Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

MediaTek, akıllı telefon çip pazarının bir numaralı çip üreticisi oldu!

MediaTek

Geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinde akıllı telefon çip pazarında (AP) MediaTek, ilk kez liderliği Qualcomm’dan almıştı. Ardından MediaTek, dört çeyrek üst üste bu liderliği elinde tuttu ve şu anda pazarın hakimi konumunda. Analistler, Tayvanlı yonga üreticisinin 2021’in ikinci çeyreğinde %38’lik bir pay ile mobil çip pazarında liderliği sürdürdüğü sonucuna vardı.


İlginizi çekebilir: iPhone 13 Serisi, Apple’ın Hisse Senedi Fiyatını Rekor Seviyeye Ulaştırdı!


MediaTek, hangi yonga setleri ile piyasayı domine ediyor?

Uzmanlar, Dimensity 700 çipinin 5G cihazların orta-alt segmentinde baskın olduğunu söylüyor. Helio P35 ve Helio G80 ise 4G LTE bulunan cihazlarda lider durumda. MediaTek, 2021’in ilk çeyreğinden bu yana sürekli ivmeli bir şekilde büyüme gösteriyor. Akıllı telefon çip pazarındaki ikinci büyük firma ise Qualcomm. Son verilere göre Qualcomm, %32’lik bir pazar payı ile ikinci sırada yer alıyor. Bu, yılın ilk çeyreğine göre artış anlamına geliyor. HiSilicon, Samsung ve Apple’ın pazardaki kayıpları, Qualcomm ve MediaTek’in pazar payında artışa yol açtı. Apple ise %15’lik pazar payı ile 3.sırada yerini aldı. 2021’in ilk çeyreğinde %17 pazar payına sahip olan Apple, %2’lik bir kayıp ile 3.çeyreği kapatıyor. ABD yaptırımları nedeniyle pazar payının çoğunu kaybeden HiSilicon ise son 1 yıl içinde büyük bir düşüş yaşadı. Samsung ise son altı çeyrekte sürekli olarak pazar payı kaybediyor.

MediaTek

Samsung, geçtiğimiz aylarda çip sektörüne aktif şekilde yatırım yapmaya başladı. Son 6 çeyrekte yarıya inen pazar payı, yeni atılımlar ile zirveye çıkmayı hedefliyor. Şirketin CEO’su 2030 yılına kadar Samsung’un piyasadaki en büyük yonga seti üreticisi olacağını hedef olarak gösterdi. Unisoc tarafında baktığımızda ise pazar payının istikrarlı bir şekilde %4-5 arasında değişkenlik gösterdiğini görüyoruz.

MediaTek

MediaTek yonga setleri, düşük fiyatları ile dikkatleri üzerine çekiyor. Şirket, fiyatları mümkün olduğunca azaltıp satışlarını maksimum düzeye çıkarmayı planlıyordu. Qualcomm ise yüksek performans sunan yonga setleri ile pazarda liderliğini sürdürmeyi hedefledi. Ancak pazar tarafında bu düşünce benimsenmedi. Bununla birlikte MediaTek’in çipleri, küçük üreticiler tarafından da kullanılmaya başlandı. Sonuç olarak MediaTek’in pazar stratejisi orta ve alt segmentte kazanmış gibi gözüküyor. Şimdi ise firmanın yeni hedefi, amiral gemisi segmentte ucuz fiyatlı çipler üretmek. Bununla birlikte şirketin yeni Dimensity 2000 yonga seti kısa süre içerisinde piyasaya sürülecek. Söylentilere göre bu yonga seti, ARM v9 mimarisi ve TSMC’nin 4 nm üretim teknolojisi ile çıkış yapacak.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Barış Kalmaoğlu

Teknolojiyle iç içe olmayı ve araştırmayı seven biri.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir