Sosyal medya

Uzay - Bilim

NASA, Mars helikopterinin yapımını tamamladı!

NASA, Mars yüzeyine göndereceği keşif aracı Perseverance için son çalışmaları gerçekleştiriyor. Uzay ajansı arazi aracının üzerine yerleştireceği helikopterin yapımını tamamladı.


İlginizi çekebilir; Ay’da GPS çalışır mı? NASA’dan yanıt geldi!

reklam
MSI reklamı

NASA testlerde sona geldi!

NASA‘nın bir süredir üzerine yoğun mesai harcadığı Mars keşfi için son düzlüğe girildi. Keşifte kullanılacak arazi aracı Perseverance için yeni bir eklenti geliştirildi. Bir süredir test aşamasında olan ve aracın üzerinde yerleştirilmesi beklenen “helikopterin” başarılı sonuçlar verdiği ve kullanıma hazır olduğu belirtildi. Helikopterin Mars‘ta ki hava koşullarına tam uyum sağlaması için ciddi bir çalışma yürüten uzay ajansı, aracın her hangi bir sorun yaşamadan kullanılmaya hazır olduğunu aktardı. Perseverance üzerine yerleştirilecek helikopter, Mars yüzeyine inişten tam 30 gün sonra aktif hale gelerek çalışmalara başlayacak. Mars görevlerini aksatmadan ilerleten NASA‘nın helikopterden alacağı geri dönüşte merak konusu olmaya başladı.

NASA, Mars helikopterinin yapımını tamamladı

Yapılan bu son eklenti ile Perseverance, Mars görevine hazır. Mars yüzeyinde yer alan arazi koşullarına uygun üretilen araç, helikopter eklentisi ile daha sağlıklı bilgiler toplayabilecek. Arazi araçlarının da tamamlanmasıyla gözlerin döndüğü NASA, fırlatma için çalışmalara başladı. Yeni arazi aracının 5 Ağustos tarihinde Mars‘a gönderilmesi planlanıyor. Fırlatmaya bu kadar az zaman kalması nedeniyle işlerin yoğunlaştığı uzay ajansı bakalım fırlatma tarihine yetişebilecek mi. Özellikle Covid-19 sonrası dünya genelinde ertelemelerin meşhur olmasından sonra NASA da, fırlatma zamanını erteleyecek mi merakla bekliyoruz.

Taze mühendis, çizgi roman ve teknoloji sever.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzay - Bilim

Elon Musk: “Starlink, açık beta için hazır”

Yazan:

Elon Musk’ın uydu üzerinden yüksek hızlı internet hizmeti sunma hedefine bir adım daha yaklaşılmış durumda.


İlginizi çekebilir: SpaceX uydu internetindeki gecikme süresi 20 ms

reklam
MSI reklamı

700’den fazla Starlink uydusu fırlatıldı

Ars Technica’ya göre, geçtiğimiz salı günü 60 Starlink uydusunu daha yörüngeye gönderildi. An itibarıyla aktif Starlink sayısı 700’ün üzerine çıkmış durumda. SpaceX CEO’su Elon Musk, bu sayının herkese açık bir beta programı başlatmak için yeterli olduğu görüşünde. Elon Musk, 60 Starlink uydusu daha gönderilmesinin hemen ardından yaptığı Twitter paylaşımında, “Son gönderdiğimiz uydular da hedef konumlarına ulaştıklarında, ABD’nin kuzeyi ve Kanada’nın güneyi için geniş çaplı bir beta programı gerçekleştirebileceğiz.” dedi. Elon Musk, yasal izinler alındıktan sonra, beta sürecini diğer ülkelerde de gerçekleştireceklerini sözlerine ekledi.

Elon Musk, uyduların hedef konumlarına ne zaman ulaşacağına dair yöneltilen sorulara yanıt vermezken; Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nden Jonathan McDowell’ın Ars Technica’ya verdiği demeçte, uyduların hedef konumlarına ulaşmalarının şubat ayını bulabileceğini söyledi.

Elon Musk Starlink SpaceX

Elon Musk, nisan ayında yaptığı açıklama, açık beta süreci için sonbahar aylarını işaret etmişti. Mayıs 2019 tarihinde yaptığı bir açıklamada ise; 400 Starlink uydusunun ABD için yeterli olduğunu, 800 Starlink uydusunun ise global çapta hizmet sunabilmek için yeterli olduğunu söylemişti. Ars Technica’nın raporuna bakılacak olursa, açık beta için yeterli altyapının oluştuğu fikrine katıldıkları görülüyor. Starlink, eylül ayında Seattle’da sınırlı bir beta süreci başlatmıştı.

SpaceX

Starlink’in ana hedefi ise 42 bin uyduyu Dünya üzerindeki yörüngede konumlandırmak ve geniş bant internet hizmetini her bölgeye ulaştırabilmek. Starlink’in web sitesinde; 2020 yılının sonuna kadar ABD ve Kanada’da, 2021 yılında ise ‘neredeyse’ global çapta hizmete geçme hedefi bulunuyor. Elon Musk’ın 2019 yılında yaptığı bir açıklamada, Starlink’in şirket için önemli bir gelir kapısı olduğunu ve gelirlerinin düzenli olarak arttığı takdirde halka arz edilebileceğini belirtmişti.

Starlink

Starlink gelişmeleri herkesi heyecanlandırmıyor. Gök bilimciler, Starlink uydularının uzay araştırmaları için engel teşkil edebileceği konusundaki uyarılarına devam ediyor.

Devamını oku

Haber

Mars’ta yeni yeraltı gölünün kanıtı bulundu

Bilim adamları, Mars yüzeyinin altında büyük bir sıvı su rezervuarının varlığını doğrulayan daha fazla kanıt bulduklarına inanıyorlar. Yeni keşiflerin, ana gölü çevreleyen üç yeraltı tuzlu su gölü olduğuna inanıyorlar ki bu, çok büyük keşif, çünkü bu göller potansiyel yaşam alanları olarak görülüyor. Nature, bilim adamları makalesinde Mars’taki ilk bulguların 2012’den 2015’e kadar olan 29 gözlemi temel aldığı için çok fazla şüpheyle karşılandığını ancak bu çalışma ve bulguların, 2012 ile 2019 arasında yapılan 134 gözleme dayandığını belirtti.

İlginizi çekebilir: Nasa, Mars helikopterinin yapımını tamamladı

reklam
MSI reklamı

Yeni bulgular ne anlama geliyor?

Ekip, gezegenin güney kutup bölgesini araştırmak için Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Mars Express uzay aracındaki bir radar cihazından alınan verileri kullandı. Yeraltı ve İyonosfer Sondajı için Mars Gelişmiş Radarı veya cihaz olarak adlandırılan MARSIS, gezegenin yüzeyindeki materyallerden seken radyo dalgaları gönderiyor. Farklı malzemeler bu sinyalleri farklı şekilde yansıtıyor ve aynı teknik, Dünya’daki yer altı buzul göllerini bulmak için kullanılıyor.

Yaklaşık 75.000 kilometre kare büyüklüğündeki bir alanı gözlemledikten sonra, bu sinyalleri bir kilometre buzun altında sıkışmış suyun varlığını gösterecek şekilde geri yansıtan yerler buldular. 2018’de keşfedilen ana göl, 30 kilometre veya 19 mil genişliğindeyken, onu çevreleyen üç küçük gölün her biri birkaç kilometre genişliğinde.
Bilim insanlarının bulguları ümit verici olsa da, bazı uzmanlar hala kızıl gezegende göl bulamayacağımıza inanıyor. NASA’nın Mars Keşif Orbiter programının bir parçası olan gezegen bilimcisi Jack Holt, gezegen yüzeyinin altında suyun sıvı kalması için yeterli ısı akışı olduğuna inanmıyor. Ve Mars buzunun altında sıvı su bulsak bile, bu otomatik olarak hayat bulacağımız anlamına gelmediğini belirtiyor. Montana Eyalet Üniversitesi’nde çevre bilimci John Priscu, Nature’a “Göllerin sıvı kalması için çok tuzlu olması gerekir, ancak yaşamı destekleyebilmek için tuz içeriği deniz suyunun beş katını geçmemelidir.” şeklinde açıklamada bulundu.

Devamını oku

Genel

Akıllı telefonlar ve Wi-Fi, hayati öneme sahip böcekleri öldürüyor

Yazan:

Radyasyon

Akıllı telefonlar hayatımızın önemli bir parçası. Günümüzde hemen herkesin bir akıllı telefonu var. Sosyal medyadan fatura ödemeye kadar, birçok şeyi akıllı telefonlar üzerinden yapıyoruz. Fakat bu akıllı cihazların radyasyon yayma gibi oldukça olumsuz bir yönleri var.


İlginizi çekebilir: En çok radyasyon yayan cep telefonları

reklam
MSI reklamı

Araştırmalar böcekler üzerindeki zararları kanıtlıyor

Bu yazıda; akıllı telefonlar ve Wi-Fi sinyallerinin yaydığı radyasyonun insanlar üzerindeki olası etkilerinden bahsetmeyeceğiz. Aslında, insanlara olası zararları hakkında kesin bir sonuç yok. Ancak, doğa için hayati öneme sahip olan böceklerin, bu radyasyondan önemli ölçüde etkilendiğine dair oldukça net kanıtlar mevcut.

Radyasyon

Almanya merkezli Doğa ve Biyoçeşitliliği Koruma Birliği ve 80’den fazla bağımsız araştırma gösteriyor ki; akıllı telefon ve Wi-Fi sinyalleri, böcekler üzerinde olumsuz bir etki yaratıyor. Yapılan 83 araştırmanın 72’si net bir şekilde sineklere ve arılara olumsuz etkisi olduğunu kanıtlıyor. Araştırmacılar; akıllı telefonlardan ve Wi-Fi sinyallerinden yayılan radyasyonun, kalsiyum iyonlarının olması gerekenden daha fazla emilmesine sebep olduğunu gösteriyor. Bu da söz konusu canlıların hücre yapılarına zarar veriyor. Böceklerin uyku ve uyanma döngüleri alt-üst oluyor, hastalıklara karşı dayanıklılıkları azalıyor. Bu durum, doğa için hayati derecede önemli görevlere sahip olan böcek popülasyonunun azalmasına direkt olarak etki ediyor.

Radyasyon

Böcekler, evlerimize girdiklerinde birçoğumuzu rahatsız ediyorlar. Fakat onların besin zincirinde önemli bir rol oynamaları ve tozlaşmaya katkı sağlamaları gibi hayati görevleri var. Radyasyona ek olarak, tarım ilaçları gibi kimyasallar da böcek popülasyonlarına büyük zararlar veriyor.

Peki bu konuda neler yapılabilir? Akıllı telefonlar ve Wi-Fi teknolojisi hayatımızda o kadar önemli bir yer kaplıyor ki, onlardan vazgeçilmesi oldukça zor görünüyor. Şu bir gerçek ki; insanoğlunu iyi bir gelecek beklemiyor.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler