Sosyal medya

Donanım

MediaTek, ikinci çeyrekte işlemci satışıyla Qualcomm’u yakaladı!

MediaTek, ikinci çeyrek işlemci satışında Qualcomm’u yakaladı!

Huawei’nin Amerika Birleşik Devletleri ile yaşadığı sıkıntılar, MediaTek ve Qualcomm’un işine yaramış görünüyor. Pazar payını arttıran MediaTek ise Qualcomm’u köşeye sıkıştırmış durumda.


İlginizi çekebilir: MediaTek, 5G ekipmanlara güç verecek T750 yonga setini duyurdu

reklam
Aorus reklamı

Counterpoint Araştırma şirketinden gelen raporlara göre akıllı telefon işlemcisi satışlarında, telefon satışlarına paralel olarak yüzde 26 düşüş yaşandı. Pandemi göz önüne alındığında bu düşüşün yaşanması kaçınılmaz olarak görülüyordu. 2019 yılının aynı çeyreğinde mobil işlemci pazarında yüzde 33 pazar payı ile öncü olan Qualcomm, bu sene yaşadığı yüzde 3’lük düşüşe rağmen pazar lideri konumunda.

MediaTek, Qualcomm’u yakalamış gibi görünüyor

Counterpoint Araştırma şirketi tarafından yayınlanan veriler göz önüne alındığında pazar payını geçen senenin aynı çeyreğine kıyasla yüzde 2 arttıran MediaTek, Qualcomm’u yakalamış gibi görünüyor. Uzmanlara göre önümüzdeki sene Huawei tarafındaki satışlarda, işlemci üretimi olmaması nedeniyle ciddi düşüş yaşanacak. Bu düşüşün başta Qualcomm olmak üzere MediaTek ve Unisoc’a fayda sağlaması öngörülüyor.

Adventure İstanbul

MediaTek, ikinci çeyrek işlemci satışında Qualcomm’u yakaladı!

HiSilicon ve MediaTek pazar payını arttırdı

Agresif satış stratejileriyle beraber Huawei, ABD ile yaşadığı sıkıntılara karşın pazar payını arttırmayı başardı. Araştırma şirketinin verilerine göre Huaewi, ABD ambargosu nedeniyle kendi üretimi olan  Kirin işlemcisini daha çok cihazda kullanmak zorunda kaldı. Bu bağlamda Qualcomm tarafında yaşanan pazar kaybının Huawei’ye kaydığı söylenebilir.

MediaTek, ikinci çeyrek işlemci satışında Qualcomm’u yakaladı!

Boşalan pazar payı diğer Çinli üreticilere kalıyor

Ambargolar nedeniyle birçok Amerikan şirketiyle iş yapamayan Huawei, akıllı telefon pazarında önemli bir pazar payına sahip. Huawei, ABD ile yaşanan anlaşmazlığı gidermezse pazar payının büyük kısmını kaybedecek gibi görünüyor. Huawei’den boşalan payın Xiaomi, Oppo ve VIVO gibi diğer Çinli üreticilere kalacağı düşünülüyor.

5G atılımıyla beraber veriler değişebilir

Uzmanlara ve raporlara göre 5G teknolojisi barındıran yonga setlerinin üretilmesiyle beraber kayıp yaşanan pazarda önümüzdeki 3 yıl içerisinde toparlanma yaşanabilir. Oldukça revaçta olan oyun odaklı cihazlarda 5G bağlantısı destekli yonga setlerinin kullanılmasıyla beraber telefonlara olan talebin daha da artması bekleniyor.  

Geek tadında derlediğim haberleri, Hardware Plus bünyesinde paylaşıyorum. Teknoloji, bilim ve popüler kültür adına her şeye meraklı, tasarımcı adayı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

Intel Iris Xe ilk masaüstü ekran kartını Asus ortaklığıyla getiriyor

intel iris xe

Intel firması uzun zamandır beklenen Iris Xe masaüstü ekran kartlarını OEM firmalara göndermeye başladığını açıkladı.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Iris Xe Max laptop grafik kartlarından aylar sonra gelen bu duyuruda Intel; Iris Xe grafik kartlarının artık masaüstü için de ulaşılabilir olduğunu açıkladı. Ancak tabii ki bunlardan birini deneyimlemek o kadar da kolay olmayacak. Çünkü Intel giriş seviyesi bu kartlarını normal ve küçük işletme bilgisayarları üreticilerine gönderiyor. Yani kart ayriyeten kullanıcılar tarafından satın alınamayacak.

Firma aynı zamanda bu alanda iki ortaklığa da imza atmış durumda. Asus ve Colorful firmaları bu alanda Intel ile işbirliği yapacaklar.

Adventure İstanbul

intel iris xe

DG1 isimli Intel Iris Xe, 10nm SuperFin mimari üzerine kurulmuş durumda. Aynı zamanda firmanın açıkladığına göre laptoptaki 96 işlem ünitesi yerine 80 üniteyle gelecek olan masaüstü kartları, ilginç bir şekilde laptoptakilere oranla biraz daha düşük özelliklere sahip olmuş olacak. Saat hızlarında ise Xe Max 1.650MHz hıza sahipken masaüstü kartının saat hızı henüz belli değil. Ancak laptop akranı gibi onun da 4GB LPDDR4X hafıza 128bit veri yolu ara yüzü var. Intel aynı zamanda kartın HDMI, DisplayPort ve bir de DL-DVI-D olmak üzere üç farklı girişle geleceğini de açıkladı.

Intel Iris Xe ekran kartı açıklanmasının OEM odaklı olmasından dolayı ulaşılabilirlik tarihi firma tarafından verilmiş değil. Ancak kartın ortaklıklara gönderilmeye başlanmasıyla beraber yakın zamanda gelecek bilgisayarlarda kartı görmemiz muhtemel.

 

Devamını oku

Donanım

Atari VCS ile ilgili bilmeniz gereken her şey

Yazan:

Atari VCS

Bir dönemin efsane oyun konsolu üreticisi Atari’nin yeni konsolu yolda. Atari VCS özellikleri, ve bilmeniz gereken her şey.


İlginizi çekebilir: AMD’NİN EN İYİSİ! | Gigabyte Radeon RX 6900 XT incelemesi

reklam
Aorus reklamı

Atari, bir dönem ülkemizde ve dünyanın geri kalanında popüler olan bir oyun konsolu üreticisi. Özellikle 1970 ve 1980 yılları arasında oldukça popüler olan şirket, 1994 yılında çıkardığı Atari jaguar ardından konsol piyasasından silinmiş ve bir daha rekabete dönememişti. Uzun süredir sessizliğini koruyan Atari yeni bir konsolla geri dönüyor. Atari VCS, konsol ve PC karışımı bir cihaz olarak çok yakında kullanıcılarla buluşacak.

Atari VCS

Adventure İstanbul

Atari VCS

Son donanımdan 27 yıl sonra karşımıza çıkan Atari VCS, şirketin büyük umutlarla piyasaya süreceği bir cihaz. Bugünlerde alışık olduğumuzdan farklı bir konsol anlayışla gelen cihaz, hem bir konsol hem de bir PC olarak işlev görüyor. Şirketin iddiasına göre cihaz, yaklaşık 100’den fazla oyunu içinde barındıracak ve yeni oyunlar da zaman içinde ulaşılabilir olacak. Modern ihtiyaçları anlayan  Atari VCS, aynı zamanda 4K HDR yayın yapabilme kabiliyetine de sahip. Özelleştirilmiş bir Linux ile gelecek olan konsolda Atari, kullanıcılarına hem oyun oynayabilecekleri, hem de ödev ve ofis işlerini yapabilecekleri bir cihaz sunuyor.  Ryzen APU ile gelecek olan sistemde, 8 GB DDR4 RAM ve 32 GB sabit depolama alanı bulunacak. Kullanıcılar isterlerse ücretli bulut depolama veya harici eklentiler kullanarak bu kapasiteyi arttırabilecekler. Atari VCS, biri modern kablosuz diğeri klasik kablolu olmak üzere iki kontrolcüye sahip olacak. Kullanıcılar isterlerse oyunları ufak paketler halinde satın alabilecek ya da isterlerse 10 dolarlık bir ödeme yaparak, bütün kütüphaneye erişim sağlayabilecek. 2021’in önümüzdeki ilk aylarında satışa sunulacak olan cihazın fiyatı henüz belirsizliğini korurken, mantıklı bir fiyat etiketiyle çıkması durumunda oldukça başarılı olması bekleniyor. Konuyla ilgili gelişmeler için takipte kalın…


İlginizi çekebilir: Her bütçeye uygun akıllı bileklikleri ve akıllı saatleri Trendyol üzerinden almak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir: Her bütçeye uygun akıllı bileklikleri ve akıllı saatleri Hepsiburada üzerinden almak için tıklayınız.


 

Devamını oku

Donanım

Samsung Galaxy Watch EKG çekebilecek

Yazan:

Samsung Galaxy Watch

Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un akıllı saat serisi Samsung Galaxy Watch, EKG ve kan basıncı ölçmek için gerekli sertifikaları aldı.


İlginizi çekebilir: Windows 10X bu özelliği çalıntı cihazların sıfırlanmasını önleyecek

reklam
Aorus reklamı

Akıllı saatler hayatımıza ilginç yenilikler katmaya devam ediyor. Başlangıçta sadece adımsayar ve nabız ölçümü yapan bu cihazlar, gün geçtikçe gelişip yeni özellikler kazanmaya devam ediyor. Artık kolumuzdaki saat üzerinde konum takibi yapabiliyor, bildirimleri görüntüleyebiliyor, çağrı cevaplayabiliyoruz. Tüm bunların üzerine Samsung ve Apple gibi üreticiler, çıtayı biraz daha yukarı çıkararak bu saatlere Elektrokardiyogram , kan basıncı ölçme ve kandaki oksijen oranını gösterme gibi oldukça uçuk özellikler ekledi. Bu üstün teknolojileri üzerin barındıran serisi Samsung Galaxy Watch, EKG ve kan basıncı ölçmek için gerekli olan sertifikaları, Avrupa birliğinden aldı. Özellikler Avrupa Ekonomik Alanı için kullanılabilir.

Samsung Galaxy Watch

Adventure İstanbul

Samsung Galaxy Watch gerekli sertifikaları aldı.

Samsung Galaxy Watch, EKG ve kan basıncı ölçmek için gerekli olan teknolojileri hali hazırda içinde barındıran modellere sahipti. Ancak sağlık ciddiye alınması gereken bir durum olduğu için sağlık otoriteleri, konuyla ilgili gerekli değerlendirmeleri yapmadan ve sertifikasyon süreci tamamlanmadan bu saatlerden ölçüm alınmasına izin vermedi. Güney Koreli şirket sonunda bu testlerden geçerek, sağlık uygulaması için gerekli sertifikayı aldı. Avrupa Ekonomik Alanı için geçerli olan bu durum sayesinde, 27 Avrupa Ekonomik Alanı ülkesi ve Birleşik Krallık, Endonezya ve Şili gibi ülkelerde kullanıcılar saatleri üzerinden ölçüm yapabilecek. Samsung Galaxy Watch 3 sahipleri ve Galaxy Watch Active 2 sahipleri saatlerini kullanarak EKG ve kan basıncı ölçümü yapabilecek. Kısa bir süre öncesine kadar böyle ölçümler için hastanelerdeki oldukça pahalı ekipmanlara ihtiyaç duyduğumuzu düşünürsek, bu oldukça önemli bir gelişme. Benzer özelliklere sahip Apple Watch kullanıcılarının, bu özellikler sayesinde hayatlarının kurtulduğu bile olmuştu. Konuyla ilgili yeni gelişmeler için takipte kalın…


İlginizi çekebilir: Her bütçeye uygun akıllı bileklikleri ve akıllı saatleri Trendyol üzerinden almak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir: Her bütçeye uygun akıllı bileklikleri ve akıllı saatleri Hepsiburada üzerinden almak için tıklayınız.


 

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler