Sosyal medya

Genel

NASA, Türkiye için kuraklık uyarısı verdi

NASA, Türkiye’nin yer altı su rezervlerini gösteren bir harita yayınladı. Resmi sitede yer alan bilgiye göre, Türkiye’deki yer altı suları ortalama seviyenin altında.

İlginizi çekebilir: American Robotics firmasına ait drone, güvenlik pilotsuz uçuş onayı aldı

reklam
Aorus reklamı

NASA

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi, paylaştığı kuraklık haritası raporu ile önümüzdeki süreçte bizleri bekleyen muhtemel sorunlara dikkat çekti.

Adventure İstanbul

Türkiye ve pek çok ülke için uydu üzerinden görüntüleme yapan NASA, 11 Ocak 2021 tarihinde yayımladığı görüntülerle Türkiye’nin yer altı suları için kritik durumu gözler önüne serdi. NASA, 2021 yılı başlarında Türkiye’nin çoğu bölgesinde şiddetli kuraklık yaşandığı vurguladı.

NASA

NASA kuraklık haritası Gravity Recovery and Climate Experiment Follow On (GRACE-FO) uyduları tarafından kaydedildi. Paylaşılan görsellerde karedeki mavi kısımlar, normalden fazla su olan bölgeleri, kırmızı ve turuncu renkteki kısımlar ise normalden az su olan bölgeleri gösteriyor.

Daha önce Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yayımlanan ve Türkiye’nin yüzde 80’inden fazla alanını ‘olağanüstü şiddetli kurak ve şiddetli kurak’ olarak gösteren haritalarda olduğu gibi NASA’nın yayımladığı iki haritada da şiddetli kuraklık tehlikesine işaret edildi.

NASA tarafından yayınlanan raporda, “2021’in başlamasıyla birlikte Türkiye’nin büyük bölümünde şiddetli kuraklık yaşanıyor. Ülkenin en kalabalık şehri olan (15 milyon) İstanbul çevresindeki çok sayıda rezerv 15 yılın en düşük seviyesinde. Bu koşullar devam ederse mahsul üretimi tehlikeye girebilir” ifadelerine yer verildi.

Son aylarda Türkiye’de yağış oranları neredeyse her ay ortalamanın altında kaldı, İstanbul’da barajların doluluk oranı son 15 yılın en düşük seviyesine ulaştı. Son yağışlarla barajlardaki doluluk oranı artışa geçse de NASA tarafından yayınlanan haritayla tek sorunun barajlardaki su oranı olmadığı gözler önüne serildi. Yer altı sularının yenilenmesi için yağışların düzenli ve sürekli bir şekilde de gerçekleşmesi gerekiyor.

Sizler için oluşturduğum; akıllı telefonteknolojik ürünler ve genel ihtiyaçlar alışveriş listelerine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Trendyol listesini incelemek içinde burayı tıklayın!

Enerji mühendisi, basketbol antrenörü ve teknoloji meraklısı...

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

FIBA, Twitch üzerinden basketbol maçları yayınlayacak

FIBA

Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA), canlı yayın platformu Twitch ile iş birliği anlaşması imzaladı. Federasyon söz konusu anlaşmayı sosyal medya üzerinden duyurdu.

Göz atmak isteyebilirsiniz: Metallica’nın BlizzCon performansı Twitch yüzünden mahvoldu!

reklam
Aorus reklamı

Uluslararası Basketbol Federasyonu, yayıncılık alanında dev bir adım gerçekleştirdi. FIBA, bünyesinde bulunan bazı organizasyonların maçlarını Twitch platformu üzerinden yayınlayacak. Federasyon söz konusu anlaşmayı resmi Twitter hesabı üzerinden duyurdu.

Adventure İstanbul

FIBA’dan yapılan açıklamada; Kadınlar Avrupa Ligi ve 3×3 basketbol maçlarının yanı sıra gençler kategorisindeki bazı turnuvalar da Twitch üzerinden yayınlanacak.

Böylece FIBA kendi Twitch kanalında her yıl yaklaşık 600 saat canlı basketbol maçı yayınlayacak.

FIBA

Anlaşmadan memnuniyet duyduğunu aktaran FIBA Genel Sekreteri Andreas Zagklis; “FIBA, her gün dünya çapında milyonlarca insan tarafından kullanılan bir canlı yayın hizmeti olan Twitch ile bu benzersiz işbirliğini duyurmaktan mutluluk duyuyor. Bu yenilikçi anlaşma; interaktif bir hizmetle daha fazla taraftar için yıl boyunca basketbol aksiyonu sunmak. Böylece FIBA ​​ailesini genişletme stratejik hedefimizi daha da güçlendirecek” dedi.

FIBA

Son olarak söz konusu anlaşmanın amacı; basketbolun küresel erişim, farkındalık ve kilit pazarlarda katılımı artırarak basketbolda kadınları desteklemek ve FIBA ​​ailesini genişletmek.

Ayrıca Twitch’in küresel genç ve yaratıcı kullanıcı topluluğu göz önüne alındığında Basketbol Federasyonu; platform da yoğun olan basketbol severler topluluğunu önemli ölçüde büyütmeyi ve kendilerini spor endüstrisinin öncülerinden biri haline getirmeyi umuyor.

Sizler için oluşturduğum; akıllı telefonteknolojik ürünler veya genel ihtiyaçlar alışveriş listelerine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Trendyol listesini incelemek içinde burayı tıklayın!

Devamını oku

Genel

2022 Renault Kadjar, kamuflajlı olarak görüntülendi

Kompakt SUV Renault Kadjar, 2022 yılında yeni nesline kavuşacak. Haliyle Fransız üretici, Kadjar üzerine şu sıralar mesai harcıyor.


İlginizi çekebilir: VW Grubu, Bugatti’yi Rimac’a devredebilir!

reklam
Aorus reklamı

Soğuk hava testleri esnasında görüntülenen yeni Kadjar, üzerinde ağır bir kamuflaj taşıyor. Her ne kadar gizlense de ön tarafta, ince LED farlar ve büyük ızgara kendini belli etmeyi başarmış.  Farların altındaki minik dikdörtgen açıklıkların ise markanın imzası olan C şekilli gündüz farların alt uzantısı olduğunu düşünüyorum. Ön tamponun yanlarında yer alan dikey açıklıkların ise havalandırma ızgaraları bulunuyor.

Aracın arka tarafına baktığımızda ise ön tarafa kıyasla daha az detay görülebiliyor. Yalnızca arka farlar ve tamponun üst köşelerinde yer alan, aşağıdan ortaya doğru kıvrılan reflektörler kendini belli ediyor. Ayrıca daha az kıvrımlı bir bagaj kapağı ve minik bir spoylerin olma ihtimali de var.

Adventure İstanbul

Yeni Renault Kadjar’ın bilinen teknik detayları

Yeni nesil Kadjar’ın teknik özellikleri hakkında çok bir detay bilinmiyor. Fakat yeni Nissan Qashqai‘de yer alan CMF-C platformunu kullanacak. Motor seçenekleri arasında ise plug-in ve hafif hibrit seçenekleri bekleniyor. Qashqai’deki turbo beslemeli hafif hibrit 1.3 litrelik motorun kullanılacağı düşünülüyor. Söz konusu ünite 140 beygir ve 158 beygirlik seçeneklere sahip.

Ayrıca yeni Qashqai hakkında e-POWER ünite dedikodusunun bulunduğunu da belirtelim. Bu hibrit ünite, 1.5 litrelik benzinli motora eşlik eden bir elektrik motorundan oluşuyor.  Söz konusu ünitenin toplam çıkışının 190 beygir olduğu söyleniyor. Yeni nesil Qashqai ve Kadjar kardeş olacağı için bu tip söylentilerin onun için de geçerli olduğunu söylemek mümkün.

Kaynak: Carscoops


Her yaştan otomobil meraklısına hitap eden ürünlerin bulunduğu Hepsiburada alışveriş listemize buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.


 

 

 

 

Devamını oku

Genel

Clubhouse, güvenlik açığını kabul etti

Clubhouse

Son dönemde gündemde yer alan popüler sesli sohbet/podcast/konferans uygulaması olan Clubhouse; uygulamadaki konuşmaların başka bir sitede yayınlanabilmesini sağlayan bir açığın varlığını kabul etti.

Göz atmak isteyebilirsiniz: Google Chrome güncellemesi büyük bir güvenlik açığını kapatacak

reklam
Aorus reklamı

Clubhouse

Sadece davetiyeyle girilebilen sesli sohbet odalarına etkileşim imkanı sunan Clubhouse uygulaması, bir güvenlik açığı yaşadıklarını kabul etti. ABD’li siber güvenlik araştırmacıları; kullanıcılardan birinin, konuşmaları başka bir internet sitesinde yayınlamanın yolunu bulduğunu ortaya çıkardı.

Adventure İstanbul

Bloomberg’e durumu doğrulayan Clubhouse yetkilileri; söz konusu kullanıcının uygulamaya girişinin yasaklandığını ve benzer bir durum yaşanmaması için yeni önlemler alındığını açıkladı.

Clubhouse

Bloomberg’e verilen demeçte; bir kullanıcının birden fazla özel odadan canlı sesi alabildiği ve web sitesinde yayınlayabildiği belirtilmiş. Hafta sonu yaşanan bu olayın, saldırganın Clubhouse uygulamasını derlemek için kullanılan JavaScript araç setinin aynısını kullanan bir sistem aracılığıyla gerçekleşmesi sayesinde mümkün olduğu ifade ediliyor.

Tabii ki bu gelişme SIO’nun birkaç gün önce dile getirdiği güvenlik endişelerini doğrulamış oldu. Bunlardan biri de Clubhouse kullanıcısı ve sohbet odası kimliklerinin internet üzerinden şifrelenmesi yerine düz metin olarak iletilmesiydi.

SIO, Clubhouse uygulamasının Şangay merkezli Agora Inc. adlı bir girişim tarafından yönetildiğini de paylaştı. Çinli şirket, işlenmek üzere ham ses verilerini sunucularında; “geçici olarak” sakladığını söylüyor. Ancak bu sürecin ne kadar olduğunu belli değil.

Açık ilk kez Stanford Üniversitesi İnternet Gözlemevi (SIO) tarafından ortaya çıktı. Ancak Clubhouse’un baş teknoloji yetkilisi David Thiel; bu veri sızıntısının hackleme değil kullanıcılardan birinin Clubhouse’un hizmet kurallarını ihlali olduğunu savunmuştu.

Son olarak yaşanılan bu olay sonrası güvenlik açıkları ile yeniden gündeme gelen sesli sohbet uygulaması Clubhouse; kullanıcıları mutlu ettiği kadar tedirgin etmeye de devam ediyor.

Sizler için oluşturduğum; akıllı telefonteknolojik ürünler veya genel ihtiyaçlar alışveriş listelerine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Trendyol listesini incelemek içinde burayı tıklayın!

Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler