Sosyal medya

İnternet

Louvre Müzesi tüm koleksiyonunu internete yükledi!

Louvre Müzesi

Louvre Müzesi dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinin başında geliyor. Ancak, tıpkı birçok diğer tarihi alan ve müze gibi, geçtiğimiz sene Covid-19 pandemisi yüzünden Louvre için pek de iç açıcı değildi. Öyle ki, büyük bölümünü kapıları kapalı geçirdiği 2020 yılı Louvre’un son yıllarda gördüğü açık ara en düşük ziyaretçi sayısını getirmişti. Fakat, görünüşe göre müze yönetimi bu sorunun üstesinden gelmenin yolunu buldu. Müze, tüm koleksiyonu ücretsiz olarak internet kullanıcılarının beğenisine sunuyor…


Yaz ayları kapıda. Öyleyse, sizler için hazırladığımız kişisel bakım listemizi paylaşmanın tam sırası!


Louvre Müzesi, 482 bin eserlik koleksiyonu ile online ziyaretçilerini bekliyor

Louvre Müzesi

Aslında, müzeyi dijitalleştirme çalışmaları Louvre için yeni değil. Öyle ki, dijitalleştirme süreci hakkında konuşan müze başkanı Jean-Luc Martinez, çalışmaları “Aslında bu süreç için yıllardır çalışıyorduk. Louvre’un stratejisi her zaman halka daha iyi şekilde hizmet etmek olmuştur. Bu adımın da bu amaca hizmet edeceğine ve müzeye daha kolay erişme imkanı tanıyacağına inanıyoruz.” şeklinde yorumladı. Buna ek olarak, başkan Martinez, koleksiyonun kapsamı hakkında da iddialı konuştu. Martinez konu hakkında, “En bilinmeyen, toz tutmuş parçaları bile yükledik siteye.” şeklinde konuştu.


Bu haberi de sevebilirsiniz: NFT olarak satılan en pahalı 10 sanat eserini sizler için derledik


Bu adresten erişebileceğiniz Louvre’un online koleksiyonu an itibariyle tam 428 bin parçaya sahip. Her ne kadar bu eserlerin hepsi henüz açıklama ve ek bilgilere sahip olmasa da, şimdiden yarısından fazlası bu bilgilere sahip. Müze yetkilileri çok yakın zaman da bu çalışmaların tamamlanacağını söylemekte. Buna ek olarak, online koleksiyonun müzede bulunan eserlerden çok daha fazlasını içerdiğini de belirtelim. Öyle ki, müzelerde, bazı çalışmalar depoda veya başka müzelere geçici olarak verilmiş olabiliyor. İşte Louvre’un online koleksiyonu bu parçaları da içeriyor. Hatta, koleksiyonda Louvre’un işlettiği başka müzelerden çalışmalar bile mevcut.

Louvre’un online koleksiyonundan sizler için seçtiğimiz örnekler

Madem Louvre’u gezmek artık ücretsiz, koleksiyonu sizler için biraz inceleyelim dedik. İşte sevdiğimiz eserlerden bazıları:

#1- The Monkey Painter- Alexander-Gabriel Decamps

Louvre Müzesi

Decamps, Alexandre-GabrielFrance, Musée du Louvre, Département des Peintures, RF 1375 – https://collections.louvre.fr/ark:/53355/cl010066422 – https://collections.louvre.fr/CGU

Bu çalışma 17. yüzyıldan. O dönemde resim çalışmalarına hayvanların yeni yeni girdiği ve trend olduğu söyleniyor. Bu eser de bu akımın en meşhur örneklerinden biri.

#2- Coronation of Napoleon- Jacques-Lois David

Louvre Müzesi

Bu eser ise Napoleon’un resmini ilk çizen ressam olan Jacques-Lois David’ten. Birçok sanat uzmanı, bu eserinde müzedeki en önemli üç eserden biri olduğunu söylüyor. Resim, Napoleon’un taç giyme törenini tasvir etmekte. Resimdeki mekan ise meşhur Notre Dame Katedrali. Son olarak, dönemin Papasının da resimde mevcut olduğunu belirtelim.

#3- Mona Lisa- Leonardo Da Vinci

Louvre Müzesi

Bu eseri bilmeyen yoktur dersek abartmış olmayız herhalde. Hatta, dünyanın en meşhur resim çalışması demek bile doğru olabilir. Her ne kadar birçoğumuz eser hakkında bilgi sahibi olsa da, resmi biraz daha detaylı incelemekte fayda var. Öncelikle, meşhur ressam Da Vinci’den başlayalım. Leonardo Da Vinci birçok uzmanın İtalya’nın “sanat zirvesi” şeklinde tanımladığım “Yüksek Rönesans (High Renaissance)” döneminin belki de en önemli sanatçısı. Bir noterin çocuğu olarak dünyaya gelen Da Vinci, resimden heykele kadar birçok alanda eser verdi. Bu eserlerden belki de en meşhuru, hatta Louvre’un online koleksiyonun muhtemelen en ilgi çekecek parçası başlığımızın konusu “Mona Lisa”. Hatta, birçok uzman bu eserin sadece resim çalışmaları arasında değil, genel olarak bile dünyanın en bilinen eseri olduğunu söylemekte. Ayrıca, Mona Lisa’nın güncel değerinin 660 milyon ABD Doları olduğunu da belirtelim.

Peki Mona Lisa’yı bu kadar önemli ve meşhur kılan ne? Aslında, Mona Lisa 20. yüzyılın başına kadar bu kadar da popüler değildi. Tabi, eser yine oldukça popüler ve saygı duyulan bir çalışmaydı fakat günümüzdeki kadar sükse yapmamıştı. Louvre Müzesi 1911’de kötü bir olaya şahitlik etti ve hırsızlar Mona Lisa’yı müzeden çaldı. İşte bu olay belki de sanat eserinin bilinirlik açısından dönüm noktası oldu. Bu olay o dönem dünyada adeta bir sansasyon yarattı. Tıpkı bugünlerde biz nasıl koronavirüs haberlerini takip ediyorsak, o dönem de insanlar Mona Lisa’nın akıbetinin peşindeydi. Neyse ki, Mona Lisa kurtarıldı. Tabi, bu kötü olay, her şeyden sonra, belki de o kadar kötü değildi…

Kaynak: France24, NPR, TheTourGuy

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Kaan Mert Kayar

Ekspertlerin dünyasında, geniş skalada okumayı ve öğrenmeyi seven biri.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

Sony PS 5’in daha hafif versiyonunu satışa sundu.

Yeni piyasaya çıkan daha hafif PlayStation 5 sürümü için merak edilen sorular sonunda yanıt bulmuş gibi görünüyor, PS 5 için hazırlanan yeni sürüm geçtiğimiz haftalarda ilk olarak Avustralya da satışa sunulmuştu.

Peki 300 gram kadar daha hafif olan yeni sürüm, ne gibi farklar taşıyor?

Kaynaklar ilk aşamada bu farkın nereden geldiğini tespit edemedi şimdi ise bu sorunun cevabı belli oldu, yapılan donanımsal incelemeye göre yeni sürümde soğutma sistemi ve elemanları ilk seriden daha farklı ve ufak bu sayede daha hafif ve uygun fiyatlı bir PS 5 bizi karşılıyor.

Soğutma sistemi küçülmesinin elbette olumlu ve olumsuz etkileri oluyor ve bu durum yeni sürümün maliyetini de azaltıyor ayrıca biraz daha sıcak çalışmasına neden oluyor ama neyse ki bu durumun büyük bir performans sorununa neden olmayacağı düşünülüyor bunu ilerleyen zamanlarda daha iyi öğrenmiş olacağız.

Soğutma sisteminde değişikliklere giderek daha hafif bir ürün ortaya koyan Sony mühendisleri bunu bazı parçaları ufaltarak ve ayrıca fan yapısında daha uzun ve kavisli kanatlar kullanarak yapmayı başarmış, Sony yeni sürüm ve değişiklikler hakkında detaylı bir açıklama yapmıyor.

 

Soldaki eski, sağdakinler ise yeni olan parçalar.

Eski ve yeni fan tasarımları.

 

Eski ve yeni anakart.

 

Eski ve yeni ısı elemanları.

 

Sony kısa süre önce Xbox’ta olan bir özelliğin benzerini ve sadece PlayStation 5 için olan Game Boost adında özelliğini duyurmuştu.

Microsoft Xbox Series X ve Series S için geçtiğimiz aylarda FPS Boost adında bir özellik tanıtmış ve destekli oyunların kare hızlarının iki katına çıkacağını söylemişti.

Burada dikkatinizi çekmek istiyoruz, her oyun değil sadece destekleyen oyunlar.

Örneğin ;

30 fps çalışan bazı oyunlar 60, 60 fps oyunlar ise, 120 fps seviyelerine kadar çıkıyordu.

Sony de buna karşılık olarak geçtiğimiz aylarda PS 5 için benzer bir sistemi Game Boost adındaki özelliğini tanıttı aynı Xbox FPS Boost gibi Game Boost da, bazı oyunların kare hızını artırıyor.

Belirli PS 4 oyunları, Game Boost sistemiyle PS 5 üzerinde daha stabil çalışır hale gelmesi planlanıyor.PS 5’in yeni mimarisinden ve gücünden faydalanan bu oyunlar ile PS 5 gücünü pekiştirmek istiyor.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Haber

Çocukların İnternet Yasası: Nedir ve Nasıl Çalışacak?

Perşembe günü İngiltere’de “çocuklar için daha iyi bir internet” yaratmak için çığır açan bir yasa yürürlüğe giriyor. Eleştirmenler, bunun birçok dijital işletmeyi ne yapacağı konusunda kararsız bıraktığını söylüyor. Ancak TikTok ve YouTube gibi büyük firmalar şimdiden değişiklikler yaptı.

Çocukların İnternet Yasası nedir?

Birleşik Krallık’ın bağımsız veri otoritesi olan Bilgi Komisyonu Ofisi (ICO), Eylül 2020’de Yaşa Uygun Tasarım Yasası’nı tanıtarak şirketlere bir yıl boyunca uyum sağlamasına izin verdi. Düzenleme olmadan, sosyal medya ve oyun platformları ile video ve müzik akışı sitelerinin çocukların kişisel verilerini kullanma ve paylaşma şeklinin fiziksel, duygusal ve finansal zarara neden olabileceği belirtildi. Mahremiyet, uygunsuz reklamlar ve bir videoyu tamamladıktan sonra başka bir videoyu otomatik olarak oynatmak gibi çocukları uzun süre çevrimiçi tutmak için taktikler hakkında endişeler vardı.

Yasa, interneti nasıl ‘daha iyi’ hale getirecek?

Çocukları hedefleyen şirketler şunları yapmalı:

  • tasarım hizmetlerini yaşa uygun ve çocukların çıkarlarına uygun olacak şekilde tasarlamak
  • veri kullanımlarının çocukları ticari ve cinsel sömürüden koruyup korumadığını göz önünde bulundurmak
  • varsayılan olarak yüksek düzeyde gizlilik sağlamak
  • çocukları daha fazla veri sağlamaya teşvik eden tasarım özelliklerini kullanmamak
  • çocukların bulundukları yeri izleyen coğrafi konum hizmetlerini kullanmamak
  • Birleşik Krallıkta yaşayan çocuklardan hangi kişisel verileri topladıklarının haritasını çıkarmak

Bununla birlikte, Dijital Ekonomi Koalisyonu da dâhil olmak üzere bazı kuruluşlar, veri gözlemcisinin işletmelerden ne beklediğinin belirsiz olduğunu söyledi. Ayrıca, bu kapsamda tam olarak neler olacağının daha iyi bir tanımını istedi.

TikTok ve YouTube gibi firmalar ne gibi değişiklikler yaptı?

Son birkaç aydaki bir dizi politika değişikliği, sosyal medya şirketlerinin yasayı ciddiye aldığını gösteriyor. YouTube, videolarda varsayılan otomatik oynatmayı kapatacak. Ek olarak tüm çocuklar için reklam hedeflemeyi ve kişiselleştirmeyi engelleyecek. TikTok, 21.00’den sonra 13-15 yaş arası çocuklara bildirim göndermeyi durduracak. 16-17 yaş arası çocuklar için ise saat 22.00’den sonra devreye girecek. Instagram, yetişkinlerin kendilerini takip etmeyen çocuklara mesaj göndermesini engelliyor ve tüm çocuk hesaplarını gizli hale getiriyor. Ayrıca kullanıcıların giriş yapmak için doğum tarihlerini girmelerini şart koşuyor.

Hangi cezalar var?

Yasayı ihlal ettiği tespit edilenler, Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ne (GDPR) uymayanlarla aynı potansiyel cezalara tabi olacak. Bu cezalar küresel cironun %4’üne kadar para cezasına çarptırılacak. GDPR’da olduğu gibi, ilk başta cezalardan ziyade uyarı olacak. Ancak ICO, uymadığına inandığı kuruluşları araştırma veya denetleme yetkisine sahip. Şirketlerin, hizmetlerinin yasaya uygun olarak tasarlandığına dair kanıt sunmalarını bekleyecek. Daha genel perakendeciler yerine “Sosyal medya platformları, video ve müzik akışı siteleri ve oyun endüstrisi” en fazla incelemeyle karşı karşıya kalacak.

ABD Senatosu ve Kongre üyeleri, büyük teknoloji şirketlerini gönüllü olarak aynı standartları benimsemeye çağırıyor. İrlanda Cumhuriyeti’ndeki Veri Koruma Komisyonu da benzer düzenlemeler hazırlamakta.

Şirketlerin kullanıcıların yaşını bilmesi gerekecek mi?

13 yaş sınırına rağmen, birçok sosyal medya sitesinin çok daha genç kullanıcıları var. Ancak yaş güvencesi, yasanın doğru takip edilip edilmediğinin belirlenmesinde rol oynayacak olsa da, bunu nasıl yapacakları şirketlere bırakılıyor. ICO, sonbaharda daha sonra nasıl olacağını belirleyecek, ancak şimdi bazı yaş doğrulama yöntemleri öneriyor:

  • öz beyan
  • yapay zekâ kullanımı
  • üçüncü taraf yaş doğrulama hizmetleri
  • teknik önlemler

Gençlerin verilerini işlemek için tasarlanmış bir platform olan TrustElevate’in kurucusu Rachel O’Connell şunları söyledi: “Yaş beyanı, bu önlemlerin kolayca atlatılabileceği anlamına geliyor. Bu, gençleri yaşları hakkında yalan söylemeye teşvik etmek olabilir.”

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku