Sosyal medya

Mobil

Microsoft’tan TikTok hamlesi!

reklam

Microsoft’tan TikTok sürprizi! Microsoft‘un geçtiğimiz sene 3 milyar dolar kâr eden TikTok uygulamasını satın almak için görüşmelere başladığı rapor edildi.

İlginizi çekebilir: Samsung Galaxy Note 20 Ultra, yeni videosuyla görüntülendi!

800 milyon üyeye sahip TikTok‘un Microsoft tarafından satın alınması gündemde. Microsoft‘un Çinli şirket ByteDance ile görüşmelere başladığı rapor edildi. Geçtiğimiz günlerde ABD başkanı Trump, TikTok‘un yasaklanmasını gündeme almış, uygulamanın kişisel veriler konusunda hassas olmadığı ve bu verilerin Çin’e aktarılma ihtimali nedeniyle uygulamanın yasaklanması yönünde adımlar atılabileceğini belirtmişti. Bu açıklamalar sonrası ABD‘de de ciddi bir kullanıcı kitlesi olan TikTok‘un Microsoft‘a satılması daha da olası gözüküyor. Microsoft dışında başka şirketlerden de teklifler alan TikTok‘un satışı için konuşulan fiyatın ise 50 milyar dolar civarında olduğu söyleniyor.

reklam
Aorus reklamı
Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Sporsever....

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

ORTA-ÜST SEVİYEDE EN İYİ FOTOĞRAF KİMDE? | realme 7 Pro , Reno 4, POCO X3 NFC | Kör Randevu #4

Yazan:

Kör Randevu #4
reklam

Kör Randevu #4 serimiz 2021 yılında orta seviye cihazlar ile devam ediyor. Sevgili Cem Kıvırcık’ın profesyonel gözle cihazları bilmeden yaptığı yorumlar ile orta seviyeden seçtiğimiz üç telefonun detaylarına bakıyoruz. Yurtdışında sıkça yapılan “Blind Test” formatında olan serimizin ismi “Kör Randevu” oldu.


Bakmakta fayda var: EN İYİ FOTOĞRAF KİMDE? | OPPO A91, P40 Lite, TCL 10 Plus


ORTA-ÜST SEVİYEDE EN İYİ FOTOĞRAF KİMDE? | realme 7 Pro , Reno 4, POCO X3 NFC | Kör Randevu #4

Kör Randevuda her zaman yaptığımız gibi sizlere cihazların neler olduğunu söylemeden ancak fotoğraf kapağında verdiğimiz tüyo ile videonun işleyişi hakkında bir bilgi verdik. Fakat bunu Cem Kıvırcık videonun sonunda öğrenmek zorunda. Yaptığımız bu fotoğraf kıyaslamasında birçok farklı açı, bir çok farklı lens ve mod kullandık. Bu modlardan bazılarının norma çekim, ön kamerada portre çekimi, arka kamerada portre çekimi, ön kamerada ve arkada kamerada gece modu ile gece çekimleri diyebiliriz.

reklam
Aorus reklamı

Ayrıca Cem Kıvırcık, fotoğraf çekim tekniklerinin nasıl olması gerektiğini ve nasıl olmaması gerektiğinden bahsetti. Telefonların kameralarının ne kadar iyi olsa da yazılımının da fotoğraf çekiminde bir o kadar önemli olduğuna vurgu yaptı. Aynı zamanda fotoğraf çekerken dikkat edilmesi gereken noktaları her bir kamera modu için ayrı ayrı yorumladı. Bu tekniklerin başında; kadraja giren nesnelerin şekli, ışığın lense vuruş açısı, etraftaki nesnelere vuran ışık ve diğer nesnelerle olan uyumu, renk şemasının karmaşık olup olmaması gibi etmenler mevcut.

Telefonlara baktığımızda ise burada orta seviyede 3000TL-3500TL arasında ilgi çeken telefonları ele aldık. Oppo Reno 4, realme 7 Pro ve POCO X3 NFC bu segmentte seçtiğimiz modeller oldu. Aslında kamera konusunda üst seviye cihazlar kadar iddialı modeller olmasa da bu telefonları tercih edenlerin telefon seçiminde en büyük kriterlerinin başında kamera performansı yer alıyor. Hepsinin birbirinden farklı kamera kurulumları, yapıları ve fotoğrafları işleyişleri var. Peki arasında hangi telefon özellikleriyle öne çıkıyor ona göz atalım:

realme 7 Pro

Realme 7 Pro aslında kamera konusunda iyi işler başaran bir model oldu. Birçok insan tercih yaparken özellikle kamerasının iyi olması sebebiyle de tercih etti diyebiliriz. Ana kamerada 64MP’lik Sony Exmor RS Sensör (IMX682) kullanan model F1.8 diyafram açıklığına sahip. Bu sayede gece çekimlerinde de iyi işler çıkarıyor. Bu kamera ile 4K 30fps videolar çekebilmenin yanında 1080p 60fps videoları da çekebiliyorsunuz. İkinci kamerası ise 119 derecelik bir geniş açı kamerası. 8MP çözünürlüğünde olan bu kameranın diyafram açıklığı ise F2.3. Ek olarak 2MP’lik bir Makro kamerasına sahip olan model dördüncü kamerasında ise yine 2MP’lik bir derinlik algılayıcı sensöre (bokeh) sahip. Ayrıca bu kamera monochrome (siyah-beyaz) fotoğraflar çekmenize de olanak tanıyor. Ön kameraya baktığımızda ise 32MP’lik bir kamera bizleri karşılıyor. 1080p 30fps videolar çekebilmenize olanak tanıyan bu kamera F2.5 diyafram açıklığına sahip.

OPPO Reno 4

Kuzeni diyebileceğimiz realme 7 Pro daki 64MP ana kamera burada yerini 48MP ye bırakmış. Bu kameraya Sony Exmor Sensör (IMX586) eşlik ediyor. F1.7 diyafram açıklığına sahip olmasıyla realme 7 Pro’ya göre biraz daha iyi gibi gözüküyor. 6 elementli lens bulunan model kuzeni gibi 4K 30fps videolar çekmenize izin veriyor. Ek olarak 1080p 60fps destekliyor. İkinci kamerası ise 119 derecelik bir geniş açı kamerası. 8MP çözünürlüğünde olan bu kameranın diyafram açıklığı ise F2.2. Ek olarak 2MP’lik F2.2 diyaframa sahip bir Makro kamerasına sahip olan model dördüncü kamerasında ise yine 2MP’lik bir derinlik algılayıcı sensöre (bokeh) sahip. Ayrıca bu kamera monochrome (siyah-beyaz) fotoğraflar çekmenize de olanak tanıyor. Ön kameraya baktığımızda ise 32MP’lik bir kamera bizleri karşılıyor. 1080p 30fps videolar çekebilmenize olanak tanıyan bu kamera F2.5 diyafram açıklığına sahip.

POCO X3 NFC

POCO X3 NFC, insanlar tarafında çok tercih edilen ve kullananlarında oldukça memnun olduğu bir model olarak karşımıza çıkıyor. Ana kamerasına baktığımızda 64 MP’lik bir kamera bizleri karşılıyor. Bu kamera F1.89 diyafram açıklığına sahip. Gece çekimlerinde diğer iki modele göre diyafram değerleri geride gibi gözüküyor. 4K 30fps video çekimlerinin yanında 1080p 60fps çekimler yapabilmekte mümkün. İkinci kamerası diğer modellere göre daha gelişmiş diyebiliriz. Burada 13MP’lik 119 derece F2.2 diyafram açıklığına sahip bir geniş açı kamerası mevcut. Üçüncü kamerasında 2MP’lik makro çekimler yapabilmenize yaran f2.4 değerine sahip bir kamera  mevcut. Dördüncü kamerası ise diğer modellerde olduğu gibi 2MP’lik derinlik algısına sahip. Ön kamerada ise 20MP’lik F2.2 diyafram açıklığına sahip. 1080p 30fps çekimler yapabilmenize yarayan bu kamera ek olarak yapay zeka ile güçlendirilmiş.

Peki sizce hangisi en iyi fotoğrafı çekiyor?

Kör randevuya katılan modellere Hepsiburada üzerinde incelemek ve satın almak için buraya bakabilirsiniz: https://app.hps.im/d7ct/e06510c

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Apple

Apple yeni iPad Pro’yu tanıttı!

Yazan:

reklam

Apple bugün yaptığı lansman ile MacBooklarda kullandığı M1 çip, 5G desteği ve 12,9 inç Liquid Retina XDR ekrana sahip yeni iPad Pro’yu tanıttı.


Bakmakta fayda var : Samsung Galaxy Z Fold3 önceki nesilden daha hafif olacak!


M1 Çip, iPad Pro’ya Geliyor

The new iPad Pro with Liquid Retina XDR display.

M1 çipi, iPad Pro’nun  performansını tamamen yeni bir düzeye taşıyor. 8 çekirdekli CPU tasarımı, dünyanın en hızlı düşük güçlü silikon çekirdeklerini içeriyor. Ayrıca bir önceki nesil iPad Pro’da olan A12Z Bionic’e göre yüzde 50’ye kadar daha hızlı CPU performansı sunuyor. Ek olarak 8 çekirdekli GPU, yüzde 40’a kadar daha hızlı GPU performansı sağlıyor. iPad Pro’daki bu CPU ve grafik performansı kombinasyonu, tablet sektöründeki en hızlı aygıtı olarak liderliğini sürdürüyor. Yeni nesil 16 çekirdekli Apple Neural Engine, gelişmiş bir görüntü sinyali işlemcisi (ISP), 16 GB RAM, 2 kat daha hızlı depolama ve 2 TB‘a kadar kapasiteye sahip birleşik, yüksek bant genişliğine sahip bir bellek mimarisi gibi güçlü özel teknolojiler, iPad Pro’yu şuan olduğundan daha iyi bir hale getiriyor. M1’in güç verimliliği, iPad Pro’nun ince ve hafif tasarımında tüm bu  performansın yanı sıra tüm gün pil ömrü sağlıyor. M1, A serisi yongaların aynı temel mimarisini paylaştığı için iPadOS, basit gezinmeden en zorlu iş akışlarına kadar her şeyi kolayca idare etmek için M1’deki güçlü teknolojilerden tam olarak yararlanıyor.

reklam
Aorus reklamı

12,9 inç modelde Liquid Retina XDR Ekran

A low-light photo showcased on the Liquid Retina XDR display on the new iPad Pro.

Apple  Pro Display XDR performansını 12.9 inç iPad Pro’ya taşıyor. Ekranın tamamında 10.000’den fazla LED kullanan yeni, son teknoloji mini LED tasarımıyla tasarlanan Liquid Retina XDR ekran, 1000 nit tam ekran parlaklığı, 1600 nit maksimum parlaklık ve  yaratıcı iş akışlarını geliştirmek için milyonda 1 kontrast oranı sunuyor. Böylece, en karanlık görüntülerde bile en parlak vurguları ve en ince ayrıntıları yakalayarak gerçek dünyada görülebilenleri yansıtan bir görsel deneyim yaşatıyor. Apple “Artık fotoğrafçılar, kameramanlar ve film yapımcıları dahil olmak üzere yaratıcı profesyoneller, her yere götürebilecekleri geniş bir ekranda gerçeğe yakın HDR içeriği görüntüleyebilir ve düzenleyebilir.” mottosunu kullanıyor. Yeni Liquid Retina XDR ekran, HDR ve Dolby Vision içeriği için  bir mobil sinema izleme deneyimi sunan ProMotion, True Tone ve P3 geniş renk desteği dahil olmak üzere 11 inç iPad Pro’da da bulunabilen diğer gelişmiş teknolojileri içeriyor.

5G ile Daha Yüksek Hız

A music video being edited on iPad Pro.

Apple’a göre iPad Pro’da bulunan 5G ile, hareket halindeki müşteriler daha iyi performansla daha fazlasını yapabilir ve yeni nesil indirme ve yükleme hızlarına erişebilir. Kullanıcılar 5G bağlantısıyla beraber güvenli ve hızlı bir bağlantı kullanarak yaratıcı ve üretken kalabilir ve halka açık Wi-Fi bağlantı noktalarına bağlanma ihtiyacını da azaltabilir. 5G bandına sahip olan iPad Pro, dünya çapında en geniş 5G kapsamını sunuyor. ABD’deki iPad Pro modelleri, 5G’nin daha yüksek frekanslı versiyonu olan milimetre dalgayı destekleyerek iPad Pro’nun 4 Gbps’ye kadar hızlara ulaşmasını sağlıyor. iPad Pro aynı zamanda eSIM desteği sunarak anında bir ağ bulmayı ve 5G veri planına kaydolmayı kolaylaştırıyor.

Thunderbolt, iPad Pro’ya Geliyor

A woman using iPad Pro with the White Magic Keyboard.

Thunderbolt ve USB 4 desteği, iPad Pro’daki USB-C bağlantı noktasını, kablolu bağlantılar için önceki iPad Pro’ya göre 40 Gbps’ye kadar 4 kat daha fazla bant genişliğiyle şimdiye kadarki en hızlı, en çok yönlü bağlantı noktası haline getiriyor. Thunderbolt, 10Gbps Ethernet’i destekler ve tümü yüksek performanslı kablolar ve yuvalar kullanılarak bağlanan tam 6K çözünürlükte Pro Display XDR dahil olmak üzere daha hızlı harici depolama ve hatta daha yüksek çözünürlüklü harici ekranlar gibi devasa bir yüksek performanslı aksesuar ekosistemine olanak tanıyor. Daha fazla çevre birimi desteğiyle iPad Pro artık  iş akışlarına daha da sorunsuz bir şekilde uyum sağlıyor.

Kamera tarafındaki yenilikler

iPad Pro’daki TrueDepth kamera sistemi, video görüşmeleri için yeni bir deneyim olan Center Stage’i etkinleştiren, iPad için özel olarak tasarlanmış  bir 12MP Ultra Geniş ön kameraya sahip. Center Stage, kullanıcıları çerçevede tanımak ve merkezde tutmak için yeni ön kameradaki çok daha geniş görüş alanını ve M1’in makine öğrenimi yeteneklerini kullanıyor. Kullanıcılar hareket ettikçe, Center Stage onları çekimde tutmak için otomatik olarak pan yapıyor. Başkaları katıldığında, kamera onları da algılar ve herkesi görünüme sığdırmak ve konuşmanın bir parçası olduklarından emin olmak için sorunsuz bir şekilde uzaklaştırıyor. Arka taraftaki kamera kurulumu ise bir önceki nesildeki ile aynı olarak gözüküyor.

Yeni Magic Keyboard Folio Rengi

iPad Pro paired with the black and white Magic Keyboards.

Siyah renkli klavyeden farklı olarak Apple bu modellerle beraber beyaz renkli Magic Keyboard Folio’yu da satışa sunuyor.

Yeni iPad Pro Türkiye Fiyatları:

11 inç + Wifi
128 GB ➡️ 8599₺
 256 GB ➡️ 9699₺
512 GB ➡️11899₺
1 TB ➡️ 16299₺
2 TB ➡️20699₺
11 inç + Cellular
128 GB ➡️ 10199₺
 256 GB ➡️ 11299₺
512 GB ➡️13499₺
1 TB ➡️ 17899₺
2 TB ➡️22299₺
12.9 inç + Wifi
128 GB ➡️ 11999₺
256 GB ➡️ 13099₺
512 GB ➡️15299₺
1 TB ➡️ 19699₺
2 TB ➡️24099₺
12.9 inç + Cellular
128 GB ➡️ 13599₺
256 GB ➡️ 14699₺
512 GB ➡️16899₺
1 TB ➡️ 21299₺
2 TB ➡️25699₺

 

 

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Apple yarın yapacağı etkinlikte hangi ürünleri tanıtması bekleniyor?

Yazan:

apple
reklam

Bildiğiniz üzere Apple son bir kaç senedir yılda 2 lansman yaparak ürünlerini tanıtıyor. Yılın ilk yarısında Nisan ayında ve, yılın ikinci yarısında Eylül ayında bir lansman yapıyor. Bunun dışında da WWDC adı altında geliştiriciler ile yaptığı bir oturum mevcut. Her yeni iOS serisini de burada tanıtırlar.


Bakmakta fayda var: Apple’ın etkinlik resimleri, yeni cihazlar için duvar kağıtlarına işaret ediyor!


Apple genelde yılın ilk yarısında yaptığı lansmanlarla yeni nesil iPadleri, kulaklıklarını, yeni iMac serilerini ve servislerini tanıtıyor. Geçen sene yapılan lansmanda uzun zamandır beklenen iPhone serisi olan iPhone SE 2o2o tanıtılmıştı. Bunun yanında yeni nesil iPad’ler de vardı. Bu sene yeni bir iPhone tanıtımı beklenmese de iPad tarafında yapılan yenilikler. Macbook ve iMaclere gelen yeni özellikler ve yeni işlemcisinden güç alacak yeni modellerin tanıtılması bekleniyor. Apple ürün sızdırmama konusunda en iyi markalardan birisi diyebiliriz. Çünkü neredeyse hiçbir ürününün tanıtımı yapılmadan özellikleri kesinleşti diyemiyoruz. Ancak Apple’a yakın olan kaynaklardan (applehub, appledsign) birkaçı duyum da olsa bilgiler, render fotoğraflar ya da özellik listesi gibi sızdırmaları yapabiliyorlar. Bizde bu duyumlara dayanarak yarın tanıtılacak olan ürünlerin birkaçına göz atalım istedik.

Apple Silicon iMac

reklam
Aorus reklamı

Apple’ın elindeki en güçlü kozlardan birisi iMac’ler. Çünkü bu all in one bilgisayarlar birçok sektörde kullanılmakta ve tercih edilmekte. Yeni nesil iMacler’de en çok dikkat çeken nokta ise farklı renk seçenekleri oluyor. Baharın gelişine uygun olarak birçok farklı renk tonunu  Apple iMac’te görebiliriz. Bunun yanında 23 inçlik bir ekranda bizlerle birlikte olacak. Ayrıca Apple’ın son zamanlarda kendinden sıkça söz ettirdiği M1 işlemcisinin güncellenmiş ve güçlenmiş hali M1X ile de gelebilir. Ek olarak tasarım kısmında da iPad ve iPhone 12 ailesi gibi köşeli hatları olduğu da dikkatlerden kaçmıyor.

Yeni nesil Apple iPad Pro

2018 yılıdaki iPad Pro ve geçen seneki iPad Air köşeli tasarımları ve tuşsuz tam ekran formlarıyla dikkat çekmişti. 2020 model iPad Pro’da görece eski diyebileceğimiz A12Z işlemcisi varken iPad Air’de A14 Bionic işlemcisi vardı. Hatta A14 Bionic işlemcisini ilk kullanan cihaz iPad Air olmuştu. Bu sene işlemci kısmında Apple, iPhone ve iPad Air de kullandığı A14 Bionic  işlemcisinin güncellenmiş ve güçlendirilmiş hali olan A14X ile karşımıza çıkması bekleniyor. Bunun yanında artık iPad’lerde IPS LCD yerine Mini-LED yer alması olası. ProMotion 120Hz ekran özelliği de devam edecek. ARka taraftaki çift kamera ve Lidar sensöründe bir takım yeniliklerle beraber yerini korumasu bekleniyor. Ek olarak Gümüş ve Kurşun Gri renklerinin yanında iPhone 12 ailesinde olan farklı renkleri de görebiliriz.

Apple AirTags

Apple daha önce görmediğimiz bir ürünle karşımıza çıkabilir. iPhone 12 ailesiyle birlikte gelen MagSafe özelliği ile çalışan ürünlerine yenisini ekleyebilir gibi gözüküyor. Bildiğiniz gibi MagSafe özelliği iPhone’ların arkasına mıknatıslar vasıtasıyla yapışıp çalışan ürünleri kapsıyor. Bunların en iyi örnekleri MagSafe cüzdan ve MagSafe kılıfları. Bunlara ek olarak tanıtılması en olası olanda Apple AirTags. AirTags sayesinde daha doğru konum verisi sağlanabilir. GPS takibi sayesinde konum doğruluğu arttırılacak. Farklı renklerde de olması beklenen AirTags MagSafe kılıfın üzerinden çalışabileceği konuşulanlar arasında.

Yeni Apple iPhone Kılıfları

Apple ek olarak iPhone ailesi için yeni aksesuarlarını tanıtabilir. Bunlardan bazıları deri kılıfları, etkinliğin olacağını gösteren logodaki renklerden oluşan renkli kılıflar olabilir. Ek olarak MagSafe özelliğine sahip şarjlı kılıfta gelmesi olası.

Bunların dışında Apple yeni iOS sürümü olacak olan iOS 15 hakkında da bilgi verebilir. Pandemi sürecinin devam etmesi sebebiyle lansmanlarını katılımcılar ile yapamayan Apple son 3 lansmanını da Youtube ve apple.com üzerinden yaptığı canlı yayınlar ile gerçekleştiriyor. Biz de her zamanki gibi HWP Youtube kanalımızdan Apple canlı yayınında olacağız ve sizlerle yeni ürünleri ve Apple’ı konuşacağız. Sizce Apple bu senenin ilk yarısında yapacağı lansman ile neleri tanıtacak?

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval

HWP COIN’den Haberler