanıcılar için 36 farklı çeşit duvar kağıdı seçeneği geliyor. Bu duvar kağıtlarından bazıları ise Chrome Canvas uygulaması kullanılarak üretilmiş. Ayrıca güncelleme, Alt-Tab pencere değiştirme kısa yolu kullanımı için de fare, dokunmatik ekran ve kalem desteği getiriyor.

Ek olarak Chrome OS 87 ile beraber dil ayarlarında bazı değişiklikler görülüyor. Bununla beraber de çok dilli kullanıcıların işi biraz daha kolaylaşmış oluyor. Anahtar erişimi cihazları için de destek getiren güncelleme, Google Drive’a dosya kaydı yapılacağı zaman dosya ismini değiştirme ve kaydedilecek yeri belirleme seçeneğini de sunuyor.

Chrome OS 87 güncellemesi kısa süre önce geldi, fakat bütün cihazlarda ulaşılabilir olması tahmin edilebileceği gibi biraz zaman alabilir.

Devamını oku

Genel

Android İşletim Sistemi İçin Yeni Özellikler Yolda

Yazan:

Android işletim sistemi, kullanıcıları için yeni özellikler üzerinde çalışmaya devam ediyor. Google Haritalar, Gboard ve çok daha fazlası için yenilikler yolda. Bu özelliklerin önümüzdeki haftalarda duyurulması bekleniyor.


İlginizi çekebilir; Android 11, önce Samsung Galaxy S20 serisine geliyor

reklam
MSI reklamı

Android için gelecek yeni özellikler neler?

Google, Haritalar ve Gboard gibi uygulamaları için yeni özelliklerle kullanıcı deneyimini artırma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Yeni güncelleme, Haritalar navigasyon sistemini, Gboard emoji kütüphanesini, Google Play sesli kitaplarını ve yakın dosya paylaşım sistemlerini içeren yeni özellikleri bizlere sunmaya hazırlanıyor. Tüm bunlara ek olarak Android Auto’yu Türkiye dahil 36  ülkede daha kullanılabilir hale getiriyor. Android için gelecek yeni özellikler:

Google Haritalar’a yenilik geldi!

Yeni android güncellemesi ilk olarak, Google Haritalar uygulamasına adresi girmeden, sık kullandığınız yerlere hızlı bir şekilde gitmenizi sağlayan yeni bir “Git” sekmesi sunuyor. Örneğin arabayla gidilecek yerleri okula veya işe sabitlediğinizde “Git” sekmesi canlı trafiği, aksaklıkları, tahmini varışı ve yol tarifini gösterecek. Ayrıca Haritalar uygulaması üzerinden, kalkış ve varış saatlerini ve gecikmeleri doğrudan görmek için favori toplu taşıma rotanızı da sabitleme şansını kullanıcılara sunacak. Şirkete göre “Git” sekmesi önümüzdeki haftalarda Android ve iOS cihazlarda kullanıma sunulmaya başlayacak.

Android Haritalar

Gboard artık emoji anlamında daha zengin!

Gboard, emoji anlamında rakiplerinden geride kalan bir klavye uygulamasıyken Google’ın bu durumu düzeltmek için yaptığı çalışmalar meyvesini vermiş görünüyor. Yeni gelecek güncelleme ile Gboard uygulaması özel emoji çıkartma karışımlarını on dört binden fazla kombinasyona genişletiyor. Emoji Mutfağı sayesinde önerilen kombinasyonları görmek için emojiye iki kere tıklamanız yeterli olacak. Yeni sunulacak bu özellik Android 6.0 ve sonraki sürümlere sahip cihazlar için kullanıma sunulacak.

Android, Play Store için sesli kitap desteğini artırıyor

Google ayrıca Play Store’da daha fazla sesli kitap olması yönünde çalışmalarına devam ediyor. ABD ve İngiltere’deki yayıncılara, şu anda eksik olan kitapların sesli sürümlerini oluşturmak için kullanabilecekleri yeni bir anlatıcı aracı sağladığı iddia ediliyor. Şu anda beta aşamasında olan ve 2021’in başlarında tüm yayıncıların kullanıma sunulacağı iddia edilen bu araç sayesinde sesli kitap kütüphanesinin genişleyeceği aşikar.

Android ana ekran

Sesli Erişim Asistanı daha fazla cihazı destekleyecek

Beklenen bir diğer özellik ise sesli erişimle ilgili. Android 11 sürümünde mevcut olan gelişmiş sesli erişim sistemi, Android 6.0 ve sonraki sürümleri çalıştırabilen tüm cihazlara sunulacak. Bu sistem, makine öğreniminin yardımıyla ses erişimi, düşmeler ve etiketler gibi kullanıcı arabirimi öğelerinin sesle değiştirilmesine olanak sağlayacak.

Yakınlardaki paylaşım özelliği ile uygulama paylaşmak mümkün hale geliyor 

Yakınlardaki paylaşım özelliği, Play Store uygulamarının yakındaki kullanıcılarla doğrudan paylaşılmasına olanak sağlayacak. Uygulamalar, iki cihazın desteklediği en hızlı yöntemle gönderilir: Bluetooth, Düşük Enerjili Bluetooth, WebRTC veya wifi üzerinden eşleşme. Google Play’den bir uygulamayı paylaşmak için, “Uygulamaları ve Oyunları Yönet” bölümünde “Uygulamaları Paylaş” menüsüne gitmeniz ve paylaşılacak uygulamayı seçmeniz gerekecek. Arkadaşınız daha sonra gelen uygulamayı kabul etmeli ve böylece uygulama paylaşma işlemi gerçekleşmiş olacak. Bu güncelleme “önümüzdeki haftalarda” yayınlanmaya başlayacak.

Android Auto Türkiye dahil 36 ülkede daha kullanıma sunuluyor

Son olarak Google, Android Auto desteğini “önümüzdeki birkaç ay içinde” 36 ülkeye daha genişleteceğini duyurdu. Google, uygulamalarını ve hizmetlerini Android 10 veya üzeri çalıştıran herkes için uyumlu araçların kontrol paneline getireceğini söylüyor.

Android 11 için Android Auto’da müzik atlama hatasına garip çözüm!

Devamını oku

Google

Google Chrome antivirüs uyumu artırılıyor

Google Chrome her ne kadar dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı olsa da hala birçok geliştirmeye muhtaç durumda. Özellikle son zamanlarda Google ve Chromium tarafından RAM ve hafıza kullanımı konusunda bazı gelişmeler gelse de tarayıcıya bu alanlarda sunulan çözümler hala tatmin edici seviyeye gelebilmiş değiller. Bu sorunlardan başka bir tanesi de tarayıcının antivirüs yazılımlarıyla olan uyumu. Daha doğrusu uyumsuzluğu.


İlginizi çekebilir: Google Chrome güncellemesi v87

reklam
MSI reklamı

Piyasadaki birçok antivirüs programı, kullanıcıları özellikle internet üzerinden karşı karşıya kalabilecekleri potansiyel tehlikelere karşı korumaya çalışıyor. Bunu yaparken de bilgisayar ve internet üzerinden yapılan birçok işleme dahil olmak durumunda kalıyor. Bu işlemler arasında bir internet sitesine ulaşmak veya bir dosya indirmek gibi günlük hareketler de yer alıyor. Bu programların Chrome ile olan çakışması da işte tam olarak burada başlıyor.

Chrome

Son zamanlarda birçok antivirüs yazılımı tarayıcıyla olan uyumunu artırabilmek için birçok gelişme kaydetti. Ancak antivirüs programlarının kontrol etmesi gereken işlemler sırasında hala Chrome kaynaklı belirgin yavaşlamalar gözleniyor. Bunun nedeni ise bu işlemler için Windows ve Chrome tarafından yapılan bazı müdahalelerin duraksamalara, dolayısıyla da bu süreçlerde yavaşlamalara neden olması.

Google Chrome için işlem düzenlemesi

Bu sorunu fark eden Google Chrome yetkilileri, sorunun hem nedenini hem de çözümünü sunmak adına bir paylaşımda bulundular. Chromium resmi sayfasından paylaşılan gönderide, antivirüs türü programların yeni dosyaları geçici olarak kilitleyebileceği ve bunun da yer imi veya diğer ImportantFileWriter kullanan dosyaları kaydetmeye yönelik sorunlar oluşturabileceği yazılıyor. Bazı sistemlerin bundan olumsuz etkilenebildiği de belirtilen yazıda, bu sorunun ve dolayısıyla da uygulanan çözümün Windows’a özgü olduğunun düşünüldüğü de söyleniyor.

Chrome

Sunulan çözüme göre ise tarayıcının indirmelerde ve yazım veya arşiv düzenlemesi gibi hafızaya ulaştığı diğer işlemlerdeki hareketlerinde düzenlemeye gidilmesi planlanıyor. Düzenlemeye göre, antivirüs yerine, işletim sisteminin dahil olduğu ve yönettiği işlem sayısında düşüşe gidilerek oluşan kesintilerde azalma olması düşünülüyor. Böylece de Google Chrome ve Chromium kullanan tarayıcılarla yapılan bu tür işlemlerdeki süreçlerde belirgin bir hızlanma görülmesi umuluyor.

Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP COIN’den Haberler