Sosyal medya
Xiaomi Mi 10 banner

Haber

Oyun karakterleri gerçeğe dönüşüyor!

cosplay, redbull, Yunus Günçe

Dünyanın dört bir köşesinde cosplay akımına gönül verenler; eğlenceli, hareketli, sosyal ve bir o kadar da emek isteyen hobilerini hayata geçiriyor. Geçtiğimiz günlerde Yunus Günçe ile gerçekleştirilen fotoğraf çekimleriyle başlayan Red Bull Shape Shifters projesi yıl boyunca Türkiye’den 3 kişiye hayallerindeki oyun karakterine dönüşme imkanı tanıyor. Bürünmek istedikleri oyun karakterlerini fotoğraflarıyla birlikte @RedBullTR ve @Multiplayer_TV hesaplarını etiketleyerek Twitter’dan gönderenler arasındaki ilk seçimi kazanan kişi 27 Haziran’da ilan edilecek. ikinci seçimin kazananı 22 Ağustos’ta, son kazanan ise 14 Kasım’da belli olacak. Tüm çekimlerini ünlü fotoğrafçı Mehmet Turgut’un gerçekleştireceği bu macerayı takip etmek ve 3 şanslı kişiden biri olmak için www.redbull.com/shapeshifters sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

cosplay, redbull,  Yunus Günçe

Red Bull Shape Shifters’la ilk kabuk değiştiren isim Yunus Günçe oldu.

reklam

Yunus Günçe de cosplay furyasına katıldı
Red Bull Shape Shifters’la ilk kabuk değiştiren isim Yunus Günçe oldu. Günçe, proje için “Assassin’s Creed” oyun karakterine bürünerek Mehmet Turgut’un kamerasının karşısına geçti. Yunus Günçe’nin kıyafetlerinin hazırlanmasından sonra makyaj ve saçı tamamlandı. Günçe’nin bu ilk cosplay macerası, cosplayer’ların hayallerindeki karaktere bürünmek için ne kadar özveri sergilediğinin bir göstergesi oldu.

cosplay, redbull,  Yunus Günçe

Assassin kılığına girmek için hazırlanan Yunus Günçe

 

Cosplay nedir?
Cosplay, “costume” ve “play” kelimelerinin birleştirilmesinden oluşan yeni bir kostümlü oyun akımı. Öncelikle Japonya’da doğan akım; kostümler, çeşitli aksesuarlar, saç ve makyajla cosplayer olarak adlandırılan kişilerin anime ve manga başta olmak üzere hayranı oldukları sinema, oyun, çizgi roman ve hatta edebiyat karakterini taklit etmeleri anlamına geliyor. Cosplayer’lar bazen bir çizgi roman kahramanına, bazen bir film karakterine dönüşürken; kimi zaman da tamamen kendi hayal güçlerinin ürünü olan bir karaktere bürünebiliyorlar. Başlı başına yeni nesil bir kostüm ve performans sanatı olarak görülen cosplay’de fantezi, aksiyon, romantizm, sihir iç içe geçiyor. Hayal gücünün el verdiği her şey cosplay konusu olabiliyor. Aynı anda kültürel birikim, hayal gücü, el becerisi ve teatral yetenek gerektiren cosplay merakı son günlerde Türkiye’de de hızla yükseliyor. Gençler hayallerindeki karakterlere bürünmek için kendi kostümlerini tasarlayıp makyajlarını yapıyor ve çeşitli etkinliklerde boy gösteriyor.

RedBull-ShapeShifters-YunusGunce

Kostümler ince ince işleniyor
Cosplay’in en önemli unsuru olan kostümleri diğer kıyafetlerden ayıran temel fark çizgilerden kurgulanarak hayata geçirilmeleri ve el emeği göz nuru olmaları. Bir cosplayer tamamen kendisine özel bir kostüm diktirirken aynı zamanda saçını ve hatta makyajını da eşsiz şekilde tamamlıyor ve ortaya özgün bir performans çıkıyor. Hatta dünya çapında kimi cosplayer o kadar özgün bir performans ortaya koyuyor ki cosplay’i hobi olmaktan çıkarıp mesleğe dönüştürüyor. Pek çok ülkede cosplay yarışmaları ve buluşmaları düzenleniyor. Hatta özel fuarlar, dans gösterileri, paneller, karaoke toplantıları bile düzenleniyor.

 

Samsung’un yeni tabletleri Galaxy Tab S 10.5 ve 8.4 için teknik detaylar sızdı

MSI reklamı
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple

Apple, logosunda armut bulunan uygulamaya dava açtı

Yazan:

Apple

Apple, logosunda armut yer aldığı gerekçesiyle Prepear adlı uygulamaya karşı yasal işlem başlattı. Apple’a göre armut logosu, kendi ticari marka logosu olan elmaya çok benziyor.


İlginizi çekebilir: HANGİ TELEFONUN EKRANI DAHA GÜZEL, DAHA DOĞRU?

reklam

Prepar; Super Healthy Kids girişiminin yan ürünü olarak hizmet veren, insanların yeni yemek tarifleri keşfedebileceği bir yemek uygulaması. Uygulamanın ticari marka logosunda da armut meyvesi yer alıyor ancak bunu gören Apple meyve bazlı bir logonun, kendilerinin logosuyla karışıklık yaratabileceğinden dolayı Prepear şirketine itiraz etti ve logolarını değiştirmesini talep etti.

Apple

Prepear’ın kurucuları ise bu durumu, kendilerine binlerce dolara mal olacak büyük bir darbe olarak nitelendiriyor. Uygulamayı bünyesinde barındıran Super Healthy Kids, Instagram hesabından yaptığı açıklamada; “Prepear olarak bu bizim için büyük bir darbe. Bununla mücadele etmek bize on binlerce dolara mal olacak. Tüm dünya bu salgın döneminde küçük işletmelere yardım etmek için elinden geleni yaparken, Apple ise bizim peşimize düşmeyi seçti.” ifadeleriyle Apple’a veryansın etti.

Ayrıca Prepear kurucuları, Apple‘ın bunu, logosunda meyve kullanan bir sürü küçük işletmeye de yaptığını ve bu işletmelerin Apple yüzünden işlerini bırakmak zorunda kaldığını söyledi. Kimseyi Apple ürünlerini kullanmaktan vazgeçirmeye çalışmadığını da ifade eden Prepear yetkilisi, açıklamasının devamında; “Apple’ın küçük işletmelere yönelik agresif yasal işlemlerine karşı durma ve logomuzu koruma hakkı için mücadele etmeyi ahlaki bir yükümlülük hissediyorum.” diyerek, başlattığı imza kampanyasına takipçilerinin katılmasını istedi.

Şu ana kadar yaklaşık 15 bin kişinin destek verdiği imza kampanyası, uygulamanın takipçileri tarafından yoğun ilgi görüyor. Önümüzdeki günlerde Apple ile Prepear arasındaki sürtüşmenin hangi boyutlara ulaştığını göreceğiz.

MSI reklamı
Devamını oku

Donanım

Qualcomm, Huawei’ye işlemci satmak için ABD’den izin istedi

Yazan:

Qualcomm, HiSilicon Kirin yonga setlerini üretemeyeceğini açıklayan Huawei ile iş birliği yapmak istiyor. Şirket, bu krizin Samsung veya MediaTek’e yarayacağından dolayı da endişeli.


İlginizi çekebilir: Huawei, artık Kirin işlemcileri üretemeyeceğini açıkladı

reklam

Qualcomm, Huawei’ye işlemci satmak istiyor

Huawei, ABD‘nin kendilerine yönelik yaptırımlarından dolayı Kirin işlemcileri 15 Eylül’den itibaren üretemeyeceğini açıklamıştı. Buna ithafen ilk hamle ABD merkezli yarı iletken üreticisi Qualcomm’dan geldi. The Wall Street Journal gazetesinin bildirdiğine göre Qualcomm, Huawei’ye işlemci satışı yapabilmek için ABD hükümetinden özel izin istedi. Bu isteğin altında; krizden Samsung veya MediaTek’in faydalanması durumunda, ABD merkezli teknoloji şirketlerinin pazardaki hakimiyetini kaybedeceği endişesi yatıyor.

Eğer Qualcomm izin almayı başarırsa ve elbette Huawei olası iş birliğini kabul ederse, Mate 40‘tan sonra üreteceği telefonların artık Snapdragon işlemcilerden gücünü aldığına şahit olabiliriz. Öte yandan ABD yönetiminin bu izni yüksek ihtimalle verebileceği düşünülüyor. Daha önce Intel ve Micron Technology gibi ABD merkezli teknoloji firmaları da Huawei ile iş yapabilmek için hükümetten izin almayı başarmıştı.

Huawei

Aynı zamanda Qualcomm ABD hükümetine, Huawei’ye işlemci satmasına izin vermemesi durumunda 5G pazarında da hızlı bir değişim olacağına dair uyarıda bulundu. Şirket bu yasağın, teknoloji üretiminde ve özellikle 5G teknolojilerinin yaygınlığı noktasında yabancı şirketlere büyük geçişlere sebep olacağından endişe ediyor. Qualcomm, böyle bir ihtimali ABD çıkarları için kabul edilemez olarak nitelendiriyor.

ABD yönetimi her ne kadar kendi teknolojilerini ön plana çıkarmak amacıyla Huawei‘ye bu yasağı getirmiş olsa da, Qualcomm’un ifade ettiği gibi; Huawei ayakta kalmaya devam etmek için diğer şirketlere yönelecek. Bu durum Amerikan teknolojilerinin, pazardaki hakimiyetini sarsabilir. Zira ABD, Google‘a da yasak getirmişti ancak bu durum, Huawei’nin yükselişini engelleyemedi.

MSI reklamı
Devamını oku

İşlemci

Huawei, artık Kirin işlemcileri üretemeyeceğini açıkladı

Yazan:

Huawei

Huawei, ABD’nin kendilerine yönelik yaptırımlarından dolayı Kirin yonga setlerini artık üretemeyeceklerini açıkladı. Çinli teknoloji devini zor günler bekliyor.


İlginizi çekebilir: Qualcomm, Huawei’ye işlemci satmak için ABD’den izin istedi

reklam

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden Huawei, ABD Çin geriliminin merkezinde yer alıyor. Hatırlanacağı üzere geçen yıl, ilk olarak ABD yönetimi tarafından Google‘ın Huawei ile işbirliği yapması tamamen yasaklanmıştı ve bunun sonucunda Huawei, kendi telefonlarında artık Google‘ın sunduğu hiçbir servisi kullanamıyordu. Diğer bir yaptırım, Huawei‘in ABD merkezli teknolojileri kullanmasının yasaklanması olmuştu.

Huawei, Kirin işlemcileri artık üretemeyecek

Huawei, yaptığı son açıklamada bu ikinci yaptırımın etkilerinin görülmeye başlandığını söyledi. Şirketin Tüketici İş Grubu CEO’su Richard Yu, yaptığı açıklamada; “Maalesef, 15 Eylül’den itibaren artık Kirin işlemcilerimizi üretemeyeceğiz. Yapay zeka yongalarımız da üretilemeyecek. Bu bizim için çok büyük bir kayıp.” ifadelerini kullandı.

Huawei

Richard Yu’nun açıkladığına göre Huawei, Kirin yonga setlerinin tasarımını kendisi yapabiliyor ancak üretim tarafında ABD teknolojilerine ihtiyaç duyuyor. Şirket, bunu tek başına yapabilecek kabiliyete sahip olmadığından dolayı 15 Eylül’den itibaren Kirin yonga setlerinin üretimini durdurmak zorunda kalacak.

Richard Yu açıklamasının devamında, 2019 yılında 240 milyon telefon satışı yapan Huawei’in, bu yılki akıllı telefon satışlarının daha düşük olacağını da ifade etti. Ayrıca, şirketin yeni tanıtacağı amiral gemisi Mate 40 modelinin, HiSilicon Kirin yonga setini kullanan son telefon olacağı düşünülüyor.

Kirin işlemciler neden üretilemeyecek?

Geçen yıl ABD Ticaret Bakanlığı, Amerikan teknolojilerini doğrudan içeren yarı iletken ürünleri Huawei’in kullanmasını engellemek için yeni bir genelge yayınlamıştı. Bu genelgeye göre, Amerikan teknolojilerini kullanan yabancı yarı iletken üreticilerinin, Huawei ile ortaklık yapabilmek için önce ABD’den lisans almaları gerekiyor.

Bu bağlamda, Huawei’in de iş ortağı olan, dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.), ABD’nin yeni kuralına uyum sağlamak adına Huawei HiSilicon mimarisinin üretimine ortaklık etmeyeceğini açıklamıştı. Huawei’in 15 Eylül’den sonra Kirin üretimini artık yapamayacak olması, bu sebepten kaynaklanıyor.

Önümüzdeki günlerde gerilimin hangi boyutlara ulaşacağı bilinmiyor ancak Huawei’in sadece yazılım tarafında kendi Mobil Servisleri’ni üreterek işin içinden çıkamadığı anlaşılıyor.

MSI reklamı
Devamını oku