Sosyal medya

Genel

MacBook Pro’daki Touch Bar’a Force Touch desteği gelecek!

Apple’ın aldığı yeni bir patent, teknoloji devinin orijinal adı “3D Touch” olan Force Touch’ı MacBook Pro’daki Touch Bar’a getirmeyi planladığını ortaya koydu.


İlginizi çekebilir: Shazam ile ücretsiz Apple Music kullanın!

reklam
Aorus reklamı

MacBook Pro, Force Touch teknolojisini kullanabilir

Patentte, MacBook dizüstü bilgisayarlardaki dokunma ekranına bir kuvvet sensörü ekleme fikri açıklanıyor. Dosyalar kısmında bulunan bir şema ise Apple’ın Touch Bar’dan bahsettiğini doğruluyor.

Kuvvet algılama teknolojisi ilk olarak Apple Watch’ta piyasaya sürüldüğünde tanıtılmıştı. Ekranın, üzerine ne kadar baskı uygulandığını algılamasına ve yanıt olarak bağlamsal menüler sunmasına olanak tanımıştı.

Adventure İstanbul

MacBook Pro'daki

Teknoloji, iPhone 6S ve 6S Plus’ın piyasaya sürülmesiyle iPhone’a getirildi. Ancak Apple, iOS 13’ün piyasaya sürülmesiyle teknolojiyi “Haptic Touch” ile değiştirerek öldürdü. Temelde, aynı görevleri yerine getiriyorlar ancak Haptic Touch ekrana sert basmaya eşdeğer olarak uzun basmayı baz alıyor.

MacBook Pro'daki

Şimdi de Apple, basıncı algılama teknolojisini cihazlarında bir yere yeniden eklemek için MacBook Pro’daki TouchBar’ı seçmiş gibi gözüküyor. Touch Bar ilk olarak 2016 MacBook Pro ile piyasaya sürüldü ve klavyenin en üst sırasındaki fiziksel işlev tuşlarını, kullanılan uygulamaya göre dinamik olarak değişen yazılımsal tuşlarla değiştirdi.

Patentlerin, Apple’ın belirli bir özelliği piyasaya sürmeyi planladığına dair kesin bir kanıtlar sunmadığını hatırlatmak gerekiyor ancak Touch Bar’ın kullanım durumu ve Force Touch’ın ona nasıl kolayca sığabileceği düşünüldüğünde, bu seçenek tamamen mantıklı gözüküyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Apple dünyanın en değerli markası oldu

Apple

Dünyanın en değerli markaları listesini oluşturan Brand Finance, 2021 yılının en değerli markasının Apple olduğunu açıkladı. Teknoloji devi, 2016 yılından sonra ilk kez, dünyanın en değerli markası oldu.

İlginizi çekebilir: iPhone yavaşlatma davası

reklam
Aorus reklamı

Apple.car

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance tarafından hazırlanan “Dünyanın En Değerli 500 Markası-Global 500-2021” araştırması sonuçlandı.

Adventure İstanbul

Brand Finance’in araştırmasına göre Apple, dünyanın en değerli markası olarak tespit edildi. ABD merkezli teknoloji devi Apple’ın 2016’dan sonra ilk kez zirveye yerleşti. Şirket, yıllardır zirvede olan Amazon’u nihayet geçmeyi başardı.

Rapora göre Apple marka değerini yüzde 87 artırarak 263,4 milyar dolara yükseldi. Apple’ı sırasıyla yaklaşık 254,2 milyar dolar marka değeriyle Amazon, 191,2 milyar dolar değerle Google takip etti.

amazon

Söz konusu listede; bir başka Amerikan devi Microsoft 140.4 milyar dolarlık marka değeriyle listede dördüncü sırada kendisine yer bulurken, Güney Koreli Samsung 102.6 milyar dolarlık marka değeriyle beşinci sırada yer aldı. ABD’li iki şirketten Walmart 93.2 milyar dolarla altıncı, Facebook 81.5 milyar dolarla yedinci oldu.

Facebook’un ardından Çinli ICBC 72.8 milyar dolarlık marka değeriyle sekizinci olurken, Amerikalı Verizon 68.9 milyar dolarla dokuzuncu, Çinli WeChat 67.9 milyar dolarla onuncu sırada kendisine yer buldu.

İlginizi çekebilir: Apple, “katlanabilir iPhone” için bir patent daha aldı!

Apple

Brand Finance Türkiye Direktörü Muhterem İlgüner, listede yer bulan 47 teknoloji markasının, toplam değerin yüzde 14’ünü oluşturduğunu, değerlerinin yaklaşık 1 trilyon dolara ulaştığını söyledi.

Global 500 listesinde şirketlerin 204’ünü ABD‘li firmalar oluştururken, 75’inin Çin, 34’ünün Japon, 33’ünün Fransız, 22’sinin Alman, 19’unun İngiliz olduğu görüldü.

Sizler için oluşturduğum; akıllı telefonteknolojik ürünler ve genel ihtiyaçlar alışveriş listelerine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Trendyol listesini incelemek içinde burayı tıklayın!

Devamını oku

Apple

iPhone yavaşlatma davası

Yazan:

Teknoloji devi Apple’a bir yeni dava daha geliyor. Avrupa’nın pek çok ülkesinde, ABD’li şirkete iPhone yavaşlatma davası açıyor.


İlginizi çekebilir: ZTE Blade X1 5G Snapdragon 765G ve uygun fiyatla geliyor

reklam
Aorus reklamı

Apple, 2017 yılında uzun zamandır şüphelenilen skandal bir itirafta bulunmuştu. ABD’li teknoloji devi, eski model telefonlarını uzaktan yazılım müdahalesi sayesinde yavaşlattığını ve bunu bu telefonların ömrünü uzatmak için yaptığını iddia etmişti. Elbette kullanıcılar, bu açıklamadan memnun kalmadı ve bu olay tarihe “Batterygate” skandalı olarak tarihe geçti. Skandalın ardından gelen davalar çığ gibi birikip, şirketin üzerine yağmaya devam ediyor. Bu seferki Davanın arkasında Avrupa Birliği genelinde tüketici haklarını koruma mücadelesi veren Euroconsumers ve İtalya’daki ayağı Altroconsumo bulunuyor. Altroconsumo, Apple’a eski telefonlarını yavaşlattığı için 60 milyon € değerinde (telefon başına 60€) iPhone yavaşlatma davası açtı. Euroconsumers’tan Els Bruggeman’ın konuyla ilgili açıklamasında şu ifadeler yer alıyor: “İnsanlar iPhone aldığında uzun süre kullanabilecekleri kaliteli ürünler bekliyor. Ne yazık ki, iPhone 6 serisi için böyle bir durum söz konusu olmadı. Müşteriler kandırılmış hissetmelerinin yanında maddi zarara da uğradı. Buna ek olarak, çevresel açıdan da ortada bir sorumsuzluk söz konusu.”

iPhone yavaşlatma davası

Adventure İstanbul

iPhone yavaşlatma davası

İtalya davasına ek olarak, bir dava da Portekiz’den geliyor. Yeni açılacak olan dava iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6S ve iPhone 6S Plus ile ilgili olacak. Açılacak davanın arkasında Belçika, Portekiz, İspanya ve Brezilya’daki davalarından bildiğimiz aynı tüketici koruma kurumları var. Davanın toplam miktarının 113 milyon € olması bekleniyor. Henüz tüm detayları bilinmeyen davanın, nasıl sonuçlanacağı ise oldukça merak konusu. Şu ana kadar Apple’a onlarca iPhone yavaşlatma davası açıldı. Anlaşılan pek çok dava da yolda. Şirket daha öne kendi ülkesi ABD’de kaybettiği bir dava için, 310500 milyon dolarlık bir ceza (telefon başına 25 dolar) ödemişti. Konuyla ilgili açıklama yapan Apple, “Bir Apple ürününün kullanım süresini azaltmaya veya kullanıcı deneyimine zarar vermeye yol açacak bir eylemde bulunmadık ve asla bulunmayız. Amacımız müşterilerimizin sevdiği ürünler üretmek. iPhone’ların mümkün olduğu kadar uzun süre kullanılabilmesi de bu hedefin bir parçası.” Açıklamasında bulundu…


İlginizi çekebilir: Her bütçeye uygun akıllı bileklikleri ve akıllı saatleri Trendyol üzerinden almak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir: Her bütçeye uygun akıllı bileklikleri ve akıllı saatleri Hepsiburada üzerinden almak için tıklayınız.


 

Devamını oku

Genel

Hindistan TikTok ve WeChat dahil 59 uygulamayı yasakladı

Yazan:

Hindistan TikTok

Hindistan, TikTok ve WeChat’in de dahil olduğu 59 uygulamayı veri toplama ve kullanıcı gizliliği ile ilgili sorunları gerekçe göstererek kalıcı olarak yasakladı.


İlginizi çekebilir: Microsoft Word dosyasındaki bir görüntü nasıl ters çevrilir?

reklam
Aorus reklamı

Veri gizliliği, Dünya gündeminden bir türlü düşmüyor. Özellikle son dönemlerde WhatsApp kullanıcı sözleşmesi değişikliğinden sonra kullanıcıların veri gizliliği, daha önce hiç olmadığı kadar gündemde. Uygulamalar, gün içindeki hareketlerimizden ve verdiğimiz izinler sayesinde eriştiği bilgilerden hakkımızda fazlasıyla bilgiye sahip olabiliyor. Bu durumun önüne geçmek isteyen Hindistan hükümeti, konuyla ilgili yeni bir Bilgi Teknoloji Yasası çıkardı. Asyalı ülke, bu yasası sayesinde kullanıcıların veri gizliliğini korumayı hedefliyor. Bunu başarmak için Hindistan, TikTok ve WeChat’in de aralarında bulunduğu 59’dan fazla uygulamayı kalıcı olarak yasakladı. Bu uygulamalar artık özel bir af almadığı sürece hiçbir şekilde kullanılamayacak. Hindistan, TikTok yasağı öncesi Çinli sosyal medya şirketi, ABD gibi bazı ülkelerde veri toplama ve kullanıcı gizliliği ile ilgili sebeplerden dolayı yasaklanma sınırına gelmişti.

Hindistan TikTok

Adventure İstanbul

Hindistan, TikTok ve WeChat’i yasakladı

Hindistan hükümeti, yeni Bilgi Teknoloji Yasası’nın 69A maddesine dayanarak, kullanıcı gizliliği ihlal eden uygulamaları yasaklamaya devam ediyor. Android ve iOS için geliştirilen 250’den fazla uygulama ülkede yasaklılar listesine girmiş durumda. Yasaklanan uygulamalardan 59 tanesinin verilen süre içerisinde savunma yapması, Hint hükümetini veri toplama ve kullanıcı gizliliği ile bir ihlalin yapılmadığına dair ikna etmesi gerekiyordu. Bugün dolan süre içerisinde yapılan savunmalar, Hindistan’ı memnun etmemiş olacak ki Hindistan, TikTok ve WeChat’in de dahil olduğu 59 uygulamayı kalıcı olarak yasakladı. Yasaklanan uygulamalar arasında TikTok, WeChat, Baidu, Alibaba tarayıcısı UC Browser ve birkaç Xiaomi uygulaması var. Şu an için hükümet sadece yasaklanan uygulama sayısını açıklamış durumda. Bu sebeple, kullanıcıların elinde yasaklanan uygulamaların tam bir listesi bulunmuyor. Bakalım TikTok gibi şirketler bu adımla ilgili ilerde neler yapacak. Konuyla ilgili yeni gelişmeler için takipte kalın…


İlginizi çekebilir: Her bütçeye uygun akıllı bileklikleri ve akıllı saatleri Trendyol üzerinden almak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir: Her bütçeye uygun akıllı bileklikleri ve akıllı saatleri Hepsiburada üzerinden almak için tıklayınız.


 

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler