Sosyal medya

Mobil

OxygenOS 11 Zen Modu, Android 10’lu OnePlus telefonlara sunuldu

OxygenOS 11 Zen Modu

OnePlus, OxygenOS 11 ile beraber yeniden tasarladığı Zen Modu uygulamasını, Android 10 çalıştıran cihazları için de kullanıma sunmaya başladı. Böylelikle OxygenOS 11′in Zen Modu’nu, eski telefonunuzda da deneyimleyebileceksiniz.


İlginizi çekebilir: Google Mesajlar, tek kullanımlık şifreleri otomatik olarak silecek

reklam
MSI reklamı

OnePlus, ilk olarak OnePlus 7 serisiyle birlikte akıllı telefonları için ‘Zen Modu’ olarak adlandırdığı yeni bir özelliği hayata geçirmişti. Zen Modu, ilk başta yalnızca kullanıcıların sanal dünyadan kopup bir süreliğine gerçek dünyayla entegre olmaları için telefonlarını 20 dakika kullanım dışı bırakmakla yetiniyordu.

Ancak OnePlus, sonradan eklediği daha fazla süre seçeneği ve günlük hatırlatıcılar gibi bir dizi yenilikle Zen Modu’nun işlevselliğini artırdı.

OxygenOS 11 ile yeniden tasarlanan Zen Modu, eski OnePlus telefonlara geldi

Android 11 tabanlı OxygenOS 11 kullanıcı arayüzüyle beraber ise Zen Modu’nun tasarımını tepeden tırnağa yenileyen OnePlus, şimdi de yeni Zen Modu’nu eski cihazlarına getiriyor. Eğer Android 10 işletim sistemini çalıştıran bir OnePlus telefonunuz varsa, şu andan itibaren direkt Google Play Store üzerinden yeni Zen Modu’nu yükleyebilirsiniz.

OxygenOS 11, Zen Modu sadece tasarımsal olarak değiştirmiyor. Aynı zamanda birkaç yeni özellik daha ekleyerek kullanışlılığını da bir üst seviyeye çıkarıyor. Örneğin artık kimsenin telefonunuzu kullanamamasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra bir oda oluşturarak arkadaşlarınızı size katılmaya davet edebilirsiniz. Ek olarak OnePlus, Play Store üzerinden yayınladığı Zen Modu uygulamasında birkaç adet temayı da kullanıcılara sunuyor.

Temel mantığı itibariyle Zen Modu, Google’ın telefon bağımlılığını azaltmak için hayata geçirdiği Digital Wellbeing gibi projelerle aynı ilkelere sahip. Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan akıllı telefonlar, inanılmaz derecede günlük yaşantımızı kolaylaştırsa da, her şeyin olduğu gibi onların da fazlası zararlıdır. Bir nevi dijital detoks olarak nitelendirebileceğimiz bu tarz uygulamalar sayesinde de günün belli bir bölümünü çevremizdeki gerçek dünyaya ayırmak için değerlendirebiliyoruz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mobil

Samsung, Bixby sesli asistanın tasarımında büyük değişikliğe gitti

Yazan:

Bixby

Samsung, yayınladığı Bixby Voice 3.0 güncellemesiyle birlikte Bixby’nin çalışır durumdaki halinde ve genel olarak uygulama tasarımında kapsamlı bir değişiklik yaptı. Tasarım değişikliklerinin yanı sıra Bixby’nin simgesinde de ufacık güncellemeler var.


İlginizi çekebilir: Samsung Galaxy S21 Ultra, temel özellikleriyle ortaya çıktı!

reklam
MSI reklamı

Bixby, bugünden itibaren yepyeni bir görünüm kazandı

Hatırlarsanız bu ay Samsung, Bixby Vision bünyesindeki bazı artırılmış gerçeklik özelliklerini kullanımdan kaldıracağını açıklamıştı. Ancak görünen o ki şirket her şeye rağmen Bixby’den tam anlamıyla vazgeçmeyi şimdilik düşünmüyor. Vazgeçmek şöyle dursun, Samsung’un Bixby’nin simgesinde ve genel olarak tasarım hatlarında kapsamlı değişiklikler yapmaya başladığı ortaya çıktı.

Şimdiden Samsung kullanıcılarına kademeli olarak sunulmaya başlanan yeni Bixby görünümü, geçen yıldan beri Apple ve Google’ın kendi sesli asistanlarında benimsediği UI diline benziyor. Bu benzetmeyi yapmamızın en büyük sebebi ise Bixby’nin de artık tam ekran yerine ekranın alt köşesinde küçük bir alanda, misafirlikte kendisiyle ilgilenilmeyen kişi misali suya sabuna dokunmadan çalışıyor olması.

Bixby Voice 3.0

Bir kullanıcı, Bixby Voice’in yeni tasarımını görüntülerken çektiği videoyu Reddit’te paylaştı. Paylaşılan videoda da görebileceğiniz gibi Bixby’nin yeni arayüzü artık ekranın tamamını kaplamıyor, onun yerine tıpkı Google Asistan gibi soluk bir arka plan üzerinde ekranın sadece alt kısmındaki küçük bölümde çalışarak kullanıcıdan gelecek komutları bekliyor. Bununla birlikte, sesinizi dinlerken çıkan eski Bixby simgesi de yerini artık yatay mavi bir çubuğa bıraktı.

Bixby arayüzüne bu güncellemeyle ayrıca bir alt gezinme çubuğu da eklendi. Bu çubukta kullanıcıların işine yarayacak üç adet simge bulunuyor: Metin tabanlı komutlar vermek için klavye simgesi, sesli komutlar vermek için mikrofon simgesi ve yeni bir ev simgesi.

Genel olarak baktığımızda Samsung’un yeni Bixby’nin renk şemasında mavinin farklı tonlarından başlayıp siyah ve griye evrilen bir yaklaşım sergilediğini söyleyebiliriz. Bugünden itibaren yeni tasarım, Bixby Voice 3.0 güncellemesiyle birlikte telefonunuza ulaşmaya başlayacak.

Devamını oku

Mobil

Zoom Android sürümüne YouTube’da canlı yayın açma desteği geldi

Yazan:

Zoom, Android sürümünde doğrudan YouTube’dan canlı yayın yapabilme desteğini kullanıma açtı. Yalnız, bugüne kadar herhangi bir sosyal medya uygulamasında canlı yayın yapmışsanız bu işin çok kolay olduğunu biliyorsunuzdur; fakat Zoom’da işler öyle değil, evvela hesabınızda birkaç ayar yapmanız gerekecek.


İlginizi çekebilir: Youtube yenilenen mobil oynatıcısı daha akıcı kontrollere sahip

reklam
MSI reklamı

Zoom’un Android uygulamasında artık YouTube’dan canlı yayın yapılabiliyor

Eğitimden işe kadar, her türlü kurumsal ve bireysel kullanıcılar için hayatın vazgeçilmez parçası haline gelen Zoom, kendini geliştirmeye devam ediyor. Popüler video konferans hizmeti, bugünden itibaren Android için yayınladığı 5.4.0.434 numaralı güncellemeyle birlikte uygulamaya doğrudan YouTube’da canlı yayın başlatabilme desteği kazandırdı.

Zoom’un kullanıma sunduğu tek özellik YouTube üzerinden canlı yayın yapma desteği değil; aynı zamanda Zoom, 5.4.0.434 numaralı Android sürümünde uçtan uca şifreleme, el fenerinin uygulama açıkken bile çalışabilmesi gibi küçük yenilikler de getirdi.

Bu küçük yenilikler dışında güncellemedeki en cezbedici yenilik, Zoom’un toplantıları direkt olarak YouTube canlı yayınına dönüştürebilme imkanı sağlaması. Uzun süredir diğer Zoom istemcilerinde desteklenen bu özelliği, toplantı esnasında alttaki menü simgesine tıklayarak etkinleştirebilirsiniz. 9to5Google’ın paylaştığı örnek ekran görüntüsünde de görebileceğiniz üzere ‘Live stream to YouTube’ seçeneğine dokunduğunuzda, uygulama sizi YouTube canlı yayını başlatabileceğiniz özel bir web portalına yönlendiriyor. İşte bu kısımdan ilgili yönergeleri takip ederek doğrudan yayın başlatabilirsiniz.

Elbette ki yayını başlatmadan karşılamanız gereken bazı gereksinimler de var: Her şeyden önce ücretsiz hesaplarda YouTube’dan yayın başlatma özelliği bulunmuyor. Bu noktada Zoom, canlı yayın için kullanıcıların Pro, Business, Education veya Enterprise hesabına sahip olmalarını istiyor. Yeterli bir hesabınız varsa, canlı yayını başlatabilmek için hesap ayarlarından, In-Meeting (Advanced) kısmındaki ‘Allow live streaming meetings.’ seçeneğini de etkinleştirmelisiniz.

Bunu yaptıktan sonra bir de YouTube hesabınızın canlı yayın için uygun olması gerekiyor, bu zaten Zoom’dan bağımsız olarak YouTube’un koymuş olduğu bir kural. Tüm gereksinimleri karşılıyorsanız, telefonunuzdan Zoom uygulamasını açıp canlı yayını başlatabilirsiniz.

Zoom 5.4.0.434 güncellemesiyle gelen tüm yenilikler

 • Toplantı / web semineri özellikleri
  • Mobil cihazdan YouTube’a canlı akış desteği
  • Kamera açıkken el fenerini kullanın
 • Toplantı özellikleri
  • Toplantılar için uçtan uca (E2E) şifreleme
  • Toplantı davetleri ve telefon görüşmeleri için zil sesini değiştirin
 • Sohbet özellikleri
  • Mobil için kanal bilgi paneline kanalda arama seçeneği eklendi
  • Dosyaları Microsoft SharePoint ile mobil cihazda paylaşın
 • Telefon özellikleri
  • Meşgul çağrı kuyruğunda olan üyeler için çağrı bildirimleri
  • Belirli çağrı kuyruklarını devre dışı bırakın
 • Çözülen Sorunlar
  • Küçük hata düzeltmeleri
Devamını oku

Mobil

SwiftKey klavye, Windows 10’la pano senkronizasyonu yapabilecek

Yazan:

microsoft swiftkey android

Microsoft, sahibi olduğu SwiftKey klavye uygulamasının Android sürümüne Windows 10 ile pano senkronizasyonu yapabilme desteği eklemeye hazırlanıyor. Bu yenilik özetle, bilgisayarınızdan kopyaladığınız bir metni eşzamanlı olarak telefonunuzda da görebileceğiniz anlamına geliyor.


İlginizi çekebilir: Microsoft, Internet Explorer kullanıcılarını komple kaybedebilir

reklam
MSI reklamı

Google, klavye uygulaması Gboard’u son zamanlarda geliştirmek ve daha işlevsel hale getirmek için yoğun çalışıyor. Her ne kadar küçük olsa da mobil klavye sektörü de aslında apayrı bir pazar ve bu pazarın oyuncularından birisi olan Microsoft’un elinde SwiftKey gibi güçlü bir silah var. Teknoloji devi, elindeki bu silahı daha da güçlendirmek için rakiplerinden geri kalmıyor.

Microsoft, SwiftKey klavyeyi Windows ile senkronize ediyor

SwiftKey

Android geliştiricisi Alessandro Paluzzi, bazı tersine mühendislik çalışmaları sayesinde SwiftKey klavye uygulamasında yapılmakta olan yeni bir özelliği gün yüzüne çıkardı. Windows 10’lu bilgisayarınızda kopyaladığınız herhangi bir linki veya metni doğrudan SwiftKey’de görebilmenizi sağlayan yeni özellik, çoğu durumda WhatsApp’la halletmek zorunda kaldığınız ‘bu’ derdi ortadan kaldıracak.

Yeni işlevden, kullanılabilir olduktan sonra klavyenin menü kısmına eklenen ‘Pano geçmişini bulut ile senkronize edin’ seçeneği sayesinde faydalanabileceksiniz. Microsoft, SwiftKey klavye uygulamasına eklediği özelliği şu ifadelerle tanımlıyor: “Diğer Windows cihazlarınızdan kopyaladığınız metinleri kopyalayın ve yapıştırın.”

Elbette ki yeni SwiftKey özelliğini sadece Android’de değil, Windows cihazlarda da etkinleştirmeniz gerekecek. Etkinleştirdikten sonra Microsoft, pano verilerinizi tüm cihazlar arasında senkronize edebilmek için kendi sunucularına aktaracak; senkronizasyon işlemi işte bu mantıkla gerçekleşecek.

Microsoft, mobilde kendine ait bir ekosistem yaratamayınca en sonunda bükemediği eli öpüp Android’e odaklanmaya kısa bir süre önce başladı. SwiftKey’in Android sürümünde yaptığı bu yenilik elbette son olmayacak ve diğer uygulamalarında da benzer iyileştirmeler yapacak. Böylesine yenilikler, Microsoft’un Windows ile Android’i birbirleriyle konuşturabilme misyonunun birer parçası.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler