Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Motosiklet kullanıcıları dikkat: iPhone’unuzun kamerası bozulabilir!

motosiklet

Günlük hayatta bir motosiklet sürücüsü iseniz ve Apple iPhone akıllı telefon kullanıyorsanız bu haber sizi yakından ilgilendiriyor olabilir. Çünkü motosikletin yaydığı yoğun titreşim zamanla iPhone kameralarında bozulmalara yol açabiliyor. Resmi bir Apple destek gönderisinde yer alan bilgiye göre yoğun titreşim altında kalan iPhone’ların OIS (Optik Görüntü Sabitleme) ve oto fokus sistemlerine zarara sebep oluyor.


Bakmakta fayda var: Twitch, Nefret Saldırılarını Düzenleyenleri Dava Ediyor


Motosiklet ile gezinmek, seyahat etmenin en güvenli yolu olarak nitelendirilmese de iPhone’lar için bir tehdit oluşturduğu ve telefonlarınız için güvenli olmadığı kesin. Apple tarafından paylaşılan gönderide yüksek hacimlere sahip olan motosikletler ile seyahatlerde oluşan yoğun titreşim iPhone kamera sistemlerinin “performansını düşürebilir” açıklaması yapılıyor. Ayrıca bu titreşimlere uzun süre maruz kalırsa kameranın ciddi hasar alabileceğinden de bahsediyor.

Apple, bu titreşimlere uzun süre maruz kalmanın kapalı döngü otomatik odaklama ve optik görüntü sabitleme sistemlerine (OIS) zarar verebileceğini açıklıyor. İlk olarak 2014 yılında iPhone 6 Plus’ta tanıtılan OIS, bir görüntü yakalandığında telefonun hareketini azaltmak ve böylece görüntü kalitesini artırmak için kullanılmıştı. Sürekli titreşimlere maruz kalan bu mekanizmanın çalışmasını etkilemesi de öngörülebilir bir olay. OIS, o zamandan beri piyasaya sürülen iPhone 6 Plus modelinden sonra her modelde (6-6s hariç) kullanılmaya başlamıştı.

Kaynak görüntüyü göster

Apple tabii ki sizlere motosiklet kullanmak yerine bir araba ya da toplu taşıma kullanmanızı söylemiyor ancak motosikletlinizde titreşimi azaltacak önlemleri almanızı öneriyor. Ek olarak eğer bir scooter veya moped kullanıcısı iseniz bu sorunun sizleri ilgilendirmediğini ve içinizin rahat olduğunu da belirtiyor. Bu uyarıyla birlikte forumlarda birçok motosiklet kullanıcısının da bu sorundan şikayetçi olduğu ortaya çıktı. Ek olarak Apple’dan başka herhangi bir markanın akıllı telefonunda böyle bir sorun olup olmadığı da bilinmiyor. Siz yine de bir iPhone kullanmasanız da bir motosiklet sürücüsü iseniz önlem almakta fayda var.

Peki siz bir iPhone ve motosiklet kullanıcısı iseniz böyle bir sorunla karşılaştınız mı? Eğer karşılaştıysanız yorumlarda bizlere belirtin.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Eren İmdat

Teknolojiyle içli dışlı, özellikle mobil teknolojiler üzerine hevesli bir o kadar da öğrenmeye açık Hardware Plus editörü ve yazarı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval