Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

NVIDIA’dan Samsung ve Qualcomm’a dava!

nvidia

Nvidia bugün Samsung ve Qualcomm’a karşı patent davası açtı. GPU üreticisi davanın gerekçesi olarak Samsung ürünlerinde kullanılan Qualcomm Adreno, ARM Mali ve Imagination PowerVR grafik mimarilerini gösterdi.

nvidia vs. samsung - qualcomm

Nvidia tarihindeki ilk davayı Samsung ve Qualcomm’a açtı

Hem Amerika Uluslararası Ticaret Komisyonun’da (ITC) hem de Delware’deki Amerika Bölge Savcılığı’nda davalar açan Nvidia ITC’den Samsung Galaxy Akıllı telefonlarının ve tabletlerinin gönderimini engellemesini istedi. Gerekçe olarak da söz konusu GPU mimarilerini gösterdi. Buna ek olarak da Nvidia Delware mahkemesinden patent ihlalinden doğan zararın karşılanmasını istedi. 1993 yılından beridir GPU mimarisinin araştırma ve geliştirmesine toplamda 9 milyar doların üzerinde yatırım yapan firma IP stratejilerinin patent lisansından kazanılacak paralara dayandığını açıkladı. Lakin Samsung ile olan pazarlık başarısızlıkla sonuçlanmış.

Açıklamada:

“Samsung ile NVIDIA’nın lisans ekibi patenet potfolyosu üzerinden firma ile doğrudan pazarlığa gitmiştir. Patentlerimizin Samsung’un tüm mobil cihazlarına ve onlarda kullanılan grafik mimarilerine nasıl uygulanacağını gösteren bir çok toplantı yapılmıştır. Bu konuda birilerleme kaydedilememiştir. Samsung sürekli olarak bunun tedarikçilerinin sorunu olduğunu belirtmiştir.”

cümleleri kullanıldı.

Toplamda 7 adet patentin ihlal edildiğini belirten Nvidia’nın bu 21 yıllık tarihindeki ilk davası. Lakin firma daha öncesinden de Samsung’un patent kurallarına uymadığına dair açıklamalar yapmıştı. Kaldı ki ağustos başında yine patent lisansını ödemediği için Microsoft da Samsung’u dava etmiş lakin sonrasında iki firma kendi arasında anlaşmıştı.

Tokyo Game Show bu sene yeni bir rekor kıracak!

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Murat Halilbeyoğlu

Nobody knows...

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval