Sosyal medya
Türk Telekom reklamı
Türk Telekom reklamı

Sanal Gerçeklik

Oculus kullanıcılarına Facebook hesabı açma zorunluluğu geliyor

Facebook Oculus VR
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Facebook, Oculus VR gözlüklerini kullanan ve kullanacak olanların, bundan böyle Facebook’ta hesap açmalarını ve bu hesabı kullanarak gözlükte oturum açmayı zorunlu kılacağını açıkladı.


İlginizi çekebilir: Instagram, ana sayfada önerilen gönderiler göstermeye başladı

reklam
MSI reklamı

Facebook’u genellikle hep Instagram, WhatsApp, Messenger gibi sosyal ağ çalışmalarıyla biliyoruz; aslında şirket, sanal gerçeklik teknolojileri üzerinde de yoğun çalışıyor. Hatta bu doğrultuda, sanal gerçeklik teknolojileri üreten Oculus VR şirketini 2014 yılında satın almıştı. Şu zamana kadar kullanıcılar, Oculus VR‘ın kendine ait hesap sistemiyle hayatına devam ediyordu; ancak yapılan açıklamalara göre, bu durumu yakında değişecek ve OculusVR kullanıcılarına Facebook hesabı açma zorunluluğu gelecek.

Facebook Oculus VR

Oculus başlıklarına Facebook hesabı zorunluluğu geliyor

2020’nin sonlarında yürürlüğe girecek yeni değişiklikle birlikte, Oculus kullanıcıları artık sadece Facebook hesabıyla kayıt yapabilecek. Halihazırda Oculus’u kendi hesabıyla kullananların ise, hesabını Facebook ile birleştirmeleri isteniyor. Yalnız Facebook’un kullanıcılara 2023’e kadar Oculus hesaplarıyla devam edebilme şansı verdiğini de hatırlatalım. 2023′ten sonra ise Oculus hesabına olan destek sonlanıp, yeni sistem yürürlüğe girecek.

Gelecekteki piyasaya çıkacak olan Oculus başlıklarında ise, Facebook hesabıyla kayıt olmak zorunlu olacak. Örneğin bu sonbaharda tanıtılması beklenen yeni “Quest” başlığı kuvvetle muhtemel Facebook hesabı olmadan çalışmayacak.

Aynı zamanda cihazlarını Facebook’a bağlı olmadan eski hesaplarla kullananların bir süreliğine olumsuz etkilenmeyeceğini de ekleyelim. Ama Oculus hesabıyla kullanılan başlıklar, ileride Facebook’un yapacağı hamlelere göre işlevselliğini kaybedebilir; örneğin bazı uygulamalar ve özellikler, sadece Facebook hesabıyla giriş yapıldığında çalışabilir.

Her halükarda Facebook’un son dönemlerde önem verdiği, bütün platformları üzerinde hakimiyet kurma ve kendisini ön plana çıkarma stratejisini Oculus’ta da devam ettireceğini söylemek mümkün.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Samsung ve Stanford Üniversitesi, 10.000 PPI ekran geliştirdi

Samsung 10,000 PPI
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Samsung ve Stanford Üniversitesi’nden bazı araştırmacılar, tamı tamına 10.000 PPI değerinde OLED ekran geliştirdi. 450 PPI’ı kabul edilebilir saydığımız bu zamanda, 10.000’in büyüklüğünü şöyle anlayabilirsiniz: Bu, 32K çözünürlükteki 6 inçlik ekrandan bile daha kaliteli!


İlginizi çekebilir: Samsung Galaxy M51 vs Xiaomi Mi Note 10 Lite karşılaştırma

reklam
MSI reklamı

Samsung, 10.000 PPI ile sınırları zorluyor


Bilindiği üzere piksel yoğunluğu, ekranın kalitesini belirleyen temel faktörlerden biridir. Bununla birlikte ekranın kalitesinin ne kadar keskin olduğuyla doğrudan alakalı olan belirleyici unsurlardan birisi de şüphesiz piksel yoğunluğudur. Örnek vermek gerekirse, Türkiye’de satışı olmayan Xperia 1 II, 643 PPI’ın eşlik ettiği 4K çözünürlüğüyle günümüzde en kaliteli ekrana sahip olan akıllı telefonlar listesinde kendine yer ediniyor.

Sony tarafında böylesine büyük piksel yoğunluğunda bir ekran görmüşken, şimdilerde Stanford Üniversitesi ve Samsung’dan tüm ezberleri bozacak bir atılım geldi. Samsung ve Stanford ortaklığında çalışan araştırma ekipleri, tam 10.000 PPI değerinde OLED teknolojili bir ekran geliştirdiklerini duyurdu. İstatistiklere göre, 32K çözünürlüğe (30.720 x 17.280) sahip 6 inçlik bir ekranda dahi en fazla 6.000 PPI değeri görülmüştü.

Bu nasıl mümkün olabildi?

10,000 PPI ekran

Samsung ve Stanford Üniversitesi araştırmacıları, geliştirdikleri OLED teknolojisinde beyaz ışığı iki adet yansıtıcı katmana yaymak için, biri gümüş diğeri ise “metasurface” olan iki adet özel OLED filmler kullandığını belirtiyor. Bu 80 nanometre yüksekliğindeki, 100 nanometre genişliğindeki gümüş sütunların kümeleri, her biri kabaca 2,4 mikron genişliğinde veya bir inçin 1 / 10.000’den biraz daha az piksel görevi görüyor.

İşte işin esprisi tam da burada başlıyor. Stanford Üniversitesi’nde optik mühendisi olarak çalışan Mark Brongersma konuyla ilgili verdiği demeçte şunları kaydetti:

“Bir müzik aleti düşündüğünüzde, genellikle hoş ve güzel, saf bir ton oluşturmaya yardımcı olan seslerin çıktığı bir akustik boşluk görürsünüz. Aynısı burada ışıkla da oluyor, bu OLED ekrandaki piksellerde ışığın farklı renkleri farklı pikseller arasında yankılanabilir.

Genel olarak 10.000 PPI gerçekten çok uçuk bir değer, fakat elbette ki Samsung hemen bir ay sonra bunu telefonlarında kullanmaya başlamayacak. Hatta muhtemelen 10.000 PPI’ı telefonlarda hiç görmeyeceğiz, çünkü zaten bu teknolojinin geliştirilmesindeki temel amaç VR başlıkların kalitesini artırmak.

Devamını oku

Aksesuar

Huawei VR oyun seti, VR Glass 6DOF tanıtıldı!

VR Glass 6DOF
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Huawei, VR Glass 6DOF isimli yeni sanal gerçeklik ekipmanlarını duyurdu. VR oyunlar için geliştirilen bu ekipman, iki adet kumandayla birlikte geliyor.


İlginizi çekebilir: NBA 2K21 içerisinde artık atlanamayan reklamlar olacak!

reklam
MSI reklamı

Huawei VR Glass 6DOF özellikleri nasıl?

Huawei bugün 2020 Dünya VR Endüstrisi Konferansı Zirvesi’nde Huawei VR Glass 6DOF oyun setini tanıttı. Bu, Huawei Tüketici İşletmesi Mobil Ürün Hattı Başkanı Hua HeGeng tarafından duyuruldu.

Ürün tanıtımında yer alan bilgilere göre Huawei VR Glass 6DOF oyun seti, tüketicilerin VR oyunlarında daha özgürce ve sorunsuz etkileşime girmesine olanak sağlayacak. Huawei’nin yeni sanal gerçeklik ürününde, içten dışa konumlandırma sistemi kullanıldığı için, hareketlerin doğruluğunun milimetrelere indirildiği belirtiliyor.

VR Glass 6DOF

Oyun seti ergonomik bir tasarıma ve yan hareket düğmeleri ile donatılmış 360 derecelik bir kumandaya sahip. Bunun profesyonel bir deneyim sağlayacağını belirtiyorlar. Mükemmel titreşim geri bildirimiyle de daha sürükleyici ve gerçek bir oyun deneyimi sunacak.

VR Glass 6DOF

Huawei, paketin 2020 sonunda geliştiricilere sunulacağını ve Nisan 2021’de satışa çıkacağını söyledi. Huawei ayrıca gelecekte daha fazla yüksek kaliteli VR oyunu ve uygulaması yayınlamaya hazır olduğunu da belirtti.

VR Glass 6DOF

Huawei, VR oyunlar için geliştirdiği ekipmanlarının teknik detaylarını açıklamadı ancak şirket, 2019 yılı içerisinde de “VR Glass” isimli bir sanal gerçeklik ekipmanı duyurmuştu. Bu ekipman, 1058PPI piksel yoğunluğuna, 90 derece görüş alanına, 90 Hz’ye kadar ekran tazeleme oranına, 3200 x 1600 piksel çözünürlüğe sahipti. Yeni ekipmanın, çok daha gelişmiş özelliklere sahip olması bekleniyor.

Yaklaşık 166 gram ağırlığında ve katlanabilir bir tasarıma sahip olan yeni VR Glass 6DOF kumandaları, 55 ila 71 mm’lik bir mesafe adaptasyonuna sahip. Aynı zamanda 360 derece kumanda kolu desteği bu yeni modeli göze çarpan bir ürün haline getiriyor. Fiyatlandırma detayları henüz açıklanmadı ancak geçen yıl tanıtılan VR Glass 430 dolar civarındaydı. Önceki ürün, oyunlardan ziyade sanal gerçeklik desteği olan videolar için geliştirilmişti. Bu yüzden VR Glass 6DOF’un fiyatının çok daha yüksek olması bekleniyor.

Devamını oku

Oyun

Flight Simulator VR deneyimi için beta sürecine kayıtlar başladı

Microsoft Flight Simulator VR
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Microsoft Flight Simulator için VR deneyimine yönelik ilk somut adım atıldı. Microsoft, uçuş simülatörünün VR desteğini sınırlı sayıda kullanıcı kitlesine sunacağı beta süreci için kayıtları almaya başladığını duyurdu.


İlginizi çekebilir: Microsoft Flight Simulator geliştiricisi Asobo, yeni projelerle geliyor!

reklam
MSI reklamı

Microsoft’un uçuş simülasyonu oyunu Flight Simulator, son zamanların en çok konuşulan ve beğenilen oyunlarından biri oldu. Bu oyun şüphesiz VR desteğiyle taçlandırıldığında, oyun severleri zevkin doruklarına daha beter çıkaracak. Microsoft’un oyuna VR deneyimini ne zaman kazandıracağı tam belli değilken, bugün yaşanan bir gelişme çok da uzakta olmadığını ortaya koydu.

Microsoft Flight Simulator VR için beta kayıtları başladı!

Microsoft Flight Simulator VR

Microsoft, Flight Simulator için sanal gerçeklik deneyiminin kapalı beta sürecine yeni kayıtları kabul ediyor. Bugünden itibaren, gereksinimleri karşılıyorsanız ilgili siteden siz de kaydınızı yaptırabilirsiniz. Üstelik Microsoft, başlangıçta ilk olarak yalnızca HP Reverb G2 ile Flight Simulator VR desteğini sunacağını söylemişti. Ancak yeni açıklanan gereksinimlere bakılırsa herhangi bir Windows Karma Gerçeklik (WMR HMDs) başlığı yeterli olacak.

Microsoft Flight Simulator VR için gereksinimler:

 • Sim sahibi olma
 • Windows Karma Gerçeklik başlığına sahip olma
 • Insider kullanıcısı olma
 • Microsoft’a DxDiag bilgilerini gönderme
 • Gizlilik Sözleşmesi’ni kabul etme ve uyum sağlama

Bunun dışında Flight Simulator’u sanal gerçeklik deneyimiyle oynayabilmek için en az NVIDIA GTX 1080 veya muadili olan güçlü bir ekran kartına ihtiyacınız var. Microsoft’un açıkladığı diğer minimum sistem gereksinimleri şu şekilde:

 • İşletim Sistemi: Windows 10 (Kasım 2019 Güncellemesi – 1909)
 • DirectX: DirectX 11
 • CPU: Intel i5-4460 veya Ryzen 3 1200
 • GPU: NVIDIA GTX 1080 veya muadili
 • VRAM: 8 GB
 • RAM: 16 GB
 • Disk Alanı: 150 GB
 • Bant genişliği: 5 Mbps

Microsoft, Flight Simulator VR deneyimi için kapalı beta sürecinin ne zaman başlayacağına dair net bir bilgi vermedi. Şimdilik sadece kayıt olabiliyorsunuz. Ancak daha önce, bu sonbaharda ücretsiz bir VR güncellemesi sözü vermişti. Bu bağlamda pek de uzun sürmeyeceğini söyleyebiliriz. Ayrıca Oculus, HTC veya başka bir VR başlığınız varsa yakında onlar için de ikinci bir kapalı beta süreci başlayacak.

Devamını oku
MSI reklamı

Forumdan Son Mesajlar

HWP COIN’den Haberler