Sosyal medya

Donanım

PC’nizi Nasıl En Verimli Düzeyde Yedeklersiniz?

PC’nizdeki Windows dosyalarını yedeklemeniz için üç temel yol mevcut. Peki söz konusu yollar nasıl hayata geçirilir ve bilgisayarınızın geleceğini nasıl güvende kılarsanız. Tüm bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Özellikle Windows işletim sistemi göçtüğünde, pek çok değerli ve kişisel dosyanızı geri getirmek azap haline gelir. Eşsiz fotoğraflar, uzun süreli emek sonrasında elde ettiğiniz oyun kayıtları ve sayısız kişisel veri bu kalemler içerisindedir.

yedeklemeNeyse ki facia gerçekleşmeden tam yedekleme fırsatınız mevcut. Bunu, nasıl başaracağınızı sizin için irdeledik:

Kural 1

Söz konusu dosyaları düzenli olarak kopyalamıyorsanız, yedekleme dosyalarının boyutlamalarını muazzam boyutlar talep etmediğine şahit olacaksınız.  Söz konususu eylemi ne sıklıkla gerçekleştirmeniz size bağlıdır. Bazı kullanıcılar yılda birlik seçeneğini tercih eder. İşinin ehli zeki kullanıcılar ise işlemin asgari süresini haftalık veya en kötü ihtimalle aylık olarak belirler. İşler sarpa sardığında ikinci grup muazzam bir avantaj sağlar.

Kural 2: Gereken yedeklemeyi gereken zamanda yapın

İlk aşamada belirli seçenekleri tercih ettiniz. Lakin belli bir aralığı belirlediyseniz, iki yedek dosyayı oluşturmanın zamanı geldi çattı. Bu şekilde verilerinizin üç kopyasına sahip olabilirsiniz: Dahili çalışmalara ait kopya, harici bir yerel yedekleme ve en önemlisi bir dış kaynaklı yedekleme.

Dahili ve lokal işlemler en uygun çözümdür. İhtiyacınız olan tek şey harici bir sabit disk ve yedekleme yardımcı programın seçimidir. Birçok kişi Microsoft’un Windows 8.1 ve Windows 10’daki yerleşik yedekleme programları kullanıyor. Lakin Windows’u uzun süre kullanmayı düşünmüyorsanız, dosyalarınızı kurtarmak için Windows gerektirmeyen bir kurtarma programı kullanmak en iyisi.

Eğer evinizde hırsızlık ve kundakçılık gibi insan işi sorunlarla yüzleşmek zorunda kalırsanız veya doğal bir felaket ile yüzleşmek zorunda kalırsanız, kurtarma ihtiyaçlarınız fazlasıyla karşılanacaktır.

En etkili ve en kolay strateji Backblaze veya CrashPlan gibi ücretli bir bulut yedekleme hizmeti kullanmaktır. Bu programlar, dosyalar ve sisteminizdeki veriler değiştikçe onları yedeklemek için tasarlanmıştır. Böylece düzenli kurtarma gereksinimine kolayca çözüm bulunur. Veri güvenliği ile ilgili endişeleri olan herkes için, birçok bulut kurtarma hizmeti eşine az rastlanan bir nimettir. Üstelik başta saydığımız iki yazılım da dahil olmak üzere tüm benzer yazılımlar şifreleme becerisine sahiptir.

Bir bulut yedekleme servisiyle ilgilenmiyorsanız, başka bir alternatif de yedekleme sabit disklerini evde ve uzaktan kontrollü ofis gibi yerlerde konumlandırmaktır. Bu yöntemi tercih ederseniz, çalışanların kişisel verilere ulaşmasını engellemek için şifreleme sistemi kullanmaktır.

Kural 3: Yedekleyebileceğiniz her şeyi otomatikleştirin

Son aşamada, mümkün olduğunca otomatikleştirmeyi deneyin. Dosyalarınızın durumu hakkında endişelenmeyin zira yapmanız yapmanız gereken daha önemli şeyler var. Söz konusu yöntem fazlasıyla verimli ve güvenlidir. Bulut hizmetleri, kritik verilerini yedeklemeniz için otomasyon ön plana çıkar ve birçok yerel yedekleme programında, yedeklemenin hangi saatlerde çalışacağına karar vermek için bir zamanlayıcı bulundurur. Hareket halindeyken, bir takvim hatırlatıcısı bu tür efor gerektiren eylemlerle sizin için ilgilenebilir. Bu üç kuralı izlerseniz huzura ve güçlü bir saklama sistemine sahip olacaksınız.

İngiliz Dili Edebiyatı ve Kamu Yönetimi alanlarından mezunum. Şu anda Tarih Yüksek Lisansı yapıyorum. Oyun, bilim-kurgu ve fantastik edebiyat, çizgi roman ve tabii ki sinema ve dizi tutkunuyum. Şimdilerde yeni Star Wars ve Justice League filmleri için gün sayıyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

Asus, ROG Crosshair VIII Impact’in başarısını yarışma ile kutluyor

Asus

Asus ROG Crosshar VII Impact’in 6GHZ işlemci hız bariyerini aşmasını firma, düzenlediği yarışma ile kutlayacak. Dünyadaki ilk 6GHZ işlemci saat hızını aşan anakart, dünya rekorunu elinde bulundurmanın zaferini böylelikle taçlandırmak istiyor.


İlginizi çekebilir:


Yeni AMD Ryzen 3950X, ROG Crosshair VIII Impact anakart ile 6 GHz hıza erişebiliyor. Oyun anakartı olan ROG Crosshair serisi anakart, hem işlemci hem de bellek frekansları için için 6GHz baremini aşarak dünya rekorlarını kırdı.

ROG, bu iki dünya çapındaki başarının şerefine tüm katılımcılara ROG Crosshair VIII Impact anakart veya AMD, InWin ve G.Skill’den birçok heyecan verici ödüllerden birini kazanma şansı veriyor.

15 Kasım 2019 saat 17:00 itibariyle “ROG Crossword Challenge”, dünyanın dört bir yanındaki ROG hayranlarını, gizli bir mesaj ortaya çıkaracak bir kelime bulmacasını tamamlamak için ipuçlarını çözmeye davet ediyor. Ödüller, kurallar ve kapanış tarihi dahil tüm detaylar ROG Crossword Challenge sitesinden bakabilirsiniz.

AMD® Ryzen™ 9 3950X işlemcisinin çıkmasından sonra ASUS hız aşırtma takımı, işlemcinin saat hızını CPU-Z tarafından verilen sonuçlara göre 6,003 MHz (6 GHz) seviyesine kadar zorlayabiliyor. Crosshair VIII Impact’in başarısının büyüklüğünü vurgulayan Ryzen 9 3950X işlemcinin standart saat hızı 3.5, boost hızı ise 4.7 GHz olarak belirtiliyor.

Yarışma, 5 Aralık tarihine kadar devam edecek ve katılan yarışmacılar tüm dünyadan gelen katılımlarla belirlenecek.

Devamını oku

Donanım

AORUS, TRX40 serisi anakartlarının duyurusunu gerçekleştirdi!

AORUS

AORUS, Taiwanlı teknoloji devi çatısı altında bulunan anakart ve grafik kartları üreten lider teknoloji şirketlerinden biri. Asus’un ardından TRX40 serisi kendi ürünlerinin lansmanını gerçekleştirdiler ve yayınladıkları basın bülteni aracılığıyla teknoloji severlere duyurdular.


İlginizi çekebilir: TCL Plex lansmanını değerlendirdik, fiyatı yorumladık! (VIDEO)


TRX40 ile AORUS firması bugün, aynı donanım ürünleri üreticileri arasında en iyi performansı verdiklerini ilettikleri en yeni üçüncü nesil AMD Ryzen destekli Threadripper işlemcilerinin tanıtımını gerçekleştirdi. Bayrak gemileri olan TRX40 AORUS Extreme serisi donanım kartları direkt 16+3 aşamalı güç kaynağı ve dikkat çekici Fins-Array teknolojisinden oluşan termal çözümlerden yararlanması dikkat çekiyor.

Nanokarbon taban plakası, 8 mm mega ısı borusu, alüminyum I/O koruması ve 5cm yonga seti soğutma sistemine sahip dış kabuktan oluşuyor. TRX40 AORUS anakartının içerisine PCIe 4.0 desteği de dahil edilmiş. Anakart, üretim faaliyetleri boyunca; düşük akım direnci, süper ötesi PCIe 4.0 sinyal kalitesi ve bu teknolojiden maksimum performans için tasarlandı.

Bu özelliklere ek olarak,  Intel ® X550-AT2 Dual GBE LAN, 4400MHz+ saat hızlarında çalışan 8DIMM dört kanal barındıran DDR4 RAM, Intel ® WIFI 6 destekli 4 kanallı  PCIe slotu ile birlikte teknoloji severlerin gözdesi olması beklenen detaylarla birlikte geliyor. TRX40 AORUS anakartı, içerik üreticilerinin üst düzey çalışma alanı yaratan, oyun meraklıları tarafından maksimum verim alabilecekleri oyuncu teçhizatı veya her ikisi dünyayla da ilgilenen kullanıcılar için ideal bir çözüm.

Birinci Sınıf Performans için AORUS TRX40!

En iyisini almak isteyen kullanıcılar için yüksek performans vadeden AORUS TRX40, 16+3 aşamalı güç ünitesine sahip Infineon bileşenlerine sahip. Direkt güç ünitesiyle katlayıcılar kullanılmıyor bunun yerine paralel güç ünitesi sunan geleneksel tasarımla taçlandırılmış Vcore seti tercih ediliyor. Böylece performans kaybı olabildiğince düşürülmeye çalışılmış oluyor.

Her teçhizat, toplamda 1330A güç çıkışı yaratmakla birlikte güç ünitesi 70A’lere kadar yeterlilik sağlayabiliyor. Anakart, aynı zamanda saat hızları yüksek düzeylere çekilebilir vaziyette.

Üstün kullanıcı deneyimi vadediyor!

GIGABYTE, donanım tarafında kullanıcılarını tehlikelere karşı uyarıyor. Kullanıcı deneyimine odaklanan firma eski BIOS dizaynlarını tekrar tasarlayarak BIOS sisteminde inovatif çözümler yaratarak daha iyi kullanıcı opsiyonları ve deneyimi geliştiren bazı araçlar sunuyor.

Yeni Kolay Mod ekranı, CPU saat değerleri, hafıza bilgileri, depolama değerleri, fan hızları ve daha fazlasını erişiminizi kolaylaştırmak için dizayn edildi. Değişiklikler işlenmeden önce BIOS değerlerine kaydediliyor böylece ayarları tekrar tekrar kurmanız gerekmiyor.

AORUS anakartı, yakında tüm kullanıcılar için satışa çıkacak. AMD platformuyla sistemlerini inşa eden kullanıcılar için bir numaralı tercih olması bekleniyor.

 

Devamını oku

Donanım

Efsane bilgisayar ROG Mothership Türkiye’de satışa çıktı!

ROG Mothership GZ700

Asus’un Republic of Gamers dünyasına eklediği dizüstü ve masaüstü bilgisayar hibriti ROG Mothership GZ700 Türkiye pazarına giriş yaptı.


İlginizi çekebilir; ASUS ROG, Gamescom’da yeni ürünlerini tanıttı


ROG Mothership adı ve GZ700 model adına sahip olan Asus’un yeni gözde cihazı, standart masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarının şeklini değiştirerek “taşınabilir masaüstü” bilgisayarına benzer bir tarz katmayı başarıyor. Klavyesi sökülerek farklı kullanım senaryoları sunan dizüstü oyun bilgisayarı, laptop formunda kullanılırken de yüzeye çapraz yerleşerek hem gelişmiş soğutma sağlıyor hem de çok daha zengin bir ses deneyimi yaşatıyor.

ROG Mothership GZ700

17,3 inç boyutunda Full HD 144 Hz bir ekrana sahip olan ROG Mothership, 3 ms tepkime süresi sunarken Nvidia G-Sync desteği de sağlıyor. Gücünü Intel 9. nesil Core i9 9980HK işlemcisinden alan cihaz, Nvidia GeForce RTX 2080 ile birlikte geliyor. Bu özellikleriyle bile piyasanın en güçlü cihazları arasına giren GZ700’de 512 GB SSD, 64 GB’a kadar bellek ve bağlantı tarafında da Wi-Fi 6 (802.11ax) desteği yer alıyor.

Çıkarılabilir klavye

ROG Mothership GZ700

Dizüstü bilgisayar tasarımını masaüstü ile harmanlayan ROG Mothership, çıkarılabilir klavyesi ile bir mobilite de sağlamayı başarıyor. Gücünü aldığı işlemci ve diğer bileşenlerin ekranın arkasına konumlandırıldığı GZ700, özel sistemi ile AIO bir oyun bilgisayarı tarzında kullanıma olanak tanıyor.

Özel soğutma

ROG Mothership GZ700

Tarz olarak bambaşka bir noktada olan ROG Mothership GZ700 kasa altındaki havalandırma delikleri ile özel bir soğutma sistemi sağlarken, klasik bir dizüstü bilgisayarına göre 14 dereceye varan CPU ve 10 dereceye varan daha başarılı GPU soğutma sağlayabiliyor. Kendi kendini temizleyen fanlar ile uzun ömürlü bir kullanım vadeden Mothersip’te 8 ısı borusu yer alıyor.

Masaüstü ses sistemi deneyimi

ROG Mothership GZ700

GZ700 her noktada olduğu gibi ses konusunda da başarılı konumda. 4 adet 4 Watt gücündeki 7.1 sanal çevresel ses destekli hoparlörlerinde 24-bit 192 kHz değerinde ESS Hi-Fi DAC kullanan cihaz, 17 inçlik dizüstü bilgisayarlardan %200 daha yüksek ses sağlayabilecek.

Devamını oku