Sosyal medya

Haber

Opel’in Yeni Far Sistemi, Geceyi Gündüze Çeviriyor!

opel

Opel, yeni Insignia ile birlikte sunmaya başladığı ikinci nesil IntelliLux LED matrix farları ile geceyi gündüze çeviriyor. Birbirinden bağımsız 32 LED aydınlatma hücresinden oluşan sistem, çevre koşullarını algılıyor ve gerekli hücreleri açıp kapatarak her durumda en iyi aydınlatmayı sağlıyor.

Gece otomobil kullanmaktan çoğu sürücünün çekindiği bir gerçek. Bunun arkasında ise geçerli sebepler yatıyor. Hava karardıktan sonra görüş mesafesi, derinlik algısı ve çevresel görüş önemli oranda azalıyor. Opel yeni Insignia’da geliştirilmiş adaptif IntelliLux LED matrix sistemi ile sınıfının en gelişmiş aydınlatma sistemini sunuyor.  Herkesin ulaşabileceği üstün teknolojileri müşterilerine sunma hedefi doğrultusunda geliştirdiği yeni farlar daha hızlı, daha keskin ve 400 metreye kadar aydınlatma sağlıyor.

Otomobil karanlıkta hareket etmeye başlar başlamaz IntelliLux LED matrix sistemi kendiliğinden aktif hale geliyor ve sonrasında trafik durumuna göre ışık hüzmesinin mesafesini, yoğunluğunu ve yanan hücrelerin dağılımını otomatik ayarlıyor. Sistem, trafikteki diğer otomobillerin bulunduğu noktaları aydınlatan hücreleri otomatik kapattığı için diğer sürücülerin gözünü hiçbir şekilde almıyor. Böylece sürücünün sürekli uzun ve kısa far arasında geçiş yapmasının da önüne geçiliyor.

reklam
Aorus reklamı

Trafikte seyir halindeki diğer araçların yanı sıra, yolu ve çevre aydınlatmasını da takip eden sistem, virajlarda viraj içini, aydınlatmanın yetersiz olduğu kırsal yollarda ise yol kenarlarını daha fazla aydınlatarak maksimum güvenlik sağlıyor.

opelGündüz Gece’ye Karşı!

Tüm bu özellikler bir araya geldiğinde sistem sürücüsüne tehlikeleri yaklaşık 1,8 saniye önceden görme olanağı sunuyor. LED farların eski teknoloji farlara kıyasla yüzde 30 daha fazla aydınlatma sağlaması da göz önüne alındığında sürücünün potansiyel tehlikeleri farketmek ve en doğru tepkiyi vermek için her koşulda daha fazla zamanı oluyor.

Adventure İstanbul

2015 yılında AutoBest juri üyelerinin prestijli SafetyBest ödülünü sistemin birinci nesline vermelerinin ardındaki temel neden de tam olarak buydu. İlk defa yeni Astra’da sunulmaya başlayan 16 LED aydınlatma hücresinden oluşan sistem juri üyeleri tarafından otomobil aydınlatma sistemleri için bir devrim niteliğinde olarak değerlendirilmişti. Başarısını kanıtlayan birinci nesil sistemin üzerinde yapılan geliştirmeler sayesinde IntelliLux LED Matrix sistemi artık daha da hassas ve etkileyici.

Sistemin içinde daha eski nesil far sistemlerinde görülen hareketli parçaları olmadığı için tepkileri daha hızlı. Bu aynı zamanda potansiyel mekanik arızaların da önüne geçilmesini sağlıyor. LED aydınlatmaların uzun ömürlü olması ve düşük enerji tüketimi de göz önüne alındığında Opel’in müşterilerine hassas olduğu kadar sağlam bir sistem sunduğu görülüyor.

IntelliLux LED Matrix sistemi yeni Insignia’da Excellence donanım seviyesinden itibaren standart olarak sunuluyor. Yeni Insignia’nın başlangıç fiyatı ise 136.500 TL’den başlıyor. Bahsi geçen fiyat, donanım seviyesine göre 300.000 TL’ye kadar tırmanıyor.

İngiliz Dili Edebiyatı ve Kamu Yönetimi alanlarından mezunum. Şu anda Tarih Yüksek Lisansı yapıyorum. Oyun, bilim-kurgu ve fantastik edebiyat, çizgi roman ve tabii ki sinema ve dizi tutkunuyum. Şimdilerde yeni Star Wars ve Justice League filmleri için gün sayıyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Battlefield 6, nesiller arası olup 128 oyunculu harita içerebilir

battlefield 6

Battlefield serisinin son oyunu olacak olan Battlefield 6 hakkında uzun zamandır bir bilgi gelmiyor. Ne var ki TheLongSensation tarafından iletilen güncel sızıntılar oyun hakkında kullanıcılara bazı fikirler veriyor.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

TheLongSensation, yani Tom Henderson tarafından Youtube platformunda paylaşılan bir videoda bahsedilen bilgilere göre; Battlefield 6, Battlefield 3 oyununun yeniden düzenlenmiş bir versiyonu olacak ve güncel zamanda geçecek. Aynı şekilde, yine iddialara göre, Xbox Series X ve PS5 için gelişi onaylanan oyun bir önceki nesil PS4 ve Xbox One konsollarına da gelecek.

Henderson yine geliştirici Dice firmasının harita tasarımlarının içerisinde yeni nesil konsol güçleriyle oluşturulabilen 128 oyunculu haritalar olduğunu da söylüyor. İddia ettiğine göre bu 128 oyunculu haritaların oyunculara sunulmasının yanında normal Battlefield 32 v 32 oyun modları da hala oynanabilir olacak. Böylelikle fazla oyuncu sayısı olan modlara girme seçeneği oyuncuya bırakılacak.

Adventure İstanbul

battlefield 6

Oyunun bir önceki nesil konsollardaki versiyonunda ise görsel bazı düşüşler olmasının yanında 128 oyunculu haritalar bu konsollarda oynanabilir olmayacak. Bununla birlikte Henderson’un kaynaklarından aldığını söylediği bilgilere göre önceki nesle gelecek olan versiyonlarla stüdyonun ayrı bir kısmı ilgileniyor. Bu nedenle oyuncuların endişelenmesini gerektirecek bir durum söz konusu değil.


Uygun ve oldukça güçlü telefon ve bilgisayar cihazları ve kablosuz şarj cihazı önerileri için bu listeye bir göz atmanızı öneririz.


Battlefield 6 dışında bir Battle Royale oyunu da konuşulanlar arasında

Videoda yine EA Dice firmasının bir Battlefield Battle Royale oyununun gelişiminde de belli bir seviyeye geldiğinden, ancak gelişim süreci akıbetinin şu anda belirsiz olduğundan da bahsediliyor.

Sızıntıları genelde dikkatle karşılamakta fayda var. Ancak Henderson’un daha önce Battlefield 6 oyununun günümüz zamanlarında geçeceği iddiası, diğer bazı kaynaklardan onay almıştı. EA firmasının daha önce 2021 ile 2022 başları arası bir tarih verdiği oyun hakkındaki planların çıkışına yakın değişebileceği de kaynak tarafından belirtilenler arasında.

Gelecek aylarda oyunun çıkışına yaklaşmamızla beraber Battlefield 6 hakkında daha net bilgilerin gelmesi muhtemel.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

LG, akıllı telefon pazarından çekilmeyecek

CES 2021 kapanış programında genişleyebilir akıllı telefon konsepti Rollable’ı gözler önüne seren LG, flaş bir iddia ile gündeme geldi. Markanın akıllı telefon sektöründen çekilmeye karar verdiği öne sürülürken, şirket yönetimi ise iddiaları kesin bir dille yalanladı!


İlginizi çekebilir: Xiaomi Mi Note 10 Lite Android 11 güncellemesi alıyor

reklam
Aorus reklamı

LG yakın dönemde akıllı telefon işinden vazgeçmeyi düşünmüyor

Güney Kore’de yayın yapan teknoloji sitesi The Elec’in haberine göre, LG ülkedeki çalışanlarına duyuru yaparak akıllı telefon birimini kapatacağını açıkladı. Haberde şirketin “Project B” kod adlı Rollable modeli dışında yeni ürün gelişimini durdurduğu ve resmi açıklamanın ay sonunda yapılacağı belirtildi.

lg mobile

Adventure İstanbul

LG’nin küresel iletişim direktörü Ken Hong ise XDA’ya yaptığı açıklamada iddiaları kesin bir dille reddetti. Söylentilerin “tamamen yanlış ve haksız” olduğunu ifade eden Hong, akıllı telefon biriminin faaliyetlerine güçlenerek devam edeceğini belirtti. Dolayısıyla LG için en azından yakın dönemde havlu atma gibi bir durum söz konusu olmayacak.

Öte yandan LG’nin bir süredir akıllı telefon birimini yeniden yapılandırdığı da biliniyor. Markanın amiral gemisi düzeyindeki cihazlara yoğunlaşmak için giriş ve orta seviye ürünlerini üçüncü parti üreticilere ürettirmek istediği ortaya çıkmıştı. Markanın son dönemde satışlarını arttırarak yeni yapılanmanın meyvelerini toplamaya başladığını da belirtelim.


Sizin için seçtiğimiz kulak içi kulaklık modellerini buradaki Trendyol listemizden ve buradaki Hepsiburada listemizden inceleyebilirsiniz.


 

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Huawei Mate 20 serisi artık güvenlik güncellemesi almayacak!

Huawei’nin dünya çapındaki ününün artmasında bir hayli katkısı bulunan Huawei Mate 20 serisi, bugünden itibaren artık güvenlik güncellemesi almayacak. Huawei’nin 2018 yılında tüketicilerin karşısına çıkardığı Mate 20 serisi EMUI 11 sürümüne yükseldikten sonra da güncelleme serüvenini tamamlamış olacak.


İlginizi çekebilir: Honor cihazları Huawei internet mağazasından çıkartıldı

reklam
Aorus reklamı

Huawei Mate 20 serisi için yolun sonu göründü

Huawei’nin 2018 yılında piyasaya sürdüğü Mate 20 serisi, o dönemin şartlarını düşündüğümüzde rakiplerine göre oldukça dişliydi. Kirin 970 işlemcinin halefi olan Kirin 980 yonga setinden güç alan Mate 20 serisi artık güvenlik güncellemelerinden mahrum kalacak. Huawei tarafından alınan bu karar, telefonlarda ileride meydana gelebilecek herhangi bir güvenlik zaafiyetinin giderilmeyeceği anlamına geliyor.

Huawei Mate 20 serisi

Adventure İstanbul

Huawei, geçtiğimiz aylarda yaptığı duyuruda Mate 20 serisine (Lite hariç) EMUI 11 güncellemesini vereceğini açıklamıştı. Nitekim açıklamasından sonra, bu ayın başlarından itibaren belirli bölgelerde Mate 20 kullanıcılarına EMUI 11’i dağıtmaya başlayan şirket, global pazara da 2021’in birinci çeyreği bitmeden güncellemeyi tamamen ulaştırmayı planlıyor. Fakat EMUI 11 güncellemesi görünüşe bakılırsa Mate 20 serisinin alacağı son güncelleme olacak. Bundan sonra ne güvenlik güncellemesi ne de kullanıcı arayüzü güncellemesi serinin üyelerine gelmeyecek.

Bu arada Huawei’nin aldığı bu karardan yalnızca Mate 20, Mate 20 Pro ve Mate 20 X etkileniyor; Mate 20 X’in 5G versiyonu ise, kardeşlerinden daha sonra duyurulduğu için bir süre daha güncelleme desteğini almaya devam edecek. Yani eğer Huawei Mate 20 X’in 5G’li varyantını kullananlardansanız, bir süre daha güvenlik güncellemesi alacağınızı söyleyebiliriz.

Mate 20 Pro inceleme

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler