Sosyal medya

Konu dışı

Pfizer vs. Moderna: Covid-19 aşıları arasındaki farklar neler?

Moderna
reklam

Pfizer vs. Moderna; ABD’de kısa bir süre sonra yaygın olarak kullanılmaya başlanacak olan bu iki aşılar arasındaki farklar neler? Bildiğiniz gibi Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, geçen hafta Pfizer & BioNTech ortaklığında üretilen koronavirüs aşısının kullanılmasına izin vermişti; bugün ise FDA uzmanları, aynı iznin Moderna aşısı için de verilmesini önerdiklerini açıkladılar. Peki Pfizer ve Moderna aşıları arasında ne fark var?


İlginizi çekebilir: Covid-19 aşısı ABD’de sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlandı

reklam

Pfizer vs. Moderna: Aşılar arasında ne fark var?

Yeni tip koronavirüs salgınının Dünya’yı tamamen etkisi altına almasının yıl dönümüne aylar kala, hepimizin umutla beklediği koronavirüs aşıları hakkında olumlu gelişmeler peş peşe gelmeye başladı. Arkasında iki Türk bilim insanı Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin bulunduğu BioNTech firması ile Pfizer firması ortaklığında üretilen Covid-19 aşısının %95 oranında başarı yakaladığı belirtiliyor. Benzer başarı oranlarını, aynı şekilde aşı çalışmalarıyla tanıdığımız Moderna firmasından da duyuyoruz.

Mart 2020’den bu yana Covid-19’un yoğun etkisi altında olan Amerika Birleşik Devletleri ise, her iki aşı üreticisinin ürettiği koronavirüs aşılarını da vatandaşlarına uygulamaya başladı. Hatırlarsanız geçtiğimiz hafta ABD, ilk olarak Pfizer aşısının onaylanmasına izin vermiş ve akabinde aşı, sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlanmıştı; bugün de ABD Gıda ve İlaç Dairesi, Moderna aşısına yeşil ışık yaktı. FDA uzmanları, bugün yaptıkları açıklamada Moderna aşısına izin verilmesi gerektiğini söylediler.

reklam
Aorus reklamı

Yani anlayacağınız, aşı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor ve anlaşılan 2021’de de hepimizin dilinde olacak. Biz de bu haberimizde, Moderna aşısı ile Pfizer & BioNTech aşısı arasındaki temel farklardan veya benzerliklerden kısaca bahsedelim istedik.

Ortak nokta: mRNA

pfizer vs moderna

Moderna ve Pfizer & BioNTech aşılarının en büyük ortak noktası geliştirilme yöntemleri; her iki aşı da, mRNA metoduyla geliştirilmiş durumdalar. Oxford-AstraZeneca aşısında olduğu gibi geleneksel yöntemlerle üretilmeyen Moderna ve Pfizer aşısı, yeni bir teknikle üretildikleri için maliyetleri de daha yüksek. Oxford-AstraZeneca aşısı için doz başına 3.5 dolar fiyat belirlenmişken; Pfizer için 20 dolar, Moderna için de 25-37 dolar arası fiyat belirlendiği biliniyor.

mRNA aşısının (yani Moderna ve Pfizer aşısının) önemli bir yönü de, içinde canlı bir virüs barındırmıyor olması. Diğer taraftan mRNA aşıları, vücut hücrelerimizin çekirdeğine asla giremediği için doğal olarak DNA’mızı da herhangi bir şekilde etkileyemiyor. Şu ana kadar yapılan çalışmalara göre Pfizer & BioNTech ortaklığında geliştirilen Covid-19 aşısı, mRNA metodunun da etkisiyle tamı tamına %95 oranında başarı yakalayabilmiş durumda.

Geleneksel yöntemlerle üretilen Covid-19 aşıları da var ancak bu türden aşılar, mRNA yönteminden çok farklı oldukları için şimdilik oraya girmeyeceğiz. İsterseniz bu konuyla ilgili hazırladığımız çok geniş kapsamlı videoyu izleyerek bilgi alabilirsiniz.

Pfizer vs. Moderna: En büyük fark, aşıların muhafaza edilme biçimleri

Moderna aşısını, Pfizer aşısından ayıran en önemli nokta; muhafaza edilme biçimi. Açıklamalara göre Pfizer aşısının çok soğuk bir ortamda, yani -112 ila -76 Fahrenheit derecelik bir ortamda muhafaza edilmesi gerekiyorken; Moderna aşısının ise -13 ila -5 derecelik ortamlarda muhafaza edilmesi yetiyor. Doğal olarak bu durum da, Moderna tarafından üretilen aşının taşınmasının daha kolay olduğunu gösteriyor.

Ayrıca Moderna aşısının beş dozluk bir şişede dağıtılmakta olup, kullanılmadan önce .9% oranında sodyum klorür ile seyreltilmesi gerekiyorken; on dozluk bir şişede dağıtılan Pfizer aşısının ise kullanılmadan önce seyreltilmesi gerekmiyor. Bir diğer önemli nokta da yaş. ABD, Pfizer aşısının 16 yaş ve üzeri vatandaşlarda kullanılmasına izin veriyor; ancak Moderna aşısı, onaylandıktan sonra sadece 18 yaş ve üzeri vatandaşlara uygulanabilecek.

Pfizer vs. Moderna: Yan etkiler

Söz konusu aşı, özellikle de Covid-19 aşısı olunca yan etkiler de çok önemli bir konu. Moderna, klinik denemelerini toplam 30.350 katılımcıyla yapmış, Pfizer ise 36.621 katılımcıyla gerçekleştirmişti. Açıklamalara göre, Pfizer aşısının uygulandığı katılımcıların %0-4.6’sında ciddi yan etkiler ortaya çıktığı görülmüşken; Moderna aşısının uygulandığı katılımcıların ise %0,2-9,7’sinde ciddi yan etkiler görüldüğü belirtildi.

En sık bildirilen yan etkiler şu şekilde:

Pfizer:

 • Yorgunluk: %62,9
 • Baş ağrısı: %55.1
 • Kas ağrısı: %38,3
 • Titreme: %31.9
 • Eklem ağrısı: %23.6
 • Ateş: %14,2

Moderna:

 • Yorgunluk: %68,5
 • Baş ağrısı: %63
 • Kas ağrısı: %59.6
 • Eklem ağrısı: %44,8

Özet

Her iki aşı arasındaki farkları ve benzerlikleri toparlayacak olursak, genel manada şöyle bir tablo ortaya çıkarabiliyoruz:

 • Açıklamalara göre her iki aşı da %94-95 oranında etkili.
 • Her iki aşının da iki doz olarak uygulanması gerekiyor.
 • Aşıların ikisinde de canlı bir virüs bulunmuyor.
 • Aşıların hiçbiri DNA’ya etki etmiyor.
 • Her iki aşının yan etkileri de hemen hemen aynı.
 • Hem Pfizer hem de Moderna aşısı, mRNA adı verilen yeni aşı teknolojisini kullanıyor.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konu dışı

Yerli kripto para borsası “Ascoindex” hizmete girdi

ASCOIndex Logo
reklam

A&S Yatırım Holding bünyesinde kurulan ve %100 Türk sermayeli kripto para borsası Ascoindex, kripto para yatırımcıları için hizmete açıldı.


İlginizi çekebilir: VIPER Fiyatı Neden Düştü?

reklam

Ascoindex, hem yerli hem güvenli

3 ayrı siber güvenlik şirketiyle birlikte yoluna devam eden Ascoindex, aynı zamanda tamamen yerli sermayeyle kurulmuş bir oluşum durumunda. Ascoindex’in günlük işlem hacmi hedefiyse, 1 milyar TL. 7 gün 24 saat boyunca işleme açık olacak olan Ascoindex’te dileyen kullanıcılar herhangi bir zaman diliminde dilediği gibi kripto para yatırımlarını yönetebilecek. Ek olarak; kesintisiz olarak canlı destek hizmeti de kullanıcılar için Ascoindex’te mevcut olacak. Her türlü tedbir düşünülerek 3 farklı güvenlik çözümleri şirketinin kontrolünde hizmet veren borsa, ilk iki hafta 6, sonra ise toplam 26 kripto para birimiyle işlem görecek.

A&S Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Akkuş, halihazırda Akbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası ile anlaştıklarını kaydederek, “Merkez Bankası da gerekli mevzuatları hazırlıyor. Bizim gibi borsaları ruhsatlandıracak. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) da başvurumuzu yaptık. Elektronik para lisansını alıyoruz. Visa ve Master Card ile de anlaştık” dedi. İşin en hassas noktasının güvenlik olduğuna dikkat çeken Uğur Akkuş, şu bilgileri verdi: “Bizim rakiplerimizden en büyük farkımız merkezimizin Türkiye’de olması. Biz tam 3 siber güvenlik şirketi ile birlikte çalışıyoruz. Sistemimize sürekli testler yapılıyor. Transferde yavaşlama, hacklenme, sistem donması vs. gibi en çok şikayet alınan konulara karşı önlemlerinizi üst düzey aldık. Bizde bu tür sorunlar asla olmayacak. Ayrıca rakiplerimizden çok daha hızlıyız ve kolay ulaşılabiliriz.”

reklam
Aorus reklamı
Uğur Akkuş (1)

A&S Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Akkuş

İlk ay komisyon alınmayacak

Uğur Akkuş, İlk 1 ay sıfır komisyonla hizmet vereceklerine de vurgu yaparak şöyle konuştu: “Komisyon oranlarımız piyasadaki diğer borsalardan da %20 daha ucuz olacak. Ascoindex’in mobil uygulaması hazırlanıyor. Şu anda mobilde web görünümüyle indirilebiliyor. 15 gün sonra herkes telefonuna App olarak da indirebilecek. Borsamızda başlangıçta ticarete açılacak coinler: TRY Market: Bitcoin, Ethereum, Ripple, Link, UniSwap, USDT (Tether) olarak belirlendi.”

İlk 3 ayda günlük 300 milyon TL’lik işlem hacmi hedefledikleri anlatan Uğur Akkuş, 3 aydan sonra ise sene sonuna kadar bu işlemin günlük 1 milyar TL’ye, 1 yılın sonunda da günlük 2 milyar TL’ye çıkacağını öngörüyoruz” açıklamasında bulundu. Akkuş’un verdiği bilgiye göre Türkiye, kripto para yatırımında AB’de birinci, dünyada ise dördüncü sırada yer alıyor. Türkiye’de dönen günlük işlem hacmi ise 7-9 milyar TL arasında. Pandemi ile birlikte ise kripto paralara olan talep %60 civarında arttı.

Yeni kripto para yatırımcılarına özel eğitimler

Yatırımcılara A’dan Z’ye kripto borsası ve yatırım eğitimi de vereceklerini kaydeden Akkuş, eğitim içeriğini şöyle açıkladı: “Yatırımcılar için web sitemize üye olan arkadaşlarımıza eğitim günleri bildirilecek. Oraya online olarak kayıt oluşturacaklar ve hafta sonu belirli saatlerde o kayıttan online olarak eğitime katılabilecekler.  Eğitimde ‘kripto para nedir’, ‘dijital para nedir’, ‘hangi para birimleri mevcuttur’, ‘yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken konular nelerdir’ gibi konular üzerinde durulacak.”

Ascoindex’in bir sonraki hedefiyse Amerika Birleşik Devletleri

Uğur Akkuş, bu borsanın ABD’de ayağını da yaz mevsiminde kuracaklarını ifade ederek; “Ayrıca yerli kripto para birimi çıkarmak için de çalışmalarımız sürüyor. En kısa sürede bunun da müjdesini vereceğiz” sözlerinde bulundu.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Konu dışı

Spotify en çok dinlenen kadın sanatçıları açıkladı

Spotify-IWD-2020
reklam

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Spotify, Türkiye’nin ve dünyanın en çok dinlenen kadın sanatçılarını açıkladı. Spotify’ın açıkladığı listeye göre, dünya çapında en çok dinlenen kadın sanatçı Taylor Swift olurken; Türkiye’de en çok dinlenen kadın sanatçı Sezen Aksu oldu.


İlginizi çekebilir: Spotify, yüksek kaliteli müzikler için HiFi’yı duyurdu

reklam

Spotify, yeni platformu Equal’ı da duyurdu

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün de gelişine dayanarak; Spotify bugün, müzik dünyasında eşitliği güçlü kılmak ve kadınların bu dünyaya olan katkılarını kutlamak amacıyla; platform içinde yeni global sekmesi Equal’ı duyurdu. Spotify Equal; sağladığı global ortaklıklar, projeler, yeni içerik deneyimleri ile platform içi ve dışı destekleriyle; yerel, bölgesel ve uluslararası kadın sanatçılara ve kadın podcast yaratıcılarına ışık tutmayı hedefliyor.

taylor-swift

reklam
Aorus reklamı

1 Ocak – 22 Şubat arasında Spotify tarafından derlenen verilere göre dünyada 2.3 milyardan fazla dinlenmeyle Taylor Swift birinci sırada yer alırken, onu Ariana Grande ve Dua Lipa takip ediyor. En çok dinlenen diğer global kadın sanatçılar ise sırasıyla: HalseyKarol G ve BLACKPINK. Türkiye’de ise birinci sırada Sezen Aksu yer alıyor. İkinci sırada Zeynep Bastık, üçüncü sırada ise Billie Eilish bulunuyor; ardından, Sertab Erener ve Yıldız Tilbe listede ilk 5 sırayı oluşturuyor. Türkiye TOP 10 listesinin devamında ise sırasıyla  yeniden Taylor SwiftLil ZeyAriana GrandeLana Del Rey ve Tuğçe Kandemir öne çıkıyor. Bütün verileri  göz önüne aldığımız zaman Taylor Swift’in kariyerindeki en başarılı dönemlerden birini geçirdiği de bir gerçek.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Konu dışı

George Lucas, yeni bir Star Wars serisi hazırlıyor!

star wars george lucas
reklam

George Lucas, Star Wars fikrini hayata geçirdiğinde; kendisi bile serinin bu kadar popüler olabileceğini hayal etmemişti. Serinin ilk yapımı Star Wars: Episode IV – A New Hope (1977) ilk vizyona girdiğinden bu yana, 44 yıl geçti; ve A New Hope hala dünyanın en popüler yapımlarından biri konumunda.


İlginizi çekebilir: Mortal Kombat Movie’den ilk fragman geldi!

reklam

Star Wars yeniden!

Disney, 2012 yılında Lucasfilm’i satın aldıktan sonra; Rogue One: A Star Wars Story (2016) filmini gördük. A New Hope sonrasında izlediğimiz Rogue One, Disney’in seriye kendi dokunuşlarını kattığı ilk film olmuştu. Sonrasında ise Disney, serinin haklarını elinde tutmasının da avantajıyla, seriye ciddi müdahalelerde bulunmaya başladı.

Rogue One

Rogue One

reklam
Aorus reklamı

Yeni göreceğimiz seride ise, Rogue One’dan tanıdığımız Jyn Erso gibi karakterleri yeniden göreceğiz. Hatırlarsanız, Rogue One filminde Galen Erso (Jyn’in babası) Ölüm Yıldızı’nı tasarlayan ve sonrasında İmparatorluk’un dikta düzenini yıkmak isteyen asilere yardım ederek; Ölüm Yıldızı’na yapılacak olan sabotaj için yardımcı olmuştu. Ayrıca yeni yapımda, isyancıların ajanlarından biri olan Cassian Andor’u da göreceğiz.

star-wars-cassian-andor-prequel-series-preview-1143377-1280x0

Cassian Andor

George Lucas, neden Andor’un üzerinde bu kadar duruyor?

Star Wars serisine yeniden dönüş yapan George Lucas için Andor, seriye heyecan katabilmek adına en önemli karakterlerden biri konumunda. Yeni seride de Dave Filoni ile çalışacak olan Lucas, bu seride hikayeyle ilgili bütün kontrolü de elinde tutmak istiyor. Fakat Lucas her ne kadar serinin kontrolünü elinde tutmak istese de; Andor karakterine müdahale edemediği noktalar da var.

Star Wars hayranlarını sevindiren bu gelişme, seriye dair yeni bir şeyler bekleyen insanları şimdiden heyecanlandıracak. Bu bilginin resmi bir bilgi olduğunu ve IMDB tarafından doğrulandığını da belirtelim. Yalnız yeni yapımları izleyebilmek için biraz beklemek zorundasınız; çünkü yeni serinin yayın tarihi, maalesef şimdilik belli değil.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval

HWP COIN’den Haberler