Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

OPPO, INNO DAY 2021’de 6nm’lik NPU’su MariSilicon X’i Tanıttı

OPPO

OPPO bugün, kendi tasarımı olan ilk görüntüleme NPU’su MariSilicon X’i resmi olarak duyurdu. 6nm işlemci teknolojisiyle geliştirilen MariSilicon X, güç verimliliği ile yüksek performans sunmak için gelişmiş bir NPU (Neural Processing Unit/Nöral İşlem Birimi), ISP (Image Signal Processor/Görüntü Sinyali İşlemcisi) ve çok katmanlı bellek mimarisini bir araya getiriyor. Canlı ön izlemenin yanında 4K Yapay Zeka Gece Videoları çekmek için gerçek zamanlı RAW işlemeyi mümkün kılan MariSilicon X, 2022’nin ilk çeyreğinde Find X Serisi ile sunulacak.


Bakmakta fayda var: Uygun Fiyatlı Şık Akıllı Saat Arayanlar Buraya! | OPPO Watch Free İnceleme


OPPO Kıdemli Direktörü Jiang Bo, etkinlikte yaptığı konuşmada “Görüntüleme teknolojisinin sınırlarını zorlama konusunda on yıldan fazla deneyime sahip olan OPPO, kamera modülleri, lensler ve algoritmalar söz konusu olduğunda sektördeki en büyük yeniliklerin birçoğuna imzasını attı. Mobil görüntüleme sistemlerine daha fazla güç sunarken kullanıcılarımıza olağanüstü deneyimler yaratacak olan yeni son teknoloji görüntüleme NPU’muz, şimdiye kadar attığımız en büyük adımı teşkil ediyor” dedi.

Hız yüksek verimlilik ile buluşuyor

MariSilicon X’in NPU’su, yapay zeka algoritmalarını desteklemek açısından fazlasıyla yeterli olan bilgi işlem gücüyle saniyede 18 trilyon işlem sergiliyor. Watt başına saniyede 11,6 trilyon işlem gücü verimliliğine sahip NPU, pili yormadan üst düzey performans sunuyor. NPU ayrıca, özel bir tera-bps bellek alt sistemine sahip. Bu sistem, MariSilicon X’in baştan sona hiçbir adımda bellek kısıtlanması yaşamadan NPU’nun bilgi işlem gücünden tam olarak yararlanabilmesine imkan tanıyor. Verilerin depolama ve işleme birimleri arasında sürekli kopyalanması esnasında geçen süre önemli ölçüde azalıyor.

OPPO

MariSilicon X’te 8,5 GB/sn’ye kadar ekstra bant genişliğine sahip özel bir DDR bulunuyor. Çok katmanlı bellek mimarisi, gecikmeleri büyük ölçüde en aza indiriyor ve gereksiz miktarda tekrarlanan okuma-yazma döngülerinin neden olduğu güç tüketimini azaltıyor. MariSilicon X, OPPO’nun Yapay Zeka Gürültü Azaltma Algoritmasını çalıştırırken, OPPO Find X3 Pro ile karşılaştırıldığında, 20 kata kadar daha hızlı performans gösterebiliyor; her kareye gerçek zamanlı karmaşık geliştirmeler uygulayarak 4K Yapay Zeka Gece Videosu çekebiliyor.

MariSilicon X, görüntülerin Find X3 Pro’dan elde edilenlere göre 4 kat daha büyük, yani 20 bit 120 db’lik bir dinamik aralığıyla, yakalanmasını sağlayan güçlü bir ISP’ye sahip. ISP’nin gücü, sahnelerin en parlak ve en karanlık alan aralıklarına 1.000.000:1 kontrast oranı kazandırarak görüntülerin gerçeğe daha yakın olmasını sağlıyor.

Gerçek zamanlı RAW işleme

Bilgi işlem gücü ve yüksek veri çıkışı sayesinde MariSilicon X, RAW formatında ve piksel düzeyinde gerçek zamanlı, doğrudan 4K yapay zeka işlem yapmak ve 20 bit HDR füzyonunu gerçekleştirmek için görüntülemede 8dB sinyal-gürültü oranı elde edebiliyor; bu da sayısal fotoğrafçılıkta yeni bir deneyim sunuyor.

OPPO

Dual Image Pipeline tasarımı ve Double RAW süper örnekleme özelliği sayesinde MariSilicon X, OPPO’nun RGBW sensörünün tüm potansiyelini ortaya çıkarıyor, RGB ve Beyaz renklerin ayrışmasını ve birleşmesini destekliyor. Sinyal-gürültü oranında 8,6 dB’lik başarı ve fotoğraf doku kalitesinde 1,7 kat iyileştirme sağlayan bu gelişme hem fotoğraflardaki hem de videolardaki görüntüleri daha iyi hale getiriyor.

4K Yapay Zeka Gece Videosundaki Performans

Özel bir görüntüleme NPU’su olan MariSilicon X, sayısal fotoğrafçılıkta yeni bir çağın başladığına işaret ediyor. Performans ve güç verimliliğindeki bu sıçrama sayesinde, daha net ve keskin videolar oluşturmak için Yapay Zeka Gürültü Azaltma algoritmalarının gücü açığa çıkarılmış oluyor. Ayrıca, daha büyük dinamik aralık ve daha iyi renk reprodüksiyonu sağlayan MariSilicon X, çekilen her karenin hareketsiz bir fotoğraf kadar zengin ve tanımlı görünmesini sağlıyor. Bu sayede, 4K Yapay Zeka HDR Gece Videosu çekimi, Android telefonlarda ilk kez mümkün hale geliyor. MariSilicon X, 2022 yılının ilk çeyreğinde Find X Serisinde sunulacak ve akıllı telefonlar için en güçlü görüntüleme deneyimini yaşatacak.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Eren İmdat

Teknolojiyle içli dışlı, özellikle mobil teknolojiler üzerine hevesli bir o kadar da öğrenmeye açık Hardware Plus editörü ve yazarı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval