Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

OPPO Telefonlarda RAM Genişletme Nasıl Yapılır?

Bir telefonu telefon yapan birçok unsur vardır. Bunlardan bazıları; erkan, kamera, kasa, batarya, işlemci ve RAM. RAM, telefonun sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için gerekli olan ana unsurlardan bir tanesidir.


Bakmakta fayda var: Fiat Punto’nun varisi 2023 yılında geliyor!


LPDDR4, LPDDR4X ve LPDDR5 gibi farklı segmente göre farklı mimariye sahip olabilen bu RAM’ler zaman zaman telefonda yaptığınız işlemlere göre yetersiz kalabiliyor. Örneğin arka planda çok fazla uygulama açık bıraktığınızda tekrardan bir uygulamaya dönmek istediğinizde o uygulama hazırda bekletilemeyebiliyor ve tekrardan başlatılıyor. Bu da günlük hayattaki kullanımlarımızı olumsuz olarak etkileyebiliyor. Özellikle aynı anda yüksek işlem ve grafik gücü gerektiren oyunları oynarken başka bir iş ile meşgul olmanız gereken bir durum varsa o işi bitirip oyuna dönerken hafızasında tutma işlevini kimi telefon yerine getiremiyor.

OPPO ColorOS 11.1 güncellemesi ile beraber akıllı telefonlarına bir yenilik getirdi. RAM Genişletme sayesinde (telefon modeline göre değişebilir) artık telefonların depolama kısmından belirli bir kapasiteyi RAM’e dahil edebiliyorsunuz. Fiziki olarak değil de sanal olarak bunu gerçekleştirebilen OPPO telefonlar özellikle multitasking (çoklu uygulama seçimi) yaparken depolamadan aldığı sanal belleği devreye sokuyor ve daha rahat ve akışkan bir deneyim sizlere sunuyor.

Şimdilik belirli OPPO telefonların ( Reno5, Reno5 Lite, A74) bu yeni özelliği desteklediğini hatırlatalım. İleriki günlerde mevcut OPPO telefonlara ve gelecekte tanıtılacak diğer telefonların da da bu özelliğin olacağını da söyleyebiliriz.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Eren İmdat

1 yorum

1 yorum

  1. HİRA İLETİŞİM

    10 Ağustos 2021 at 12:52

    oppo pazar payı gün geçtikçe artıyor.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir