Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Moto Edge X30 Dünyanın İlk Snapdragon 8 Gen 1’li Telefonu Olacak

moto edge x30

Son yıllarda Motorola en yeni ve en güçlü Snapdragon çiplerini destekleyen piyasanın ilk telefonlarını kullanıcılara sunarak büyük bir adım attı. Bu yıl da geçtiğimiz yıllara bakılarak çok bir değişiklik olmayacak. Önümüzde ki günlerde şirket Moto Edge X30 modelini piyasaya sunacak. Üstte de ufak bir kopya verdiğimiz gibi bu model Snapdragon 8 Gen 1 işlemciye sahip olacak. Henüz telefonun detayları hakkında geniş bir bilgiye sahip değiliz. Ancak bugün şirkette çalışa bir yetkili Moto Edge X30’un canlı bir görüntüsünü paylaştı. Paylaşılan görüntüde alışılmış bir tasarım ile birlikte geldiği görünüyor.

Şirket çalışanının yanı sıra Motorola’nın resmi Weibo kanalı da kısa bir video paylaşarak telefonu doğruladı. Bu video sayesinde Moto Edge X30’un 144Hz ekran yenileme hızını destekleyen bir ekran ile birlikte geleceğini gösteriyor. Ayrıca bu ekran HDR10+ sertifikası ile birlikte gelecek ve 1 milyar rengi destekleyecek.

 

Şirket tarafından teknik özellikler belirtilmese de ekran boyutunun 6.67 inç ve çözünürlüğünün FullHD+ olacağına dair sızıntılar mevcut. Bunun dışında telefon hakkında varsayım yapabilmek için bile yeterli bilgi yok. Ancak Motorola’nın bir başka telefonu olan Moto Edge 30 Ultra hakkında çok fazla bilgi mevcut. Bu model büyük olasılıkla sadece Çin pazarında piyasaya sunulan bir telefon olacak.

Eğer Ultra modeli sadece Çin pazarında görülen bir telefon olursa normal sürümünde de benzer özelliklerin bulunacağını söyleyebiliriz. Bu özelliklerden bazıları ise; arka tarafta üçlü kamera ile birlikte gelebilir. Bu kameralar 50MP birincil, 50MP ultra geniş ve 2MP derinlik sensörlerinden oluşabilir. Ön tarafına baktığımız zaman ise 60MP’lik bir kamera bulunabilir. Bu yüksek megapikseller sayesinde ise çözünürlük bakımından 4K videoları destekleyecektir.

İşletim sistemi olarak Android’in son sürümü olan 12 sürümünü kullanacak. Cihazın içerisinde ise Snapdragon 8 Gen 1 çipsetinin yanı sıra 8GB/12GB LPDDR5 Ram ile birlikte gelecek. Ayrıca bu Ram’lere 128 GB ve 256 GB olmak üzere iki adet dahili depolama seçeneği sunulacak. Ancak alışılmışın dışında dahili depolamayı genişletme seçeneği olmayacak.

Sonlara doğru yaklaştığımızda ise pil kapasitesi 5.000 mAh olabilir. 68W’a kadar hızlı şarjı destekleyecek ve 68W adaptör kutusunun içerisinden çıkacaktır. Moto Edge X30 modelinin resmi olarak 9 Aralık gününde tanıtılması ve 15 Aralık gününden itibaren ise Çin pazarında satışa sunulması bekleniyor. Ancak telefonun ne zaman uluslararası satışa sunulacağı hakkında bilgi yok.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Eyüp Can Yılmaz

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval