Sosyal medya

Oyun

NBA 2K21 içerisinde artık atlanamayan reklamlar olacak!

NBA 2K21

NBA 2K21 oyuncuları kızdırmaya devam ediyor. Ünlü basketbol oyununda artık maç aralarında atlanamayan reklam videoları bulunacak.


İlginizi çekebilir; Xiaomi bugün yeni kablosuz hızlı şarj teknolojisini duyuracak!


NBA 2K21 oyun içi reklam almaya başladı!

Oyun dünyasının en önemli markalarından biri olan NBA 2K21, görünüşe göre oyuncularla arasını pek düzeltmeyi düşünmüyor. Eski nesilden yeni nesle geçiş için 100 dolarlık Mamba Edition‘ı zorunlu tutan oyun, şimdi de oyun içi reklam videoları ile oyuncuları çileden çıkarmış durumda. PS4, PC ve Xbox One sürümlerinde ortaya çıkan maç arası reklamlar, oyuncular ne yaparsa yapsın atlanmıyor. Stevivor isimli YouTube kanalında paylaşılan oyun içi videoda, maç için yükleme ekranında Oculus Quest 2 reklamı dikkat çekerken, reklam bitene kadar herhangi bir kadro ayarlaması da yapılamamakta.

Normalde ücretsiz mobil oyunlarda görmeye çok alıştığımız bu reklamların, bir AAA yapım oyunda görülmesi oyuncular için oldukça can sıkıcı oldu. 100 dolarlık Mamba Edition sürümünü alan kullanıcıların bile görmek zorunda kaldığı bu reklamlar, yapımcı 2K Sports firmasının ününü lekelemeye devam ediyor. Öte yandan yükleme sürelerinin reklamların sürelerine göre mi ayarlandı bilinmezken, oyun hakkında yapılan yorumlar ve inceleme puanları negatif yönde ilerlemeye devam ediyor. Steam‘de “çoğunlukla olumsuz” kullanıcı incelemelerine ulaşan oyun, ilerleyen günlerde oyuncular için sevindirici adımlar atacak mı hep birlikte göreceğiz.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Taze mühendis, çizgi roman ve teknoloji sever.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oyun

Blizzard’a ilkinin ardından ikinci bir dava daha açıldı!

Yazan:

Activision Blizzard’a bir darbe de yatırımcılardan geldi. 3 Ağustos tarihinde ABD Merkez Kaliforniya Yerel Mahkemesi’nde açılan toplu davaya Activision Blizzard’ın şirket içerisinde yer alan cinsel taciz ve ayrımcılık problemlerini kasıtlı şekilde görmezden gelmesiyle şirket hisselerini suni olarak şişirmesi yatırımcılar tarafından sebep olarak gösterildi. Kısaca yatırımcılar eğer böyle olaylar yaşandığını bilseydik şirket hisselerinize yatırım yapmazdık diyorlar.

Activision Blizzard’a iş yerinde seneler boyunca büyüyen ve kadın çalışanlara karşı gelişen cinsel taciz ve ayrımcılık kültürü sebebiyle açılan ilk davadan sonra şirket hisse fiyatları kararlı bir şekilde düşmeye başlamıştı. Yakın bir tarihte şirket tarafından gerçekleşen 2. Çeyrek finansal gelir toplantısında yatırımcılar, anlaşılabilir şekilde yatırım yaptıkları şirketin durumuyla ilgili yaşadıkları endişeleri dile getirmişlerdi. Bu durum da Los Angeles’ta bulunan bir avukatlık şirketinin bazı yatırımcılar adına Blizzard’a karşı toplu dava açmasına sebep oldu. İlk davanın açılmasına sebep olan şirket içerisinde gelişen taciz ve istismar olaylarına ait atılan iddialar hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için aşağıdaki haberimizi inceleyebilirsiniz.

Blizzard’a açılan davada sunulan iddialar olayın ciddiyetini gün yüzüne çıkartıyor!

Dava, 4 Ağustos 2016 ile 27 Temmuz 2021 tarihleri arasında Activision Blizzard hisselerine alım satım işlemi gerçekleştirmiş herkesi kapsıyor ve sanıkların toplu dava süresince yanıltıcı ve yanlış açıklamalar yaparak federal güvenlik yasalarını çiğnediği gerekçesiyle yatırımcıların zararlarının tanzimi istendi. Davada sanık olarak Activision Blizzard kurumsal kimliğinin yanında yanlış bilgileri ortaya attığı iddia edilen CEO Bobby Kotick, CFO Dennis Durkin ve eski CFO Spencer Neumann gibi şirketin üst seviye yöneticilerinin de ismi yer aldı.

Davanın açılmasında Activision Blizzard’ın yıllık SOX sertifikasyonuna sahip olmasının etkisi oldu. SOX veya uzun adıyla 2002’de yürürlüğe giren Sarbane-Oxley Yasası, halka açık şirketlerin hatalı veya hileli eylemlerinden toplumun korunması için çıkartılmış bir yasa. Her yıl şirketler SOX sertifikalarını yenilemek zorundadır ve bu sertifikalarda şirket üst yöneticileri, herhangi bir potansiyel yasal problemi, soruşturmayı, denetlemeyi veya işin değerinin belirlenmesini etkileyecek herhangi bir durumu bildirerek imzalarını atarlar.

Şirketin 2016 yılında altında CEO Bobby Kotick ve CFO Dennis Durkin’in imzası bulunan SOX sertifikasyon metni şu şekildedir:

“Rutin iddiaların, davaların, soruşturmaların, denetlemelerin ve fikri mülkiyet hakları, sözleşmeden doğan talepler, çalışma ve istihdam konuları, mevzuata dayalı konular, vergi konuları, talep edilmemiş mülkiyet meseleleri, uyumluluk meseleleri ve tahsilat meseleleri dahil olmak üzere işlerin doğal akışından doğan diğer tüm işlemlerin tarafıyız. Yönetimin düşüncesine göre, hukuk müşavirine de danıştıktan sonra konu olan rutin iddialar ve davalar önemsizdir ve bunların işimize, finansal durumumuza, operasyonlarımızın sonuçlarına veya likiditemize olumsuz bir etkiye sebep olmasını beklemiyoruz.”

Toplu davada ortaya atılan iddiaya göre Activision Blizzard ve yöneticileri, SOX sertifikalarının yapıldığı bu süreçlerde şirket içerisinde gelişen cinsel taciz ve ayrımcılık kültüründen haberdardılar ve bunları bildirmediler. İfadede yer alan özellikle son cümle yanlış yazılmış ve 2016 yılından beri değiştirilmeden kalmış ve hatta yakınlarda bu ifadeler Activision Blizzard’ın 2020 mali yıl sonu raporunda da yer almış. Son haftalarda yaşanan olayların da kanıtladığı üzere, süreçleri devam eden iddialar ve soruşturmalar Activision Blizzard’ın işleri üzerinde maddi açıdan olumsuz bir etki yaratacak.

Geçen haftalardan beri süren süreçler boyunca bir çok olay meydana gelmiş ve son olarak şirket başkanı J. Allen Brack ile İnsan Kaynakları Müdürü Jesse Meschuk görevinden ayrılmıştı. Sponsorlar da Blizzard oyunlarına olan desteği çekmeye ve gözden geçirmeye devam ediyor gibi gözüküyor. Yaşanan tüm süreçler ve istifalar ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için aşağıdaki haberlerimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Blizzard Başkanı J. Allen Brack açılan cinsel taciz davaları ve çalışanların grevlerinin ardından görevinden ayrıldı!

Blizzard İnsan Kaynakları Müdürü de görevinden ayrıldı!

 

Davayı açan hukuk şirketinin elinde oldukça sağlam bir dava var gibi gözüküyor. Aynı şirket aynı zamanda Cyberpunk 2077 oyununun yayımlanmasından sonra yaşanan felaketlerin ardından CD Projekt Red firmasına da yatırımcılar adına toplu dava açmıştı. Blizzard’ın içerisinden geçtiği bu süreçler yakın bir zamanda bitecek gibi durmuyor. Biz de konu ile ilgili yaşanan gelişmeleri sizlere aktarmaya devam ediyor olacağız.

 

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Oyun

Battlefield 2042 Sistem Gereksinimleri Açıklandı!

battlefield 2042 sistem gereksinimleri

Battlefield serisinin en iyi oyunu olmaya gelen Battlefield 2042‘nin sistem gereksinimleri açıklandı. İşte Battlefield 2042 sistem gereksinimleri.

Yıllardır savaş oyunları kategorisinde önemli bir yer tutan Battlefield serisi tüm oyunları ile oyuncuları memnun etmeyi başardı. 2021 yılında ise yeni bir oyun ile piyasaya damgasını vurmayı planlayan Battlefield geliştiricileri, oyuncuları heyecanlandıran Battlefield 2042‘ye hazırlanıyor.

Battlefield tarihinin en büyük oyunlarından birisi olacak olan Battlefield 2042, 2021 yılında EA ve DICE imzası ile yayınlanacak. Bütün oyuncuları heyecanlandıran oyunun Ekim ayında piyasaya sürülmesi bekleniliyor. Ancak bu bekleyiş kadar heyecanlı bir başka bekleyiş ise oyunun sistem gereksinimleri. Oyuncular yeni oyunların çıkmasına ne kadar heyecanlansa da oyunun sistem gereksinimleri bütün hevesi kaçırabiliyor.

battlefield 2042 sistem gereksinimleri


İlginizi Çekebilir: Far Cry 5 Haftasonu Ücretsiz Olarak Oynanabilecek!


Bugün gelen bilgiler Battlefield 2042‘nin sistem gereksinimleri hakkında. Uzun süredir merak edilen bir konu olan sistem gereksinimleri, artık resmi olarak açıklandı. Gelin önce oyunun minimum ve önerilen sistem gereksinimlerine göz atalım. Daha sonra oyun hakkında konuşalım.

Battlefield 2042 Minimum Sistem Gereksinimleri!

 • İşletim Sistemi: Windows 10 – 64 bit
 • İşlemci: Intel i5 6600K / AMD FX-8350 ya da daha iyisi
 • RAM: 8GB
 • VRAM: 4GB
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti / AMD Radeon RX 560 ya da daha iyisi
 • DirextX: 12

Battlefield 2042 Önerilen Sistem Gereksinimleri!

 • İşletim Sistemi: Windows 10 – 64 bit
 • İşlemci: Intel i7 4790 / AMD Ryzen 5 3600 ya da daha iyisi
 • RAM: 16GB
 • VRAM: 8GB
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce RTX 2060 / AMD Radeon RX 5600 XT ya da daha iyisi
 • DirextX: 12

battlefield 2042 sistem gereksinimleri

Genel olarak baktığımızda Battlefield 2042’nin sistem gereksinimlerinin çok yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle minimum sistem gereksinimlerini incelediğimizde ekran kartı tarafında minimum GTX 1050 Ti ve emsallerinin bulunması üzücü. Ülkemizde çoğu kişinin bu sınıfta ekran kartlarına sahip olduğunu düşündüğümüzde birçok kişinin düşük FPS veya düşük görüntü kalitesi alacağı aşikar. Öte yandan önerilen ekran kartı olarak RTX 2060‘ın yer alması ise oyunun grafik tarafında cidden yüksek kalite sunacağını da ortaya döküyor. Yani Battlefield 2042 sistemi güçlü olan kullanıcılar için gerçekten çok akıcı olacak.

İlk olarak PS5 ve Xbox Series X/S konsollarına çıkış yapacak olan Battlefield 2042 tabiki Xbox One ve PS4 konsollarına da çıkış yapacak. Ancak muhtemelen en geç PC platformu kullanıcıları oyuna ulaşacak. Bakalım Battlefield 2042 tam olarak ne zaman yayınlanacak.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval