Sosyal medya

Haber

Microsoft’un Sesli Asistanı Cortana’nın Başka Bir İsimle Adlandırılacağı Ortaya Çıktı

Microsoft, Cortana adlı yapay zeka destekli sesli asistanını 2014 yılında piyasaya sürdü. O zamandan beri şirket, Google Asistan ve Apple‘ın Siri gibi asistanlarına karşı Halo evrenindeki sentetik zeka karakterinden alan sesli asistana, onu sektördeki diğer liderlerle aynı seviyeye getirmek için çeşitli özellikler ekledi. Ancak Microsoft‘un resmi çıkışından önce sesli asistana neredeyse gülünç derecede komik bir isim verdiğini biliyor muydunuz?


İlginizi Çekebilir; Signal Kurucusu, Telegram’ın Gizliliği Hakkında Konuştu


Eski Microsoft CEO’su Steve Ballmer’ın, kendisini Cortana Bingo olarak adlandıran kişisel sesli asistanın adını vermek istediği ortaya çıktı.

Paruchuri’ye göre Ballmer, Microsoft‘un ürünleri ve hizmetleri için birleşik bir adlandırma şeması istedi ve Microsoft‘un arama motoru Bing‘in adına benzemesi için Bingo adını verdi. Ancak, Ballmer 2014 yılında Satya Nadella ile değiştirildiğinde, neyse ki isim rafa kaldırıldı.

Cortana ismine gelince, Microsoft‘un sesli asistanının ilk adı da değildi. Şirket, asistanı Alyx olarak serbest bırakmayı hedefledi. Ancak, sesli asistanın dahili adı halka sızdırıldığında, Microsoft, Alyx‘i terk etmeye ve Cortana adını kalıcı olarak tutmaya karar verdi.

Cortana şu anda Windows‘ta mevcut olsa da Microsoft, 2021’in başlarında Android ve iOS’taki sesli asistan desteğini sonlandırdı. Ayrıca, Windows 11‘in piyasaya sürülmesiyle Microsoft, özellikler listesinde ayrıntılı olarak açıklandığı gibi Cortana‘yı ilk açılış deneyiminden de çıkardı ve Windows‘tan kaldırıldı.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Serhat SARIMLI

Bilim, teknoloji, yazılım alanlarına ilgi duyan, okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval