Sosyal medya

Güncelleme

Pardus 19.1 güncellemesi yayımlandı!

Pardus

Tübitak Ulakbim tarafından geliştirilmeye devam edilen Pardus’un 19.1 sürümü yayınlandı. Bu sürüm Pardus 19 ailesini ilk arasürümü olarak karşımıza çıkıyor.


İlginizi çekebilir: Yeni BMW 2 serisi tanıtıldı: Önden çekişli!

reklam
Aorus reklamı

Tübitak’ın Ulakbim birimi tarafından geliştirmeye devam eden ve milli işletim sistemi olarak anılan Pardus’un yeni sürümü yayınlandı. Bu yeni sürümle birlikte birçok paket güncellenirken, bazı tasarım değişikliklerine de gidildi. Pardus Sunucu, Xfce ve Gnome taraflarına yayınlanan güncelleme şu anda indirilebilir durumda.

Adventure İstanbul

Yapılan güncellemeler arasında Firefox, Thunderbird, VLC Player ve Libreoffice programlarının son sürümleri de bulunuyor. Pardus, tüm bu programları ön yüklü olarak son sürüme güncellemiş durumda.

Başlıca değişiklikler

 • Güncelleme bildirim desteği Xfce ve Gnome sürümlerine eklendi.
 • Pinta ve GIMP resim düzenleyici uygulaması Xfce ve Gnome sürümlerinde yüklü halde gelecektir.
 • Gnome arayüzünde iyileştirmeler yapıldı.
 • Pardus Mazağa uygulamasında iyileştirmeler yapıldı.
 • Kurulu sisteme 200‘ün üzerinde paket ve yama içeren güncelleştirmeler getirilmiştir.
 • Depoda 2000‘in üzerinde paket güncellenmiştir.
 • Öntanımlı internet tarayıcısı Firefox versiyonu 68.2 a güncellendi.
 • Öntanımlı e-posta istemcisi Thunderbird versiyonu 68.2.2 e güncellendi.
 • Öntanımlı media oynatıcısı olan VLC versiyonu 3.0.8 e güncellendi.
 • Öntanımlı ofis döküman uygulaması Libreoffice versiyonu 6.1.5 e güncellendi.

Teknoloji tutkunu, yazılım meraklısı bir teknoloji editörü.

1 yorum

1 yorum

 1. Eren Kurt

  21 Kasım 2019 at 14:04

  adını çok duydum ama bir türlü kullanamadım kendisini

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Samsung Galaxy Z Fold 2, One UI 3.1 Güncellemesi Aldı!

Galaxy Z Fold 2

Samsung‘un popüler katlanabilir telefon modeli Galaxy Z Fold 2, One UI 3.1 yazılım güncellemesi aldı. İşte güncelleme ile gelen yeni özellikler.

Samsung geçtiğimiz yıl tanıttığı modeller ile epey dikkat çekmişti. Özellikle katlanabilir telefon konsepti ile pazarda yeni bir yol açan Samsung geliştirdiği yeni cihazını ilk kez 2020 yılında gözler önüne sürdü. Şimdi Samsung’un en güncel katlanabilir telefon modeli Galaxy Z Fold 2, Android’in en yeni özellikleri ile buluşuyor.

reklam
Aorus reklamı

Galaxy Z Fold 2 Android 11 destekli One UI 3.1 yazılım güncellemesini almaya başladı. Samsung paylaştığı bu yazılım güncellemesini ilk hangi ülkelerin alacağını açıklamadı. Ancak güncellemenin dağıtımına başlanıldığı biliniyor.

Öte yandan One UI 3.1 güncellemesi ile gelen özelliklere baktığımızda, Galaxy Z Fold 2’nin epey yenilendiğini söyleyebiliriz. Şimdi gelin hep birlikte bu yazılım güncellemesinin detaylarına bakalım.

Adventure İstanbul

İlginizi Çekebilir: Clubhouse kurucusu: “Android uygulaması bir numaralı önceliğimiz”


Galaxy Z Fold 2

Çoklu görev sekmesinde yenilikler!

Samsung One UI 3.1 ile çoklu görev özelliğini ve arka plan uygulamaları sekmesini yeniliyor. Galaxy Z Fold 2 modelinde çoklu görevleri kapatmak istediğinizde hepsini tek tek kapatmanız gerekiyordu. One UI 3.1 ise bu işlemi daha basit hale getiriyor ve tüm uygulamaları bir hamlede açmanızı ve kapatmanızı sağlıyor. Dolayısıyla çoklu görev sekmesinden çıkmak artık daha kolay diyebiliriz.

Öte yandan One UI 3.1 yine çoklu görev sekmesi ile beraber çalışan bir özellik daha getiriyor. Artık yeni bildirimlerinize uzun basarak, gelen bildirime aynı ekranda farklı bir yer verebiliyorsunuz. Bu sayede hem önceki işleminize devam edebiliyor, hem de yeni bildirimlere göz atabiliyorsunuz. Aynı zamanda ana ekran ve kilit ekranındaki hava durumları senkronize edildi. Ayrıca bu widget’ların avuç içi veya çift dokunuş ile kapanması sağlandı.

Galaxy Z Fold 2

Kamera ve görüntülü konuşma için yeni özellikler mevcut!

One UI 3.1 güncellemesi kameraya da yenilikler getirdi. Bu yeni güncelleme ile esnek modda çekim yaparken kamera kontrolcülerini istediğiniz konuma taşıyabiliyorsunuz. Bu sayede cihazı tutuş tarzınıza göre daha kolay bir kullanım ayarlamanız mümkün.

Ek olarak Galaxy Z Fold 2 görüntülü görüşme tarafında da yeni özellikler sunuyor. Bu yeni özellik ile karşı tarafın görüntüsünü sınırlı bir pencerede değil, tüm ekranda görebiliyorsunuz. Bu sayede daha kaliteli bir görüşme sağlayabiliyorsunuz.

Galaxy Z Fold 2

Gelelim One UI 3.1 ile gelen son çarpıcı özelliğe. Aslında bu çok büyük bir güncelleme değil. Ancak kullanım açısından diğerlerine göre daha fazla göreceğimiz bir yenilik diyebiliriz. Daha öncesinde ses kontrol ünitesi mavi bir tema ile karşımıza gelirken; şimdi daha yenilikçi ve daha sade bir tasarım kazanmış. Yani Samsung bu tarafta tema olarak 2010 yılının modasından kurtulup, daha şık daha güncel bir tasarıma imza atmış.

Sonuç olarak Samsung Galaxy Z Fold 2 modeli bu yeni güncelleme ile epey yenilenmiş. Gelen yeni özellikler kullanım açısından büyük kolaylıklar sunuyor. Tabi bu yeniliklerin göze hoş görünmesi de ayrı bir mutluluk kaynağı. Bakalım Galaxy Z Fold 2 daha ne gibi güncellemeler alacak.

Seçtiğimiz Samsung modellerini Hepsiburada‘dan satın almak için tıklayınız!

Seçtiğimiz Samsung modellerini Trendyol‘dan satın almak için tıklayınız!

Devamını oku

Google

Google Chrome saniye başı kare (FPS) sayacını geri alıyor

google chrome

FPS terimi özellikle oyun ve video performanslarında sıkça kullanıldığı için artık bilinen bir terim. Ancak buna rağmen Google; geçtiğimiz Temmuz ayında Google Chrome tarayıcısındaki FPS sayacını farklı bir ölçü şekliyle değiştirmişti. Sitedeki FPS sayısını göstermek yerine artık sitedeki kare sayısının zamansal yüzdesi gözüküyordu.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 790-4.199TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

Google sistemin ismini de değiştirdikten sonra eski sistemin daha iyi olduğuna dair tepkilerle karşılaştı. Bu tepkiler karşısında da firma eski FPS sayacını geri getirdi.

Tarayıcıdaki FPS sayacı sitelerin performansını ölçmek için kullanılıyor. Bu yönden hedefi daha çok geliştiriciler olsa da özellik genel kullanıcıların da dikkatini çekebiliyor. Dolayısıyla böyle bir geri dönüşün daha iyi bir seçim olduğunu söyleyebiliriz.

Adventure İstanbul

google chrome

Google Chrome üzerinde FPS sayacı nasıl açılır?

Tarayıcı üzerinden FPS sayacının nasıl açılacağına denk gelmediyseniz bu durum oldukça doğal. Ne de olsa Geliştirici Araçları üzerinden açılabilen özelliği genel olarak da bilen kişi sayısı az.

İşleve erişmek için tarayıcıdaki sağ üstteki üç noktayla temsil edilen Chrome Menüsünü açmak gerekiyor. Ardından ise Diğer Araçlar kısmından Geliştirici Araçlarına tıklamalısınız. Bu adımları Ctrl+Shift+I kombinasyonunu kullanarak daha hızlı bir şekilde de yapabiliyorsunuz. Sonrasında çıkacak panelden ise Ctrl+Shift+P kombinasyonuyla arama kısmını açmanız gerekiyor. Arama yerine “show frame” yazmanızın ardından çıkacak olan “Show frames per second (FPS) meter” yazısına tıklamanız durumunda saniye başı kare sayısını gösteren yüzen bir pencere ekranınızda belirecektir.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Samsung Galaxy telefonlarının bazılarına en az dört yıl güvenlik desteği verecek

samsung galaxy telefonlarının

Samsung Galaxy telefonlarının bazılarına çıkışından en az dört yıl sonrasına kadar güvenlik güncellemesi vereceğini açıkladı.


Bu arada bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 790-4.199TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

Samsung firmasının belirttiğine göre söz konusu uygulama; 2019 yılından sonra çıkan 130’dan fazla modelde geçerli olacak. Bu modeller ise Galaxy S10, S20 ve S21 serileriyle birlikte Galaxy Foldable telefonları da kapsıyor.

Daha öncesinde de Samsung firmasından akıllı telefonlarına vereceği üç yıllık güncelleme desteği sözünü duymuştuk. Bu cihazların listesini ise firma Ağustos ayındaki Note 20 çıkışıyla beraber duyurmuştu. Ama bu liste güvenlik güncellemesi alacak telefonlarla alakalı bir liste değildi.

Adventure İstanbul

samsung galaxy telefonlarının

Bahsettiğimiz güncelleme ise güvenlik odaklı bir güncelleme. Dolayısıyla Android 11 ve Android 12 gibi yazılım güncellemeleri ile alakalı bir bilgi vermiyor. Bu yazılımlar için de ayrıca birkaç yıllık destek sağlanması muhtemel olsa da; söz konusu bildiride firma, dört yıllık destekten özellikle güvenlik desteğiyle alakalı olarak bahsediyor.

Samsung, cihazlarına getireceği güvenlik önlemleri için 1000’den fazla işbirliğinin içerisinde yer alıyor. Bununla birlikte kendi güvenlik programı Knox dışında fiziksel saldırılara karşı getirdiği eSE ve fazladan güvenlik katmanı sağlayan Knox Vault gibi önlemler de sağlamaya çalışıyor.

Güvenlik güncellemesi alacak Samsung Galaxy telefonlarının listesi

Son olarak gelecek cihazlarla birlikte güncelleneceğini düşündüğümüz düzenli olarak güvenlik yaması alacak Samsung cihazlarının listesini buraya bırakalım:

Galaxy Foldable cihazları: Fold, Fold 5G, Z Fold 2, Z Fold 2 5G, Z Flip ve Z Flip 5G.

Galaxy S serisi: S10, S10 Plus, S10e, S10 5G, S10 Lite, S20, S20 5G, S20 Plus, S20 Plus 5G, S20 Ultra, S20 Ultra 5G, S20 FE, S20 FE 5G, S21 5G, S21 Plus 5G ve S21 Ultra 5G.

Note serisi: Note 10, Note 10 5G, Note 10 Plus, Note 10 Plus 5G Note 10 Lite Note 20, Note 20 5G, Note 20 Ultra ve Note 20 Ultra 5G.

A serisi: A10, A10e, A10s, A20, A20s, A30, A30s; A40, A50, A50s, A60, A70, A70s, A80, A90 5G; A11, A21, A21s, A31, A41, A51; A51 5G, A71, A71 5G, A02s, A12, A32 5G ve A42 5G.

M serisi: M10s, M20, M30, M30s, M40, M11, M12, M21, M31, M31s ve M51.

XCover serisi: XCover4s, XCover FieldPro ve XCover Pro.

Tab serisi: Tab Active Pro, Tab Active3, Tab A 8 (2019), S Pen’li Tab A, Tab A 8.4 (2020) Tab A7, Tab S5e, Tab S6, Tab S6 5G, Tab S6 Lite, Tab S7, Tab S7+.

Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler