Sosyal medya

İşletim Sistemleri

Linux nedir? Linux işletim sistemi avantajları neler?

Linux nedir

Pandemi ile birlikte bilgisayar satışları bir hayli arttı. Ancak ne yazık ki aynı güzel sözleri bilgisayar fiyatları için söylemek mümkün değil. Ülkemizde son dönemde sürekli artan dolar kuru, bilgisayar fiyatlarına da bir hayli olumsuz yansıdı. Dolayısıyla, tıpkı diğer teknolojik ürünlerde olduğu gibi, kullanıcıların bilgisayar konusunda da daha bütçe dostu çözümlere yöneldiğini gözlemlemekteyiz. Bu çözümlerin başında da daha uygun fiyatlarıyla freeDOS bilgisayarlar geliyor. FreeDOS cihazlar içlerinde kurulu bir işletim sistemiyle gelmiyor. Yani, hangi işletim sistemini yüklemek istediğiniz size kalmış durumda. Bu konudaki en bütçe dostu çözümlerden biri de Ubuntu gibi Linux tabanlı işletim sistemleri. Bu yüzden, Linux nedir gibi sıkça soruları cevaplayan bir rehber hazırlamak istedik. İşte Linux’la ilgi bilmeniz gereken her şey…

reklam
Aorus reklamı

Linux nedir, ne işe yarar?

Linux nedir

Okuyucularımızın birçoğunun kulağına Linux teriminin yabancı gelmediğine eminiz. Muhtemelen sizlerin de “Ben Linux kullanıyorum” şeklinde hava atmaya çalışan bir tanıdığınız vardır. Ancak Linux’un tam olarak ne anlama geldiğini ve ne işe yaradığını derinlemesine bilmemeniz çok doğal. Gelin bu Linux’un ne olduğunu hep beraber yakından inceleyelim. Kısaca, Linux bir işletim sistemi. Daha detaylı olarak tanımlamak gerekirse; Linux içinde açık kaynak ve Unix benzeri sistemler içeren bir işletim sistemi ailesi.


Bu haberi de sevebilirsiniz: RAM nedir, ne işe yarar? RAM alırken nelere dikkat edilmeli?


Peki tüm bunlar ne anlama geliyor? Öncelikle, işin basit kısmından başlayalım. Dediğimiz gibi, Linux bir işletim sistemi. Tıpkı bilgisayarınızda kullandığınız Windows veya MacOS ya da telefonunuzdaki iOS veya Android gibi. İşletim sistemi, bildiğiniz gibi, herhangi bir donanım ve yazılım arasındaki köprü niteliğinde çalışır. İşte Linux da tam olarak bunu yapıyor. Linux’un yukarda saydığımız işletim sistemlerinden en büyük farkı ise açık kaynak, yani ücretsiz bir ürün olması. Başka bir deyişle, Linux’u yaratmak için kullanılan kod ücretsiz bir şekilde görüntülenebilir ve isteyen her kişi bu kodu düzenleyebilir. İşte Linux’un bu halka açık olma özelliği sayesinde piyasada birçok değişik Linux temelli işletim sistemi var. Gelin, Linux Distrubitions/Distros (Dağıtımları) adı verilen bu ürünleri yakından inceleyelim.

Linux Dağıtımları (Distributions) nedir?

Linux nedir

“Linux nedir?” sorusunu cevapladıktan sonra, gelin bu tabanda oluşturulan sistemleri inceleyelim. Linux dağıtımları, dediğimiz gibi, Linux tabanlı işletim sistemleri anlamına gelmekte. Örnek vermek gerekirse, bunu tıpkı Windows 10’un değişik versiyonları gibi düşünebilirsiniz. Nasıl her Windows 10 versiyonu değişik kullanıcı isteklerine hitap ediyorsa, Linux dağıtımlarının arkasındaki prensip de bu. İşte yaygın kullanılan Linux dağıtımları:

1-Ubuntu:

Bunu birçok okuyucumuzun duymuş olması muhtemel. En yaygın kullanılan Linux dağıtımlarından biri olan Ubuntu, yüklemesi ve kullanması kolay bir Linux dağıtımı. Bu da şüphesiz ki popülaritesinin en büyük nedenlerinden biri. Bu yönden Windows 10’un Home versiyonuna benzetebiliriz. Eğer ilk defa Linux deniyorsanız, Ubuntu ile başlamak en iyi seçimlerden biri olacaktır.

2-Linux Mint:

Tıpkı Ubuntu gibi, Linux Mint de kullanması en kolay dağıtımlardan biri. En çok indirilen dağıtım olan Linux Mint, giriş seviyesi kullanıcılara hitap ettiği kadar deneyimli kullanıcıların da isteklerini karşılayacak cinsten. Yeni başlıyorsanız, yine tavsiye edebileceğimiz bir seçenek.

3- Debian:

Debian için Linux’un en stabil dağıtımı desek herhalde abartmış olmayız. Güncelleme ve yeni versiyonlarda genelde sıfıra yakın hatayla gelen işletim sistemi, gerçekten iyi bir test süreci yönetimiyle hazırlanıyor. Ayrıca, arkasındaki ekibin güvenlik açısından da iyi iş çıkardığını söylemek lazım. “Kafam rahat olsun” diyen kullanıcılara tavsiye ederiz.

4- Alpine Linux:

Bu Linux dağıtımını Windows 10’un Pro versiyonu gibi düşünebilirsiniz. Gelişmiş seviye kullanıcıların beklentilerine karşılık verebilecek güçte olan Alpine Linux, aynı zamanda en güvenli dağıtımlardan biri.

Linux tarihçesi

Linux nedir

Linux dağıtımları ve Linux nedir gibi konulara açıklık getirdikten sonra, gelin bir de bu devrimsel teknolojinin tarihçesini inceleyelim. Bu işletim sistemi, 1991 yılında Linus Torvalds tarafından bulundu. Torvads, Linux’u geliştirdiğinde bir üniversite öğrencisiydi. Finlandiyalı Torvalds’ın Linux’u geliştirme nedeni ise o dönemin Unix tabanlı sistemi Minix’e ücretsiz ve açık kaynaklı bir alternatifi yaratmak istemesiydi. Ürünü ilk olarak “Freax” şeklinde adlandırmak isteyen Torvalds, daha sonra ismi ve soyadından ilham alarak Linux ismini tercih etti.

Linux avantajları nelerdir?

Linux nedir

Yazımızı sonlandırmadan önce gelin bir de Linux’un avantajlarına değinelim. İşte Linux avantajları:

1- Açık kaynak kodlu olması: Linux’un açık kaynak kodlu olmasının avantajı tabi ki de ücretsiz olması.

2- Güvenlik: Linux, Windows gibi yaygın kullanılan işletim sistemlerine göre daha az kötü niyetli yazılım tehdidi altında. Yani, daha güvenli. Linux’u antivirüs programı olmadan gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Tabi bu karar yine de size kalmış.

3- Güncellemeler: Linux’ta güncellemeler diğer işletim sistemlerine göre daha hızlı ve sık şekilde gelmekte.

4- Kişiselleştirme: Linux bu yönden diğer işletim sistemlerine göre çok daha avantajlı. Neredeyse istediğiniz her şeyi kişiselleştirebilirsiniz.

5- Dağıtım seçenekleri: Daha önce de söylediğimiz gibi, piyasada birçok Linux dağıtımı mevcut. Bu da kullanıcı için daha çok seçenek ve beklentilerine daha iyi uyum demek.

 

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Ekspertlerin dünyasında, geniş skalada okumayı ve öğrenmeyi seven biri.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşletim Sistemleri

Samsung Galaxy S21 için Android 12 çalışmaları başlatıldı!

s21 android 12

Samsung‘un yeni amiral gemisi modellerini içerisinde barındıran Galaxy S21 serisi için Android 12 çalışmaları başladı. Galaxy S21 yakında Android 12‘ye kavuşacak.

reklam
Aorus reklamı

Google tarafından geliştirilen Android işletim sisteminin yeni sürümü Android 12 yaklaşıyor. Geçtiğimiz ay bir geliştirici konferansyında karşımıza çıkan Android 12 herkesi şaşırtmıştı. İlk beta sürümü ile karşımıza çıkan Android 12, şu anda beta 2 sürümü ile bazı markalarda kullanılmaya başlanıldı. Bunlardan birisi de tabiki Samsung.


İlginizi Çekebilir: Samsung’un AMD Tabanlı GPU’larının lansmanı ertelendi!


s21 android 12

Yıllardır işletim sistemi tarafında Android ile oldukça uyumlu bir şekilde çalışan Samsung, Android’in en yeni sürümlerini cihazlarına entegre etmeyi ihmal etmiyor. Geçtiğimiz ay karşımıza çıkan Google’ın yeni işletim sistemi Android 12 şimdi Samsung’un kullanımında diyebiliriz.

Şimdilik beta sürümü ile sunulan Android 12 belirli markaların kullanımına sunuldu. Bunların birisi de Samsung gibi gözüküyor. Gelen bir bilgiye göre Samsung, Google’ın yeni işletim sistemi Android 12‘yi test etmeye başladı. Tabiki işletim sistemi ilk olarak şirketin 2021’deki göz bebeği Galaxy S21 serisi ile karşılandı.

s21 android 12

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, Android 12‘yi ilk olarak Samsung  Galaxy S21 ailesinde test etti. Bu işletim sistemini Samsung’un özel kullanıcı arayüzü olan One UI‘ın yeni sürümü ile piyasaya sürmesi beklenilen Samsung, muhtemelen Android’in yeni işletim sistemi olan Android 12‘yi ilk olarak Galaxy S21 ailesine sunacak. Peki Android 12 ne zaman tüm cihazlarla paylaşılacak? Gelin bunun cevabına da bakalım.

Android 12 ne zaman geliyor?

Henüz günümüzdeki çoğu cihaz Android 11’e bile kavuşamamışken, Android 12 piyasaya giriş yapacak. Geçtiğimiz ay ilk beta sürümü ile karşımıza çıkan Android 12, gelen açıklamalara göre Eylül 2021‘de resmi olarak yayınlanacak.

s21 android 12

Öte yandan Samsung’un Ekim veya Kasım‘da Samsung Geliştirici Konferansı‘nı düzenleyeceğini de biliyoruz. Tabi Android 12‘nin de şu anda test edilmeye başlandığını göz önünde bulundurduğumuzda, bu konferansta Android 12‘yi kullanan yeni bir Samsung modeli gelebilir. Ancak başta dediğimiz gibi güncellemeyi ilk olarak Galaxy S21 ailesi de alabilir.

Galaxy S21 ailesinin Android 12 güncellemesi alacağı kesin mi?

Her ne kadar güncelleme bu cihazda deneniyor desek de insanların akıllarında “Acaba güncelleme alır mı?” sorusu oluşuyor. Baktığımız zaman Galaxy S21 ailesi şirketin en yeni amiral gemisi ünvanını taşıyor. Üstelik bu telefonların üç yıl boyunca yeni güncellemeleri alacağı da garanti edilmiş durumda.

Yani S21 ailesi kesinlikle Android 12 güncellemesi alacak diyebiliriz. Ek olarak S20 ve S10 modellerinin de Android 12 güncellemesi alması bekleniliyor. Bakalım Samsung Android 12 işletim sistemini ne zaman resmi olarak sunacak.

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Donanım

Windows 10’lu HP HP 245 G8 – 27J57EA İncelemesi | Güvenilir Performans Cihazı!

Yazan:

Windows 10 İşletim Sistemi Yüklü HP 254 G8 incelemesiyle karşınızdayız. Baştan belirtmeliyiz ki tam bir fiyat performans ürünü olarak karşılıyor kullanıcıları. İnce çerçevelerine eşlik eden şık kasasıyla gerek güvenlik kanadında gerek performans kanadında oldukça verimli bir cihaz. Hadi şimdi HP 245 G8 – 27J57EA ’nın güçlü ve güvenilir bir iş istasyonu olmasını sağlayan özelliklerini yakından inceleyelim.

reklam
Aorus reklamı


Göz atmak isteyebilirsiniz: OPPO Reno 5 Lite incelemesi! | Kamera odaklı yerli üretim telefon!


HP 245 G8 – 27J57EA ÖZELLİKLERİ:

• Koyu Kül Grisi Rengi

• 1.47 kg Ağırlık

• 32,4 cm genişlik x 22,59 cm dikey genişlik x 1,99 cm yükseklik

• 14 İnç Full HD IPS Ekran

• Parlama Önleyici Kaplama

• 250 Nite Varan Parlaklık

• NTSC Renk Gamutunun %45’ini Destekleme özelliğine sahip.

• HP True Vision Destekli 720 p çözünürlüğünde Kamera

• Çoklu Dokunma Hareketlerini Destekleme Özellikli Touchpad

• Stereo hoparlörler, tümleşik dijital mikrofon

• Wifi 5 Desteği

• Bluetooth 4.2 desteği

Orijinal Yazılım Avantajları;

Windows 10 ile tüm yazılım güncelleştirmelerini anında almak ve saldırılara karşı güncel kalmak önem kazanıyor. Çünkü;

• Kullanıcılar için online alışverişin daha da arttığı bugünlerde kimlik, kredi kartı, şifre vb. nin güvenliği için çok kritik. Her geçen gün online ortamların kullanımı ve dolayısıyla alışveriş oranı da artarken, kullanıcılar da Kimlik, kredi kartı ve banka bilgileri çalınma riski ile daha çok karşı karşıya. • Bilgisayarda tuttuğunuz her türlü dosya ve bilginin güvenliğini sağlama ,bilgilerin kaybedilmesini ya da dışardan erişimini engellenmesi için

• Uzaktan çalışmanın daha çok arttığı bugünlerde nereden çalışıyor olursanız olun performansı artırıp, güvenliği sağlamak için Cihazın Windows 10’a sahip olmasının avantajlarından biri de kesintiye uğramadan ve takılmadan yüksek performans sunuyor.

Hp 254 G8, iş yoğunluğunuza ayak uyduracak daha uzun süre kullanım ömrü sunan mobilite bir performans cihazı. Yani şöyle betimleyebiliriz. Orijinal yazılıma sahip bir cihaz satın alarak tüm riskleri ortadan kaldırabilir ve güvenle cihazınızı kullanabilirsiniz.

DONANIM Özellikleri;

• AMD Ryzen 3 3250U

• AMD Radeon Grafik Kartı

• 8 GB RAM

• 256 GB SSD

• 45 W/h Lityum İyon Pil Harici Güç Adaptörü

BAĞLANTI PORTLARI;

• 1 Adet Type C

• 1 Adet SD kart Okuyucu

• 2 Adet Type A USB

• 1 Adet HDMI Bağlantı Portu

• 3.5 mm’lik Kulaklık Girişi

• RJ45 Bağlantı Portu

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

İşletim Sistemleri

Windows 11’e Ait İlk Ekran Görüntüleri Sızdırıldı!

windows 11

Microsoft‘un yeni işletim sistemi Windows 11 hakkında ilk görüntüler geldi. Windows’un yeni sürümü Windows 11’e ait ilk görüntüler ortaya çıktı. İşte Windows 11’den ilk görüntüler

reklam
Aorus reklamı

Dünyada en çok kullanılan işletim sistemleri arasında üst sıralarda yer alan Windows 10 yerini yeni versiyonuna bırakmaya hazırlanıyor. Microsoft tarafından piyasaya sürülen Windows‘un yeni sürümü hakkında ilk sızıntılar gelmeye başladı. Windows 10’un yerini alacak olan Windows 11‘in ilk görüntüleri ortaya çıktı. İşte Windows 11 işletim sisteminden ilk görüntüler..


İlginizi Çekebilir: Windows 10 Format Nasıl Atılır?


windows 11

Windows 11’in tasarım detayları!

Microsoft‘un yeni işletim sistemi Windows 11‘e ait ilk görüntüler sızdırıldı. Windows 11‘in ilk görüntülerine baktığımızda tamamen yenilenmiş bir kullanıcı arayüzü kullanıldığını görüyoruz. İlk olarak gözümüze çarpan Başlat menüsüne baktığımızda aslında Windows 10’dan tanıdık gelse de tamamen farklı bir tasarım kullanıldığını görüyoruz.

windows 11

Görev çubuğunun ortasına taşınan Başlat simgesine tıkladığımızda çok daha gelişmiş ve yenilenmiş bir tasarım kullanıldığını görüyoruz. Ayrıca Başlat tuşu ile birlikte görev çubuğundaki diğer kısayolların da ortaya taşındığını görüyoruz. Bu tasarımı daha önce Windows 10X‘de görmüştük. O işletim sisteminin iptal edildiğini göz önünde tuttuğumuzda Windows 11‘de böyle bir tasarım kullanılması şaşırtmadı. Tabi böyle kullanmak istemeyenler için ikonları sağa veya sola taşıma özelliği de Windows 11 bünyesinde bulunacak.

windows 11

Öte yandan Dosya Gezgini‘ne de baktığımızda tıpkı Başlat menüsündeki gibi yuvarlak köşeli bir tasarım kullanıldığını görüyoruz. Bu tasarım çok yenilikçi ve teknolojik duruyor. Ancak biraz Mac işletim sistemine de benzediği söylenilebilir. Yine görsellere baktığımızda görev çubuğunda bir Widget kısayolunun bulunduğunu görüyoruz. Bu da büyük bir ihtimalle Windows 7’den hatırladığımız Widget‘ların geri getirileceğini simgeliyor. Bu özelliğin gelmesi durumunda havadurumu,saat ve haberler gibi birçok veriyi kolaylıkla masaüstümüzde görebileceğiz.

windows 11

Devamında Windows Mağazasına bakacak olursak bu tarafta hemen hemen hiçbir fark yok. Microsoft Windows 10 işletim sisteminde kullandığı mağaza arayüzünü tamamen Windows 11‘e aktarmış gibi gözüküyor. Ancak mağazaya da bir güncelleme gelmesi muhtemel. Ek olarak yeni Xbox uygulamasının Windows 11‘e entegre edildiği de görülüyor. Bu sayede Xbox ağına ve Xbox Game Pass oyunlarına kolayca ulaşım sağlanılacak. Ayrıca söylentiler arasında Windows’u başlatırken gelen sesin yenilendiği de var.

windows 11

Windows 11 ne zaman tanıtılacak?

Genel olarak baktığımızda Windows 11 her açıdan yenilikçi ve güncel bir tasarım sunuyor. Ayrıca yeni özellikleri ve animasyonları ile PC’den aldığımız zevki artıracağı tartışılmaz. Microsoft’tan gelen bilgilere göre Windows 11 işletim sistemin 24 Haziran‘da gerçekleşecek olan bir Windows etkinliği ile tanıtılacak. Bakalım Windows 11 ne zaman kullanıcılara sunulacak?

Biz genel olarak Windows 11‘in tasarımını çok beğendik. Sizce Windows 11 nasıl olmuş? Windows 11 kullanıcılara sunulduğunda indirmeyi düşünüyor musunuz? Fikirlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval