Sosyal medya

Haber

Microsoft Windows 10 desteğini ne zaman sonlandıracak?

Microsoft Windows 10

Microsoft Windows 10 desteğini ne zaman sonlandıracak? sorusu Windows 7 desteğinin sonlandırılması sonrasında akıllara gelen ilk soru oldu. Haberimizde bu soruya cevap veriyoruz.

Özellikle Microsoft’ un Windows 7 desteğini sonlandırması sonrası çoğu PC kullanıcısı Windows 10 sürümüne geçti veya geçmeye hazırlanıyor diyebiliriz. Windows 10 yaklaşık 5 yıldır hayatımızda ve aslına bakarsanız PC kullanıcıları için tekel konumunda. Elbette ki alternatifler arasında Windows 8, Ubuntu veya diğer Linux dağıtımları da var. Fakat bu alternatiflerin Windows 10 işletim sistemi ile karşılaştırıldıklarında oldukça verimsiz olduklarını söyleyebiliriz. Bu sebepler Windows 10 işletim sistemini bizler için fazlasıyla önemli hale getiriyor.

reklam
MSI reklamı

İlginizi çekebilir: Vladimir Putin, Windows XP’den vazgeçemiyor!


Microsoft Windows 10

Microsoft Windows 10 desteğini ne zaman sonlandıracak?

Microsoft piyasaya sürdüğü her işletim sistemi için en az 10 yıl destek sunacağını belirtiyor. Windows 10 2015 yılında piyasaya sürüldü ve destek süresi 2025 yılında sonlandırılacak. Bununla beraber güncelleme takvimi genellikle mart ve eylül aylarında olmak üzere yılda 2 büyük özellik güncellemesi alacak şekilde planlandı.

Windows 10′ a geçmeli miyim ?

İstatistiklere göre, kullanıcıların çoğu eski sürümlerdeki bazı hatalar sebebiyle Windows 10′ a geçmek konusunda çekinceler yaşıyor. Fakat firma bu istatistikleri dikkate alarak güncelleme sıklığını azalttı. Microsoft güncellemeler üstünde daha fazla vakit harcayarak, kullanıcılara daha az hata barındıran ve stabil güncellemeler sunma hedefinde. Sonuç olarak cihazlarımızın en güncel sürümde olması zararlı yazılımlardan korunmak ve hatasız bir deneyim yaşamak açısından en iyisi olacaktır.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle

Teknoloji sever, mühendis, yazar.

13 yorum

13 yorum

 1. Yaşar

  31 Ocak 2020 at 12:14

  Bu ne saçma bir haber ya başlığa bak içeriğe bak böyle cins editörleri nasıl alırsınız… :/

 2. Anne makarna yap

  31 Ocak 2020 at 17:53

  Yalan haber yapma kardeş

 3. ksdfgjnskdfngksl

  31 Ocak 2020 at 19:50

  Haber başlığı ile içerik alakasiz böyle ahmakça yazılar size çok ziyaretçi kaybettiricek clickbait yapmayın cahiller

 4. Selim

  31 Ocak 2020 at 22:07

  Windows 10 ‘un zorunlu güncellemeleri bıktırdı artık böyle saçmalık olur mu ? Hizmetlerden kapattığım halde windows update devre dışı bıraktığım halde hatta system 32 den Microsoft update w.w.w Web adresini sildiğim halde ne yapıp edip güncelledi kendini forza horizon 3 oynuyordum Zorunlu update yüzünden oyun çalışmıyor Microsoft update diktatörlüğü bıktırdı bir daha asla para vermem .

 5. Zühtü AKSOY

  1 Şubat 2020 at 01:20

  Linux dağıtımlarına verimsiz demek cahillikten başka bir şey değildir.

 6. Emre Nart

  1 Şubat 2020 at 16:03

  İyi de Windows 10’dan desteği çekmeden önce Windows 11 vb. yeni sistemler çıkarmaları gerekiyor. Eğer 5 yıl içinde yeni bir sistem çıkarırlarsa bu tarihte desteği çekerler. Yoksa da yeni bir sistem gelene kadar destek devam eder.

 7. Bkr

  1 Şubat 2020 at 21:02

  Kardeşim windows 11 çıktı mı ki desteği kessin bu ne saçma konu

 8. Win7

  2 Şubat 2020 at 01:12

  Asıl konu win10 da arka planda bir sürü uygulama çalışıyor buna bi çözüm bulabilirse Microsoft neden win10 kullanmayalım ben win7 kullanıyorum kullanacamda gereksiz bir sürü uygulama var bunları kullanıcının kendisine sunulması gerekiyor yuklemek isterse yükler ama format bile atsan arka planda çok uygulama çalışıyor pc yi yoruyor

 9. Murat

  2 Şubat 2020 at 12:25

  Windows 10 desteği bitirilmeyecek. Artik yeni windows çıkmayacak. Windows 10 üzerinden güncelleme ile devam edecek her şey. Bilip bilmeden salliyorsunuz.

 10. Anonim

  3 Şubat 2020 at 10:17

  2025 yılında windows 10 desteğinin kesileceğini nereden çıkardınız. Microsoft yaşam döngüsü sayfasında öyle bir bilgiye yer vermiyor ayrıca windows 10 dan sonra başka bir işletim sistemi çıkarmayı düşünmediklerini daha önce açıklamışlardı. Lütfen uydurmayın

 11. asenler

  4 Şubat 2020 at 22:02

  Linux dağıtımların “oldukça” verimsiz olduğu değerlendirmesini neye göre yaptığınızı anlayamadım. Tamam, pek oyun oynanmıyor, başka?
  Süper bilgisayarların işletim sistemi nedir?
  Dünyadaki sunucu bilgisayarların çoğunluğunun işletim sistemi nedir?
  Çöpe atılacak kadar eski bilgisayarlarda bile etkin çalışan işletim sistemi nedir?
  CERN hızlandırıcısındaki bilgisayar neyle çalışıyor?

 12. Taylan Özgün

  4 Şubat 2020 at 22:07

  Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Burada ki “verimsiz” ifadesi profesyonel anlamda yapılan kullanım açısından yani üretkenlik uygulamaları açısından kullanıldı. Maalesef, PC kullanıcıları konu bir mühendislik uygulaması, profesyonel çizim, video düzenleme vs. konuları olduğunda Windows işletim sistemine mahkum.

 13. mehmet emre

  6 Şubat 2020 at 17:18

  windows 10 geç bence çok güzel

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Microsoft Outlook çöktü

Yazan:

Microsoft Outlook

Microsoft Outlook servisi, web ve mobil dahil, tüm platformlarda kullanım dışı kaldı. Microsoft, dünya çapında bir kesinti yaşandığını doğruladı.


İlginizi çekebilir: Microsoft ARM tabanlı Windows PC’lere x64 desteği getiriyor

reklam
MSI reklamı

Microsoft: “Sorunun kaynağını araştırıyoruz”

Şirket tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Durumdan etkilenmiş olan altyapımızdan aldığımız verilerle, çevrimiçi protokollerimize yansıyan etkiyi araştırıyoruz. Bu sorunun global ölçekte etkili olduğunu belirledik. Sorunun nedenini daha net bir şekilde belirleyebilmemiz için, Microsoft Outlook hizmetinde yapmış olduğumuz son değişiklikleri tekrar inceleyeceğiz.” denildi.

Downdetector, Office 365 için de kesinti yaşandığını bildirdi. Sorunun %66’sı Outlook ile ilişkilendirilirken, %20’sinin ise sunucu sorunlarıyla ilgili olduğu belirtildi.

Microsoft

Bu hafta yaşanan ikinci kesinti

Şirkete ait servisler bu hafta ikinci kez çökmüş oldu. 28 Eylül’de yaşanan kesintide, Microsoft’un bulut hizmetlerinden Teams, Outlook ve Office 365’te kesintiler yaşanmıştı. Şirket tarafından geçen hafta yapılan açıklama şu şekildeydi;

“Servislerimize erişimi etkileyen sorunları araştırıyoruz. Sorunun ana kaynağını bulmaya çalışıyoruz. Kısa bir süre zarfında daha net bilgiler paylaşıyor olacağız.”

Şirket, daha sonra yaptığı açıklamada, kesintinin kaynağı olarak son güncellemeleri göstermişti;

“Getirdiğimiz son yeniliklerin, servislerimizdeki kesintinin ana kaynağı olduğunu belirledik. Sorunların üstesinden gelebilmek adına, değişiklikleri şimdilik geri alıyoruz.”

Tüm bunlara rağmen, ikinci kesintiye engel olunamamış gözüküyor.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

OnePlus, OxygenOS kararlı sürümünün dağıtımına başlıyor

Yazan:

OnePlus

OnePlus, cihazlarına Android güvenlik yamalarını sunma konusunda en önde gelen markalardan biri. Google tarafından yayınlanan Android güvenlik yamalarını çok kısa bir süre içerisinde yeni modellerine entegre eden şirket, eski cihazları için de arayı çok fazla uzatmadan güvenlik güncelleştirmelerini getiriyor. Şirket, Nord ve 7 serisi için OxygenOS kararlı sürümlerini Eylül 2020 güvenlik yamasıyla birlikte sunmaya başlıyor.


İlginizi çekebilir: OnePlus Nord N10 dedikoduları güçlendi

reklam
MSI reklamı

OnePlus Nord için OxygenOS 10.5.8 dağıtımına başlanıyor

OnePlus’ın topluluk forumlarında yer alan son gönderilere bakıldığında, Nord modeli için OxygenOS 10.5.8 güncellemesinin dağıtılmaya başlandığı görülüyor. Güncelleme, bazı iyileştirmeleri ve eylül ayı güvenlik yamasını içeriyor.

OnePlus Nord

Güncelleme ile birlikte gelen değişiklikler;

♦ Önemsiz bildirimleri filtrelemek ve uygulama bildirim yönetimini daha kullanışlı hale getirmek için ‘Durum çubuğunda bildirimleri gizle’ özelliği eklendi. ‘Ayarlar > Uygulamalar ve Bildirimler > Bildirimler > Gelişmiş > Önemsiz bildirimleri gizle’ yolu üzerinden erişilebilir.

♦ Genişletilmiş ekran görüntüsü alma optimizasyonu.

♦ Bazı hata düzeltmeleri ve sistem stabilitesi iyileştirmeleri.

Eylül 2020 güvenlik yaması.

♦ Görüntü sabitleme performansı iyileştirmeleri.

♦ Ekran kalibrasyonu iyileştirmeleri.

♦ Şebeke stabilitesi optimizasyonu.

OnePlus 7 serisi için OxygenOS 10.0.8 (Avrupa)/10.3.5 (global) dağıtımına başlanıyor

Geçen senenin amiral gemisi olan 7 serisi de benzer bir güncelleme alıyor.

OnePlus 7

Güncelleme ile birlikte gelen değişiklikler;

♦ Kullanıcı bazlı kullanım becerilerini kısa sürede algılayan kullanıcı asistanı eklendi. ‘Ayarlar > OnePlus İpuçları&Destek’ yolu üzerinden erişilebilir.

♦ Sistem güç tüketimi optimizasyonu ve kullanıcı deneyimi iyileştirmeleri (yalnızca 7 Pro modelinde).

♦ Üçüncü parti uygulamalarda meydana gelen sorunların düzeltilmesi.

♦ Bazı hata düzeltmeleri ve sistem stabilitesi iyileştirmeleri.

Eylül 2020 güvenlik yaması.

OnePlus 7T Pro McLaren Edition modeli de güncelleme alıyor

Ayrıca, OnePlus 7T Pro McLaren Edition için OxygenOS 10.0.39.HD61CB güncellemesinin dağıtılmaya başlandığını da belirtelim. XDA üyelerinin paylaşımlarına bakılırsa, güncelleme ile birlikte 5G desteği, Ağustos 2020 güvenlik yaması ve sistem optimizasyonu sağlanmış gözüküyor.

OnePlus 7T Pro McLaren Edition

Kademeli dağıtım stratejisi uygulanıyor

Şirket, kararlı güncellemeleri kademeli olarak dağıtıyor. İlk olarak küçük bir gruba dağıtılan güncelleme, önemli bir olumsuz geri bildirim gelmediği takdirde herkes için dağıtılmaya başlanıyor.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

Donanım

Microsoft ARM tabanlı Windows PC’lere x64 desteği getiriyor

Yazan:

Microsoft ARM Windows

Microsoft, ARM platformu üzerine kurulu Windows işletim sistemleri için x64 uygulama öykünme desteği üzerinde çalıştığını resmi olarak açıkladı. Günümüzde çoğu Windows 10 uygulamasının artık 32 bit x86 desteğini kestiğini düşünürsek, şüphesiz Microsoft’un bu adımı ARM PC’leri büyük bir dertten kurtaracak.


İlginizi çekebilir: Microsoft, oyun konsolu üretimini sonlandırmayı düşünmüyor!

reklam
MSI reklamı

ARM platformuna sahip Windows 10 bilgisayarlar için günümüzde baş göstermekte olan büyük bir sorun var: x64 uygulama öykünme desteğinin olmaması. Şu anda Microsoft Surface Pro X gibi ARM tabanlı cihazlardaki Windows, yerel 32 bit ve 64 bit ARM uygulamalarını yalnızca ‘x86-32 bit’ olarak çalıştırabiliyor.

ARM’Windows’ların böyle bir sınırlamaya tabi olması elzem bir dezavantaj. Çünkü günümüzde Adobe başta olmak üzere çoğu geliştirici, uygulamalarını 64 bit x86′ya taşıdı ve 32 bit varyantlarını desteklemeyi bıraktı.

Microsoft, ARM cihazlar için müjdeyi verdi!

Microsoft ARM Windows

İşte bu sorunu kökten çözmek için Microsoft, ARM tabanlı Windows PC’ler için x64 uygulama öykünme desteği ekleyeceğini açıkladı. Böylelikle bütün Windows uygulamaları kusursuz bir biçimde ARM platformuna sahip Windows bilgisayarlarda da çalışabilecek. Bu noktada Microsoft, x64 desteğinin tüm ARM cihazlarına, hatta Qualcomm Snapdragon 835′e kadar eski cihazlara bile sunulacağını söyledi.

Ek olarak yazılım devi, ARM cihazlar için performans ve pil tüketimi odaklı bir Microsoft Edge tarayıcısı geliştireceğinin de müjdesini verdi. ARM tabanlı Windows’lar için bir de yerel Teams istemcisinin ufukta olduğu, Microsoft’un verdiği bilgiler arasında yer alıyor.

Geçtiğimiz birkaç ay boyunca Microsoft, ARM’Windows PC’ler için Xbox Oyun Akışı deneyimini sunmak adına yoğun çalışmalar yapmıştı. Şirket ayrıca, ARM PC’lerde Windows 10 için uygulama uyumluluğunu iyileştirmek ve Uygulama Güvencesi programını ARM64 PC’lerde Windows 10′u kapsayacak şekilde genişletmek için Qualcomm ile işbirliği yaptığını duyurmuştu.

Yeni duyurulan x64 öykünme desteği ise, kasım ayında Windows Insider test kullanıcılarına sunulmaya başlanacak ve önümüzdeki yıl daha geniş bir işletim sistemi güncellemesiyle tüm kullanıcılara ulaşacak.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

HWP COIN’den Haberler

Donate

© EMY Medya. Kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek dijital ortamda alıntı yapılabilir.

HWP.com.tr hosting hizmeti LimonHost tarafından verilmektedir.

LimonHost logosu