Sosyal medya

Haber

Signal Kurucusu, Telegram’ın Gizliliği Hakkında Konuştu

Signal‘in kurucusu Moxie Marlinspike, konu gizlilik ve veri toplama olduğunda Telegram‘dan “daha kötü bir seçenek yok” açıklamasını dile getirdi. Perşembe günü yayınlanan bir Twitter dizisinde Marlinspike, mesajlaşma platformunun hala şifreli bir haberci olarak anılmasından duyduğu şaşkınlığı dile getirdi.

“Telegram’ın birçok çekici özelliği var, ancak gizlilik ve veri toplama açısından daha kötü bir seçenek yok” dedi.

Telegram ‘aslında nasıl çalışır’

Marlinspike daha sonra Telegram‘ın “aslında nasıl çalıştığını” açıkladı. Platformun, bir kullanıcının kişilerini, gruplarını, medyasını ve şimdiye kadar gönderdikleri veya aldıkları her mesajı sunucularında düz metin olarak sakladığını söyledi. “Telefonunuzdaki uygulama, verilerin gerçekte yaşadığı sunucularına yalnızca bir ‘görünüm’dür” diye açıkladı. “Uygulamada gördüğünüz hemen hemen her şeyi Telegram da görüyor” diye ekledi.

Marlinspike, kullanıcılardan bu teoriyi doğrulamak için “basit bir test” yapmalarını istedi. Telegram’ı silmeleri, yepyeni bir telefona kurmaları ve numaralarını kaydetmeleri gerektiğini söyledi.

“Tüm konuşma geçmişinizi, tüm kişilerinizi, paylaştığınız tüm medyayı, tüm gruplarınızı hemen göreceksiniz. Nasıl? Hepsi onların sunucularındaydı, düz metin olarak” dedi.

Mesajlar yalnızca gönderen ve alıcı tarafından görülebilmelidir

Marlinspike, bazı kişilerin “Telegram’a güvendikleri” için Telegram‘ın tüm verilerine, mesajlarına, resimlerine, kişilerine, gruplarına vb. erişmesini önemli görmeyebileceğini, ancak şifreli habercilerin amacının şu olduğunu belirtti. İletişim kurulan kişiden başka kimseye güvenmemeniz gerektiğini dile getirdi.

“Gerçek gizlilik teknolojisi, verileriniz konusunda başka birine güvenmekle ilgili değildir. Bu, zorunda olmamakla ilgilidir. Gönderdiğiniz bir mesaj yalnızca siz ve alıcısı tarafından görülmelidir. Bir grubun ayrıntıları yalnızca diğer üyeler tarafından görülebilmelidir. Kişilerinizi arama Bunları kimseye açıklamamalı” dedi.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Serhat SARIMLI

Bilim, teknoloji, yazılım alanlarına ilgi duyan, okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyorum.

1 yorum

1 yorum

  1. hukuk fakültesi

    25 Aralık 2021 at 16:28

    Hiç bir kurum malesef ki kullanıcının tam güvenliğini sağlayamıyor. yakın gelecekte devletlerin bu işe soyunması muhtemel

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval