Sosyal medya

Oyun

On yılın ardından, Blizzard ‘StarCraft II’ için içerik hazırlamayı bıraktı

On yılın ardından, Blizzard 'StarCraft II' için içerik hazırlamayı bıraktı

StarCraft II’nin 10. yıl dönümünden birkaç ay sonra Blizzard, yeni içerik oluşturmaktan uzaklaştığını ve “sırada ne olduğuna” odaklandığını duyurdu. Blizzard Başkan Yardımcısı Robert Bridenbecker, geliştiricinin artık satın almak için oyun içi içerik ve oyun için genişletmeler üretmeyeceğini belirtti. Ancak bu, oyunu tamamen terk ettiği anlamına gelmiyor. En sadık hayranlarına ve rekabetçi oyunculara hitap etmek için yine de sezon atışları ve denge düzeltmeleri yapılacak.


İlginizi çekebilir: Starcraft 2 tamamen ücretsiz oluyor

reklam
MSI reklamı

StarCraft II geleceğini neler bekliyor?

Blizzard ayrıca hayranlarına StarCraft II e-sporunun hala “güçlü” olduğunu ve yakın zamanda ortadan kalkmayacağını garanti ediyor. Ocak ayında ESL ve DreamHack ile üç yıllık bir ortaklık yoluyla yeni bir rekabetçi devre kurdu. Bu nedenle hayranlar hala dört gözle bekleyecekleri oyunlara sahipler. Bridenbecker, daha büyük StarCraft’ın güncellemesini geliştirmekten uzaklaşarak şirketin bir bütün olarak oyunun evreninin geleceğini düşünmek için zamana sahip olacağını açıkladı. Ne yazık ki, franchise için yeni bir taksit bekleyebileceğimizi söylemedi.

On yılın ardından, Blizzard 'StarCraft II' için içerik hazırlamayı bıraktı

Blizzard’dan Rob Bridenbecker, “Birkaç ay önce güncelleme getirdiğimiz için bir 4. çeyrek denge güncellemesi planlamıyoruz,” diye yazdı. “Ancak her zaman olduğu gibi, bunları gelecekte ihtiyaç duyulduğunda yapmaya devam etmeyi planlıyoruz. StarCraft 2 , rekabetçi profesyonel oyunların en üst kademesinin bir parçası olan ESL Gaming ve GSL ortaklarımızda olduğu gibi güçlü olmaya devam edecek. ”

Özetle; artık oyuna gelecek büyük bir genişletme çalışması olmayacak. Buna rağmen, dengeleme güncellemeleri ve düzenlemeler gelmeye devam edecek. Şirket, Temmuz ayında 10. yılını kutladığında oyunun en büyük güncellemesini yayınladı. Oyuncular, bu sunum sayesinde yeni başarıların yanı sıra prestij yeteneklerine ve oyun geliştirmelerine erişim elde ettiler.

İlkokul ve ortaokul eğitimimi tamamladığım İstanbul'da doğdum. Lisede Yabancı Diller Departmanından mezun olduktan sonra, özel bir kurumda Japonca eğitimine başladım. 6 aylık Japonca eğitiminin ardından sadece kanji karakterlerine odaklanan 3 aylık bir eğitim daha aldım. Bu sırada, Anadolu Üniversitesi'nde 2 yıllık Turizm ve Seyahat Hizmetleri eğitimimi tamamladım. Mezuniyetimden sonra Japonca dilimi geliştirmek için Japonya'ya seyahat ettim. 4 aylık Japonya seyahatim sırasında bir Japon Budist Tapınağı'nda rahiplerle yaşayıp, Zen üzerine eğitim alma fırsatı yakaladım. Türkiye'ye dönüşümün ardından, İstanbul Üniversitesi'nde İngiliz Dili ve Edebiyatı üzerine lisans eğitimimi tamamladım.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oyun

Minecraft, 2021’de oynamak için Microsoft hesabı gerektirecek

Yazan:

Minecraft oyuncuları, Microsoft’un son 6 yıldır oyuna sahip olmasına rağmen bugüne kadar Microsoft hesabı olmaksızın oyunu oynayabiliyorlardı. Ancak bu durum 2021’de değişecek, 2021’den itibaren Microsoft hesabı olmayanlar Minecraft’ı oynayamayacak.


İlginizi çekebilir: Minecraft, ücretsiz olarak PlayStation VR desteğine kavuşuyor

reklam
MSI reklamı

2021’den itibaren Minecraft, Microsoft hesabı gerektirecek

Minecraft’ı Microsoft hesabı olmadan oynuyorsanız ve hesap açmaya gönlünüz de yoksa, 2021’de zorunlu olarak bu alışkanlığınızdan vazgeçmek zorunda kalacaksınız. Çünkü Minecraft’ın resmi blog sayfasında yapılan duyuruya göre, 2021’den itibaren oyunu oynayabilmek için Microsoft hesabı zorunlu olacak. Bu bağlamda, oyunun orijinal sürümüne sahip olanlar Microsoft hesabı açmadığı sürece Minecraft zevkinden mahrum kalacak.

Oyunun, 2011 yılında yapılan konsol lansmanından bu yana ayrı ayrı geliştirilmiş olan iki versiyonu bulunuyor. Daha önce orijinal Minecraft: Java Edition’da Mojang hesapları kullanılıyorken, oyunun konsoldaki adı ve Windows mağazası sürümü olan Minecraft: Bedrock Edition ise Microsoft hesaplarını kullanıyordu. Bu değişiklikten sonra hesaplar birleşecek. Yalnız oyunlar birleşmeyecek, yani her iki sürüm de her zamanki gibi ayrı ayrı oyunlar olarak yoluna devam edecek.

Minecraft
Paylaşılan blog gönderisinde Minecraft geliştiricileri, Mojang hesaplarından geçiş yapan oyuncuların herhangi bir bilgi kaybetmeyeceğini ve yeni hesapların iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) ile birlikte, oyunun Bedrock Edition varyantında bulunan ebeveyn denetimleri ve sohbetleri engelleme yeteneği gibi diğer güvenlik özelliklerini de koruyacağını söylüyor.

Önümüzdeki aylarda oyunculara nasıl geçiş yapacakları konusunda toplu e-posta gönderilecek ve yeni bir hesap oluşturabildiklerinde profil sayfalarında ek bir bildirim alacaklar. Blog gönderisinin yanı sıra geliştirici Mojang, geçiş hakkında oyunculara nedir, ne değildir? tarzında bilgi vermek ve potansiyel şikayetlere açıklık getirmek için özel bir video da hazırladı.

Geçtiğimiz aylarda Facebook da, sahibi olduğu Oculus’un gözlüklerinde benzer bir hamle yapmış ve kullanıcılara Facebook hesabı açma zorunluluğu getirmişti. Microsoft’un bu hamlesi de, Minecraft gibi dünyanın en çok oynanan oyunlarından birinin oyuncularını, özellikle Microsoft hesabı olmayanları, eğer hala oyunu seviyorlarsa mecburen dikenine de katlanmaya mecbur bırakacak. Anlaşılan tüm şirketler, kullanıcılarını kendilerine bağlamak için yoğun efor sarf etmeyi kafasına koymuş.

Devamını oku

Oyun

xCloud bünyesindeki 10 oyuna dokunmatik kontrol desteği geldi

Yazan:

Microsoft, bulut tabanlı oyun hizmeti xCloud bünyesindeki 10 oyuna Xbox dokunmatik kontrollerini getirdi. Böylelikle xCloud’daki bu yeni dokunmatik kontrolleri destekleyen oyun sayısı şu an 11 olmuş oldu.


İlginizi çekebilir: Microsoft xCloud servisini web üzerinden iOS’e getiriyor!

reklam
MSI reklamı

10 xCloud oyununa Xbox dokunmatik kontrolleri eklendi

xCloud dokunmatik kontroller

xCloud, geçen ay yeni Xbox dokunmatik kontrollerini destekleyen Minecraft Dungeons ile birlikte piyasaya sürüldü. Şu ana kadar yalnızca Minecraft Dungeons’un olduğu listede artık Streets of Rage 4, Dead Cells ve Killer Instinct gibi büyük isimler de yer alıyor.

Bu dokunmatik kontroller, xCloud oyuncularının bir Xbox One kumandası olmadan oyun oynamasına izin verecek. Microsoft, normalde fiziksel bir denetleyicide bulabileceğiniz kontrollerin aynı deneyimini oyuncuya yaşatmak için için oyun tasarımcıları ve oyuncularla birlikte çalışıyor.

Üstelik oyunlar, geliştiricilerin herhangi bir müdahalesine gerek kalmadan dahi dokunmatik kontrollere sahip olabiliyor. Microsoft’un Xbox dokunmatik kontrolleri ayrıca kullanıcıya, telefon ekranında düğmeleri hareket ettirebilmesi veya boyutlarını ayarlayabilmesi için ek özelleştirme imkanları da veriyor.

Microsoft, Xbox dokunmatik kontrollerini ilk olarak ağustos ayında Gears 5 ile tanıtmıştı. Yalnız Gears 5 henüz xCloud’da dokunmatik kontrolleri destekleyen oyunlar listesinde yok. İşte xCloud keyfinizi dokunmatik kontrollerle taçlandırabileceğiniz oyunların tam listesi:

 • Dead Cells
 • Gucamelee! 2
 • Hellblade: Senua’s Sacrifice
 • Hotshot Racing
 • Killer Instinct
 • Minecraft Dungeons
 • New Super Lucky’s Tale
 • Slay The Spire
 • Streets of Rage 4
 • Tell Me Why
 • UnderMine

Microsoft’un Project xCloud başkanı Catherine Gluckstein, kontrollerle alakalı olarak, “Dokunmatik kontroller bulut oyunlarında en çok talep edilen özelliklerden biri oldu. Xbox dokunmatik kontrollerini kullanan her oyun için, mobil cihazlarda o oyuna özel olarak tasarlanmış bir deneyim oluşturmak için çalıştık.” açıklamasını yaptı.

Devamını oku

Oyun

Cyberpunk 2077 için her dile dudak animasyonu ekleniyor!

Yazan:

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 için artık bütün oyun dünyası geri sayıma geçti. Ortaya çıkan son haberlere göre oyuna seslendirme yapılan her dil için yüz animasyonu ekleniyor.


İlginizi çekebilir; Prior Design, yeni BMW M3 ve M4’ün böbreklerini düzeltecek!

reklam
MSI reklamı

Cyberpunk 2077 oyunda var olan her dil için animasyona sahip olacak!

Oyun dünyasının en hareketli dönemlerinin içinde yer aldığımız şu günlerde, oyuncular için oldukça sevindirici gelişmeler ortaya çıkmaya devam ediyor. Kuşkusuz senenin en önemli yapımlarından biri olan Cyberpunk 2077 de, oldukça önemli bir gelişmeyle oyuncuların karşısına çıkacak. Gelen son bilgilere göre oyunda seslendirmesi yapılan her dil için ayrı ayrı yüz animasyonu geliştirildiği öğrenildi. Jali Research Inc isimli YouTube kanalında analizi yapılan gelişmenin ardından, yapımcı firmanın oyuna verdiği değer de bir kez daha ortaya çıktı.

Diyalog sırasında seçilen seslendirme diline göre ayrı ayrı mimiklere sahip olan karakterler, duruma göre duyguları da daha lokal bazda oyuncuya iletecek. On ayrı dilde seslendirmeye sahip olan oyunun bu gelişmenin ardından beklentileri oldukça yükselttiğini söylemek çok da yanlış olmaz. Ancak Türkçe seslendirmenin yer almadığı yapımda, oyun içi metin dilini Türkçe yapabilirsiniz. 19 Kasım tarihinde piyasaya çıkacak Cyberpunk 2077 an itibariyle ön siparişe açık bir şekilde oyuncuları bekliyor. Oyunun PC fiyatı ülkemiz için 250 TL olarak belirlenirken, konsol tarafında PS4 için 459 TL, Xbox One için de 468 TL‘lik fiyat etiketleri bizleri karşılıyor.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler